Sari la conținut

S-a Mai Dus Unul...


DarkRyder
 Share

Postări Recomandate

Scuterist mort intr-un accident rutier, produs pe DN 71 Targoviste-Sinaia

 

Tanarul, in varsta de 17 ani, se indrepta spre Targoviste si a vrut sa vireze la stanga, fara sa se asigure. O masina care venea din spate nu l-a mai putut evita si l-a lovit din plin.

 

Scuteristul a fost transportat cu ambulanta la Spitalul de Urgenta din Targoviste, insa a murit in scurt timp.

 

Tanarul era din comuna Glodeni si avea certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera.

 

Un alt tanar care conducea un scuter a fost implicat intr-un accident rutier, produs la iesirea din Targu Mures. Se pare ca scuteristul a incercat sa depaseasca pe partea dreapta, un autoturism care a vrut sa vireze la dreapta. Tanarul, care se afla sub influenta alcoolului, a fost proiectat in sant si a ajuns la spital cu rani usoare. El va ramane fara permis si se va alege si cu amenda.

 

AICI link-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un argument pentru permise pentru toti scuteristii, indiferent de capacitatea cilindrica.

 

Un alt tanar care conducea un scuter a fost implicat intr-un accident rutier... se afla sub influenta alcoolului... va ramane fara permis si se va alege si cu amenda.

 

Permis pe scuter? Doar daca avea peste 50cc (foarte putine).

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati trebuie sa mai moara ca sa-si dea seama idiotii care fac legile ca e MUSAI sa introduca examenul de permis la toti care folosesc drumurile publice ?

Multi... Made in Romania :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati trebuie sa mai moara ca sa-si dea seama idiotii care fac legile ca e MUSAI sa introduca examenul de permis la toti care folosesc drumurile publice ?

Multi... Made in Romania :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati trebuie sa mai moara ca sa-si dea seama idiotii care fac legile ca e MUSAI sa introduca examenul de permis la toti care folosesc drumurile publice ?

Multi... Made in Romania :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand o faci la stanga te asiguri daca vine ceva din fata, asta cum adivca nu s-a asigurat si a fost lovit din spate? eu stiu ca vinovat este intotdeauna cel care vine din spate.

 

Probabil cel cu masina era in depasire pe o portiune de drum unde era permis acest lucru...Cel cu scuterul a vazut ca nu vine nimic din fata si a tras stanga, fara sa se mai asigure daca sicaneaza pe cineva care depaseste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti doar sa dati cu piatra,Nightwolf a zis clar ca omul a vrut sa faca stanga si ca a fost lovit din spate. Si avea certificat,deci circula legal.

 

Se schimba situatia daca a intrat din banda 1 in banda 2 ca sa faca stanga si pe banda 2 venea din spate masina...deja e neacordare de prioritate la schimbarea benzii de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se schimba situatia daca a intrat din banda 1 in banda 2 ca sa faca stanga si pe banda 2 venea din spate masina...deja e neacordare de prioritate la schimbarea benzii de mers.

 

Corect! Problema apare in cazul in care se incadrase corespunzator pe partea stanga a sensului de mers si semnalizase din timp intentia, desi sunt slabe sanse sa fi facut asta (dar nu e exclus).

Alta varianta ar fi: mergea pe dreapta drumului (deh, vehicol lent) si a tras stanga brusc, moment in care autovehicului care probabil vroia sa il depaseasca, l-a acrosat / lovit / busit.

 

Oricum, RIP. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti doar sa dati cu piatra,Nightwolf a zis clar ca omul a vrut sa faca stanga si ca a fost lovit din spate. Si avea certificat,deci circula legal.

 

Se schimba situatia daca a intrat din banda 1 in banda 2 ca sa faca stanga si pe banda 2 venea din spate masina...deja e neacordare de prioritate la schimbarea benzii de mers.

 

Adica eu depasesc (unde am voie), berbecul trage de ghidon ca bolovanu, il imprastii ca pe musca pe parbriz si tot eu sunt de vina? Sau poate nu inteleg eu ce vrei sa spui.

 

Propun introducerea examinarii si pentru biciclisti si pentru pietoni... Toata tara la scola ca nu mai tine doar cu bunul simt.

 

Nu inteleg cine a venit cu ideea bumbastica, daca motoreta are doar 50 cc, sau masinutele alea electrice de 14 cai sa le conduci fara permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io stiam ca n-ai voie sa depasesti pe unul care a pus semnal ca face stanga :unsure: si nu cred ca avem cum sa aflam daca pusese sau nu semnal, ca nu mai avem decat partea adversa care sa ne povesteasca ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ca sa fie treaba treaba:

 

Agent de circulatie accidentat in mijlocul unei intersectii din Baneasa

 

Un agent al Brigazii Rutiere Bucuresti a fost acrosat de o masina in timp ce dirija traficul intr-o intersectie.

 

Accidentul a avut loc in intersectia dintre Bulevardul Aerogarii si Strada Ficusului, in zona Baneasa din Capitala.

