Sari la conținut

Veteranii,adunarea!


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

off topic:... cu sau fara urmari!

 

majoritea tinerilor si restului motociclistilor ii doare-n stii tu de idiologiile tale si km tai parcursi nustiu cum si nustiu unde!... de am ocazia vre-o data sa dau de DN in trafic o sa fac in asa fel incat "sa are santuriile" cu BMW-ul :D

PS: va fac o favoare... nu de alta:))

 

 

"....scoti BALUBA si te pisi...." ;) .

Se vede ca suferi de inteligenta..precara! Cum ai zis anterior, e parerea ta, asta-i parerea mea despre tine..un om, al carui user spune totul! Vezi sa nu iti doresti prea mult sa te intalnesti cu DN si sa ti-o furi tu :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"BALUBA"...

Se vede ca suferi de inteligenta..precara!

Cum ai zis anterior, e parerea ta, asta-i parerea mea despre tine... un om, al carui user spune totul!

Vezi sa nu iti doresti prea mult sa te intalnesti cu DN si sa ti-o furi tu.

Din punctul meu de vedere, motociclistele de pe acest forum sunt mult mai adevarate

decat multi motoristi inchiputi care se chinuie sa demoleze personalitatea altora in loc sa o construiasca pe a lor !

In mod sigur, congolezul-zairez nu stie ca:

?Libertatea lui se sfârÂşeÂşte acolo unde începe libertatea mea !?

 

@traian222

Seniore, nu fi asa laconic !

Explica-ne mai pe larg ideea, altfel s-ar putea crede ca vederanii ies doar o data pe an !

 

Care sunt nelamuririle mele:

-toti veteranii s-au transferat la probike , sau mai sunt inca unii si aici?

-daca mai sunt, ce se intampla ; nu mai au glas sau sunt atat de batrani incat nu mai pot apasa pe tastatura?

 

Chiar daca prietenii mei de la motoveterani probike se vor supara pentru aceasta interventie , le va prinde bine atat lor cat si Dumneavoastra. Lupta contrariilor intra direct in actiune , lucru benefic pentru toti.

 

Cu respect

Nicolae Constantin

 

Stimate domnule Nicon,

Dupa cum bine ai observat, o grupare de useri care "dialogau" aici

traiau cu impresia ca pot reprezenta si vorbi in numele unei tari intregi !

Asta se urmareste si pe celalalt forum !

A trai cu impresia ca o grupare de 5-10 de membri devine reprezentativa pentru toti veteranii din Romania,

pot elabora legi si impune motociclistilor sa faca parte doar dintr-un singur club ... este o aberatie evidenta !

 

AMOVERO este in stend by in primul rand pentru ca nu si-a indeplinit obiectivele propuse,

dar si pentru faptul ca majoritatea, dupa ce si-a luat tresele (cu predilectie de la doua in sus)... nu activeaza on line

si prefara sa aibe program personal sau sa se duca la ce adunari de motociclisti le este mai la indemana !

 

In privinta "galcevii... mele cu lumea"... s-a dovedit ca... (si asta nu numai la romani)...

nu faci decat sa pierzi simpatia tutulor, sa starnesti orgolii, sa atragi dusmanii crancene...

atunci cand ceri cu intransigenta respectarea adevarului si spui hotarat "stop nesimtirii" !

 

DE FACTO:

Si nevasta-mea, care nu a condus la viata ei decat 2-3 ani are permis de 20 de ani...

Care este adevarul?! Vechimea din carnet sau practica reala in conducerea ?...

 

Dupa ce s-a vazut recunoscut si stimat pentru organizarea de agape in judet,

lui Ivan, odata cu cresterea prestigiului a inceput sa i se cam umfle mushii... si s-a gandit

ca este foartee bine sa se dea la un veteran mult mai in varsta decat el...

Pentru cine are rabdare... topicul demonstreaza clar schimbarea lui de atitudine - de la respect... la injurii !

 

CONCRET...

A sustine ca Ivanoiu Ion s-a injurat cu Dan Nastase este o aberatie numai prin simplul fapt ca eu nu i-am raspuns niciodata cu expresii injurioase.

Este adevarat ca l-am ironizat - dupa postarile lui (ca drept la replica) atunci cand scapa caii in balarii...

dar de aici... a exagera si a ajunge la jigniri publice repetate, afirmatii abjecte si injuraturi mitocanesti pe MP...

