Sari la conținut

PLACUTE FRANA - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


Postări Recomandate

un lucru pe care nu l-a luat in calcul nimeni e ca exista facaturi pe piata.

de exemplu, eu am avut placute Kyoto pe spate si nu ca mi-au stricat discurile, dar pur si simplu nu frinau deloc. dar DELOC. am cautat pe net ce zice lumea de ele si unii erau multumiti.

poate si tu ai dat peste niste facaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 634
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nici o placuta din lumea asta nu franeaza bine cand e proaspat instalata, exista o perioada pana se "aseaza". In cutia in care vin placutele auto, la marcile care se respecta, exista un cartonas rosu pe care sa ti-l atarni in oglinda dupa schimbul de placuta si care te atentioneaza cu multe !!!!! ca in primii 200-300km nu prea ai frane deloc si sa nu franezi brusc pana nu se aseaza placutele. Nu-mi vine acum termenul in engleza. "Settle"??/ plm

Deci nu stiu ce fel ai testat tu placutele alea Kyoto, cat ai mers cu ele?

 

am gasit, termenul e "bed-in"..

 

http://www.tirerack.com/brakes/tech/techpage.jsp?techid=85

 

Pana la urma cu placutele Carbone Lorraine care e treaba, sunt bune de ceva sau nu?

Sunt foarte bune! Am folosit doua seturi pana acum si sunt fff multumit.

 

referitor la scartait - sunt multe detalii ignorate de useri. de exemplu - pentru discuri fixe bmw are saibe antiscartait. Sunt niste saibe mici si subtiri - cate 2 pe fiecare surub. Sunt al naiba de scumpe.

Cand frana scartaie eficienta ei este redusa. nu foarte mult dar sesizabil

 

Din cate stiu eu scartaitul e produs de vibratia placutei atunci cand freaca de disc.

Pt a evita asta producatorii pun un material de amortizare intre etrier si placute, de obicei e o tablita care vine cu placutele sau cu etrierele originale.

De curand mi-am schimbat placutele pe fata la masina si placutele cumparate, TRW, au venit imbracate pe partea metalica cu o tablita invelita in ..panza. La motocicleta cand am schimbat am folosit tablitele existenete intre etrieri si placutele vechi. Multi ignora acele tablite sau nu le mai pun deloc, ei exact alea au rol anti-scartaire.

Bine, nu neg ca si "neintelegerea" intre materialul discului si cel a placutelor duce la scartait, dar in mare parte astea sunt facute din aceleasi materiale desi producatorii se dau cu poponeata de pamant ca ale lor contin "electrolites" (vezi bautura racoritoare omniprezenta din filmul "Idiocracy").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Salut,

 

Iti garantez ca nu sunt "vrajeli de concurenta" pt ca nu am placute de vandut si nici alte consumabile sau componente de natura mecanica pentru motociclete. Sunt un simplu user al forumului atat eu cat si userul care a initiat topicul.

 

Concluziile tale sunt gresite si cu iz ironic si dpmdv nu isi au rostul pt ca nu aduc nimic benefic acestui topic.

 

mersi.

Nu sunt concluzii cu iz ironic. Sunt realitati pe care eu le-am vazut si la masini si la moto cu probleme la sistemele de franare. Iar la numarul de km specificati de voi e clar ca alta a fost cauza! Eu unu caut sa descoperim toti care a fost de fapt cauza. Eu unu vand aceste produse si tocmai de aceea nu vreau sa PUN IN PERICOL VIATA nimanui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu stiu ce fel ai testat tu placutele alea Kyoto, cat ai mers cu ele?

un sezon.

