Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Voi cei cu "ochiu' mai antrenat" si cu experienta in photoshop... lamuriti-ma si pe mine cu o chestie: credeti ca imaginea care am atasat-o, a fost modificata in photoshop inlocuindu-se nr de inmatriculare cu unul de Romania? M-am contrazis cu un idiot pe 4tuning, i-am aratat si un filmulet cand masina avea alte numere de inmatriculare (el zice ca erau provizorii, de germania, valabile pana-n decembrie 2010. asa o fi) . Stiu ca e posibil ca poza sa nu fie trucata, insemnand ca dupa ce numerele de germania au expirat, masina sa fi fost inmatriculata la noi (faza la care tot el se suceste si zice ca nu poate fi inmatriculata definitiv pe Romania). Dar e posibil sa fie si FAKE, de aceea sunt curios care este parerea voastra: real sau fake?

 

E facatura...pun o poza in 2 minute si ai sa vezi de ce :laugh:

Mesaj completat

Cel care a lucrat la poza a pastrat suportul de numar. Dar, in video se vede ca suportul de numar avea niste "picioruse" pe latura stanga si dreapta. Cand a inlocuit numarul "a taiat" piciorusele acelea perfect(nu arata ca si cum ar fi fost rupte).

In plus, numarul romanesc nu mai are dunga neagra pe latura dreapta si stanga. Nici numarul meu de la motocicleta sau masina nu e perfect facut, dar linile exista si nu e chiar asa stramb.

"The devil is in the details"

Mesaj completat

Si inca o chestie care am remarcat-o. In imaginile din decembrie masina este destul de murdara si se poate vedea ca numarul este destul de expus mizeriei. In ultima fotografie masina nu mai este asa murdara, dar este stropita. Totusi, numarul e ciudat de curat.

post-17935-1299276505_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of... tot cu aceeasi problema de atitudine ai ramas... de ce spun asta?

 

Pentru ca tu vezi zapada ca pe un obstacol! Dar daca stai bine sa te gandesti, zapada o ai numa cateva luni pe an. Ce se poate face pe zapada? Drift-uri la viteze acceptabile fara sa strici masina, sa rozi cauciucurile etc. Ce mai face zapada? Pai... sare de la cauciucuri si arata ca si praful cand nu e batatorita. La ce te face sa te gandesti o poza cu o masina care este in miscare si arunca praf de la roti? La viteza/miscare!

 

Tu in loc sa te gandesti la astea la ce te-ai gandit? Ai de plm, aparatu meu sta in ninsoare, aparatura mea lugu lugu bla bla bla. Eu am pozat si pe ploaie si pe ninsoare fara sa-mi fac griji. Cum? Simplu, i-am tras o punga la aparat. Am desfacut cureaua dintr-o parte a aparatului, am gaurit punga sa intre cureaua pe-acolo, am facut o graura in fundul pungii in zona celeilalte urechi de prindere a curelei si am prins gura pungii cu parasolaru (deci nu ploua nici pe lentila). Atentie insa sa fie punga calculata cu zoom-ul la maxim. Deci nu calculezi marimea pentru un 17-50 la focala de 17 ci la 50. De asemenea ia in calcul daca vrei sa schimbi obiectivele. AStfel, daca stii ca folosesti si un 70-300, calculezi lungimea pungii pentru focala de 300.

 

La ceva de genul asta ma refer. Numa ca pozele astea eu le-am facut pt facebook (autoportret - hi5-u nu mai e la moda)

 

 

 

Si se mai poate exagera si in photoshop. NU inc azul meu dar de dragul stiintei am zis sa lucrez putin la poza asta. Prea putin am lucrat ca se si vede la roata din spate, dar daca ai rabdare se poate obtine un rezultat bun.

 

 

Mesaj completat

later edit: Pentru cei interesati de efetul de la roti, se procedeaza asa:

 

1. Se selecteaza janta.

2. Se dubleaza layerul cu janta (optional... dar cateotata daca ii mai scazi din opacitate arata mai ok)

3. Filter - Blurr - radial blurr ( se selecteaza cel circular nu zoom-ul)

4. Se se schimba valoarea de blurr pana ajungeti la rezultatul dorit

 

Daca ai pus blur pe janta, atunci ar trebui sa te joci si cu noroiul in aer... Ca daca roata are o anumita viteza, presupun ca si noroiul are aceeasi viteza.

 

 

Mesaj completat

Of... tot cu aceeasi problema de atitudine ai ramas... de ce spun asta?

