Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca se pot si crash paduri, dar mult mai folositoare sun crash bar-urile la CB 500 asa cum am si eu :crack: M-au si scapat o data la o cazatura. Le gasesti pe Louis, cod 10023301.

poti pune o poza cu ale tale? pe louis se gaseste poza doar pt gs500

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e topic de CB500, nu de CBR 600, iar tu daca ai 18 ani mai asteapta vreo 2 ani pana o sa ai voie sa conduci legal CBR600. Pana atunci invata sa mergi pe moto (nu e ca pe scuter), ca altfel te aduna cu farasul din copaci.

am vazut ca sti multe despre acest motor.spune-mi te rog daca e normal sa fie joc la pinionul de lant(fata spate si in ax)dar foarte mic cam un mm.am dat lantul jos sa il curat ca lumea si am vazut un joc care mi s-a parut ciudat.am masurat grosimea pinionului si e 17mm ca cea data de fabrica pt acest motor.ii lipseste vreo saiba ca se strange simplu cu un surub de 14.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e normal sa ai joc in pinioane fata-spate. In ax un mic joc e OK, dar 1 mm pare cam mult pentru pinionul din fata. Are o saiba sub surub.

m-am uitat acum in catalogul Haynes la cap 6.16 si exista o piulita mare care cica fixeaza lantul si pe care eu nu o am.la mine surubul se strange direct pe pinionul mic.nu mai exista altceva.numai ca nu il strange destul.se strange direct pe ax.sa imi lipseasca flansa aia.modelul meu e 94.

 

Nu e normal sa ai joc in pinioane fata-spate. In ax un mic joc e OK, dar 1 mm pare cam mult pentru pinionul din fata. Are o saiba sub surub.

multumesc.eu nu o am.am mers 2 ani fara.jocul fata spate poate fi uzura.problema e ca nu stiu daca o sa gasesc saiba aya pe undeva.poate la dezmembrari ca prin cataloage nu am vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat acum in catalogul Haynes la cap 6.16 si exista o piulita mare care cica fixeaza lantul si pe care eu nu o am.la mine surubul se strange direct pe pinionul mic.nu mai exista altceva.numai ca nu il strange destul.se strange direct pe ax.sa imi lipseasca flansa aia.modelul meu e 94.

 

 

multumesc.eu nu o am.am mers 2 ani fara.jocul fata spate poate fi uzura.problema e ca nu stiu daca o sa gasesc saiba aya pe undeva.poate la dezmembrari ca prin cataloage nu am vazut.

 

jocul ala m-a stresat si pe mine de trageam de pinioanele la toate motoarele la care puteam face asta , in special la honde si am vazut ca toate se miscau m-am uitat si prin manual am vb cu mecanici si am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa ma ingrijorez , asa ca stai fara grija si sa stii ca un mm in partea exterioara a pinionului nu este un joc mare insa este ceva ingrijorator daca se misca ( plimba , culiseaza ) un mm pinionul pe ax...

vive le cb, asfalt uscat oameni buni .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jocul ala m-a stresat si pe mine de trageam de pinioanele la toate motoarele la care puteam face asta , in special la honde si am vazut ca toate se miscau m-am uitat si prin manual am vb cu mecanici si am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa ma ingrijorez , asa ca stai fara grija si sa stii ca un mm in partea exterioara a pinionului nu este un joc mare insa este ceva ingrijorator daca se misca ( plimba , culiseaza ) un mm pinionul pe ax...

vive le cb, asfalt uscat oameni buni .

mersi.oricum am observat ca nu am o saiba inaintea surubului de strangere.asa l-am cumparat.si acum ma streseaza gandul ca n-o so gasesc de cuparat ca kitul de lant ma gandesc ca se vinde fara si prin cataloage nu am vazut asa ceva

 

 

Nu e normal sa ai joc in pinioane fata-spate. In ax un mic joc e OK, dar 1 mm pare cam mult pentru pinionul din fata. Are o saiba sub surub.

spune-mi te rog daca e o saiba obisnuita,cu gaura normala la dimensiunile din catalog sau e ceva special care intra pe canelurile axului si cu santuri .am vazut-o in Haynes ii spune washer.nu am vazut asa ceva sa fie de vanzare prin ce catloage m-am uitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spune-mi te rog daca e o saiba obisnuita,cu gaura normala la dimensiunile din catalog sau e ceva special care intra pe canelurile axului si cu santuri .

