Sari la conținut

6 Noiembrie 2005 La Babele Si Mai Sus Spre Omu


Marcos
 Share

Postări Recomandate

E 4 dimineata ... sunt ofticat ca nu am apucat sa-i bag anul asta ture faine si se termine sezonul ... Dar vine dintr-o data sclipirea de geniu :moto: Simt cum ma cheama muntele si nu rezist. Nu dormisem dar nu conteaza, ma echipez si hop pe motor.

Cum ies din Bucuresti ceata groasa sa o tai cu cutitul ... mi se uda ochelarii, ma opresc de cateva ori sa ii sterg, dar nu merge. Ii dau jos si merg asa, viteza redusa, incerc sa ma tin dupa conserve ca altfel era jale. Era un frig de-ti intra in oase si mai te si udai de la ceata, am avut de cateva ori intentia sa intorc moto la 180 grade si sa ma duc acasa unde e bine si cald, dar chemarea muntelui a fost prea puternica.

De la Comarnic incepe sa rasara soarele , cer senin, incep sa ma incalzesc, pana ajung in Sinaia si uitasem ce am patimit. In Sinaia fac stanga pe drumu de Targoviste, si sus pe serpentine pana la Cota 1000 unde stiam ca e un Petrom sa-i fac plinul ... La cota 1000 teapa ... semn de petrom, dar era pt. restaurantul Petrom, am cautat fo juma de ora statia aia ...

Nu e, ce sa-i faci, cea mai apropiata benzinarie e in Sinaia ... deschid rezervorul si ma uit ... mai am fo 8 litri, hai sus :eek:

Intru pe drumul care duce la cabana Cuibul cu Dor, trec de ea si urc in sus. Drumul s-a mai stricat de cand nu am fost pe el, ii bagam cu 60-70 prin toate gropanele si ma arunca in sus. Ajung la intersectia de drumuri, unul spre cab. Zanoaga si altul spre Piatra Arsa. Aleg varianta Piatra Arsa. De aici soarele isi arata intreaga lui putere si imi incalzea in sfarsit oscioarele mele amarate.

O calc tare, drumul e beton, s-au creat numai vagauni in el si la un hopurile mai mari sar cu tot cu motocicleta din ele. Pe la 1800 de merti sau cam asa, dau de zapada. Dar nue grav, ii dau bice si ajung in curanmd la Babele. Acolo lume multa si curioasa , se uitau toti ca la urs. Ca sa ajung la cabana Babeleocolesc prin partea cu Sfinxul si urc pe zapada pe o panta destul de abrupta si cu nitica gheata pe jos. Da urca mititica fara probleme si ajung sus cu bine.

Fac plinul cu doua cola si un baton de ciocolata. Cer si o bricheta ca uitasem sa cumpar si ma ardeau buzele sa fumez :D O fi oare faptul ca oamenii aceia imi considerau aceasta ca o ultima dorinta - cel putin asa se vedea din privirile lor cand le-am zis ca vreau sa ajung la omu, da un batranel simpatic imi da nu una ci doua brichete :lol:

Astea fiind facute, sus pe moto, si cobor o alta panta cu zapada si gheata ... Dar aluneca moto, se duce sanie, cu picorele pe jos o tin da ea tot se duce :kiss: Ma opresc intr-un sant, n-am vazut da nici mult nu mai aveam. Ma chinui sa o scot fo 15 min ca alunecam si eu, ma trec toate apele, dar reusesc. De aici merg majoritatea drumului pe zapada pe drumul care duce la releul acela de televiziune din varf. Pe masura ce merg zapada devine mai mare. La omul nu se mai poate, dar ajung apraope de statie. Hotaresc sa ma intorc.

La intoarcere merg mai incet, zapada, gheata pe jos, dar e fain.

Dupa babele las zapada in urma, si ii dau gaz, aveam fo 70-80 kmh ... fuge fata ... pun picoarele pe jos, fuge stanga, dreapta, merg zig zag fo 100 metri si reusesc sa reduc mult din viteza. Dar cand n-ai noroc n-ai, si imi aluneca picorul si buf cu motorul peste mine.

Ma ridic, pun si motoru pe roti ca ii curgea si putinul de benzina ramas si ma culc in iarba. Ma lovisem la picorul meu cu probleme de la un accident cu un passat ... ma doare si s-a umflat iar ...

