Sari la conținut

Cazatura Filmata Din Mers


ianachim
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 331
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ai condus cu morcovul sa nu te injure lumea ca nu iei bine curbele? :P

Nu, era ud pe jos. Data viitoare o sa asez camera in asa fel incat sa se vada si vitezometrul. Drumul respectiv e plin de petice de smoala si pe alocuri azi erau si pete de noroi naclait, ca faceau ceva lucrari pe marginea drumului.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce camera e aia care filmeaza 3 minute

a mea merge 100 minute rezolutie dvd 30 frm

La asta ma gandeam si eu, ca daca-mi sterg muzica eu pot filma macar o ora cu telefonul pe card de 4GB. Bine, nu am un plan clar cum sa tin telefonul ala ca macar cand plec de pe loc trebuie sa folosesc abreiajul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LASA VRAJEALA SI ZI CUM TRAGE MURGU............

Trage al dreq,mai tare ca Helga. Imi place ca nu vibreaza asa mult ca Helga si ca stau mult mai sus in sa. Deh,mobra mai noua cu 25 cai in plus.Normal ca trage. Insa n-am avut pana acum rezervorul plin. O sa vaz pe la sfarsitul saptamanii :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, era ud pe jos. Data viitoare o sa asez camera in asa fel incat sa se vada si vitezometrul. Drumul respectiv e plin de petice de smoala si pe alocuri azi erau si pete de noroi naclait, ca faceau ceva lucrari pe marginea drumului.

 

cum bre nu era ud pe jos? Dar la cz cand ploua, cum ploua, de jos in sus?

 

La asta ma gandeam si eu, ca daca-mi sterg muzica eu pot filma macar o ora cu telefonul pe card de 4GB. Bine, nu am un plan clar cum sa tin telefonul ala ca macar cand plec de pe loc trebuie sa folosesc abreiajul...

 

hehehe, pus pachetul de tigari in casca in fata barbiei sprijinit pe anti-vantul ala de sub barbie, pus telefonul pe pachet in picioare, pentru mai multa stabilitate tinut telefonul cu buzele in pozitia cimpazeu indragostit, io-te asa SuperStock_1527R-321035.jpg

 

works like a charm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehehe, pus pachetul de tigari in casca in fata barbiei sprijinit pe anti-vantul ala de sub barbie, pus telefonul pe pachet in picioare, pentru mai multa stabilitate tinut telefonul cu buzele in pozitia cimpazeu indragostit, io-te asa SuperStock_1527R-321035.jpg

 

works like a charm.

 

 

haha

 

cred ca e singurul lucru util ce l-am invatat din topicul asta, ba chiar din majoritatea topicelor deschise in ultima vreme la sectiunea accidente... :drink:

 

mai ramane sa-mi iau un tel cu camera, ca de filmat de mult vreau si io sa ma filmez, sa ma pun pe iutub si sa dau massuri zilnice cu linku'.

 

buna treaba cu pachetu', nota 10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum bre nu era ud pe jos? Dar la cz cand ploua, cum ploua, de jos in sus?

 

 

 

hehehe, pus pachetul de tigari in casca in fata barbiei sprijinit pe anti-vantul ala de sub barbie, pus telefonul pe pachet in picioare, pentru mai multa stabilitate tinut telefonul cu buzele in pozitia cimpazeu indragostit, io-te asa SuperStock_1527R-321035.jpg

 

works like a charm.

Bine, poate iarna asta o sa fac exercitii de tinut telefonul asa, desi mai degraba merg ca pieton sau ca scuterist (blasfemie) in carciuma la Ursu sa ma uit la filme rock sau poate cu motociclisti :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asta ma gandeam si eu, ca daca-mi sterg muzica eu pot filma macar o ora cu telefonul pe card de 4GB. Bine, nu am un plan clar cum sa tin telefonul ala ca macar cand plec de pe loc trebuie sa folosesc abreiajul...

Toate aparatele foto canon au limitare la filmare, maxim 3 min. Asa am si eu card de 1Gb, nu e problema. Filmeaza 3 min, se opreste, apoi tre sa apesi din nou pe rec, iar 3 min, tot asa.