 

am avut si alte marci, Lucas, EBC, Armstrong. chiar daca la inceput nu frinau chiar ca dupa rodaj, tot frinau suficient cit sa opreasca motorul. daca toate placutele ar fi ca si inexistente pe perioada rodajului, ar insemna ca te-ai propti in prima masina dupa schimb.

din momentul in care am dat jos Kyoto-urile si am pus Ferodo, cele mai ieftine pe care le-am gasit, chiar de la prima frinare diferenta a fost drastica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ramanand fara placute fata si cum trebuia sa plec in max 2 h din bucuresti singurele placute care le-am gasit pe stoc la mymoto pt banditul meu au fost KYOTO. cu gandul ca le schimb cand ma intorc, am facut compromisul fortat de imprejurari, le-am montat si am plecat. la inceput prudent, prudent. atat pot sa va spun: au trecut 2 luni, 6000km (printre care transalpina, un drum de viena etc) si le am si acum pe motor. au franat inca de la inceput ok. nu am legatura cu nimeni, nu fac reclama etc. pur si simplu merita 50 ron/perechea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu te cred, dar sa stii ca in acelasi timp mi-e greu sa nu ma cred pe mine.

pot sa-ti confirme si alti oameni ca nu aveam frina spate. personal nu prea o folosesc dar nici sa nu fie deloc nu e ok. singura concluzie plauzibila e ca am avut facaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce nu zici ca era vorba de frana spate.. ai nu se simte oricum. Eu cred ca ai avut o alta problema, si placute de pluta daca pui, si de fier, si tot blochezi roata spate daca apesi suficient de tare pedala aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

putem sa continuam la infinit si iar sa continuam si iar si iar. dupa care iar sa continuam.

ce-ti zic (si daca vrei vorbesc cu cel care mi-a zis asta sa confirme aici) e ca reactia a fost ceva gen "ma, ce pot sa-ti spun despre motorul tau e ca nu ai frina spate deloc". adica apasam de ziceam ca se rupe pedala si nu simteam nimic la decelerare. am examinat problema si se vedea clar cum ambele placute se apasa pe disc, nu erau blocate pistoanele. cind am pus Ferodourile n-am curatat, n-am schimbat lichidul, n-am rearisit. am dat etrierul jos, scos Kyotourile si am pus Ferodourile. plecat la o tura sa testez -> diferenta MARE. chiar e asa de absurda varianta ca au fost contrafacute?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice placute pui, la inceput nu vor frana perfect, pana se aseaza pe discuri, chiar si cand discurile sunt si ele noi.

Placutele auto EBC au un strat abraziv (chestia rosie din poza) care netezeste eventualele probleme ale discului. Mi s-a parut interesanta solutia. Initial matuiesc discul si haraie, dupa cateva sute de km discurile sunt perfect netede si lucioase.

greenpad.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrajeli de concurenta! discurile nu se distrug in 1500 km doar daca placutele sunt in permanenta in contact cu discurile!

concluzii:

1 mecanicul care a facut treaba a facut-o bine => tu mergi cu mana numai pe frana!

2 mecanicul a facut treaba de mantuiala si te-a lasat cu ochii in soare!

3 ... verifica inca o data varianta unu si doi!

 

 

VERIFICAT ! toate concluziile proaste ! Verdict ''aroganta gratuita''

 

PS: Daca noi suntem concurenta .... acum ai merge pe bicicleta, nu discutam despre motoare :crack: oricum multumim, ne-ai facut sa ne simtim si noi putin mai bine

Editat de Ramirez707
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concliziile mele sunt bune: discurile factaturi sau minciuni la numarul de km!

un disc nu se poate distruge in 1500 km decat daca placuta atinge peste 50% din timpul in care se invarte discul (defect la sistemul de franare). nu toti suntem mecanici dar toti ne pricepem. spor in continuare la schimbat discuri de frana s placte din 1500 km in 1500 km.

 

Trebuie sa fii "artist emerit" sa reusesti perfomante descrise in topicul prezent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concliziile mele sunt bune: discurile factaturi sau minciuni la numarul de km!

un disc nu se poate distruge in 1500 km decat daca placuta atinge peste 50% din timpul in care se invarte discul (defect la sistemul de franare). nu toti suntem mecanici dar toti ne pricepem. spor in continuare la schimbat discuri de frana s placte din 1500 km in 1500 km.

 

Trebuie sa fii "artist emerit" sa reusesti perfomante descrise in topicul prezent...