 

Pentru ca tu vezi zapada ca pe un obstacol! Dar daca stai bine sa te gandesti, zapada o ai numa cateva luni pe an. Ce se poate face pe zapada? Drift-uri la viteze acceptabile fara sa strici masina, sa rozi cauciucurile etc. Ce mai face zapada? Pai... sare de la cauciucuri si arata ca si praful cand nu e batatorita. La ce te face sa te gandesti o poza cu o masina care este in miscare si arunca praf de la roti? La viteza/miscare!

 

Tu in loc sa te gandesti la astea la ce te-ai gandit? Ai de plm, aparatu meu sta in ninsoare, aparatura mea lugu lugu bla bla bla. Eu am pozat si pe ploaie si pe ninsoare fara sa-mi fac griji. Cum? Simplu, i-am tras o punga la aparat. Am desfacut cureaua dintr-o parte a aparatului, am gaurit punga sa intre cureaua pe-acolo, am facut o graura in fundul pungii in zona celeilalte urechi de prindere a curelei si am prins gura pungii cu parasolaru (deci nu ploua nici pe lentila). Atentie insa sa fie punga calculata cu zoom-ul la maxim. Deci nu calculezi marimea pentru un 17-50 la focala de 17 ci la 50. De asemenea ia in calcul daca vrei sa schimbi obiectivele. AStfel, daca stii ca folosesti si un 70-300, calculezi lungimea pungii pentru focala de 300.

 

La ceva de genul asta ma refer. Numa ca pozele astea eu le-am facut pt facebook (autoportret - hi5-u nu mai e la moda)

 

 

 

Si se mai poate exagera si in photoshop. NU inc azul meu dar de dragul stiintei am zis sa lucrez putin la poza asta. Prea putin am lucrat ca se si vede la roata din spate, dar daca ai rabdare se poate obtine un rezultat bun.

 

 

Mesaj completat

later edit: Pentru cei interesati de efetul de la roti, se procedeaza asa:

 

1. Se selecteaza janta.

2. Se dubleaza layerul cu janta (optional... dar cateotata daca ii mai scazi din opacitate arata mai ok)

3. Filter - Blurr - radial blurr ( se selecteaza cel circular nu zoom-ul)

4. Se se schimba valoarea de blurr pana ajungeti la rezultatul dorit

 

Daca ai pus blur pe janta, atunci ar trebui sa te joci si cu noroiul in aer... Ca daca roata are o anumita viteza, presupun ca si noroiul are aceeasi viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca daca roata are o anumita viteza, presupun ca si noroiul are aceeasi viteza.

 

Depinde de teren si daca ce arunca roata este noroi. Noroiu poate sa-l arunce in sus in bucatele mai mari care se descompun, sau sa fie pozat atunci cand cade (daca este aruncat in sus) sau poate nu este aruncat de roata etc etc. Ce s-ar mai fi putut lucra la noroi ar fi fost o clonare acolo unde am dat cu radial blurr. Pentru ca pe janta lipsesc stropii aia si se vede ca a fost prelucrat.

 

Mai pun o mica prelucrare, tot de 5 minute deci nu ceva la care am lucrat foarte atent. Cu o poza statica pe asfalt se poate truca mai usor miscarea pt ca nu-s atatea frunde si spice care trec de janta etc etc. Dar tot panning-u e mai simplu pana la urma.

 

dsc0084hh.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si se mai poate exagera si in photoshop. NU inc azul meu dar de dragul stiintei am zis sa lucrez putin la poza asta. Prea putin am lucrat ca se si vede la roata din spate, dar daca ai rabdare se poate obtine un rezultat bun.

dsc0084hh.jpg

Sau asa :laugh:

post-40715-1299435937_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E facatura...pun o poza in 2 minute si ai sa vezi de ce :laugh:

Mesaj completat

Cel care a lucrat la poza a pastrat suportul de numar. Dar, in video se vede ca suportul de numar avea niste "picioruse" pe latura stanga si dreapta. Cand a inlocuit numarul "a taiat" piciorusele acelea perfect(nu arata ca si cum ar fi fost rupte).

In plus, numarul romanesc nu mai are dunga neagra pe latura dreapta si stanga. Nici numarul meu de la motocicleta sau masina nu e perfect facut, dar linile exista si nu e chiar asa stramb.

"The devil is in the details"

Mesaj completat

Si inca o chestie care am remarcat-o. In imaginile din decembrie masina este destul de murdara si se poate vedea ca numarul este destul de expus mizeriei. In ultima fotografie masina nu mai este asa murdara, dar este stropita. Totusi, numarul e ciudat de curat.

