Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O noua viata

 

Nikon D80 (1/60, f1.8, iso200), Nikkor 50 mm f1.8, Nikon SB600 (1/32)

 

Îmi place!

Iar acea viață să fie luminoasă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti traiasca!!

 

da parca trebuia sa te mai joci la F

 

De ce? E numa' bine aÂşa... Are lumina potrivită Âşi are cîmp de profunzime exact cît trebuie! (fie-mea părea de pe altă lume în prima ei zi de viaÂşă, aÂşa de roÂşie părea; poza e la "generația următoare", pentru curioÂşi)

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo mah Stephoane, ai inceput sa butonezi aparatu ala din ce in ce mai bine ;) Mult succes in continuare, ca scula ai :laugh:

 

Si daca tot e la moda cu animale, postez si eu una mai ciudata, asa in stilu-mi caracteristic(adica ciudatenii)

 

"Una cu pamantul" post-12624-1257963131_thumb.jpg

Zenit E, Obiectivu Helios, setarile, din ce-mi amintesc, 1/60, diafragma 5.6, pe inserat, cand veneam la carciuma in Bucuresti...ma mir cum am reusit sa o vad, si m-a impresionat foarte mult camuflajul perfect :P Cam asa patim si noi...

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?showtopic=450554

e bine ? e rau ? am impresia ca ma joc prea mult cu ele si nu prea stiu unde sa ma opresc. aia de langa trestie imi place mult de tot. tre sa ma pregatesc sa fac poze ca lumea avand in vedere planul meu de a incercui bazinul marii mediterane la anul. va rog spuneti ce si cum apropos de foto. si nu injurati sau blamati va rog. doar critica constructiva :laugh: daca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?showtopic=450554

e bine ? e rau ? am impresia ca ma joc prea mult cu ele si nu prea stiu unde sa ma opresc. aia de langa trestie imi place mult de tot. tre sa ma pregatesc sa fac poze ca lumea avand in vedere planul meu de a incercui bazinul marii mediterane la anul. va rog spuneti ce si cum apropos de foto. si nu injurati sau blamati va rog. doar critica constructiva :laugh: daca se poate.

 

Am incercat sa iti fac un comentariu pe fiecare poza, of cat timp mi-a luat, l-am sters ca vad aceleasi probleme la toate (ca fotograf AMATOR ce sunt).

 

INCADRARE: greseli urate la incadrarea pozelor, iti recomand sa citesti niste linkuri postate anterior cu niste exemple si tutoriale.

 

EXPUNERE: Canon 350D din cate am citit despre el are tendinta sa subexpuna, ale tale sunt majoritatea subexpuse, iar cele ce "par" ok subiectul pozei este subexpus nasol. Aici e problema ca daca expui corect subiectul pozei (sa zicem motorul) cerul va fi "ars". Totusi prefer o fata corect expusa si un cer ars, decat un cer corect si fata subexpusa. Incearca sa folosesti mettering mode in alta setare la anumite poze si cu tehnica corecta pt asta. Sau trepied si setarea AEB pt HDR.

Foloseste preview cu histogram pe luminosity (invata sa folosesti histograma) si ce inseamna ce iti arata asta, vei scapa de poze sub/supra expuse.

 

ZGOMOT (NOISE): e dureros pentru poze facute ziua, ISO 400, come on, poti mai mult, seteaza manual ISO pe 100... iar pt. iluminare slaba sau noaptea... blitz extern

 

APERTURE PRIORITY MODE: nu inteleg, de ce faci asta? sunt anumite ipostaze unde e folositor, dar de ce l-ai folosit pt acestea...

 

Banuiesc ca nu esti prea familiar cu acel aparat foto... incearca sa inveti ce face si cum face fiecare setare, apoi citeste niste tutoriale despre fotografie si apoi mergi in bazinul marii mediterane, altfel e pacat.

Poza cu trestia care iti place mult in afara de incadratura dureroasa... nu e rea (ca sa nu fiu complet critic).

 

Multa bafta si succes pe mai departe!