 

 

Fiecare are dreptul sa creada ce vrea sau cat il duce capul. Eu cu prietenul meu am incercat sa va relatam si voua ''patania'' noastra, cu intentia ca fiecare sa traga concluziile aferente. Am deschis acest topic pentru o dezbatere constructiva nu pentru aroganti ce le stiu pe toate sau frustrati ce nu cred nici numele pe care il poarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare are dreptul sa creada ce vrea sau cat il duce capul. Eu cu prietenul meu am incercat sa va relatam si voua ''patania'' noastra, cu intentia ca fiecare sa traga concluziile aferente. Am deschis acest topic pentru o dezbatere constructiva nu pentru aroganti ce le stiu pe toate sau frustrati ce nu cred nici numele pe care il poarta.

Dezbaterea "constructiva" incepe NU CUMPARATI "X" produs?! Mie sincer mi se pare ca prostia fiind in floare ca si infantilismul de care dai dovada (in replica la jignirile directe adresate mie) sa fie agatat cu stoicism pe tapetul acestui topic. Ati luat de la inceput directia: domnule sunt placutele de vina! Nu ati acceptat ca fiind posibila si alta problema. Eu ca si angajat in domeniu reparatii auto-moto mi-am spus parerea. Ce a raspuns producatorul placutelor de frana(parca: "nu e din vina placutelor"? Dar producatorul discurilor a fost interpelat de voi, pentru linistea voastra, pentru un punct de vedere vis-a-vis de problema! NU! Da berbecul din voi o tine pe a lui si gata: e din vina placutelor.

 

OK e vina placutelor, asta ca sa dormiti voi linistiti, dar eu inca nu cred. La clientii carora s-au vandut acest tip de placute nu au aparut astfel de probleme ci doar voua. Sa traga atunci concluziile de rigoare cei care sunt si vor fi, eventual, cumparatori ai produselor respective. Cu acest raspuns am terminat si cu polemica pe acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dezbaterea "constructiva" incepe NU CUMPARATI "X" produs?! Mie sincer mi se pare ca prostia fiind in floare ca si infantilismul de care dai dovada (in replica la jignirile directe adresate mie) sa fie agatat cu stoicism pe tapetul acestui topic. Ati luat de la inceput directia: domnule sunt placutele de vina! Nu ati acceptat ca fiind posibila si alta problema. Eu ca si angajat in domeniu reparatii auto-moto mi-am spus parerea. Ce a raspuns producatorul placutelor de frana(parca: "nu e din vina placutelor"? Dar producatorul discurilor a fost interpelat de voi, pentru linistea voastra, pentru un punct de vedere vis-a-vis de problema! NU! Da berbecul din voi o tine pe a lui si gata: e din vina placutelor.

 

OK e vina placutelor, asta ca sa dormiti voi linistiti, dar eu inca nu cred. La clientii carora s-au vandut acest tip de placute nu au aparut astfel de probleme ci doar voua. Sa traga atunci concluziile de rigoare cei care sunt si vor fi, eventual, cumparatori ai produselor respective. Cu acest raspuns am terminat si cu polemica pe acest topic.

 

 

Unde PLM ai vazut tu NU CUMPARATI ''X'' ? Probabil citesti bine, dar procesorul nu lucreaza la parametrii ... sau 486 ?, lucru valabil si in cazul jignirilor. Iti propun sa mai citesti maine inca o data, pe racoare, calm, poate ajungi la alta concluzie .Si pentru ca m-ai facut infantil, berbec te fac si eu retardat si bou. In finalul acestei conversatii constructive, agat si eu cu stoicism pe tapetul acestui topic :crack: :crack: :crack: urmatoarea concluzie: Omul are interese directe legate de firma mentionata in acest topic !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...de la anvelopemoto.eu la recomandarea vanzatorului cum ca le foloseste nu stiu ce campion la moto.

 

Amicul si mecanicul care mi-a facut schimbul de lichid de frana, care a curatat cilindri si a montat placutele DELTA m-a atentionat ca e un brand necunoscut si ca inca nu e necesar sa le schimb pe cele vechi. Insa prost fiind, am mers pe premiza : "lasa domne, totul nou". Zis si facut...

