Sari la conținut

Noaptea +caruta Nesemnalizata +neacordare De Prioritate


AlexM
 Share

Postări Recomandate

I-am evitat sezon dupa sezon dar iata ca mi-a sosit si mie randul. Deci ...in primul rand VINA MEA ; am uitat de intersectia cu un drum fara prioritate (pe unde circula carutasii noaptea la furat)pe stanga ce urma la cca 200m si fiind soseaua dreapta si libera am accelerat in plin ninjalau'zx9 pt ca imediat sa observ ca nu mai am scapare: caruta era pe contrasens iar caii pe sensul meu de mers Frana frana frana dar viteza a fost prea mare pt a mai evita coliziunea.

Rezultatele.......

conducator moto (eu) -avarii relativ minore: la mana dreapta luxatie cot mi-au pus la loc oasele si le-au pus in gips sper ca au scapat intregi ligamentele oricum am scapat ffff ieftin

Pasager moto (Alex "batranu"- a scapat cu cateva conuzii la umar)

Moto.....sta ceva mai rau Janta rotii fata sparta carene,tubulatura RAM ,far praf tuburi telescoape furca fata deformate deci o treaba costisitoare .

 

In incheiere cauzele; Viteza moto+ignoranta celorlalti participanti la trafic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca ti-ai dat seama intai de toate de vina ta :finger: Tot respectul pentru asta, multi ar sari intai sa-si bage si sa-si scoata in carutas. Nu vreau sa zic ca a ala e nevinovat.

 

Bine ca esti teafar si poate ai invatat ceva in plus :crack:

 

Sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol omule. Ashtia cu carutzele sunt criminali. Dupa cat de putzin atzi fost afectatzi am intzeles ca purtatzi protectzii, nu?

 

Insanatoshire grabnica.

 

 

PS: Viteza ucide.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca ti-ai dat seama intai de toate de vina ta :finger: Tot respectul pentru asta, multi ar sari intai sa-si bage si sa-si scoata in carutas. Nu vreau sa zic ca a ala e nevinovat.

 

Bine ca esti teafar si poate ai invatat ceva in plus :crack:

 

Sanatate

dar are dreptul sa`si bage si sa`si scoata toate din carutas...parerea mea :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex, imi pare rau sa audMa bucur totusi sa aud ca ati scapat usor... numai cine nu se da nu cade :lol:

Aste e, o greseala banala cand mintea iti e o secunda in alta parte decat la drum. Bineinteles ca e vina carutasului si merita bagat si scos in fel si chip, dar dupa standardele noastre e si vina pilotului pentru ca a riscat orbeste. Deja tampeniile facute de altii sunt la ordinea zilei, de aia trebuie sa fim cu un pas inainte. E de belea cu carutele noaptea nesemnalizate, intoarce badea gheorghe in fata crasmei caleasca pe tot drumul european si-l doare la brisca, e rupt in gura de beat oricum :crack: Si militia sta la ciupeala in loc sa ii scoata pe astia de pe drum, conform legii, si sa le arda amenzi pana isi vand caruta sa plateasca. ;) La fel si cu ciorogarla astia cu fieru fechi in Bucuresti. Legal e interzisa circulatia lor in Bucuresti ,practic isi taraie martoagele fara ca militia sa-i dernjeze , domnii agenti stau si ii cauta pe soferi la triunghi si trusa pana iese spaga :lol:

 

 

 

:finger: Totusi, legal, cum iti scoti paguba la utilaj...carutele nu au RCA.Il dai in judecata pe taranoi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legal........... :finger: in asemenea cazuri daca ai Casco e OK daca nu....cam scoti din buzunar.

apropo de moto....aseara l-am vizitat , am vazut ce-l doare....si am sa-mi pun la bataie spiritul creeator

ca sa am la primavara un streetfighter misto

In rest.............. VIGILENTA MAXIMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai dai in puii mei de carutzashi ca circula bautzi shi fara semnalizare pe drumul european... Asha mi-am facut eu praf mashina shi ce puii mei sa mai scot de la el ca toata averea lui era calul ala...