 

 

Si totusi, ieri s-a postat acest filmulet pe youtube, iar masina... are numere de Bucuresti :) :

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca exista un fundal in spate care pare sa fie pus intentionat acolo as face asa:

(a si asta e si cea mai rapida metoda de corectare de-aia as mai apela la ea... si pt ca imi plac pozele a/n)

 

1. Poza a/n - dispare modelul de pe fundal

2. POza supraexpusa si vignetare intoarsa. Adica vignetare alba

 

 

Sau, varianta mai lunga:

 

1. de fundal nu ne putem folosi... dar trasaturile si expresia sunt bune ->avem cu ce lucra

2. Ochii intunecati - lucrat pe ei la luminozitate putin si sharpness

3. Un crop - ca sa nu fie pe mijloc

4. poza e pea soft... ii dam sharpness exagerat

5. poza a/n

6. umblam si la contrat si luminozitate

7. umblam la levels... incepem cu rosu dar nu ramane nimic final si in nici un caz sa fie trecut butonu de la levels la maxim. Doar putin mutat de la jumate. Levels-urile le-am parcurs de 3 ori pana am fost multumit.

8. 200px rama alba - irelevanta pt unii.

 

Varianta a doua m-a blocat pur si simplu. Ma gandesc sa scot in format mare. I-mi dai te rog rezultatul la o rezolutie mai mare?

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-mi dai te rog rezultatul la o rezolutie mai mare?

 

Daca mi-ai fi cerut poza in ziua in care am postat-o evident ca ti-o dadeam la reolutie mare. Dar asa, i-am dat delete a 2-a zi. So, trebiue sa o refaci in photoshop sau ii dai un resize cu un program sau chiar cu photoshopu un transform pana la o rezolutie acceptabila. Daca vrei sa printezi A4 cred ca si rezolutia asta e ok... Daca vrei A3 atunci poate trebuie resize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mi-ai fi cerut poza in ziua in care am postat-o evident ca ti-o dadeam la reolutie mare. Dar asa, i-am dat delete a 2-a zi. So, trebiue sa o refaci in photoshop sau ii dai un resize cu un program sau chiar cu photoshopu un transform pana la o rezolutie acceptabila. Daca vrei sa printezi A4 cred ca si rezolutia asta e ok... Daca vrei A3 atunci poate trebuie resize.

 

Okay

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Night...

 

post-53453-1299513300_thumb.jpg

 

O ia usor la vale si magazinele sunt supra-expuse. Trebuie trepied, mod Manual si multa rabdare pana iese ceva ca lumea. Ar fi recomandat de altfel si un cablu declansator sau o telecomanda.

 

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O ia usor la vale si magazinele sunt supra-expuse. Trebuie trepied, mod Manual si multa rabdare pana iese ceva ca lumea. Ar fi recomandat de altfel si un cablu declansator sau o telecomanda.

 

Spor si lumina buna!

 

Stiu, nu era un moment tocmai bun pentru poze pentru ca nu aveam tot ce trebuie...si trepiedul nu il aveam la mine atunci....ti-am zis ca mai am multe de invatat..:laugh:

Mesaj completat

post-53453-1299534850_thumb.jpgpost-53453-1299534817_thumb.jpgpost-53453-1299534791_thumb.jpgpost-53453-1299534754_thumb.jpg post-53453-1299534709_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, nu era un moment tocmai bun pentru poze pentru ca nu aveam tot ce trebuie...si trepiedul nu il aveam la mine atunci....ti-am zis ca mai am multe de invatat..:)

Mesaj completat

post-53453-1299534850_thumb.jpgpost-53453-1299534817_thumb.jpgpost-53453-1299534791_thumb.jpgpost-53453-1299534754_thumb.jpg post-53453-1299534709_thumb.jpg

 

Unghiile-s marfa la prima poza... :laugh:)

A doua si a 3-a sunt faine. Mie-mi plac fara sa comentez.

Ceea cu pestii e prea neagra. Ai putea sa aduci lumina din photshop. e o functie numita shadow/highlights.

Si ultima e... pe mijloc si... are un gust de "deja-vu". No offence.

 

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unghiile-s marfa la prima poza... :laugh:)

A doua si a 3-a sunt faine. Mie-mi plac fara sa comentez.

Ceea cu pestii e prea neagra. Ai putea sa aduci lumina din photshop. e o functie numita shadow/highlights.

Si ultima e... pe mijloc si... are un gust de "deja-vu". No offence.