 

Din pacate , dupa 1000-1500 km parcuri placutele respective au "distrus" discul : adica la atingere se simteau cele 2 denivelari lasate de placute...Am avut noroc cu mecanicul , multi dintre voi il cunosc, sta in drumul taberii, care nu imi aruncase placutele vechi si le-am montat inapoi, scutindu-ma de achizitia altui set pt moment de la o firma buna...Binenteles ca am facut demersurile necesare , reclamatie la vanzator, restituirea si trimiterea placutelor la producator in Cehia sau dracu sa ii ia de unde or fi ..

 

De abia azi ( dupa aproape 1 an) , cand scriu acest reply , stimatul domn de la anvelopemoto.eu mi-a restituit contravaloarea placutelor deoarece nu a avut ce sa imi ofere la schimb. Binenteles ca producatorul i-a dat raspuns negativ, cum ca utilizatorul adica eu am fost de vina pt ca am avut discurile defecte si nu au fost curatati cilindri..complet gresit..

 

Nu caut sa fac reclama negativa distribuitorului placutelor , are preturi super ok pt multe produse si de calitate, mai ales pe partea de anvelope...

 

Dar fratilor, feriti-va de Delta Braking System..si da-ti un ban cand e vorba de calitate si mai ales siguranta..

 

 

 

 

VERIFICAT ! toate concluziile proaste ! Verdict ''aroganta gratuita''

 

 

 

 

Fiecare are dreptul sa creada ce vrea sau cat il duce capul. Eu cu prietenul meu am incercat sa va relatam si voua ''patania'' noastra, cu intentia ca fiecare sa traga concluziile aferente. Am deschis acest topic pentru o dezbatere constructiva nu pentru aroganti ce le stiu pe toate sau frustrati ce nu cred nici numele pe care il poarta.

 

 

Unde PLM ai vazut tu NU CUMPARATI ''X'' ? Probabil citesti bine, dar procesorul nu lucreaza la parametrii ... sau 486 ?, lucru valabil si in cazul jignirilor. Iti propun sa mai citesti cu maine inca o data, pe racoare, calm, poate ajungi la alta concluzie .Si pentru ca m-ai facut infantil, berbec te fac si eu retardat si bou. In finalul acestei conversatii constructive, agat si eu cu stoicism pe tapetul acestui topic :crack: :crack: :crack: urmatoarea concluzie: Omul are interese directe legate de firma mentionata in acest topic !!!

in primul post am citit: feriti-va de (traducere libera pentru tine nu folositi/luati/cumparati... stim si noi sa citim printre randuri)IN PLT("in putza ta" ca sa nu las loc de interpretari)

mie mi se pare ca nu ti-a spun nimeni ca esti arogant, fraier, prost sau frustrat(jigniri gratuite) tu in schimb da, cu directie directa catre mine fiind un raspuns la un post anterior al meu.

 

cat despre retardul meu mai ai de studiat...

 

cata vreme si producatorul in cauza a dat un raspuns oficial ca negativ ati sarit de 3 litere in sus cand am spus ca "mecanicul" a facut treaba "excelenta". are mecanicul tau/vostru atestat RAR de a face reparatii in fata blocului, curte sau mai stiu in ce garaj? NU. Da e sigur meserie de meserie si el nu da gres niciodata. poate o fi meserias si o avea si atestat. nimic de zis. atunci a doua mea concluzie ramane ca: utilizatorul mobrei nestiind nici mecanica nici a folosi mobra a adus discurile si placutele in starea descrisa din lipsa de informatie. mie mi se pare ca vanzatorul a procedat la modul foarte corect fata de voi. ia ma "pomanagiule" banii inapoi numai ca sa scape de carcotasi din astia care n-au doi bani in buzunare dar se dau mari bancheri. mecanicul a procedat in acelasi mod, "corect", cu voi du-te frate la ala care le-a vandut ca io nu raspund de greseala mea (in cazul in care asa cum a spus si producatorul nu s-a procedat corect la curatarea sistemului de franare)

