Sari la conținut

Seara Blestemata


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...nu stiu daca am voie sa vorbesc despre el...pentru ca nu eram cel mai bun prieten al lui....dar mi aduc aminte ca l am cunoscut in jack, undeva prin toamna, 2003 parca, pasionat de muzica --judas, motorhead si alte nebunii d ale lui--, ii placea sa se "bage" la muzica si sa schimbe cu ce i placea lui mai mult, imi aduc aminte cum statea pe scari jos la subsol si dadea din cap si canta "la chitara", mereu imbracat cu niste pantaloni de piele negrii si o geaca, tot neagra, care nu statea pe el pentru ca era firav,timid, prietenos si cu mult bun simt... vorbea mult, pe multi ne "enerva"...de craciunu' ala, nici nu stiam prea bine si mi lasat la bar cadou o zdranganeala pentru copii mici si prietenei o ciocolata, pentru ca stia ca am o prietena dar nu se cunosteau...asa era el...apoi intrand in gasca de prieteni nu mi mai aduc aminte ce mai facea ca era de al nostru....vremea a trecut si nu ne am mai vazut, am avut intotdeauna senzatia ca traieste cu n sentiment de dezamagire, nu conteaza....prin ianuarie, anu asta, ne am intalnit in metrou, la muncii, ii crescuse parul, a inceput sa vorbeasca mult, era Andu, da, ne a zis unde lucreaza, ca i merge bine, ca si a luat motor si tot asa vreo 5 statii...prin martie ne am intalnit la scoala moto, era imbracat tot cu pantalonii aia negrii care statea pe el mai larg si tot cu geaca aia neagra, apoi ne am intalnit intr un bar, el venise cu motorul...bine macar ca i a vazut pe judas vara asta...sa sti ca noi toti am tinut la tine, in felul nostru, nu fi suparat pe noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU A PLECAT NICI UNUL DIN PRIETENII LUI. Terminati nabii cu aberatiilea astea; a inceput de la unu care "a auzit" ca prietenii lui a plecat, si toti credeti exact asta s-a intamplat. Sunt unul din aia care l-au cunoscut si am stat pana la 4 dimieata acolo. Si la fel am vazut cum mai toti care "se dadeau" pe Timisoara au stat 20 de minute si au taiat-o. Nu stiu cine a reusit sa spuna rahaturile astea cu plecatul nostru de acolo, defapt nici nu conteaza, dar din momentul in care TU ca forumist indarjit iti dai cu parerea la un subiect despre care ai CITIT ajungi sa intinzi un rahat mai mare ca tine. Daca ai ceva de zis, hai la inmormantare si da-ti cu parerea TU forumistule. Daca nu lasa, te rog, scenariile si aberatiile tale pentru tine; ca de altfel si RIP-urile scrise pentru a acumula posturi. A murit un om, asta e respectul pe care il aveti fata de el?

 

metre nu a zis nimeni nimic de prieteni, era vorba de niste colegi de plimbare prezenti in momentul accidentului, omuleti care se pare ca au plecat de acolo.

 

daca tu ai fost unul dintre ei te rog poate ne luminezi si pe noi ce s-a intamplat acolo, nu trebuie sa iti reamintesc pentru ce este rubrica asta in esenta.

 

este un accident nefericit, si de aici si interesul unora de a afla ce s-a intamplat, pentru ca implica o motocicleta mica si un om rational care o conducea.

Editat de valbida1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

metre nu a zis nimeni nimic de prieteni, era vorba de niste colegi de plimbare prezenti in momentul accidentului, omuleti care se pare ca au plecat de acolo.

 

daca tu ai fost unul dintre ei te rog poate ne luminezi si pe noi ce s-a intamplat acolo, nu trebuie sa iti reamintesc pentru ce este rubrica asta in esenta.

 

este un accident nefericit, si de aici si interesul unora de a afla ce s-a intamplat, pentru ca implica o motocicleta mica si un om rational care o conducea.

deci nu pot sa cred ca au existat colegi de plimbare care au plecat . de unde pana unde? oricine l-ar fi cunoscut pe Andu nu ar fi putut face asa ceva. de unde le scoateti ? poate era vorba de oameni care se plimbau prin zona si care au oprit o vreme sa se uite si sa-si dea cu parerea (a, nu-l cunoastem frate, saracu' ce naspa a trantit-o, probabil ca avea viteza, dar poate ca i-a taiat fata un caine, hai la apasu sau in bikers sa bem o bere fara alcool. bime ca nu era de-al nostru )si care ca niste romani de treaba au plecat.

cine a zis ca au existat "colegi de plimbare " care sa fi plecat ?

cat despre sintagma accident nefericit ma intreb daca a vazut cineva un accident fericit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am vazut cat de grava e treaba si cate ambulante sunt ...am vrut doar sa ajung acolo cat mai repede , am uitat de bordura aia mica si am luat-o de-a lungul avand 30 la ora , sutem ok si eu si pasagera , cateva julituri .

