Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare...care dintre voi cine pe cineva care aduce piese, noi sau sh la comanda mi-ar trebui o scartita stanga, si la noi noua este 250 ron...si nu pre merita.

si eu caut, se pare ca s-ar potrivi cea de la cbr(ma iau dupa faptul ca niste scarite aftermarket pe louis recomanda acelasi cod si pt cb si pt cbr)

 

ps: sunt pogor

Editat de little_strumf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit si eu azi prima data cu motorul dupa ce luni mi-am luat A-ul si marti mi-am scos numerele. Am facut vreo 60 km si am observat ca mi se prelinge benzina pe langa comutatorul de combustibil (fuel of, on, res) cand statea motorul pe cricul lateral.

Ce sa fie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc ce am patit ieri: dupa o tura lunga cu prietenii mei, cand ma apropiam de casa am gasit o linie dreapta de vreo 5 km fara nici o masina sau orice fel de alt obstacol si m-am gandit sa ii dau blana sa vad cat duce. a 4-a o duc pana in 10.000 rpm(150 km/h), a cincea pana in 9-10000 rpm si imi arata in bord 170 km/h. am insistat intr-a cincea, dar nimic. cand am schimbat a 6-a turometrul a inceput sa scada usor pana pe la 8 mii si ceva. cand am ajuns acasa, imi spune unul din prietenii mei, care are un Thundercat ca s-a tinut dupa mine sa vada cat duce cb-ul si mi-a spus ca lui ii arata 185. cum vine asta? la mine nu vrea nicicum sa treaca vitezometrul de 170 si la altii arata mai mult?

poate imi poate explica cineva treaba asta.

Asfalt uscat! :cheers:

exista o explicatie,daca crexi ca e asa important cat ai avut.normal tre sa mearga 190 desi sunt laudarosi care au mers cu 200. poti verifica cu turometrul care in a 6-a la 5000 de ture tre sa ai cel putin 11o la 6000 cam 130 la 7000 -150 etc.acesta nu e motor de viteza sa schimbi la 10000 si ai dereglat ceva probabil. am facut o prostie la o intrunire ca l-am turat pana pe rosu sa vad daca intrerupe si apoi imi arata diferit turatia si viteza.pana la urma si-a revenit.oricum chestia ce ati facut-o voi nu e sigura.poate fi si cabul de chilometraj uzat sa mai aibe scapari.asta nu e ceva sigur dar stiu ca se rupe destul de usor la acest motor,si am problema asta la masina dar numa la viteza mica 50- 70 cand arata mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de o mana de ajutor.

Cum se desfac cele doua panouri laterale negre (cel pe care este scris cb500)? In afara de surubul din coltul de jos, i-l mai tine ceva si nu-mi dau seama ce.

 

Am nevoie de o mana de ajutor.

Cum se desfac cele doua panouri laterale negre (cel pe care este scris cb500)? In afara de surubul din coltul de jos, i-l mai tine ceva si nu-mi dau seama ce.

Gasit in manual. Rezolvat

post-39513-1218957433_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!Am fost in week intr-o tura mai lunga(2 zile-900 km)din Ar-Deva-Sb-Transfagarasan-Valea Oltului-Sb-Deva-AR cu CB-S(impreuna cu un Transalp) si am ramas surprins cat de bine se tine la drum lung.Si pe curbe sta excelent si incarcat.Putin pozitia de condus te oboseste da e destul de ok.In concl CB-u e un motor bun de toate.Numa bine!!

post-22150-1219053620_thumb.jpg

post-22150-1219053709_thumb.jpg

post-22150-1219053776_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!Am fost in week intr-o tura mai lunga(2 zile-900 km)din Ar-Deva-Sb-Transfagarasan-Valea Oltului-Sb-Deva-AR cu CB-S(impreuna cu un Transalp) si am ramas surprins cat de bine se tine la drum lung.Si pe curbe sta excelent si incarcat.Putin pozitia de condus te oboseste da e destul de ok.In concl CB-u e un motor bun de toate.Numa bine!!

