Sari la conținut

Accident Militari Gsxr750 Vs Polo


Gova
 Share

Postări Recomandate

:grinbandit: Gsx-r-u' il stiu sta mereu parcat la mine in fata blocului , pe bd-ul Decebal , langa Zvon cafe , la supermarket-ul Amstel(la impuscatu') cine cunoaste bine zona stie sigur si mobra .. o admiram mereu cand treceam pe laga ea ... nu poate fi alta , are (avea) multiple accesorii Rizoma si toba yoshimura ... era absolut impecabila .. ce sa mai 'o bijuterie '! Pe proprietar nu il cunosc , nu l-am vazut niciodata , mobra nu era mai veche de 6 luni ....

:blink: Cat despre : 'da ce sunt ma,alpinisti? motociclist este cel care merge pe motocicleta' .. imi permit sa te contrazic : Motciclist este cel care merge pe motocicleta si poseda pemis de conducre categoria A .... cei ce indeplinesc doar una din condiitii se numesc 'motociclisti aspiranti'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 529
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ganditi-va ca putea in locul aleia sa fie unul dintre noi cu motoreta, eventual un incepator cum sunt eu caruia POATE ii trebuie mai mult decat o secunda sa traverseze intersectia, ma omora si pe mine cacatul sau nu? CAM DA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ganditi-va ca putea in locul aleia sa fie unul dintre noi cu motoreta, eventual un incepator cum sunt eu caruia POATE ii trebuie mai mult decat o secunda sa traverseze intersectia, ma omora si pe mine cacatul sau nu? CAM DA

 

daca vrei sa nu te omoare nimeni te asiguri temeinic la intrarea intr-o intersectie in special in cele la 90 de grade.

valabil si daca esti pe prioritate,sau verde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai grav sa NU STII legea decat sa o intelegi binar !!!

 

Mai citeste...

Mai citeste tu legea, eu stiu sigur ca de la 100km/h in sus in localitate e de obicei infractiune daca nu au schimbat astia legea in noaptea asta fara sa anunte si nu am apucat eu inca sa citesc presa de maine.

Din ce tin minte eu:

- Viteza maxima in localitati unde nu e un semn care sa spuna altceva (ca alea de pe DN1 unde de obicei e 70, sau pe Magheru in Bucuresti unde e pe undeva un semn de 60) e 50km/h;

- Daca depasesti cu mai mult de 10, 20 ,30, 40km/h viteza legala pe oriunde (in localitate sau in afara) e contraventie si te alegi cu niste puncte de penalizare si cu amenda (care nu ma intereseaza concret cate sunt);

- Daca depasesti cu mai mult de 50km/h viteza legala e infractiune si ti se suspenda carnetul chiar daca nu ai facut nimic altceva; daca faci accident se suspenda 2 luni si daca mai si atingi pe cineva (o persoana care are nevoie de mai mult de nu stiu cate zile de spitalizare - probabil sase sau zece - dar nu ma intereseaza) se suspenda 3 luni. daca ai mai si baut se anuleaza carnetul. Oricum daca ai facut accident si ai depasit limita de baut ti se anuleaza carnetul si aproape orice ai facut dupa aia e penal.

 

Cred ca asta spune efectiv legea, ca daca ar fi ce imi doresc eu ar fi aici pe model mai frantuzesc (chit ca de obicei nu ii sufar pe francezi ca sunt auto-suficienti, cam comunisti si cam lenesi), de genul: esti beat, nu mai conduci cinci ani, faci accident nasol si mai esti si beat, nu mai conduci nicio data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:grinbandit: E prima data cand vad o casca torNado ...