 

Politistul a fost transportat de urgenta la Spitalul Floreasca, unde i se acorda ingrijiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand o faci la stanga te asiguri daca vine ceva din fata, asta cum adivca nu s-a asigurat si a fost lovit din spate? eu stiu ca vinovat este intotdeauna cel care vine din spate.
Eram pe centura la o plimbare si la un moment dat am hotarat sa intorc si sa ma indrept spre casa. In oglinda am vazut o masina la ceva distanta, aveam timp sa intorc, semnal stanga si am tras pe dreapta soselei sa pot lua virajul mai comod, dar inainte de a intoarce m-am uitat peste umar si ce credeti? Masina pe care am vazut-o mult in spate era la douazeci de metri de mine intra in depasire, probabil gandind ca voi opri. Atentie la faza asta si la masini, caci pot face aceeasi manevra si intoarce fara sa se mai asigure inca o data. Atentie, unii vin prea tare din spate, masinile au si ele viteza mare si va pot surprinde. Daca continuam sa intorc eram varza acum, dar m-am mai asigurat o data si am scapat. Probabil tot asa patesc si cei cu masina care intorc, vireaza si sunt surprinsi de cei cu motoare ce vin foarte tare.

 

Poti fi pe prima banda sau a doua si sa vrei sa virezi stanga si unul venind din spate, uitandu-se dupa pasarele, sau cu mana intre picioare la iepurasul pasager, sa te ia in plin.Nu e imposibil. Dar bine e sa te incadrezi pentru viraj stanga, cat mai in stanga benzii din timp si cu semnal legal in functie de unde te afli (oras sau nu). Totdeauna este un risc sa te ia unul pe sus sau vreun nebun sa vrea sa depaseasca cand intri in viraj.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... la mopedist se pare ca el este vinovat ca nu s-a asigurat cand a efectuat schimbarea directiei de mers -- asa a spus politia la fata locului, masina se afla in depasire cand ala s-a bagat sa faca stanga, si la cum arata masina de avariata inclin sa cred ca asa s-a intamplat.

 

Cat priveste colegul care a fost spulberat azi in trafic la Aerogarii cu Ficusului starea lui din cat am auzit pana acum este destul de grava cu multiple leziuni, fracturi si traumatism cranian sever. Sper sa se faca bine cat mai repede :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se va afla niciodata ce s-a intamplat la accidentul asta. Eu cred ca unii soferi ori te ignora cu buna stiinta ori sunt cu capul in nori. Cine poate sa bage mana in foc ca scuteristul nu a semnalizat si nu s-a asigurat?

 

Sa va povestesc ce mi s-a intamplat acum vreo 3 saptamani. Eram in localitate (sat), mergeam la un prieten. In fata mea, amicul meu cu masina, apoi eu cu motorul, apoi un Opel. Intre mine si Opel cam 10 metri. Mergeam toti cu 30-35 km/h (drumul nu permite mai mult). Amicul meu sta pe partea stanga, fata de directia noastra de mers. Cand ne apropiem de casa, bagam amandoi semnal stanga. Precizez ca am dat semnal cu aprox. 40 de metri inainte de viraj, amandoi. Franam toti , eu ma postez langa axul drumului sa fac stanga. Intra amicul meu pe podul din fata case si cand dau sa virez, ma pune ingerul pazitor sa ma uit in oglinda. Ce credeti ca vad? Ametitul cu Opel ma depasea frumos, ca si cum nu as fi existat, ca si cum nu as fi mers in fata lui de la intrarea in sat (cam 400 de metri), ca si cum nu as fi dat semnal cu 40 de metri inainte. Bineinteles, ma opresc din viraj si dau claxoane. Nu pot sa-mi imaginez ce e in mintea unui sofer d'asta. Spuneti-mi cine era vinovat daca nu il vedeam si ii f*uteam una cu roata in aripa sau in portiera? Cum puteam eu sa demonstrez ca am luat virajul regulamentar si ca handicapatul e vinovat? In locul respectiv e linie discontinua.

 

Toate cele bune si Dumnezeu sa-l odihneasca pe scuterist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... la mopedist se pare ca el este vinovat ca nu s-a asigurat cand a efectuat schimbarea directiei de mers -- asa a spus politia la fata locului, masina se afla in depasire cand ala s-a bagat sa faca stanga, si la cum arata masina de avariata inclin sa cred ca asa s-a intamplat.

 

Cat priveste colegul care a fost spulberat azi in trafic la Aerogarii cu Ficusului starea lui din cat am auzit pana acum este destul de grava cu multiple leziuni, fracturi si traumatism cranian sever. Sper sa se faca bine cat mai repede :unsure:

 

Pana la urma ajungem la vorba unui om (cu care stateam de vorba la coada creata ca urmare a accidentului din Constanta, cel soldat cu 5 morti si 4 raniti - depasire pe dubla continua): carute si Trabant...asta-i trebuie romanului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io stiam ca n-ai voie sa depasesti pe unul care a pus semnal ca face stanga :kiss:

 

ba ai voie, cum sa nu...DA' PE DREAPTA..'n poola mea!!!

