Sari la conținut

PLACUTE FRANA - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


Postări Recomandate

A venit vremea sa schimb placutele de frina. Pt ca asta e primul schimb ce placute recomandati pentru o honda shadow spirit 750 2007. (si de ce)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 634
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cele de pina acum sunt cele de fabrica, habar nu am ce sunt.

Ce sa aleg, organice sau sintered, (discul este cel standard - otel).

Ca marca Lucas sau EBC?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata vreodata Lucas TRW, Ferodo sau Goldfren. Parerea mea, pt ca am vazut suficient de multe discuri stricate de placute de la producatorii astia.

 

Daca nu iti iei placutele originale, iti recomand Carbone Lorraine A3+. Posibil sa am si un set de EBC in depozit la service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata vreodata sa nu dai mai mult de 1mil pe un set de placute de frana la un chopper :))

Lucas TRW, compromisul ideal la placute de frana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thx, cred ca o sa merg pe EBC 2H. Am vazut ca daca le iau de pe ebay ajung undeva la jumatate de pret fata de ro, asa ca merita totusi sa iau niste placute de calitate. Singura mea rezerva era ca imi ramasese mie in cap ca cele sinterizate "consuma" discul.

Daca merita sau nu sa iei placute de calitate la chopper eu zic ca da, tocmai pt ca frina pe un chopper e mult mai slaba decit la o sportiva (1 disc 2 pistonase) iar atunci cind o arzi prin oras 100+ 250kg diferenta o fac frinele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placute de frana cumpar rar si fiindca nu cunosc prea multe, cer parerea cuiva cu experienta. Motocicleta este Transalp 600, 1991, un disc fata, un disc spate.

La franare de urgenta, franele sunt prea slabe pentru greutatea motocicletei, vara asta era sa o patesc de trei ori, de fiecare data in combinatia viteza + frane slabe. Ce placute asigura cea mai buna franare si nu mananca discurile prea tare? Nu conteaza daca se tocesc repede.

 

Firma si model, va rog, nu teorie.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreg sistemul de franare e de vina pentru problemele tale, iar schimbarea placutelor n-o sa faca diferenta, din pacate.

Eu am acum placute Brembo si disc fata nou si nu simt o imbunatatire notabila. Motocicleta e comparabila cu a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut all.

 

In primul rand conducte de frana metalice(acestea nu se dilata la franare), iar in ceea ce priveste placutele de frana pentru un motor gen Transalp din `91, nu exagera sa pui ceva ultra high performance ! Pentru modelele vechi se folosesc placute metalice MAXIM sinterizate,nu mai mult ! (in cazul placutelor LUCAS TRW e terminatie SV). Tot asa folosesc si eu pentru DR-ul meu din 97. Poti schimba si lichidul de frana, acesta isi pierde calitatile dupa o vreme, si in pompa se strange pilitura, din aceasta cauza garniturile din pompa nu mai sunt etanse pe corpul cilindrului.

Daca maneta coboara incet spre ghidon(in timp ce-l tii), recomand schimbarea garniturilor din pompa.

codurile pentru placute sinterizate ar fi : MCB624SV - fata si MCB585SH - spate.

 

Salutare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placute de frana cumpar rar si fiindca nu cunosc prea multe, cer parerea cuiva cu experienta. Motocicleta este Transalp 600, 1991, un disc fata, un disc spate.

La franare de urgenta, franele sunt prea slabe pentru greutatea motocicletei, vara asta era sa o patesc de trei ori, de fiecare data in combinatia viteza + frane slabe. Ce placute asigura cea mai buna franare si nu mananca discurile prea tare? Nu conteaza daca se tocesc repede.

 

Firma si model, va rog, nu teorie.

 

Multumesc!

Vezi daca se gasesc pentru motocicleta ta Carbon Lorraine A3+ pentru fata (poti incerca si xbk5 daca gasesti pentru motocicleta ta desi nu cred ca isi au rostul pe transalp) si RX3 pentru spate sunt foarte bune la pret si franeaza excelent indiferent de conditii. Trebuie sa cureti foarte bine discurile si pistonasele din etrier (inainte sa le impingi inapoi) cu brake cleaner (15 lei la benzinariile lukoil) Nu uita sa faci un rodaj corespunzator placutelor de frana (pe un drum necirculat reduci de vreo 20 de ori de la 80-90 la 60 cu franare usoara iar apoi lasi ceva timp sa se raceasca) Daca le montezi si franezi tare de la inceput din moment ce ele nu calca pe toata suprafata discului se vor arde usor, se glazureaza suprafata si ai pus placute noi degeaba.

Placutele de frana bune reprezinta un excelent punct de plecare in imbunatatirea franarii. Apoi daca nu esti multumit poti schimba lichidul de frana si furtun cu insertie, etc

Verifica si sistemul de culisare al etrierelor ca transalpul are etriere flotante, daca nu culiseaza usor stanga dreapta curata si unge cu vaselina rezistenta la temperatura pinii.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se gasesc A3+ si RX3 iar pretul vad ca este normal, 32 de euro setul. O sa pun si furtune metalice. Franele sunt verificate si reverificate, in afara de placute si furtune nu am ce sa le mai fac.

Multumesc pentru recomandare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@JAGI este foarte mult pentru un singur disc si etrier cu doua pistonase o pompa de 19mm o sa aiba maneta extrem de tare si cu o cursa foarte mica. Poate monta in schimb o radiala brembo care este stock pe yamaha R1/R6 de 14mm care vine si cu contact de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am nevoie urgenta sa schimb placutele de frana pe fata (sambata am programata intoarcerea in tara 1500 km).

La magazinul din zona mea nu am gasit altceva decat aceste placute (15 euro),nu pretul ma deranjeaza ci faptul ca nu stiu nimic despre ele .

 

Ce parere aveti sa le urc sus ,sau sa mai caut ceva cu nume mai cunoscut.

 

P.S..La o inspectie vizuala nu mi se pare nimic anormal .

 

Google nu scrie nimic de firma asta ,nu am vazut eu cel putin .

 

Pun si cateva poze.

 

post-70444-0-21411500-1383888058_thumb.jpg

post-70444-0-09774200-1383888141_thumb.jpg

post-70444-0-12136100-1383888160_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

1500 km implica si autostrada = viteza mare = franare buna. Nu spun eu ca nu sunt placutele bune, dar nu are rost sa risti. Incearca sa iti comanzi ceva de pe net, sau mai cauta si in alta parte. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

A mai experimentat un amic cu placute facute de un brand putin cunoscut si a tras lozul necastigator.Discurile distruse

S-a bucurat ca au fost ieftine dar s-a bucurat si mai tare cand a fwutut discurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...