 

da de, nu mie rusine ca sunt roman(a se citi bou), mie rusine ca si altii ca tine sunt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul post am citit: feriti-va de (traducere libera pentru tine nu folositi/luati/cumparati... stim si noi sa citim printre randuri)IN PLT("in putza ta" ca sa nu las loc de interpretari)

mie mi se pare ca nu ti-a spun nimeni ca esti arogant, fraier, prost sau frustrat(jigniri gratuite) tu in schimb da, cu directie directa catre mine fiind un raspuns la un post anterior al meu.

 

cat despre retardul meu mai ai de studiat...

 

cata vreme si producatorul in cauza a dat un raspuns oficial ca negativ ati sarit de 3 litere in sus cand am spus ca "mecanicul" a facut treaba "excelenta". are mecanicul tau/vostru atestat RAR de a face reparatii in fata blocului, curte sau mai stiu in ce garaj? NU. Da e sigur meserie de meserie si el nu da gres niciodata. poate o fi meserias si o avea si atestat. nimic de zis. atunci a doua mea concluzie ramane ca: utilizatorul mobrei nestiind nici mecanica nici a folosi mobra a adus discurile si placutele in starea descrisa din lipsa de informatie. mie mi se pare ca vanzatorul a procedat la modul foarte corect fata de voi. ia ma "pomanagiule" banii inapoi numai ca sa scape de carcotasi din astia care n-au doi bani in buzunare dar se dau mari bancheri. mecanicul a procedat in acelasi mod, "corect", cu voi du-te frate la ala care le-a vandut ca io nu raspund de greseala mea (in cazul in care asa cum a spus si producatorul nu s-a procedat corect la curatarea sistemului de franare)

 

da de, nu mie rusine ca sunt roman(a se citi bou), mie rusine ca si altii ca tine sunt!

 

Iar ai citit eronat :moron: Scrie foarte clar ''ATENTIE LA CE PLACUTE VA CUMPARATI''.... tu nu citesti printre randuri, citesti exact peste randuri ca dovada ca nu s-a dat nimeni ''bancher''.Te-a tampit caldura sau chiar ai ceva la cap ! Citeste atent topicul ... este prea mult pt. tine?

 

Nu are rost, tu ori nu ai ce face, ori iti iei foarte multi bani de stai sa scrii atat si despici firul in 4

 

La retardul tau doar doctorii mai au de studiat ! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum, nici un om normal la cap nu o sa creada ca mizeriile alea de discuri au ajuns asa din cauza placutelor...

 

Te-ai prins :crack: este un trucaj ordinar. Mizeriile alea sunt de fapt .... discuri de flex :crack:

 

Acum ca am lamurit situatia am si eu o nedumerire, ''Fesu' '' vine de la caciula sau fesa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai cum sa cumperi calitate la bani putini.Acum vreo 10 ani am gasit la urgenta pt spate Goldfren.Mizerii care m au si speriat ca am crezut ca am pierdut lichidul de frana pompa spate.Ferrodo platinium un pic mai bune,dar tot slabe.Am folosit Tokiko,Nissin,Brembo,Ebc. Note de la 7 la 10 in ordinea normala.Kyoto,Saito,Trw nu recomand.Despre Delta nu stiu,dar nici nu vreau sa aflu ce calitati au.Am luat unele Pyramid care aratau a low cost.Le am facut vant la un moto cu putere si greutate mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Corect, SBS nu au nimic special, sunt si foarte moi si se duc repede, dar nici nu franeaza pe masura, cum m-as fi asteptat.

Personqal am incercat cam de toate, inclusiv vestitele Carbone Lorraine, toata lumea le lauda..am ramas dezamagit, sunt dure si cel putin la mine nu si-au facut treaba.

De citeva zile am schimbat fata/spatele si am luat EBC, fara mari sperante, dar am constatat cu uimire ca sunt senzationale!

Efectiv ingheata motorul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...