Sari la conținut

Participarea romaneasca la Dakar 2006


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 229
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma inclin in fata OAMENILOR care posteaza pe "motociclism.ro" !

Imi exprim profunda indignare pentru declaratia "federatiei" si a posturilor de 2 lei de pe "SBZ" impotriva lui Zsolt Szilveszter.

Topicul de pe SBZ a fost inchis dupa principiul "da si fugi"...

Jos palaria in fata lui Dragos Stefan "digitallysane" care i-a pus la punct cum se cuvine pe "forjatorii" care habar nu au ce inseamna infernul din rally raidul Dakarului...

Sa ne vedem sanatosi, baciule Zsolt !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ufffffffff, ce rau imi pare pt accidentul petrecut... Multa sanatate lui Zsolt si, chiar daca nu a terminat din cauza acelui stupid accident, respectele mele pentru tot ce a realizat

 

Mult noroc si bafta ! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

Pacat...Pacat :peace:

 

Se pare ca si in Dakar exista acelasi dezavantaj ca si la noi : cei pe doua roti sunt invizibili :ok:

 

Insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput trebuie sa recunosc ca nu-l cunosc personal pe Zsolt Szilveszter, dar stiu ca este un sportiv remarcabil, un om care a facut si face foarte mult pentru enduro-ul si rally raid-ul romanesc. Tocmai de aceea (spre rusinea mea) nu pot sa spun ca imi pare rau pentru Zsolt (deoarece nu-l cunosc). Dar cu mana pe inima pot spune ca regret amarnic ca ROMANUL nostru a avut asa un mare ghinion. De cate ori mutam programul pe eurosport la 23.30, abia asteptam sa vad ce mai face ROMANUL nostru si pe unde a mai ajuns. Il apreciez si-mi scot palaria in fata lui ca a reusit, ceea ce doar un alt ROMAN a reusit, sa ajunga acolo, pe taramul unde oboseala si nisipul te „inghit”. Ar fi frumos ca ROMANUL nostru curajos sa nu se lase pagubas si sa incerce si la anul, sau macar sa ajute un alt ROMAN s-o faca. Ii doresc sanatate, si sper ca data viitoare sa se intoarca acolo si mai curajos, si mai puternic, iar noi cei care ramanem aici sa „strangem” mai multi pumni astfel incat norocul pe care il vom aduce sa-l apere de ghinioane. SA TRAIESTI ROMANE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Abea acum am vazut si eu toata tevatura si sunt DEZGUSTAT! Stau si ma intreb: cei de pe sbz.ro (de ex. chiar) sunt motociclisti???? Cat despre federatie... CE-I AIA? CU CE SE OCUPA? :peace:

 

Zsolt felicitari!!! Nu oricine ajunge la Dakar!

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zolt felicitari pt efortul depus si ne pare rau pt. acest incident nefericit, speram sa te insanatosesti cat mai repede si sa poti concura la urmatoarea editie. Suntem alturi de tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Zsolt!!! Nu conteaza ca din ghinion nu ai reusit sa termini competitia... Sportivii zic ca cel mai important este sa participi! Si tu fiind primul ROMAN ce reprezinta Romania care participa, face prezenta ta acolo si mai importanta!!! Insanatosire grabnica! Felicitari inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Zsolt!!! Nu conteaza ca din ghinion nu ai reusit sa termini competitia... Sportivii zic ca cel mai important este sa participi! Si tu fiind primul ROMAN ce reprezinta Romania care participa, face prezenta ta acolo si mai importanta!!! Insanatosire grabnica! Felicitari inca o data!

 

 

Ma sint nevoit sa te atentionez intr-un mod placut ca este al doi-lea roman care participa la Dakar. Primul a fost Romeo Dunca. Pot spune fara sa clipesc ca este primul si singurul roman care a depus efortul cel mai mare pentru organizarea Dakarului pentru partea romana. Si nu odata ci de doua ori .

 

Domnule Zsolt, va urez inca odata insanatosire grabnica si totala.

VA MULTUMIM PENTRU TOT CE ATI FACUT PENTRU MOTOCICLISMUL ROMANESC.

Sa va dea Dumnezeu puterea de a continua.

 

Toate cele bune.

Ionut Radulescu

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Oricine poate participa la Dakar (Daca dispune de banii necesari). Nu conteaza skillul sau experienta. Sunt banii fiecaruia in fond, si fiecare participant semneaza un contract ca isi asuma toate riscurile. :peace:

 

2. Poate castiga oricine (Ceea ce de obicei nu se intimpla, dar sansa exista)

 

3. Oricine poate avea accidente grave, inclusiv campionii (Shinozuka parca, si multi altii) si chiar muri (saracul Meoni)

 

4. A aprecia un participant la Dakar (indiferent de rezultat) nu inseamna a desfiinta toate celelalte categorii de motociclisti (de asfalt, sa zicem).