 

hehe, super fain ! o semicarena de-ar avea si a mea si ar fi perfecta :)

vad ca te-ai bagat pe cu ea si pe offroad, unpic acolo merge, dar mie mi se pare riscant si greu, sunt curios cum e fatza de un transalp

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe, super fain ! o semicarena de-ar avea si a mea si ar fi perfecta :makeout:

vad ca te-ai bagat pe cu ea si pe offroad, unpic acolo merge, dar mie mi se pare riscant si greu, sunt curios cum e fatza de un transalp

 

Da!Semicarena e destul de buna si te mai "ascunzi" dupa ea cand te bate prea tare vantul.

Fata de un transalp....hmmm....totally different...il ia ca viteza,trage bine si la deal si la vale,pe curbe amandoua stau bine,pozitia de inclinat e numai altfel,da in schimb pe offroad transalpul e pe terenu' lui...si eu am trecut prin parauri,da m-am udat,pe macadam merge si CB-S surprinzator de bine,si pe sosea carpita la fel. :makeout:

 

Cum e vremea pe Transfagarasean? Frig rau? Sanse de zapada in zilele urmatoare?

 

Vreme ff faina...frig nu cand am fost eu,si ne-a prins si noaptea pe drum(pe valea muresului mi-a f mai frig la intoarcere decat pe transfagarasan).Sanse de precipitatii ''zapadoase'' nu prea cred sa fie curand.In schimb a batut cam tare vantul. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. sunt mandra posesoare a unei honda cb500s si am o intrebare pentru cunoscatori. stie cineva daca acestui model i se poate pune crash-pad-uri?...si daca da ,cam la ce pret sunt sau...cine se ofera? sau ce fel de protectiii pentru cazaturi.....? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pt achizitie! :kiss:

si crash-pad-uri si buloane, nu trebuie neaparat sa fie facute special pt modelu asta, romanu e inventiv :unsure:

 

vb cel mai bine cu un mecanic, sigur te poate ajuta

daca nu stii unu iti dau eu pe pm :angry:

 

p.s : o poza cu motoreta se poate? :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am si eu o mica problema, tocmai mi-a cedat suportul de la semnalizatorul din spate stanga, se pare ca fusese indoit bine inainte de a cumpara motocicleta. S-a fisurat, si in timp de la gropi si vibratii in general a cedat aproape de tot. Cunoasteti cumva vreun sudor mai priceput asa in Bucuresti unde as putea sa repar suportul ?

Atasez o poza ca sa va dati seama despre ce vorbesc.

Va multumesc anticipat.

Numai bine si asfalt uscat !

post-22810-1219693037_thumb.jpg

Editat de Sir Vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vlad, incearca pe strada delea veche.este un garaj (n-ai cum sa-l ratezi) utilat complet unde baietii se ocupa in general cu tobe si executa si sudura in aproape orice

din ce se vede e fier, mai mult ca sigur ca o sa te rezolve :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vlad, incearca pe strada delea veche.este un garaj (n-ai cum sa-l ratezi) utilat complet unde baietii se ocupa in general cu tobe si executa si sudura in aproape orice

din ce se vede e fier, mai mult ca sigur ca o sa te rezolve :unsure:

 

Multumesc mult ! raman dator cu o bere ! :angry:

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. sunt mandra posesoare a unei honda cb500s si am o intrebare pentru cunoscatori. stie cineva daca acestui model i se poate pune crash-pad-uri?...si daca da ,cam la ce pret sunt sau...cine se ofera? sau ce fel de protectiii pentru cazaturi.....? multumesc

fac eu crash-bar-uri din bara de 22 ... da-mi model si iti fac ... pot face asa :

- http://www.norrus.net/catalog/images/HEPCO...Honda_CB500.jpg

- http://oxford.gumtree.com/posting_images/1...c5b.__big__.jpg

- http://i18.ebayimg.com/03/i/000/bb/f4/42c1_1.JPG

... ori ce model, u name it, I'll do it ! chiar si alt model fata de ce am aratat eu mai sus, alea sunt doar exemple

Daca esti interesata vb pe PM.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

tre sa fii ori plin de bani ori nebun sa dai atatia bani pe 3 tevi indoite ................2 kg de fiare = ~ 400 lei

30 lei = 6 metri de teava rectangulara de 15 mm ................cu un aparat de sudura si un flex imi blindez motocicleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...