Suspendarea lui a fost decisa strict de admin care este singurul care are drept de a interveni punitiv in topicul veteranilor moto.

Contrar a ceea ce crede "lumea", pedepsele au fost si la adresa mea, de cele mai multe ori cand eu doar dadeam replica atacatorului pe textele si fotografiile lui postate public pe acest forum...

 

Statutul AMOVERO, publicat in 2009, cerea foarte clar: Permis moto valabil, motocicleta in dotare si evaluarea personala a experientei in ani... Sezoane, nu ore, zile, nopti si kilometri... asa cum au dat-o unii la intors !

Nemultumiti de faptul ca intre experienta reala si cea declarata este o chestiune care tine de obrazul si constiinta fiecaruia, nu numai de vechimea permisului moto, obligati sa repspecte statutul AMOVERO... cei cu "tresa vopsita"... s-au

gandit ca cel mai bun pretext este sa devina "partizanii" lui Pedala" !

In ?durerea? lor disidentii au considerat normala reactia lor, inclusiv ca orice forumist poate fiei balacarit si injurat folosind Mesajul Personal...

Ca si cand, faptul ca cineva iti umple de rahan clanta usii de la intrare pe interior... nu te afecteaza ca... nu vad vecinii !

 

Repet:

Motivul principal pentru ca au facut opinie separata "veteranii dupa carnet" este faptul ca multi dintre ei nu se incadrau regulamentului AMOVERO

la capitolul vechimea si experienta minima reala in trafic si pe motor si nu li se considera... "veteraneala"

vechimea de cand permisul de conducere le zace in sertar sau in buzunar !

 

In privinta "clonelor":

Atata timp cat nu semnezi cu numele real si nu ai un "profil" real... ce esti ?

Cand esti user pe forum doar din dorinta de a face cat mai multe postari absurde,

de a te contra aberant, a minti, a jigni, a murdari, ce esti ?

Daca din motive intemeiate apelezi la un pseudonim, esti principial si respecti adevarul, ce esti ?!

 

In privinta domnului profesor Constantin:

In mod sigur, urmand un "curs" contrar si "dus de valuri"...

domnia sa considera ca - dorinta mea ca dansul sa-si pastreze in continuare standardele demonstrate -

constituie o imixtiune exagerata - din partea mea.

Il rog sa mai analizeze si sa judece obiectiv.

 

 

Daca intransigenta mea este exagerata sau corecta in privinta veteranilor...

doar majoritatea motociclistilor va decide.

 

Mai trebuie subliniat faptul ca, spre deosebire de ?veteranii? inventati

eu nu am judecat si nu am ofensat pe nimeni in lipsa.

Dupa cum se poate verifica... nici macar pe Ivan Pedala dupa suspendare !

 

Asta e tot !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Congo-Zair esti matale, te comporti mai rau ca la clasa a V-a, crezi ca nu pricep aluziile.. "fine", ori crezi ca m-am nascut ieri? Hehehe..

 

Cat despre clone, da, ai clone, Freedom si AXOR, ce om normal se ascunde dupa un user inchipuit?

 

Atata l-ai blamat pe Orlando cand cu Melc-ul lui, pe Vlad l-ai luat la misto in poze, sigur nu ai dubla-tripla personalitate? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Congo-Zair esti matale, te comporti mai rau ca la clasa a V-a..

1. Domnu' Belciu... esti in eroare !

Iar faci "flame" in loc sa moderezi ?!

Desi - dupa comportament - ai merita "naturalizarea"... din Congo este... Baluba pe acest topic !

2. Atunci cand acuzi... foloseste principiul "cum polemizam corect"...

Ti-ar prinde tare bine !

3. Observ cele cateva greseli din textul meu anterior...

Cred ca sunt un agramat patentat !

4. Este etrem de nepoliticos sa te repezi neinvitat, cu bocancii in discutia altora !

Mai cu seama pe topicul veteranilor...

In mod sigur, nu iti este adresat tie.. .usere !

 

 

Mesaj completat

ROG ADMIN !

 

Din anul 2003 de cand activez pe www.motociclism.ro

este pentru a doua oara in ultimele doua luni

cand mi se introduc greseli "subtile" in text.

 

Cine poate face aceste badaranii si de ce ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca nu va refereati la mine - imi cer scuze.