Nu am demontat-o niciodata, kitul de lant il schimb de obicei in service (din comoditate). Poti sa dai un telefon la service la Honda si sa ii intrebi cat costa, sigur gasesti la ei daca nu gasesti in alta parte. Daca stii pe cineva prin zona cu un CB puteti incerca sa demontati pinionul si sa vedeti ce joc are si la alta motocicleta si cum e cu saiba, eu nu cred ca apuc sa fac asta ca tocmai plec in concediu cu masina (nu are cine sa imi conduca masina, ca imi luam si motocicleta cu mine :crack: ) si ma intorc peste 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am demontat-o niciodata, kitul de lant il schimb de obicei in service (din comoditate). Poti sa dai un telefon la service la Honda si sa ii intrebi cat costa, sigur gasesti la ei daca nu gasesti in alta parte. Daca stii pe cineva prin zona cu un CB puteti incerca sa demontati pinionul si sa vedeti ce joc are si la alta motocicleta si cum e cu saiba, eu nu cred ca apuc sa fac asta ca tocmai plec in concediu cu masina (nu are cine sa imi conduca masina, ca imi luam si motocicleta cu mine :crack: ) si ma intorc peste 2 saptamani.

 

Concediu placut Adriane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am demontat-o niciodata, kitul de lant il schimb de obicei in service (din comoditate). Poti sa dai un telefon la service la Honda si sa ii intrebi cat costa, sigur gasesti la ei daca nu gasesti in alta parte. Daca stii pe cineva prin zona cu un CB puteti incerca sa demontati pinionul si sa vedeti ce joc are si la alta motocicleta si cum e cu saiba, eu nu cred ca apuc sa fac asta ca tocmai plec in concediu cu masina (nu are cine sa imi conduca masina, ca imi luam si motocicleta cu mine :crack: ) si ma intorc peste 2 saptamani.

poti sa imi dai o adresa cu servisul honda eu sunt din Alba si prin apropiere nu stiu decat la Cluj de Yamaha.sau ceva nr sa site de unde sa aflu care sunt cele mai apropiate reprezentante.sau nu e decat in Bucuresti.mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiti pe careva sa aiba de vanzare un CB500? model cat mai nou. si-n stare cat mai buna.

Pe mine ma batea un gand acum cateva zile sa imi vand hondita( ca sa imi iau ceva mai mare). E din 2002,a fost adusa anul asta din Italia, are 36.000 km, consumabilele is aproape toate schimbate de curand. Daca am vreo oferta buna o dau, daca nu, o tin pana la anu'. Numai bine !

post-10687-1216651395_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concediu placut Adriane.

Sarumana', sa fie :laugh:

 

stiti pe careva sa aiba de vanzare un CB500? model cat mai nou. si-n stare cat mai buna.

Nu sunt decat doua modele de CB500, PC26 si PC32 si ambele merita cumparate. Kilometrii conteaza cel mai putin, starea buna e de aur :crack: Stiu cel putin unul de vanzare si proprietarul e membru pe forum, stiu ca moto e in stare buna ca am fost impreuna la un tur foarte lung recent. Necarenata, visinie.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare , am vazut ca sa mai intamplat asta .:crack:

 

 

merita sa dau Dominator pe Cb500 ?

 

cam la ce pret o estimezi pe a ta? poate facem un targ, cu toate ca urmatoarea ma gandeam ca va fi hornet

completare: am vazut anuntul tau. parca totusi nu as da 2002 pe 1992

Editat de smakalan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu , nici nu ma asteptam :crack:

 

cb-ul inca e in germania , e limitat, din 96' ~ 30.000 km

 

eu folosesc f mult mootrul in oras , iar pana acuma cu Domi m'am descurcat excelent si nici nu m'a lasat vreodata in drum .

 

Am vazut la inceputul topicului ca cineva a dat un DOmi pe un CB .

 

Am 1.85 , si 80 kg . ceva pareri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva pareri ?

Chestie de gust, Domi e OK de oras si soft enduro (cam soft, se zice), CB-ul e OK de oras si de drumuri pe sosea pana la 3-400 km unde la Domi iti rupi posteriorul. Incearca un CB, daca iti place faci schimbul, daca nu iti place nu ai pierdut nimic :crack:

 

Domi s-a fabricat intre 1988 si 2003, CB intre 1994 si 2004, deci la orice schimb cu un CB din 2002 sansele sunt sa gasesti doar un Dominator mai vechi. Pana la urma conteaza mai mult starea (uzura) si generatia tehnologica ('88 versus '94) decat vechimea la orice motocicleta mai veche de 5 ani, cred eu.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am vezut niste discutii mai sus..daca cineve e interesat de imi vand motorul CB500 11000K,din '99.

o vand ca am nevoie de bani si alte planuri.Motorul este in stare excelenta, in plus am ramas si fara permis pt 1 luna(am depasit coloana la semafor la Baneasa si m-au ars)

tel:0730240652

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ramas si fara permis pt 1 luna(am depasit coloana la semafor la Baneasa si m-au ars)

Asfalt uscat!

 

Ce militieni imbecili! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare , am vazut ca sa mai intamplat asta .:laugh:

 

 

merita sa dau Dominator pe Cb500 ?

 

din ce spui tu acolo ca il folosesti mai mult prin oras merita :crack: multa mai fiabil, mult mai comod si nu e cum a spus cineva mai sus ca poti merge 3-400km lejer pe CB, poti mult mai mult :laugh:

 

aaa....sa nu uit, si consumul e mai bun :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...