(Astia trebuie starpitzi de mici ca ne omoara sau ne baga in pushcarei!!!)

 

A shi vina ta nu este alta decat ca nu l-ai starpit in bataie pe nemernic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Da... cel mai naspa este pt un motociclist daca se intalnesc cele trei circumstante: noapte, caruta nesemnalizata (condusa si de un carutas betiv) plus neacordare de prioritate (din partea carutasului, care - oricum - nu respecta nici un fel de reguli de circulatie si ar trebui interzisi cu desavarsire pe drumurile publice)...

 

Un bun prieten s-a stins ieri (08.07.07)... la doar 29 de ani, cand tocmai isi creionase mai bine un viitor frumos... R.I.P., Man... :wave: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex,

 

Ne poti spune urmatoarele chestii(presupun ca mai sunt si alti curiosi):

 

- ce echipament aveati tu si pasageru'

- ce viteza aveai inainte sa franezi

- cam ce viteza estimezi ca aveai in momentu' impactului.

 

Cel putin pe mine m-ar ajuta chestia asta sa-mi fac o idee despre cum s-a intamplat totu' si eventual sa invatz ceva din toata chestia asta. Stim cu totii ca viteza ucide, da' fiecare experienta are si particularitatile ei din care poate invatam o chestie noua :wave:.

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wave:

...nu era oare odata povestea prin media,ca s-a dat o lege,in faza de proiect ,ceva de genl,acu vreo 4 ani,ce interzicea carutzele ,si utilajele agricole ,pe drumul public?,...insanatosire grabnica ,si sa ne vedem pe doua roti ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau in zona rurala,la vreo 3km d orasu principal si casa mea e chear langa o intersectie stateam cu scooteru sa vad p vreounu sa ma plimb cu el.Un carutzash in intersectie nu mai opreste s duce direct(e strada foarte circulata)taie calea la un logan,bine k nu avea viteza k prafu s alegea,si acu 3 sapt a mai fost un accident tot cam asa.......Astia nu o sa s potoleasca cu carutzele kat o s t rogi u d ei :wave:

 

O schita cu ce era sa s intample azi...scz d Off-topic

Editat de adysme55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex,

 

Ne poti spune urmatoarele chestii(presupun ca mai sunt si alti curiosi):

 

- ce echipament aveati tu si pasageru'

- ce viteza aveai inainte sa franezi

- cam ce viteza estimezi ca aveai in momentu' impactului.

 

Cel putin pe mine m-ar ajuta chestia asta sa-mi fac o idee despre cum s-a intamplat totu' si eventual sa invatz ceva din toata chestia asta. Stim cu totii ca viteza ucide, da' fiecare experienta are si particularitatile ei din care poate invatam o chestie noua :wave:.

 

Mersi.

 

 

E o idee buna sa ne dai mai multe detalii. In acest fel unii dintre noi o sa putem evalua mai bine situatii similare, astfel incat sa le evitam.

Insanatosire grabnica si grija la viteza.

Ma bucur sa vad ca exista printre noi si oameni care constientizeaza faptul ca mai si gresesc, reusind sa ramana obiectivi in relatarea faptelor. Pentru asta, (vorba reclamei :lol: ) numai respect !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Factorul esential al acestui accident a fost neestimarea vitezei motocicletei de catre cel cu caruta!

Haideti sa fim seriosi,nici in orasele mari unde este foarte multa circulatie,nu pot estima prea multi viteza cu care se apropie o motocicleta de ei,ce pretentii sa avem de la un carutas! :wave:

 

Va doresc insanatosire grabnica! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul a fost deschis pe data de Oct 10 2005, 04:27 PM. Cred ca de atunci s-a insanatosit, mana, umarul, sunt OK si a si facut atmosfera cu chitara pe la mai multe petreceri. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul a fost deschis pe data de Oct 10 2005, 04:27 PM. Cred ca de atunci s-a insanatosit, mana, umarul, sunt OK si a si facut atmosfera cu chitara pe la mai multe petreceri. :lol:

si ce daca, noi postam voiosi :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...