:blink: Wtf , ai gixer 750 (sa numai spun cum asta mobra), accesorii Rizoma , toba yoshimura, parbirz puig ... si multe alte chestii...... si casca torNado ? Sa numai vorbesc de manusi.. ales sunt panisi de mountain bike maxim , mai mult nu pot fi ........ 10-11-12 k europeni o mobra si 30 euroechipamnet .... blana si bautura .. ce poate fi mai frumos ... sunt speachless

:) Sincer nu poate sa imi para rau !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar, asa si fac dar totusi poti sa te asiguri si sa nu vezi nimic, apoi sa treci si sa apara unu cu 140km/h ..calculati si voi cati metrii face pe secunda, si daca am eu cum sa evit asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toti comentatorii de astfel de topicuri, daca va agatati de lege muriti cu ea in mana, mergeti incet acolo unde nu e loc si POATE, repet, POATE o sa scapati neimprastiati.Cine nu intelege ca astea sunt conditiile de trafic se expune cel mai rapid, regulile de circulatie nu fac doi bani pentru ca toate conjuncturile sunt impotriva mersului pe doua roti.Vigilenta si paranoia te pazesc cat timp nu esti prea ghinionist.

Exemplul celor doi este bun pentru pustii ce citesc pe aici, fara carnet, cu prieteni de treaba ca ala cu 750'ul.

Restul e frectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de unde atata compasiune pentru soferii care gresesc..

 

si la 70 la ora daca iti iese unu din scurt jumate de masina sa se asigure sau mai rau de prost... cum o scoti la capat ?

 

tot asa, il bati pe umar... lasa frate ca nu ai nici o vina eu sunt prost ca mi-am luat motoreta .. nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de unde atata compasiune pentru soferii care gresesc..

 

si la 70 la ora daca iti iese unu din scurt jumate de masina sa se asigure sau mai rau de prost... cum o scoti la capat ?

 

tot asa, il bati pe umar... lasa frate ca nu ai nici o vina eu sunt prost ca mi-am luat motoreta .. nu?

 

chiar nu ai dreptate, daca citesti tot o sa vezi ca acolo ai vizibilitate 50 60m, daca vezi ca nu vine nimic TRECI, ca nu stai ca boul poate apare un cacao de tigan cu 140km/h pe kre n ai cum sa l feresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul acesta imi exprim compasiunea pt soferul masinii. la acea viteza a motocicletei soferul s-a asigurat si la cateva secunde buff

 

daca motocicleta nu este furata ci incredinta, proprietarului acesteia i se va intocmi dosar penal( e relativ simplu de demonstrat aceasta daca se verifica cheia din contact... )

mai departe e vorba de o culpa atat de mare si multipla a celui care conducea motocicleta incat.... s-a spus deja tot

probabil ca toti stiti ca daca esti sub influenta bauturilor alcoolice sau daca nu ai permis esti AUTOMAT vinovat . aici e vorba de un cumul de infractiuni. acea motocicleta nu avea de ce sa fi fost acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ce sunt ma,alpinisti? motociclist este cel care merge pe motocicleta

 

 

daca eu nu am permis si unu-mi da un tir si io o iau de nebun pe strazi si fac vraiste tot, se poate spune despre mine ca "un sofer profesionist a facut cutare accident"?

 

am vazut maimute dresate sa mearga pe motorete...si alea-s tot motocicliste, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MOTOCICLĂST, -Ă, motocicliÂşti, -ste, s.m. Âşi f., adj. care foloseÂşte motocicleta. – Din fr. motocycliste.

 

MOTOCICLĂ//ST ~Âşti m. Persoană care conduce o motocicletă. /<fr. motocycliste

 

ÂŞOFĂR, Âşoferi, s.m. Persoană care conduce un automobil sau un autobuz. – Din fr. chauffeur.

 

AI FI DOAR SOFER..nu d-ala profesionist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MOTOCICLĂST, -Ă, motocicliÂşti, -ste, s.m. Âşi f., adj. care foloseÂşte motocicleta. – Din fr. motocycliste.

 

MOTOCICLĂ//ST ~Âşti m. Persoană care conduce o motocicletă. /<fr. motocycliste

 

ÂŞOFĂR, Âşoferi, s.m. Persoană care conduce un automobil sau un autobuz. – Din fr. chauffeur.