 

5. "Infernul" de la Dakar nu este meritul participantzilor ci al naturii si climatului african, precum si "meritul" organizatorilor care pentru show, glorie si bani, sunt dispusi sa treaca cu vederea moartea unor multipli campioni ai raliului (Meoni), dupa ce initial, sub imperiul emotiei, au considerat suspendarea raliului pe 2006. . Dar banii conteaza mai mult, deh. Daca speed bikerii (sau alti crosisti, supermotarzi, freestyleri, cruiseristi, atv-isti, minimotoristi) nu cunosc infernul respectiv sau nu ii intereseaza (normal, sunt pe alt profil de motociclism, sau nu sunt dispusi sa isi riste viatza la asemenea nivel, pe "zidul mortzii" de la Dakar) asta nu ii face mai putin motociclisti. Au doar alte optiuni. Atat.

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abea acum am vazut si eu toata tevatura si sunt DEZGUSTAT! Stau si ma intreb: cei de pe sbz.ro (de ex. chiar) sunt motociclisti???? Cat despre federatie... CE-I AIA? CU CE SE OCUPA? :)

 

Zsolt felicitari!!! Nu oricine ajunge la Dakar!

 

 

Pacat "vere" daca gandesti asa! :peace:

 

Poate emotiile te-au cuprins si nu mai sti ce sa scri? Cum adica cu ce se ocupa? Maj sunt la categ. viteza si daca pe unii nu ii intereseaza Dakar-ul, nu poata sa aiba o opinie? :D

 

Mai bine ti-ar fi putina :ok: ca nici macar nu ii cunosti...mie cel putin mi-ar fi :)

 

Insanatosire grabnica! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Raven si AK Raptor cu un singur amendament:

Cei care au alte optiuni sa nu jigneasca un alt motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Pacat "vere" daca gandesti asa! :peace:

 

Poate emotiile te-au cuprins si nu mai sti ce sa scri? Cum adica cu ce se ocupa? Maj sunt la categ. viteza si daca pe unii nu ii intereseaza Dakar-ul, nu poata sa aiba o opinie? :D

 

Mai bine ti-ar fi putina :ok: ca nici macar nu ii cunosti...mie cel putin mi-ar fi :)

 

Insanatosire grabnica! :P

 

"vere" tocmai ti-am raspuns dar dintr-o eroare s-a dus raspunsul. Poate e mai bine asa pt ca nu era deloc "moale" :)

 

Nu ma obosesc sa mai rescriu ca "n-are rost"- citat baluba 16 (frate-mio) ;) ...

 

Sa ne vedem cu bine pe sosele!

 

Tavi Comunistu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si pana acum adversitate intre vitezisti si enduristi? Naiba stie, parca pana acum era intelegere, dintr-o data se da cu parul ba in unii ba in altii. Culmea e ca supermoto mie-mi pare o fuziune decenta a celor doua, ba chiar am vazut in curse de viteza pe la noi cel putin un participant pe "capra".

Si eu sunt de parere ca FRM e apa de ploaie, dar nu pentru ca ar sprijini o anumita ramura ci pentru ca imi pare ca de fapt in afara ca se face a sprijini cate ceva, de fapt nu face nimic. Asa cum nu sunt piste de cross-enduro, nu sunt nici circuite de viteza, concursurile sunt pe aeroporturi in conditii improprii. Oricum, pe principiul ca intotdeauna camasa e mai aproape de tine decat paltonul, e clar ca domnul vicepresedinte al federatiei isi va sprijini mai degraba mebrul familiei decat pe un oarecare tip in varsta din parfuitul Satmar. Si prin "alianta" ii va fi mai aproape disciplina moto-viteza decat alte "prostii si mofturi". E omeneste, dar nu e corect.

Iar cei care au zis ca Zsolt e prea batran ar trebui sa spuna poate ca Muresan e prea tanar, nu? Cum ar arata daca in loc sa ajunga in moto GP ar pati si el ceva independent de vointa sa, si s-au urca toti pe el ca "si- asa era prea pici pentru asa ceva"?. Probabil ca exista o varsta medical propice pentru performante moto si cei care au comentat sunt in masura sa judece. Sa dea cu piatra cei care rezista la atatea drumuri Satu Mare-Litoral cate a facut Zsolt ca antrenament la Dakar. Sunt curios cati ar tine pasul cu el?

 

Uite, personal nu ma intereseaza deloc nici motoarele viteza, nici concursurile de viteza, dar asta nu m-a oprit sa fiu interesat de rezultatele Coxanului sau de concursul MC-Ono, numai pentru ca sunt ai nostri. Si as fi incantat sa avem si reprezentant in moto GP, i-as tine pumnii la fel de mult ca lui Zsolt sau lui Romeo anul trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de adversitate ! Ono a si-a spus parerea si unii au considerat de cuviinta as sara la jugulara. si de aici tot balul . atat

Putea sa o spuna si in alt fel.

Sunt curios cum de a ajuns la concluzia ca varsta inaintata a provocat acel stupid accident...ca doar nu vorbeste din burta...