 

@Melciu, normal ca era ud pe jos, asta si spuneam. El m-a intrebat daca am mers cu morcovul, si eu am raspuns, " Nu, (virgula) era ud pe jos", adica, "nu, (nu mergeam cu morcovul), era ud pe jos" Limba romana, aloooo. Azi o sa mai incerc o tura, in alta padure. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Melciu, normal ca era ud pe jos, asta si spuneam. El m-a intrebat daca am mers cu morcovul, si eu am raspuns, " Nu, (virgula) era ud pe jos", adica, "nu, (nu mergeam cu morcovul), era ud pe jos" Limba romana, aloooo. Azi o sa mai incerc o tura, in alta padure. :drink:

 

Deh, si eu acuma. Cand am vazut virgula era mult prea tarziu pentru un edit.

 

Aviz amatorilor de filmat din casca cu telefonul, am uitat un safety feature. Telefonul pe silent fara vibratii. Evident ca prima oara era dat pe "sa-ti sparg timpanele de tare ce e" ca de, eram cu mobra. Not a good idea. Nu ma suna nimeni cu zilele, dar atunci normal ca da....

Si inca o treaba, daca aveti vizor nou si e curat si mai e si lumina afara, merge si cu vizorul inchis ca sa nu bata vantul. Atentie doar la injuraturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, era ud pe jos. Data viitoare o sa asez camera in asa fel incat sa se vada si vitezometrul. Drumul respectiv e plin de petice de smoala si pe alocuri azi erau si pete de noroi naclait, ca faceau ceva lucrari pe marginea drumului.

 

Era o gluma cu trimitere la "altii", nicidecum o critica :drink: Eu sunt constient ca nu merg "ca la carte" si ma doare la bascula :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"acuma nu zic ca toti trebuie (putem?!) sa mergem ca flacaul asta...da' nici asa ca ianachim." :drink:

 

In mod cert e circuitul "de casa" si l-ar face la fel si noaptea fara faruri. Nu cred ca e aceeasi situatie...sincer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod cert e circuitul "de casa" si l-ar face la fel si noaptea fara faruri. Nu cred ca e aceeasi situatie...sincer

 

E ca si cum m-as filma mergand pana la Izvorani (la bunicii prietenei mele)... Stiu drumul pana la ultima gropitza si trecere de pietoni... Dar daca ma pui pe vreo curba spre poiana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"acuma nu zic ca toti trebuie (putem?!) sa mergem ca flacaul asta...da' nici asa ca ianachim." :drink:

 

Daca tot mi-a aparut plimbarea si pe aici, sa va explic treaba cu "mersul pe motor" influentat de felul in care e montata camera de filmat:

1.Daca montezi camera pe sasiu (in cazul meu chiar sub far) imaginea se inclina exact cat inclini motoru`, de unde si impresia ca am mers foarte sportiv.

2.Daca montezi camera pe casca (cazul lui Ianachim) iti creaza impresia ca iei curbele "ca la ilioara" (dupa cum se exprima cineva intr-un post) pentru ca in curba nimeni (sper) nu inclina si capul decat cel mult cateva grade.

3.in cazul meu camera a fost montata la o inaltime de aprox 60-70 cm iar in cazul lui Ianachim probabil la aprox 1,5 m (in functie de inaltimea pilotului) deci in aceeasi curba si la acelasi grad de inclinare (sa zicem 35 grade) camera mea e la 0.46m fata de pata de contact a anvelopei cu asfaltul iar in cazul celalalt la 0.86m, de unde si impresia ca e foarte mult in interiorul curbei.

 

Deci! Nu mai comentati ca nu se apleaca suficient in curbe sau e prea in interiorul curbei pt. ca este doar o impresie!

 

Pana in poiana brasov am urcat anul asta cam de 6 ori (iar anii trecuti am locuit in Buc) deci lasati comentariile cum ca ala e circuitul meu.

Iar apelativul "Flacau" i se potriveste de minune fiului meu.

 

Sper ca nu am deranjat pe nimeni cu postul meu, iar daca am gresit ceva din ceea ce am spus puteti sa ma contraziceti (cu argumente serioase).

 

Respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot mi-a aparut plimbarea si pe aici, sa va explic treaba cu "mersul pe motor" influentat de felul in care e montata camera de filmat:

1.Daca montezi camera pe sasiu (in cazul meu chiar sub far) imaginea se inclina exact cat inclini motoru`, de unde si impresia ca am mers foarte sportiv.