 

AI FI DOAR SOFER..nu d-ala profesionist

 

 

raspunde-mi cu toata sinceritatea, tu chiar consideri motociclist/sofer pe unu' fara permis care se suie la ghidon/volan si-o ia de nebun pe strazi ca taranu' cu caruta prin porumb? lasand de-oparte dictionaru'.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest caz compasiunea chiar nu-si are rostu'...aproape toti avem pe langa categoria A...si categoria B. Nenea rromu' de la ghidon putea sa spulbere in goana lui o multime de lume nevinovata. Intersectia aia...la fel ca multe altele nu ofera o vizibilitate extraordinara...Aia n-aveau ce cauta acolo...Din pacate a inceput, dupa ce au trecut de la 2 cai si o caruta la 4 cai si un veceu, cocalarii au sarit mai nou direct la rachete si o herghelie intreaga...

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca a gresit si proprietarul si conducatorul acuma le trag amandoi si sa fim seriosi cam toti dintre noi ne-am urcat macar odata fara permis pe motor asa ca nu e destul ce a patit mai lasati-l si voi sa traiasca asa ca .......................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ce sunt ma,alpinisti? motociclist este cel care merge pe motocicleta

Nu vrei sa reformulezi tu trebusoara aia de mai sus? Ca sintem citiva pe-aici care chiar n-au inteles prea bine ce-ai scris tu acolo.....

Editat de Taz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca a gresit si proprietarul si conducatorul acuma le trag amandoi si sa fim seriosi cam toti dintre noi ne-am urcat macar odata fara permis pe motor asa ca nu e destul ce a patit mai lasati-l si voi sa traiasca asa ca .......................

 

 

 

nu generaliza. eu nu m-am urcat fara permis si nici nu ma urc daca beau jumatate de bere. intrebare si ai "ars-o" in suta cand nu aveai permis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vrei sa reformulezi tu trebusoara aia de mai sus? Ca sintem citiva pe-aici care chiar nu au inteles bine ce-ai scris tu acolo.....

cioara sau roman,cocalar sau nu,cu permis sau fara tot motociclist era,pentru ca el conducea o motocicleta.vroiam sa arat celor care cred ca motociclistii sunt fiinte pure,ingerasi,ca nu e asa.exista si motociclisti fara permis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cacao, eu nu m-am urcat frate pe motor fara permis, ramane sa zici "cine nu s-a urcat beat pe motor fara permis si fara casca" sau cum?

 

scuze nu stiu de ce s-a postat de 2 ori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cioara sau roman,cocalar sau nu,cu permis sau fara tot motociclist era,pentru ca el conducea o motocicleta.vroiam sa arat celor care cred ca motociclistii sunt fiinte pure,ingerasi,ca nu e asa.exista si motociclisti fara permis

Nu m-am legat nici de faptu' ca e sau nu ingeras sau cioara, ca stie sau nu sa zboare sau cite pene are pe burta sau in cur.

Da' eu ma scot bine oricum, pentru ca daca ai tu dreptate inseamna ca eu pina acum am fost mecanic de locomotiva, pilot de linie, scafandru, capitan de vas, tragator de elita si conductor de tanc. (Cind eram mic am fost si vatman.) Si daca stau si ma gindesc bine am fost de vreo doua ori primar si o data prefect.

 

P.S. Da, exista si motociclisti fara permis: aia care au permisu' suspendat.

Editat de Taz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi in Militari. Se pare ca Polo nu a cedat trecerea si a fost lovit in plin de moto care venea pe prioritate. Din ce avarii vad pe masina, bag de seama ca moto a fost culcata inainte de coliziune, totusi nu inteleg cum are avariile alea. Motociclistul era in coma cand a fost luat de Salvare, inca traia, dar casca avea sange pe ea si erau si niste pete destul de mari pe asfalt. Multa lume care vine pe Dealul Tugulea nu tine cont de semnele de Cedeaza Trecerea, in special la intersectiile cu str. Orsova si cu str. Apeductului. Aviz motociclistilor care tranzitati zona - FRANATI chiar daca aveti prioritate.

