Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E puțin cam forțată în photoshop, dar varianta colorată nu merita nici doi bani. Așa că asta e tot ce-am putut să scot din ea care să merite. Camera e un Sony mai vechi, dar dedicată filmării, nu pozelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut! Primul dslr pe care il tin in mana, il cheama nikon d3100 si am reusit sa fac urmatoarele poze. Va rog sa fiti ingaduitori cu mine.

O mare rugaminte, atasez o poza facuta noaptea si vreau sa-mi spuneti si mie cum scot luminile asa pronuntate si usor intinse. Primele 3 sunt facute de mine.

post-63893-0-64124200-1428054417_thumb.jpg

post-63893-0-07353100-1428054442_thumb.jpg

post-63893-0-95050200-1428054463_thumb.jpg

post-63893-0-31048100-1428054484_thumb.jpg

Editat de aldraqraudetot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Primul dslr pe care il tin in mana, il cheama nikon d3100 si am reusit sa fac urmatoarele poze. Va rog sa fiti ingaduitori cu mine.

O mare rugaminte, atasez o poza facuta noaptea si vreau sa-mi spuneti si mie cum scot luminile asa pronuntate si usor intinse. Primele 3 sunt facute de mine.

Prietene , ia o bere si asteapta sa vezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- cea cu tigara e de-a dreptul hidoasa

- cea cu mana ar fi fost mai frumoasa daca scapai din cadru de piciorul de veioza

 

Cea cu turnul se face folosind o diafragma mica (F16-F22) si un timp de expunere mare (2-3-5... secunde)- ca sa ai ceva in imagine. ISO mare nu prea poti ca nu te ajuta camera, probabil mai mult de 800 nu insista.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- cea cu tigara e de-a dreptul hidoasa

- cea cu mana ar fi fost mai frumoasa daca scapai din cadru de piciorul de veioza

 

Cea cu turnul se face folosind o diafragma mica (F16-F22) si un timp de expunere mare (2-3-5... secunde)- ca sa ai ceva in imagine. ISO mare nu prea poti ca nu te ajuta camera, probabil mai mult de 800 nu insista.

 

Succes!

Multumesc pentru sfat. Cand am facut poza cu tigara, invatam sa fac poze cu background blurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa poti face blur, bokeh, ai nevoie de urmatoarele: distanta focala cat mai lunga, diafragma cat mai deschisa, distanta dintre obiectiv si subiect cat mai mica si nu in ultimul rand, senzor cat mai mare (vezi senzor crop si senzor full frame).

Si nu te lasa pacalit de crop factor, de cum se inmulteste focala cu 1.x in cazul unui senzor crop spetand ca vei scoate mai mult blur fiind distanta focala mai mare (de ex 100mm*1.6 la canon) pentru ca vei fi nevoit sa maresti distanta pana la subiect pentru a incadra la fel cu un FF si cum am zis mai sus, ai nevoie de o distanta cat mai mica pentru un bokeh mai pronuntat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff, nu sunt expert, dar sa ii creasca un stalp din cap, sunt sigur ca stiai asta cand faci un portret.

Votul meu: poza asta e naspa.

Clar nu esti.

 

Dupa logica ta ii cresc fetei si o sumedenie de cladiri din cap si din picioare un trotuar.

Editat de skvj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai inteles ce ai vrut, ai fotografii bune, dar asta e naspa. Asuma-ti faptul ca ai gresit rau in pozitia fetei.

Piciorul fete parca nu e de acolo, groapa stalpului imi muta privirea....argumente sa spun ca e naspa unei poze cu iz de artisticarie.

 

Un obiectiv bun si femei bune nu fac o foto buna, ci doar material de site-uri de socializare.

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...