Editat de lgxmedia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspuns. am sa incerc sa corectez deficientele.

incadrare : eu am citit cat de cat dar se pare ca nu am ochi.deh. daca n-am , n-am. eu am incercat sa las loc subiectului sa se miste in poza si sa nu-l pun in centru. la raportul de aur sau mai stiu eu ce nu m-am putut gandi pentru ca pozam cu casca pe cap. (era un frig fantastic ;) )

expunere : mi se pare de departe cel mai dificil lucru. pentru fiecare poza postata anterior exista cel putin 6 poze identice. unele facute cu iso 100 , altele pe shutter priority , altele pe macro etc. toate pentru a putea face diferenta intre ele si a putea invata ceva (e prima oara cand folosesc aparatul). cand sunt pe manual si setez si expunerea si apertura am observat ca fac cele mai mari greseli. pozele sunt ok..adica nu sunt blury sau mai stiu eu ce.intelegi ce e in ele.dar sunt ingrozitoare. eu am incercat sa focusez subiectul. am ales AF points , am apasat shutteru la jumatate , m-am miscat dintr-o parte in alta cu aparatu in mana etc. si tot subexpuse au iesit indiferent ca eram in Av , in TV , in M sau in mai stiu eu ce.

zgomot : mda. e mult :laugh: s-ar putea sa fie de vina si nebunia mea de vibration din photoshop. ce-i drept e ca nu stiu sa folosesc aparatul. eu pun iso 100 si el imi sare in 400. am incercat sa fac apertura mica , iso mic si expunerea mica cand fotografiam cerul. nu a iesit. habar n-am de ce.preferam un cer negru decat un cer in care detaliile unui nor sunt pixeli.

tragand linie , multumesc pentru aprecieri. tragem adanc aer in piept si incercam sa devenim mai buni .

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot o foto facuta cu tel. dar nu de asta o postez. Eu as vrea sa o intitulez "Orizont".

 

Simt totusi ca lipseste ceva si am impresia ca daca totusi as fi avut aparatul la mine as fi surprins anumite detalii din tot peisajul asta, nu imaginea de ansamblu.

 

Ce as vrea de la voi este sa imi spuneti cum ati fi incadrat bucata asta de parc, intr-o fotografie care sa aiba si subiect, sa fie incadrata ok, si sa exprime ceea ce spuneam eu - "Orizont".

 

M.

Mesaj completat

_______________

 

Am gasit aseara una dintre fotografiile mele favorite - "Lake Geneva", dec. 2007, Geneva, Elvetia

 

Foto e facuta cu Minolta pe film apoi trecuta in format digital.

Motivul pt. care e incadrata mai ciudat este ca am vrut sa prind cat mai multe lebede si farul din spate :laugh:

post-43514-1258082555_thumb.jpg

post-43514-1258084660_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspuns. am sa incerc sa corectez deficientele.

incadrare : eu am citit cat de cat dar se pare ca nu am ochi.deh. daca n-am , n-am. eu am incercat sa las loc subiectului sa se miste in poza si sa nu-l pun in centru. la raportul de aur sau mai stiu eu ce nu m-am putut gandi pentru ca pozam cu casca pe cap. (era un frig fantastic :P )

expunere : mi se pare de departe cel mai dificil lucru. pentru fiecare poza postata anterior exista cel putin 6 poze identice. unele facute cu iso 100 , altele pe shutter priority , altele pe macro etc. toate pentru a putea face diferenta intre ele si a putea invata ceva (e prima oara cand folosesc aparatul). cand sunt pe manual si setez si expunerea si apertura am observat ca fac cele mai mari greseli. pozele sunt ok..adica nu sunt blury sau mai stiu eu ce.intelegi ce e in ele.dar sunt ingrozitoare. eu am incercat sa focusez subiectul. am ales AF points , am apasat shutteru la jumatate , m-am miscat dintr-o parte in alta cu aparatu in mana etc. si tot subexpuse au iesit indiferent ca eram in Av , in TV , in M sau in mai stiu eu ce.

zgomot : mda. e mult :laugh: s-ar putea sa fie de vina si nebunia mea de vibration din photoshop. ce-i drept e ca nu stiu sa folosesc aparatul. eu pun iso 100 si el imi sare in 400. am incercat sa fac apertura mica , iso mic si expunerea mica cand fotografiam cerul. nu a iesit. habar n-am de ce.preferam un cer negru decat un cer in care detaliile unui nor sunt pixeli.

tragand linie , multumesc pentru aprecieri. tragem adanc aer in piept si incercam sa devenim mai buni .

 

Problema cu ISO ii ciudata. S-ar putea sa fie pus pe auto? Cel mai bine ti-ar prinde sa citesti instructiunile aparatului inainte de toate. Aia ii baza manuirii aparatului.

