Sari la conținut

Turbaciune De Jawa!


Auxois350
 Share

Postări Recomandate

:lol: ;)

 

Mi se imbarliga neuronii in cap cand incesc sa-mi imaginez cum faci 3 motoare de TS sa functioneze impreuna... si eu sunt de parere ca 4 cilindri sunt in plus de forma . Si cum dreq sa functionze cilindri aia 2 si 5 cu ferestrele invers?????? :finger: Oare se-au potrivit si invers pe prezoane sau i-a lipit cu superglue? :lol:

 

 

 

 

 

 

P.S. Mai exista o Jawa cu.....36 de cilindri :crack: , care chiar functioneaza, am pe undeva poze si un filmulet dar nu le gasesc acum ...au mai fost pe forum cu ani in urma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum o fi sa o urci pe asta pe cricul central? :lol:

 

 

:crack: in primu' rand iti cad OO-le si apai, daca-ti mai ramane vreo fleica di tendon pi tini, o tii ghini si rogi vreo trei-patru sa te tina la un loc.. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Abureala mai. Cum drac e aprinderea? Nuuuu, nu se poate. Sunt asa pt intimidarea adversarului, la fel ca IJ-u ala cu doi cilindrii in V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are cum sa fie real !!!

ganditi-va caci cadrul de jawa nu ar rezista la asa trepidatii ce ar avea motoru ala , ca daca ar fi real ar avea cam multe kg numa motoru!!!

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva vreo informatie despre Jawa asta? Pe langa ce performante ofera as fi curios cum se realizeaza transmisia la motocicleta asta!!

Salut

Jawa aceasta este real.E construit in Ungaria de un tip, este functional, a aparut un articol despre ea in "Motorrevu"(ca si Univers Moto la noi), daca gasesc revista fac o scanare pt.voi

 

Am gasit.

P.S. Numele da familie este Gugyella si nu Hugyella

post-6024-1129466259_thumb.jpg

post-6024-1129466278_thumb.jpg

Editat de motororult
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Damn... nu stiu maghiara!!! O fi avand o utilitate practica asa ceva?

Utilitate practica???

Dar 100cp intre picioare ce practicalitate au?

Doar realizarea technica este suficienta bucurie pt cei mai multi care fac ceva iesit din comun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragii mei iata ce a zis translatorul on line http://babelfish.altavista.com

scuzati cele cateva erori de treducere ale sitului.

 

 

 

"The present monster of this genre is Honda CBX 1000, so to say the leader 6- TI of drum ryadnikov. Its motor on the width of 74 cm!

 

But people not dremlet! Hungarian designer long ago dreamed about this khonde decided to make his dream from... Java I it beat all world records on the overall sizes of motor - his motor on the width of 90,4 centimeters, with volume - 1 liter! 2kh-taktnyy! The fuel consumption in rocket came out simply stunning - 18 liters! on 100 km.

 

How everything did occur?

Were purchased e(tri) of yavovskikh eshch0ti cubic of motor. In two the boxes were cut off. The end parts of the motors were urged to each other and special fastening was made. Frame is home-made with the use of elements of old frame. e(tri) of the relatives of carburetor, brought to one general air filter. Electric starter from machine Suzuki Swift. Electric ignition from Audi A6. Prednyaya brake system from MZ. brake of support from Honda CB650. pendulum from MZ. fuel tank from old Java is uvelichenyy in the volume.

 

Total empty weight - 230 kg.

The power of 'ti of drum motor came out about 50 l/s (in all???)

 

Author of this construction - 40 summer Hungarian, Istvan Of guguela."

Editat de frankenstein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Asa e. Am si eu numarul asta de Motor RevĂź. Mai adaug, tipul a construit motorul timp de doi ani, iar are 50-55 cai putere. A vrut un custom „technic”, nu custom-design, si iata...

 

Spre rusinea mea nu stiu maghiara. Sunt scrise acolo si detalii functionale ?

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Ce sa zic eu?am inceput sa traduc ceva ,dar sunt expresi tehnice pe care nu cred ca le pot.

Daca te intereseaza ceva anume incerc.

 

Multumesc pt intentie! Nu te stresa din pricina asta, voiam sa stiu doar "treburi" generale despre functionare, da nu mor de curiozitate ...

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...