Stau fo 15 munte si ma urc iar pe motor, acum merg incet, si mi-am pus in gand ca de maine sa cumpar si cauciuc de cross pe fata. Pai cum vine asta, ea ma da pe jos si eu sa ii cumpar incaltari noi ? Da las ca eu tin la ea si o iert, ca si ea mi-a iertat oricum multe greseli :ok:

Am mers ca nea gigi pensionarul pana jos, viteza fiind 30-40 kmh, era sa o mai comit de cateva ori pe namol inghetat da fu oke.

In Sinaia alimentez benzina si hop pe DN1 pana acasa :baldy:

Tura a fost beton, dar picorul mi s-a umflat iar si incheietura mainii drepte ma doare rau de la cazatura, dar a meritat :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, uite, din cauza unora ca omu' asta mai pic pe ganduri: sa-mi iau totusi enduro? hmm..

Super relatarea, super plimbarea....tine-o tot asa!

Eu unul cred ca nu as fi plecat de unul singur, macar inca un om sa mai am cu mine...Felicitari, sincere felicitari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suuper omule :ok: , tot respectul! Sincer sa fiu senzatia pe care ai avut-o la 4 dimineata, o am si eu... Si as fi vrut din toata inima ca weekendu' asta sa dau si eu o tura!!! Trebuiau sa imi vina piese pt motoreta vineri, dar din pacate au ajuns in seara asta! Asa ca, maine o pun pe picioare, si sper sa mai fie asa afara... ca sambata viitoare, sau duminica, fie frig, ceata... (numa, ploaie sau ninsoare sa nu fie...), vreau sa ma duc si eu!!! Poate il conving pe Vali (ktmbull) sa mergem impreuna!!! Merita, cu tot frigul pe care tre sa il induri!

 

Inca o data FELICITARI... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru curaj, in primul rand!

Iaca, din astfel de momente de inspiratie se nasc lucruri minunate, ce vor fi pastrate mereu in suflet. Fie ca ele sa se adune mereu pentru fiecare dintre noi, dandu-ne adevaratul sens al implinirii si al bogatiei.

Bravos! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari...e adevarat ca si mie imi vine sa ma trezesc de dimineata si sa plec oriunde m-ar duce cauciucurile,dar din pacate nu pot, sper ca la anu sa fac si eu traseul asta...

 

Cred ca daca s-ar sti din timp de iesiri ca aceasta, multi ar fi amatori (uni chiar profesionisti) sa traga cite o tura prin munti...

 

Esti tare omule,tine-o tot asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate la anu' imi iau un xt..depinde mult de nevasta.

Am fost anu' trecut in Egipt....am facut un safari cu at (pt. pensionari), dar am avut ce sa vad..ghidu' avea un xt din 90 cu care merge de-ti cadea fata...si nu facea figuri, asa mergea el mi-au zis toti. Si il avea de 4 ani fara reparatii!!!!....

Atunci nu aveam motor,....ca am fost in Egipt!..de nevasta..dar anu asta am..tot nevasta...mai departe...am zis imi iau xt!..sau enduro si nu mi-am luat....am gandit la rece, cu toate ca-mi place muntele , nisipu'....pe unde merg 99% asfalt,..deci!..enduro e hobi!

 

Esti tare frate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, in primul rand felicitari.

In al doilea rand zi-mi te rog si mie ca ma cert aici cu Mircea si poate are omul dreptate:

-ce cauciuc ai tu pe spate?

-cati kilometri ai facut cu el pana acum pe asfalt?

-cum se comporta motorul pe asfalt cu el?

 

Merci in avans pt lamuriri,

Alex :lol:

Editat de Green_Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucul de pe spate este un Mitas E09. Are fo 5000-6000 km la activ si pe asfalt si offroad (mai mult pe asfalt ca folosesc motoru intensiv in traficul infernal din buc). Punde multe ori si frane cu roata spate blocata si de la 110 kmh si nu s-a tocit semnificativ.

De mers merge bine pe orice drum. Inclusiv pe zapada avea aderenta destul de buna - atat cat poti cere de la el in conditiile astea :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Âştiu că logica spune să pleci întotdeauna pregătit cu scule pentru eventuale probleme tehnice, echipat pentru condiții vitrege, în echipă de minim 2 pentru ajutorul reciproc de multe ori vital, dar...unde-i aventura? unde-i libertatea dacă depinzi de atâtea?

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...