2.Daca montezi camera pe casca (cazul lui Ianachim) iti creaza impresia ca iei curbele "ca la ilioara" (dupa cum se exprima cineva intr-un post) pentru ca in curba nimeni (sper) nu inclina si capul decat cel mult cateva grade.

3.in cazul meu camera a fost montata la o inaltime de aprox 60-70 cm iar in cazul lui Ianachim probabil la aprox 1,5 m (in functie de inaltimea pilotului) deci in aceeasi curba si la acelasi grad de inclinare (sa zicem 35 grade) camera mea e la 0.46m fata de pata de contact a anvelopei cu asfaltul iar in cazul celalalt la 0.86m, de unde si impresia ca e foarte mult in interiorul curbei.

 

Deci! Nu mai comentati ca nu se apleaca suficient in curbe sau e prea in interiorul curbei pt. ca este doar o impresie!

 

Pana in poiana brasov am urcat anul asta cam de 6 ori (iar anii trecuti am locuit in Buc) deci lasati comentariile cum ca ala e circuitul meu.

Iar apelativul "Flacau" i se potriveste de minune fiului meu.

 

Sper ca nu am deranjat pe nimeni cu postul meu, iar daca am gresit ceva din ceea ce am spus puteti sa ma contraziceti (cu argumente serioase).

 

Respect.

 

sal man

e o placere sa mai vezi ca unii oameni chiar gandesc

 

ai apreciat aproape bine

camera mea e montata chiar la 1.80 pt ca merg pe in gs 1200 si cand stau in sa ajung cu picioarele jos ca si cum as sta in picioare

plus ca e montata pe stanga castii si nu pe centru

o sa ramaii mirat dra daca citesti cel 32 de pagini o sa gasesti un gogonel care reclama ca el stie cum e cu capul inclinat in curbe :drink:

 

asfalt uscat cat mai tine si bafta

 

ps

dupa tura am am mai aflat ceva destul de important

amortizorul central fata are proble si pierde ulei

deci si aici poate fi o cauza minora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

instructiv

 

o singura "chichita" am si eu

 

udatura aia de pe poligon nu se poate compara cu udatura de pe STRADA

unde 100& EXISTA PIETRIS, PRAF, PAMANT DE LA BASCULANTE

SAU APA LUATA DIN DAMBOVITA FOARTE UNSUROASA

 

DECI REVENIND LA IDEE

 

nu comparati AMKARTUL CU STRADA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic k mai bine ai experienta in conditii de udatura 'ideala' decat sa nu ai deloc...

 

eu zic sa iesiti cu motoru' si pe frig - cand gumele nu au nici un fel de aderenta si fuge spatele in toate directiile - e interesant si garantat inveti sa mergi preventiv... :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

instructiv

 

o singura "chichita" am si eu

 

udatura aia de pe poligon nu se poate compara cu udatura de pe STRADA

unde 100& EXISTA PIETRIS, PRAF, PAMANT DE LA BASCULANTE

SAU APA LUATA DIN DAMBOVITA FOARTE UNSUROASA

 

DECI REVENIND LA IDEE

 

nu comparati AMKARTUL CU STRADA

 

da ai dreptate strada iti ofera orice fel de surprize fata de circuit si nimic nu se compara cu realitatea strazilor de la noi dar tot e ceva sa faci la scoala si asa ceva adica mersul pe ploaie. cand am facut eu scoala acum 4 ani daca nu era frumos afara nu se mai tineau orele in poligon(oricum era singurul loc unde s-a facut scoala, nu stiu cum mai e acum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa iesiti cu motoru' si pe frig - cand gumele nu au nici un fel de aderenta si fuge spatele in toate directiile - e interesant si garantat inveti sa mergi preventiv... :what:

 

gata mestere

am iesit si pe frig

3 grade se pune?

 

da am o singura problema

nu.mi fuge spatele

ce sa fac ?

merg repede sa iau niste cursuri de "poponeata fugit" :rock:

cum da sa fuga cum intra ASC si.mi taie gazul

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa te invarti ca titirezul 10 ani pe poligonul ala si sa-ti explice vreo 10 maestrii emeriti ai sportului, sa-ti dea si lucrare de control, pana nu mergi pe strada este egal cu 0. Zero. Eu sunt de parere ca mersul pe motocicleta ca si inotul ca si mersul pe bicicleta, il inveti singur. Tu cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...