Am aflat dupa ce mi-am ridicat motorul ca e vorba de Andu....care iesise la plimbare cu noi dar a ramas in urma cu un alt grup de 3 motoare mai mici ......Inca nu-mi vine sa cred .....acum jumatate de ora mancam tortila impreuna si mi-a oferit o cola care o luase in plus iar acum ma intorc si aflu ca a murit ........nu stiu ce sa mai zic decat ca nu pot sa cred............azi isi luase numarul ....si abia si l-a montat .......Trebuia sa fi prins trenul de Iasi ........DUMNEZEU SA-I ODIHNEASA SUFLETUL IN PACE .

 

eu zic ca asa este normal, sa citesti un topic cap-coada dupa care iti dai cu parerea.

Editat de valbida1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta atunci cand l-au proiectat s-au gandit cum se vor comporta capetele alea de teava ,la un impact cu auto sau motocicleta.
Astea nu-mi plac capetele de teava, trebuia altceva alt profil, ceva care daca intri in el sa nu se infiga in tine, ceva sa te arunce in afara totusi. Cand am intrebat daca avea viteza, desigur nu m -am referit la 301 km dar asa le place unora... sa le mai infloreasca. Totusi pentru a evita asemenea evenimente si a nu fi surprinsi, recomand sa pastrati distanta fata de autovehicolul din fata sau folositi transportul in comun. E mai sigur. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca asa este normal, sa citesti un topic cap-coada dupa care iti dai cu parerea.

scuze aseara eram prea socat de vestea primita pe mess ca sa citesc tot topicul, am citit doar ultimele 2-3 posturi. nu aveam idee desre faptul ca erau parteneri de plimbare care au disparut. nu pot sa-i judec, probabil vor ajunge singuri candva la o concluzie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, datul cu parerea la sectiunea de accidente a ajuns sport national pe forum. "Poate a fost nisip, poate a fost praf, poate a avut viteza, poate, poate poate...". Nu puteti sa stati linistiti pana va posta careva care sa spuna ce s-a intamplat, eventual sa intrebati daca puteti ajuta cu ceva? Din cate mi s-au povestit si din cate am citit pe forum, asa a trebuit sa se intample. Iar Oly era in stare de soc cand a intrat in bordura aia (plm, tocmai murise cineva cu care se plimbase 5 minute mai devreme!!!). CHIAR NU VA PUTETI ABTINE??? Oare cati din grozavii de pe forum vor face intr-adevar ceva? O groaza de terminati atotstiutori... pfff

Carja, sa postezi pe forum detalii despre inmormantare. Chiar sunt curios daca vine lume...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am aflat aseara de la alex...nu il stiam de multa vreme pe Andu , dar mi-a fost indeajuns sa-mi dau seama ce caracter avea...mereu vorbea si era binedispus...inca nu-mi vine sa cred in ce circumstante a murit...pacat...astept si eu sa vad detalii despre inmormantare si probabil maine voi merge pana la el...sa-i fie tarana usoara :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea nu-mi plac capetele de teava, trebuia altceva alt profil, ceva care daca intri in el sa nu se infiga in tine, ceva sa te arunce in afara totusi....

 

Solutii tehnice exista(BOLLARDS Shock Absorbing de la Berry Systems), important e ca municipalitatea sa si plateasca pentru ele, iar apoi sa le si puna in opera.Din pacate, un mort acolo si inca cateva conserve indoite in refugiile astea nu deranjeaza prea tare edilii pentru a baga niste bani in astfel de protectii....

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutii tehnice exista(BOLLARDS Shock Absorbing de la Berry Systems), important e ca municipalitatea sa si plateasca pentru ele, iar apoi sa le si puna in opera.Din pacate, un mort acolo si inca cateva conserve indoite in refugiile astea nu deranjeaza prea tare edilii pentru a baga niste bani in astfel de protectii....
Pietonii au dreptul la sigurantza, multi au platit cu viata faptul ca doreau sa ajunga undeva si un oarecare le-a luat zilele asa..pur si simplu. Sunt de acord ca trebuie sa fie protejati, dar ar trebui cautate alte solutii. Ar trebui cautat un compromis intre siguranta lor si siguranta noastra. Ar trebui semnalizate din timp si pe timp de noapte, mai multe marcaje pe sosea si semnale luminoase inaintea si in capatul lor. Poate intr-o alta viata...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pietonii au dreptul la sigurantza, multi au platit cu viata faptul ca doreau sa ajunga undeva si un oarecare le-a luat zilele asa..pur si simplu. Sunt de acord ca trebuie sa fie protejati, dar ar trebui cautate alte solutii. Ar trebui cautat un compromis intre siguranta lor si siguranta noastra. Ar trebui semnalizate din timp si pe timp de noapte, mai multe marcaje pe sosea si semnale luminoase inaintea si in capatul lor. Poate intr-o alta viata...