Si pe mine era sa ma spulbere unul tot asa, in localitate, circulam cu viteza mica, pus semnal cu aproape 100m inainte de intersectie, tras pe mijlocul drumului, si cand sa virez, noroc ca am tras o ocheada in oglinda, ca un destept de pushtake de 19 ani cu o un peugeot 208 tunat tocmai ma depasea PE STANGA cu vreo 80-90/h...pai daca viram dadea cu mine de nu ma mai adunam o saptamana de pe jos...cu echipament cu tot...poola mea de handicapati...astia n-au minte! Sau ii mai auzi cu replici de genu' "pai mai circulam si asa...", asta venind de la unu cu o duba care mi-a iesit in fata de pe un drum fara prioritate :unsure: :angry: :kiss: :kiss: :) :P pai sa nu le rupi meclele la specimene d'astea?????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar ma intreb de ce stau politistii in mijlocul intersectiei! JESUS ! e un risc ENORM! in afara eu nu am vazut asa ceva! mi se pare cea mai riscanta meserie! sa treaca pe langa tine mii de auto/zi ! la un moment dat, un neatent o sa te loveasca! vezi cazul relatat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Motociclistii sunt asemanati cu scuteristii. Nu foarte multi dintre scuteristi au absolvit niste cursuri de legislatie, asa ca habar nu au nici o regula, doar din auzite.

2. Multi dintre scuteristi sunt niste adevarati sinucigasi. Vad asta zi de zi.

3. Imi pare rau pentru ei, insa poate numai asa o sa isi dea mai multi seama ca fara niste cursuri frecventate si fara un pic de gandire, nu au cum sa ajunga la destinatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine mha. pai si cand depaseste motoristul (vezi berbecii care se lipeau de cate un audi unul pe saptamana sau tipul de la cluj care s-a izbit in Peugeot-ul 407 ) si ala da semnal si se baga? Atunci iar nu-i bine. In pana mea. amandoi participantii la trafic au in obligatii sa se asigure. Atata lauda ca v-ati uitat in oglinda si ati vazut un prost ca va depaseste.... pai asta e si regula, din cate stiu eu asta si trebuie sa faci. "Daca nu ma uitam ma spulbera" Pai in pana mea... te uiti daca te duce mintea sa-ti pazesti poponeata. Nu zic de cazurile unde pui semnal si prostul din spatele tau se baga in stanga. Aia sunt penal de prosti fie ca sunt ei pe motoreta sau ei in masina. Dar atunci cand ai 1,2,3 masini in spate... e de bun simt sa vezi si tu daca nu depaseste vreunul coloana. La fel cum e de bun simt sa nu depasesti coloana daca vezi ca ei franeaza si nu vezi de ce. Ghinion curat.

 

Imi pare mai rau de militiacu din intersectie. Ca el doar isi facea datoria.

 

Doar ca unii (il stiti pe nenea de la P-ta romana si cateodata mai e plantat si la Scala.) baiatul ala e un pic sportiv extrem. Atunci cand vezi berbecii ca o calca pe Magheru si intra in intersectie tare de parca semaforul ar dura 4 ani pe rosu si de parca nu ar fi unul la 200 de metri mai incolo la care tot opresti sa sunt sincronizate de un betiv, chior, ciung, cu deficiente de concentrare. Baiatul ala cred ca nu vrea sa vada cum vine moartea, intotdeauna sta cu spatele unde e pericolul mai mare. De vreo doua ori eram ori pe jos ori in autobuz si am inchis ochii cand a trecut unul pe langa el. Sperati sa zic ca am inchis ochii cand am trecut eu pe langa el nu? :unsure:

 

Insanatosire grabnica si completa domnului politist.

 

 

 

eu chiar ma intreb de ce stau politistii in mijlocul intersectiei! JESUS ! e un risc ENORM! in afara eu nu am vazut asa ceva! mi se pare cea mai riscanta meserie! sa treaca pe langa tine mii de auto/zi ! la un moment dat, un neatent o sa te loveasca! vezi cazul relatat!

 

Uite in Irlanda mai sunt. Nu multi, dar pe bulevardele principale cand e traficul mai trafic... am vazut. Dar stii cum trec astia pe langa el. Mai mai ca se dau jos sa o impinga. Nu mai zic de echipament ca are si niste led-uri domnu la centura. Cand intinde mainile, imbracat si in verde... zici ca-i pom de craciun. Aparat de respirat sa nu stea in fumul masinilor etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar ma intreb de ce stau politistii in mijlocul intersectiei! JESUS ! e un risc ENORM! in afara eu nu am vazut asa ceva! mi se pare cea mai riscanta meserie! sa treaca pe langa tine mii de auto/zi ! la un moment dat, un neatent o sa te loveasca! vezi cazul relatat!

 

Pentru ca asta este ordinul si trebuie sa fie la vedere :unsure: adica sa realizeze nenea soferul ca exista in intersectie ca altfel suna la 112 si spune ca e blocaj ... oricum m-a distrat explicatia soferului "nu l-am vazut ca era dupa stalp" :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...