 

Ca sportiv imi pare f rau pt ce s-a intamplat, niciodata nu am dorit raul unui om, imi pare rau pt el, insa s-a dovedit k nu am vorbit chiar din burta.

Insanatosire grabnica!

 

 

As putea sa imi spun si eu parerea de habarnist despre fair-play-ul lui ono dar nu vreau sa starnesc un flame...nu pe topicul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa incerc sa spun si eu cateva cuvinte.Este al 2-lea an cand particip alaturi de sportivii romani la dakar.Impreuna cu Renatta si Dragos ne-am ocupat de mediatizare si nu este usor( ce vedeti prin ziare si la tv) alergat pe proba sa-lprindem pt cateva poze si iar in masina la final.Am vazut declaratia lui Muresan.Nu m-a surprins pt ca intr-o discutie purtata la Brno a tot repetat acest lucru.Eu sunt de parere ca trebuie sprijinit orice sportiv care reprezinta ROMANIA.Majoritatea sportivilor de la dalkar sunt trecuti de prima tinerete .Dakarul este visul oricarui sportiv pasionat de rally raid.Nu toti au posibilitatea sa ajunga datorita costurilor foarte mari.Zsolt a avut ginion.Accidentul nu tine de experienta .Participarea la Dakar a fost munca de un an de zile.Cred ca daca nu se intampla acest stupid accident sansele de a termia erau mari.Zsolt a avut probleme cu federatia la fel ca si Romeo.Problemele au fost de natura administrativa ca oricum bani nu primesc.Nu am vazut discutia de pe sbz dar banuiesc ce se discuta.Cu tot respectul pt acel sit dar unele persoane discuta doar ca sa se afle in treaba PILOTII VIRTUALI CEI MAI TARI

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Discutia era despre altceva, dar daca tot ne balacarim ... hai sa ne balacarim pe toate partile.

 

Spirit tipi balcanic, sa moara capra vecinului. Nu inteleg de ce voi - concurentii la viteza pe circuit - aveti impresia ca vi s-a furat ceva? Ca nu vi s-a dat voua?

 

Daca Zsolt a obtinut sponsorizarea si locul in echipa MOL a facut-o singur, nu l-a sunat nimeni dupa Craciun sa-l intrebe daca n-are chef de un Dakar scurt intre 2 beri. Nu, a muncit pentru asta! Daca vreti si voi, cautati si voi sponsori, manageri, faceti-va echipe si participati la cat mai multe competitii. Nu asteptati ca altcineva "sa va dea", si altcineva "sa faca".

 

Zsolt a reusit sa ajunga acolo prin mijloace proprii. Banii cu care a mers i-a obtinut singur, nu a furat de la stat si nici nu a luat spaga, sponsorizarea e tot rezultatul muncii lui, faptul ca s-a antrenat si ca s-a simtit pregatit sa mearga acolo e tot munca lui, nu i-a facut masaj federatia.

 

Pe de alta parte e vorba de un om, un roman, un motociclist, un prieten - luati-o cum o vreti care se afla in coma cu dubla fractura deschisa intr-un spital la mama draku intre ocean si Africa. Un pic de respect daca nu altceva. Ati donat sange (unii) si ati ajutat (ma refer la unii forumisti) oameni necunoscuti in situatii mai putin grave.

 

Si nu in ultimul rand daca ati decis ca nu puteti lasa deschisa discutia pe sbz, lasati-o inchisa si nu o reluati pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit discutia de pe sbz.Intrucat nu sunt asa de bun ca sa fiu logat acolo am sa scriu aici.Majoritatea celor care au postat au o problema cu mediatizarea.REPET: ACEASTA MEDIATIZARE A FOST FACUTA DE ECHIPA DE LA 2 ROTI (IN MARE).S-a facut acest lucru datorita faptului ca anul trecut am fost indignati cand cei de la eurosport nici nu stiau ca la dakar participa 2 romani.Au aflat numai dupa ce au fost sunati de catre Renatta (2roti).Daca aceasta mediatizare a ajuns sa supere pe unii inseamna ca si-a atins scopul .NU AM LUAT NICI UN BAN PT ASTA. 2 ROTI s-a ocupat atat cat a putut si de Pascota,Mistode,Coxanelu.Roby Muresan VLAD SI ALTII.Incercam sa promovam acest sport.Va spun ca unele televiziuni nici macar nu vor sa auda de motociclism si sporturi cu motor.NU DAU 2 BANI PE CAMPIONATUL INTERN.In curand o sa vedeti imagini(filmate de 2 roti) cu zsolt la Antena 3,TVR,TV sport si mai vedem unde putem sa le dam.Merita doar pentru faptul ca este ROMAN si participa la o competitie internationala. Si pentru ca unii nu stiu,anul trecut pe podium la Dakar, Romeo a fost prezentat ca "SPORTIVUL DIN SENEGAL"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...