Cat despre incadrare si compozitie, pozele pe langa faptul ca nu sunt incadrate bine, mai is sunt prea incarcate(de exemplul cea cu motocicleta si barca in spate - acolo te ajuta o diagragma mai mare care sa diferentieze putin planurile si barca sa iasa blur; in plus incadrarea o ramas tot pe mijloc). Incearca sa te gandesti inainte sa apesi pe declansator daca pe tine te impresioneaza imaginea care o vezi prin obiectiv si dupa ce ai facut-o uitete inca o data si vezi daca ii asa cum vroiai. Daca nu ii ok incearca sa schimbi incadrarea. In orice caz nu exista un tipar standard si numai incercand inveti.

 

 

Tot o foto facuta cu tel. dar nu de asta o postez. Eu as vrea sa o intitulez "Orizont".

 

Simt totusi ca lipseste ceva si am impresia ca daca totusi as fi avut aparatul la mine as fi surprins anumite detalii din tot peisajul asta, nu imaginea de ansamblu.

 

Ce as vrea de la voi este sa imi spuneti cum ati fi incadrat bucata asta de parc, intr-o fotografie care sa aiba si subiect, sa fie incadrata ok, si sa exprime ceea ce spuneam eu - "Orizont".

 

M.

 

Daca subiectul tau era malul lacului, prima greseala ar fi faptul ca ai prea mult cer supraexpus(alb) si prea multa apa. Cam asa as vedea eu malul acela:

post-17935-1258085654_thumb.jpg

 

Va recomand sa cititi daca aveti timp:

http://digital-photography-school.com/digi...s-for-beginners

http://digital-photography-school.com/digi...omposition-tips

 

Mesaj completat

Am gasit aseara una dintre fotografiile mele favorite - "Lake Geneva", dec. 2007, Geneva, Elvetia

 

Foto e facuta cu Minolta pe film apoi trecuta in format digital.

Motivul pt. care e incadrata mai ciudat este ca am vrut sa prind cat mai multe lebede si farul din spate ;)

 

Nu se putea incadra tinand aparatul pe verticala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca subiectul tau era malul lacului, prima greseala ar fi faptul ca ai prea mult cer supraexpus(alb) si prea multa apa. Cam asa as vedea eu malul acela:

 

Arata mult mai bine ;) Imi pare rau ca nu am avut avut aparatul la mine, dar ... poate data viitoare. Si cred ca o sa ma apuc si de putin PhotoShop :P

 

Nu se putea incadra tinand aparatul pe verticala?

 

Am incercat. La distanta respectiva daca prindeam farul nu mai prindeam lebedele si invers asa ca am optat pt varinata asta. Nu ma puteam duce nici mai in spate pt ca se termina faleza si aveau un gard mare din beton pt protectie :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Schumy...mi-ai luat-o inainte cu fotografia cu lacul! :P este aceeasi incadrare la care ma gandeam si eu! ;)

 

Folositi cu increderea functia "crop" din photoshop! :laugh:

 

@Deadcow, baietii ti-au explicat perfect exact ceea ce va trebui sa faci in viitor! In primul rand...incadrarea! Exact la acest capitol eram si poate inca mai sunt si eu deficitar dar oricum am lucrat mult la asta! La fel...fotografiile sunt subexpuse sau...te-ai jucat prea mult in photoshop!

 

Cand am pus prima data mana pe un dslr cu care m-am putut "juca" mai mult timp, primul lucru facut a fost acela de a citi manualul aparatului! te ajuta extrem de mult sa vezi ce face fiecare functie a lui! De fapt, asta ar trebui sa fie primul lucru pe care il faci atunci cand ai un aparat foto: sa citesti manualul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau ca nu voi fi in stare niciodata sa scot astfel de poze, totusi, am ramas atat de impresionat de ce face acest fotograf incat ma simt dator sa va impartasesc aceste fotografii cu voi.

 

Photography by Patrick Di Fruscia

 

admirati :laugh:

 

 

Superb. Un exemplu perfect de tehnica HDR folosita echilibrat, cu efect maxim.

Mesaj completat

...plus folosire judicioasa de filtre ND si gradual ND ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place foarte mult e face Edward Aninaru. Stiu ca sunt fortate efectele, dar parca astea le face atat de... speciale. Plus ca temele alese sunt de mare angajament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...