 

LE: si nu inteleg cum manusa a ramas prinsa intre cauciucul si janta Polo-ului.....

 

Cam asa arata un accident cu neacordare de prioritate indiferent daca aveti permis, casca si sunteti nebauti... Pentru ca aveti prioritate mergeti tare, fara sa va ganditi macar o clipa ca de pe "miile" de stradute laterale poate oricand sa iasa o masina care nu va vede, nu se asigura, nu gandeste, e incepator la volan, s.a.m.d.

Cum spuneam si altadata... Diferenta dintre baiatul asta si un incepator cu permisul obtinut de cateva luni este nesemnificativa. Si ce motor avea "incepatorul" asta? Voi chiar nu intelegeti ca motoretele astea va obliga sa bagati mana in gaz oricat ati spune voi ca mergeti incet si ca nu sunteti ca ceilalti?

Din punctul meu de vedere baiatul este motociclist, pentru ca s-a comportat exact ca marea majoritate a celorlalti baieti cu permise in buzunar si au facut accidente.

 

Eu ii doresc totusi sanatate(...si pasagerului) si daca se va mai urca vreodata pe motor(desigur cu permis, desi nu cred) sa aleaga ceva mai mic... Cum spun eu: Incepatorii pe motor de la 500cc in jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai citeste tu legea, eu stiu sigur ca de la 100km/h in sus in localitate e de obicei infractiune daca nu au schimbat astia legea in noaptea asta fara sa anunte si nu am apucat eu inca sa citesc presa de maine.

Din ce tin minte eu:

- Viteza maxima in localitati unde nu e un semn care sa spuna altceva (ca alea de pe DN1 unde de obicei e 70, sau pe Magheru in Bucuresti unde e pe undeva un semn de 60) e 50km/h;

- Daca depasesti cu mai mult de 10, 20 ,30, 40km/h viteza legala pe oriunde (in localitate sau in afara) e contraventie si te alegi cu niste puncte de penalizare si cu amenda (care nu ma intereseaza concret cate sunt);

- Daca depasesti cu mai mult de 50km/h viteza legala e infractiune si ti se suspenda carnetul chiar daca nu ai facut nimic altceva; daca faci accident se suspenda 2 luni si daca mai si atingi pe cineva (o persoana care are nevoie de mai mult de nu stiu cate zile de spitalizare - probabil sase sau zece - dar nu ma intereseaza) se suspenda 3 luni. daca ai mai si baut se anuleaza carnetul. Oricum daca ai facut accident si ai depasit limita de baut ti se anuleaza carnetul si aproape orice ai facut dupa aia e penal.

 

Cred ca asta spune efectiv legea, ca daca ar fi ce imi doresc eu ar fi aici pe model mai frantuzesc (chit ca de obicei nu ii sufar pe francezi ca sunt auto-suficienti, cam comunisti si cam lenesi), de genul: esti beat, nu mai conduci cinci ani, faci accident nasol si mai esti si beat, nu mai conduci nicio data.

 

 

off topic: nu m'am putut abtine, e o 'mica' diferenta intre contraventie si infractiune...si ca sa te conving ca treaba cu viteza e contraventie citesc din 'faimosul cod rutier:

'3. Constituie contravenție Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni Âşi cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârÂşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:

 

conducerea sub influența băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracțiune;

conducerea vehiculului cu defecțiuni grave la sistemul de frânare sau la mecanismul de direcție, constatate de poliția rutieră împreună cu specialiÂştii Registrului Auto Român;

neoprirea la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roÂşii Âşi/sau sonore sunt în funcțiune;

depăÂşirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv Âşi pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată potrivit legii, cu mijloace tehnice certificate. '

no offence...nu am vrut sa fiu malitios si nici sa caut cearta sau sa fac figuri p'aci.doar ca ce ai zis nu prea se pupa cu realitatea.cheers :grinbandit:

on topic:

desteptii aia care au facut zob motoru si pe ei au primit ce au cautat: o experienta de neuitat pe moto fara carnet.rebeli frate...inconstienta ucide! parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...