 

Bun!Hai sa-ti explic!Deci linkul de mai sus se refera la niste stalpi de otel(sau in cazul nostru, bare orizontale din otel) foarte rezistenti la impact puternic, dar imbracati in cauciuc special care preia socul izbiturii:deci, atat pietonii din spatele barelor respective sunt protejati de eventualele masini care se lovesc de aceste bari, cat si masininile respective nu raman infipte in acele bari, cauciucul respectiv avand rolul de a prelua o parte din energia impactului si a redirectiona masina inapoi pe traiectorie(practic are loc o ciocnire elastica, nu plastica, precum in cazul accidentului de fata:in cel mai rau caz, Andu putea sa aiba niste fracturi naspa, dar nu sa ramana agatat in gardul ala).Singurul aspect luat in calucul de proiectant in cazul acestor refugii a fost siguranta pietonilor aflati in spatele gardului.La masini, ca sa nu mai vorbesc despre motociclete, nici nu s-a gandit.Cam atat pe tema asta, ca nu face rostul topicului!Sunt o gramada de ingineri cu state de plata la primarie care ar trebui sa stie despre ce vorbesc eu aici!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scriu aici in numele prietenei lui Andu , Diana. Va multumeste celor care sunteti alaturi de ea si de familia lui Andu in aceste momente grele.

Inmormantarea va avea loc MARTI LA ORA 14. LA CIMITIRUL STRAULESTI 2( IN BUCURESTII NOI).

Cine doreste sa vina este asteptat.

 

Imi pare incredibil de rau sa postez intr-un asemenea topic si imi pare si mai rau pentru prietena lui care este o fetita scumpica tare si care sufera enorm acum .

 

R.I.P :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun!Hai sa-ti explic!Deci linkul de mai sus se refera la niste stalpi de otel(sau in cazul nostru, bare orizontale din otel) foarte rezistenti la impact puternic, dar imbracati in cauciuc special care preia socul izbiturii:deci, atat pietonii din spatele barelor respective sunt protejati de eventualele masini care se lovesc de aceste bari, cat si masininile respective nu raman infipte in acele bari, cauciucul respectiv avand rolul de a prelua o parte din energia impactului si a redirectiona masina inapoi pe traiectorie(practic are loc o ciocnire elastica, nu plastica, precum in cazul accidentului de fata:in cel mai rau caz, Andu putea sa aiba niste fracturi naspa, dar nu sa ramana agatat in gardul ala).Singurul aspect luat in calucul de proiectant in cazul acestor refugii a fost siguranta pietonilor aflati in spatele gardului.La masini, ca sa nu mai vorbesc despre motociclete, nici nu s-a gandit.Cam atat pe tema asta, ca nu face rostul topicului!Sunt o gramada de ingineri cu state de plata la primarie care ar trebui sa stie despre ce vorbesc eu aici!
Sunt de acord cu tine, dar probabil ca sunt mai scumpe, nu i-a dus capul sau nu a iesit spaga, cine poate sti... ? Pana una alta, uite ce se intampla. As dori ca un inginer din asta, sa se uite in ochii mamei baiatului asta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi e greu sa vorbesc despre el la timpul trecut...

Il cunosc pe Andu de 10 ani. Cam de pe vremea cand a intrat la liceu.

Impartim aceasi pasiune pentru muzica rock si mai nou si pe cea a motocicletelor. Am mers cu el doar o data dar a fost suficient cat sa-mi dau seama ca nu era un vitezoman si era prudent.

Nu pot sa-mi explic ce s-a intamplat aseara. A platit prea scump...

Nu sunt o persoana superstitioasa, dar la ultimul meu accident (cu aprox 4 saptamani in urma), m-am convis ca anumite actiuni/intamplari, tin STRICT de destin. Asa a trebuit sa se intample, atat trebuia sa traiasca. Repet: nu sunt supertitioasa, dar eu am visat ca o sa cad si am plecat dimineata spunand "ehhh, k.k., vise!" si ignorand orice gand care ma strafulgera din cand in cad, sa ma intorc. Si nu, nu m-am intors, am mers mai departe.Si am cazut.Pentru ca tinea de destin, trebuia sa se-ntample. Si nimeni si nimic nu poate schimba asta.