 

Spor si lumina buna!

 

 

Sunt unghiile mele, acum au mai crescut :))

In photoshop nu prea ma pricep, sunt incepatoare, o sa mai lucrez...sa invat cate ceva..:)

Multumesc...:)

Mesaj completat

Si inca una.. :D

 

 

post-53453-1299536181_thumb.jpg

Editat de Gabytsa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati sa nu impingeti "artisticaria" pana la limitele la care arata ca un filtru ieftin Photoshop 7. De la un anumit timp incolo , dupa ce pierzi o proportie a informatiei din imaginea originala, deranjeaza un ochi cat de cat avizat. Asta nu inseamna ca spatiile linistite, de pauza nu trebuie sa existe. Dimpotriva, ele mai nou sunt in mare voga. Dar punctul sau punctele focale trebuie sa arate ca apartinand tehnologiei de azi nu fotografiei din varful patului lui buna.

Tratamentul culorii din nou e sinistru ... dar e discutie lunga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati sa nu impingeti "artisticaria" pana la limitele la care arata ca un filtru ieftin Photoshop 7. De la un anumit timp incolo , dupa ce pierzi o proportie a informatiei din imaginea originala, deranjeaza un ochi cat de cat avizat. Asta nu inseamna ca spatiile linistite, de pauza nu trebuie sa existe. Dimpotriva, ele mai nou sunt in mare voga. Dar punctul sau punctele focale trebuie sa arate ca apartinand tehnologiei de azi nu fotografiei din varful patului lui buna.

Tratamentul culorii din nou e sinistru ... dar e discutie lunga

 

Eu unul n-am inteles nimic. Cu cine vorbeai? Despre ce vorbeai? " Dar punctul sau punctele focale trebuie sa arate ca apartinand tehnologiei de azi nu fotografiei din varful patului lui buna. " - poate-mi traduci si mie.

 

Singurul lucru pe care l-am inteles este -> " Tratamentul culorii din nou e sinistru ... dar e discutie lunga " -> si aici iti dau dreptate. Dar gusturile nu se discuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu intelegi inseamna ca nu are rost sa-ti explic. Ai ceva legatura cu subiectul? Ce vrei sa-ti explic ? Ce inseamna punct focal in compozitie? Informatie primara? Definitie?

Hai ca imi pierd vremea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu intelegi inseamna ca nu are rost sa-ti explic. Ai ceva legatura cu subiectul? Ce vrei sa-ti explic ? Ce inseamna punct focal in compozitie? Informatie primara? Definitie?

Hai ca imi pierd vremea

 

 

explica-i omului fara sa fi agresiv daca tot vrei sa faci parada cu valoroasele tale cunostinte.

Nu cred ca le sti tu pe toate...crede-ma ca mai sunt vr'o doi pe aici care au habar despre regula de aur , sirul lui Fibonacci si alte din astea si totusi "isi pierd vremea" sa le impartaseasca si celorlalti experientele lor...ma rog...sper sa nu transformati topicul asta intr-unul de certuri.

 

 

hai vreme faina ca suntem plictisiti si devenim agresivi si nervosi cand nu suntem pe 2 roti :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu intelegi inseamna ca nu are rost sa-ti explic. Ai ceva legatura cu subiectul? Ce vrei sa-ti explic ? Ce inseamna punct focal in compozitie? Informatie primara? Definitie?

Hai ca imi pierd vremea

 

Ca sa trolluim putin...

 

Shobolane, punctul focal sau punctul de interes? Compozitia in care trebuie incadrat subiectul (subiectele) intr-unul din cele 4 puncte de intersectie ale treimii de aur ca sa atraga atentia privitorului asupra subiectului si sa nu lase privitorul in ceata?

 

Problema ta e ca probabil ai baut mai multa cafea decat trebuia inainte sa scrii mesajul. Aveai o idee, aveai cuvintele in minte, numa' ca a iesit cu totul altceva.

 

Si ca sa intelegem cu totii despre ce vorbeste sobolanul asta aici:

-> http://www.mirificstudio.com/importanta-un...compozitionala/

 

Si se facu lumina. Buna. Ca d-aia e fotografie. Arta scrierii cu lumina...

 

Desigur, astept trolling la greu, mai departe.

 

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exactly my point: esti vaza complet.

Plin cu zei aici ... va las in pace!

In fine, asta mi-e meseria de ceva ani... in moda nu la nunti... art director si advanced retoucher ... dar ce conteaza !

Zi-le Loredana ca bine zici ... regula de trei simple si globul de aur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...