Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

presupune sa faci o rafala mai lunga de vreo 40 de cadre (cam atit vad in gifuri)... apoi selectezi ce vrei sa se miste din poza... creezi animatia in fotosop... si export. :)

 

Jmenu e sa alegi bine ce sa se miste ca sa nu fie doar un amarit de gimmick.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fiind aici coltul pasionatilor foto, sunt poate sanse mai mari sa fie cineva interesat de un obiectiv ce-l am de vanzare, si anume Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G ED-IF AF-S DX VR II. Este de pe un aparat Nikon D90, ambele luate de noi, a fost folosit de 2-3 ori, practic este ca nou. Pretul 2200 RON.

Sper ca nu am ofensat pe nimeni cu acest "anunt".

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri, inaintea furtunii, era o lumina foarte interesanta.

 

CAPONE, cand mai intri pe aici, da-mi si mie un buzz pe mess sa te intreb ceva.

post-20786-0-99480900-1333223064_thumb.jpg

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buzz :D Mai bine ma intrebi pe PM ca pe mess mai greu ma prinzi.

Daca e vorba de senzorul tau cu picatele, iti recomand asta sau asta si scapi garantat de 90% din jeg, fara service and stuff ;)

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu una facuta la plimbarea de saptamana trecuta undeva pe langa Moara Vlasiei:

 

post-40304-0-29063000-1333283526_thumb.jpg

 

Cred ca ar trebui sa-mi duc si eu aparatul la curatat... :scratch:

Mama ce urat se vede Claudiule,... cum ai reusit sa strangi atata mizerie pe senzor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama ce urat se vede Claudiule,... cum ai reusit sa strangi atata mizerie pe senzor?

Pai, in aproape 4 ani de cand am aparatul am tot pozat si pe frig, si pe caldura, si ceva concursuri de unde iesea mult praf, si ploaie, pe plaja... nah, s-a adunat :)

Buzz :D Mai bine ma intrebi pe PM ca pe mess mai greu ma prinzi.

Daca e vorba de senzorul tau cu picatele, iti recomand asta sau asta si scapi garantat de 90% din jeg, fara service and stuff ;)

Man, ma interesa daca cei de la F64 au o "debara" acolo unde pot lasa aparatul sa mi-l curete. Evident, contra cost. Ca sa-l duc la SKIN mi-e un pic peste mana. As vrea sa-l desfaca, sa-l curete calumea si eventual sa-l si resofteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de senzorul tau cu picatele, iti recomand asta sau asta si scapi garantat de 90% din jeg, fara service and stuff ;)

 

Si eu am ceva praf dupa 3 ani de utilizare. In mod normal trebuie sa curat filtrul senzorului de 2-3 ori pe an cum nu schimb obiectivul. Baiul e ca am niste particule de praf care asa de bine s-au prins ca nici cu "mama pompitelor" nu se misca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de senzorul tau cu picatele, iti recomand asta sau asta si scapi garantat de 90% din jeg, fara service and stuff ;)

 

Giottos-Rocket saved my life :) Eram pe punctul să fac mari investiții în soluții de curățat cînd un prieten experimentat mi-a arătat la ce se foloseÂşte pompa.

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, ma interesa daca cei de la F64 au o "debara" acolo unde pot lasa aparatul sa mi-l curete. Evident, contra cost. Ca sa-l duc la SKIN mi-e un pic peste mana. As vrea sa-l desfaca, sa-l curete calumea si eventual sa-l si resofteze.

Poti sa il duci la baietii de la service F64 (cladirea din str vigilentei) pt curatare si vorbesc eu cu ei ;). Dar de rescris firmware and stuff doar cei de la skin te pot ajuta. Dar de ce crezi ca ai avea nevoie ?

 

Si eu am ceva praf dupa 3 ani de utilizare. In mod normal trebuie sa curat filtrul senzorului de 2-3 ori pe an cum nu schimb obiectivul. Baiul e ca am niste particule de praf care asa de bine s-au prins ca nici cu "mama pompitelor" nu se misca...

Inseamna ca e cam timpul pt o curatare umeda :)

Eu m-am folosit de un kit din asta cu spatula umeda+uscada. E simplu de folosit si nu mai stai sa te complici cu solutii de curatare, spatule separate etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Giottos-Rocket saved my life :) Eram pe punctul să fac mari investiții în soluții de curățat cînd un prieten experimentat mi-a arătat la ce se foloseÂşte pompa.

te-am prins, aici umbli...

 

deci.

dupa un an si ceva de convietuire cu al meu Sigma DP1, timp in care am avut impreuna bucurii dar si citeva momente de frustrare, am zis ca e cazu' sa ma despart de aceasta ciudatenie si sa iau si eu un aparat cit de cit adevarat. cum un prieten, posesor de EOS + sticla in valoare de vreo 2keuro lua de ceva vreme in calcul varianta Panasonic GF2 (pe post de inlocuitor, mind you), am zis ca ar fi cazul sa arunc si eu o privire. mi-a placut ce poate si l-am cumparat de pe ebay cu 1600 RON, in conditiile in care pe F64 era 2400 la mom. respectiv.

 

l-am luat cu kit 14-42 F4-5.6 da' parca nu e destul pt. ce vreau eu de la el si tot imi sta mintea la un f2-2.8, cu toate ca Bibi ma sfatuia sa nu ma bag la asa ceva.

treaba nasoala e ca obiectivele pe m43 is scumpe. ma gindeam sa iau un adaptor pt. Canon de pe ebay, sint niste chnezarii suspect de ieftine care se lauda ca stiu si autofocus.

 

mai sint posesori de micro four-thirds pe aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 sau 2.8 fix e mai luminos decat unul de genul 3.5- 5.6.Dar de ce nu ai luat EOS-ul pentru ca gaseai obiective mai usor .Si cu adaptor cu confirmare de focus gasesti obiective pe M42 daca nu vrei sa dai bani multi pe obiective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, pai il vreau pentru low-light. gen o poza la un concert intr-un club, de-astea.

 

hai sa-ti zic de ce nu am luat EOS si o sa-ti raspund tot printr-o intrebare. de ce oare posesorul de EOS de care spuneam se gindea la GF2? pentru ca s-a saturat sa-si rupa spatele carind tot setul. am avut odata rucsacul cu sculele lui la un concert, m-a lasat sa ma joc cu ele. era ceva considerabil ca greutate si volum, in nici un caz nu aveai cum sa uiti ca ai acel rucsac in spate. eu nu sint atit de pasionat incit sa car kilele alea dar am niste pretentii minime. pina acum sint supermultumit de GF2, pare facut pt. mine. nu regret nici Sigma-ul, chiar am facut destule poze ok cu el, dar era foarte, foarte lent si faptul ca nu puteam schimba obiectivul a fost un turn-off decisiv. e un aparat de nisa. DSLR nu mi-as lua vreodata, decit daca as avea suficienti bani incit sa iau unul cu adevarat serios, cele entry au prea multe minusuri pt. mine.

 

stiu ca sont adaptoare, dar eu ma gindeam la cele ieftine chinezesti. 6-7 milioane pe unul de firma? sorry, dar nu vad cum e justificat, e jumate din pretul aparatului. cred ca e pur si simplu un produs cu un pret pus la stilul "uite ca de-aia" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...