Imi pare tare rau.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt o persoana superstitioasa, dar la ultimul meu accident (cu aprox 4 saptamani in urma), m-am convis ca anumite actiuni/intamplari, tin STRICT de destin. Asa a trebuit sa se intample, atat trebuia sa traiasca. Repet: nu sunt supertitioasa, dar eu am visat ca o sa cad si am plecat dimineata spunand "ehhh, k.k., vise!" si ignorand orice gand care ma strafulgera din cand in cad, sa ma intorc. Si nu, nu m-am intors, am mers mai departe.Si am cazut.Pentru ca tinea de destin, trebuia sa se-ntample. Si nimeni si nimic nu poate schimba asta.

Imi pare tare rau.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

 

:unsure: :rock: Eu am visat ca am murit de mai multe ori in toti anii astia de viata ! Inca mai traiesc :D , Poate ca o sa ma imprastiu si eu intr-o zi si nu o sa ma mai ridic dar pana atunci..noroc sa avem !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On topic: politistul/politistii si fotograful de politie care efectuau ancheta au spus ca motivul accidentului a fost faptul ca nu a fost vazuta bordura de delimitare (unaltata) intre carosabil si linia de tramvai, iar din cauza acestui fapt motoreta a acrosat cu scarita stanga bordura respectiva, roata din fata a ramas in aer ajungandu-se astfel la imposibilitatea manevrarii motorului.

 

metre nu a zis nimeni nimic de prieteni, era vorba de niste colegi de plimbare prezenti in momentul accidentului, omuleti care se pare ca au plecat de acolo.

 

daca tu ai fost unul dintre ei te rog poate ne luminezi si pe noi ce s-a intamplat acolo, nu trebuie sa iti reamintesc pentru ce este rubrica asta in esenta.

 

este un accident nefericit, si de aici si interesul unora de a afla ce s-a intamplat, pentru ca implica o motocicleta mica si un om rational care o conducea.

 

Off topic: am mai scris odata si ma repet, chiar daca nu are importanta: am fost unul din cei care au plecat la ora 4 dimineata. Cat despre cei care au fost langa/in spatele lui in momentul accidentului nu se stie mai nimic. Pur si simplu nu au vrut sa ne spuna nimic relevant. Ce mai, adevarati oameni ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il odihneasca...

 

E mult prea mare pretul platit de Andu... L-am cunoscut in ziua in care a avut nefericitul acident. Era un tip jovial, vorbaret, nu-i placeau politaii de la pipera deloc. A fost destinul sau, cu o zi inainte nu reusise sa inmatriculeze mobra din cauza unor probleme la acte. Din acest motiv a si ramas in buc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de simplu se poate muri.Daca ar fi alergat cu 200/h ,daca ar fi incercat sa faca nu-s ce ghidusii poate ca s-ar mai fi putut spune ca a cautat-o,dar asa un copil nevinovat cu un motor cuminte sa ne paraseasca ,pt ca unul care a proiectat acel refugiu nu s-a gandit decat poate la aspect ,la minimum de cheltuieli si la cat de mare va face devizul.Cand mai citeam despre altii care au murit pe mana lor nu simteam mare lucru ,insa copilul asta chiar m-a miscat in suflet.Sa mori asa dintr-o intamplare stupida e mai mult decat poate accepta mintea.D-zeu sa-l odihneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un mare offfff. l-am cunoscut pe Andu acum 4-5 ani cand beam si dadeam impreuna din cap prin Jack. chiar nu stiam ca are pasiunea pentru motoare si ca si-a luat unul, in ultima perioada nu am mai avut contact cu el. mare pacat ca s-a stins un om plin de viata si tanar ca Andu.

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste nemernici.... azi era un banner de avertizare.... eu era sa iau refugiul acela sistematic , cu masina, desi fac drumul aproape zilnic.... o bordura gri care rasare din senin...

 

capcane peste tot in orasul acesta. pe cei de la administratia drumurilor nu ii intereseaza ca mor oameni. pe toata bordura aia , pericol public nu vezi o vopsea fluorescenta ... oriunde in lume ar plati bani pana la faliment victimelor.

 

acest om a fost victima unei capcane....

 

ce putem face ca sa nu se mai intample?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinovat e cel care a proiectat refugiul. Chiar fara acest accident, inainte, trecand pe langa refugii ma gandeam cum a putut proiecta asa ceva. Era suficient sa rotunjeasca bordura, sa-l faca putin pierdut, sau sa indoaie capetele de la teava in forma U, era doar o linie de condei de tras. Nu mai spun de amortizoare de cauciuc.

Chiar si cu masina, se infige teava aia de-ti face totul praf. Cum poti sa pui o teava infipta in mijlocul drumului?

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rock: :D Eu am visat ca am murit de mai multe ori in toti anii astia de viata ! Inca mai traiesc :D , Poate ca o sa ma imprastiu si eu intr-o zi si nu o sa ma mai ridic dar pana atunci..noroc sa avem !

 

 

off topic: te crezi glumetz? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...