 

Nu inteleg la ce va referiti cu "agramat" si cererea adresata Admin, vreti sa insinuati ca va editeaza cineva rauvoitor mesajele?

Asta se poate verifica foarte usor de catre chiar el, Admin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No,ala-i moderator ;) .Provoci din nou scandal,acu'pt. ce dezvalui publicului report-urile membrilor nemultumiti?!

Mesaj completat

Ioah,acum am vazut textul bold-uit.Imi cer scuze Belboade,am gresit. :D

 

 

P.S.vezi,nu e greu sa recunosti o greseala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai..eu n-am nici in clin, nici in maneca cu motoveteranii. Discutiile in contradictoriu cu argumente aduse si de-o parte si de alta, cu ironii fine, asa cum am vazut intre DN si Belbody, imi demonstrreaza ca oamenii se pot "certa" cu capu' si nu cu gura.

@Baluba: mai sus ziceai ca ai dreptu' la o parere, la libera exprimare. Nu inteleg de ce si-ar permite unu' sa creada ca doar el are dreptul asta...la fel cum nu inteleg de ce se simte dator sa-mi transmita mie cum intra el in mine etc.

Ma rog, asta-i nivelul...si e penal...RAU!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai..eu n-am nici in clin, nici in maneca cu motoveteranii. Discutiile in contradictoriu cu argumente aduse si de-o parte si de alta, cu ironii fine, asa cum am vazut intre DN si Belbody, imi demonstrreaza ca oamenii se pot "certa" cu capu' si nu cu gura.

@Baluba: mai sus ziceai ca ai dreptu' la o parere, la libera exprimare. Nu inteleg de ce si-ar permite unu' sa creada ca doar el are dreptul asta...la fel cum nu inteleg de ce se simte dator sa-mi transmita mie cum intra el in mine etc.

Ma rog, asta-i nivelul...si e penal...RAU!

imi retrag cuvinetele!

 

DN..... stii vb aia: "fiecare cu pizdha masii"

Sanatate... astai ultimul meu post aici!>... la replicile aduse mie in contradictoriu rasp. le primiti pe PM!

Asfalt uscat!

Editat de baluba16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Propun o trezire la viata . Amintiti-va de poezia lui Alexandri , Pene si Curcanul si faceti o strigare la apel.

...

 

;) :D Asta cu penele e cea mai tare... :huh: :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

ROG ADMIN !

 

Din anul 2003 de cand activez pe www.motociclism.ro

este pentru a doua oara in ultimele doua luni

cand mi se introduc greseli "subtile" in text.

 

Cine poate face aceste badaranii si de ce ?!

 

;)

Incet-incet te faci de rahan. Da-i bataie. Stai asa oleaca sa-mi iau semintele ca sa nu ma plictisesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) :D Asta cu penele e cea mai tare... :huh: :D :D

 

@voinic

 

 

Nu am mai ras atat de puternic de cateva zile ,tot de la replica unui veteran . Rasul infrumuteseaza exteriorul si in plus da si o stare de bine spiritual . Am citit mult mai mult decat ai avea dumneatale impresia ca sunt de nescolit .

Pene si Curcanul a fost titlul unei analize literare date de o scolarita de liceu acum aproape douazeci de ani intr-un liceu din Curtea de Arges . Pe atunci toti ne-am amuzat copios asa cum ma bucur ca si acum se intampla acelasi lucru . Te rog sa nu te superi pe mine , fac aceste comentarii pentru ca dumneatale reprezinti un mic contrariu si aici ma refer la reply pwe care l-ai dat la prezentarea facuta de mine (poate copilareste) a activitatii profesionale la inceputurile scrierilor pe acest topic.

 

 

@Dan Nastase

 

Deosebit de elevate toate cele prezentate ; imi face placere sa le citesc.

Nu am timp de comentarii , aseara m-am intors dintr-un drum de 450 km ( Curtea de Arges-Zalau) de unde tot copilareste am cumparat un Suzuki SV 1000 S din 2005 , pe care am zburdat Valea Oltului - Curtea de Arges la trei , sase grade celsius de mi-au inghetat monezile in pantalonii de costum (nici costumul de ginere , nici costumul de blana de stejar, ci costumul textil de motociclist)

 

Salutari ,

Nicon

post-48189-1295610829_thumb.jpg

post-48189-1295610994_thumb.jpg

Editat de nicon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ANUNT

 

In urma discutiilor s-a hotarat ca membrii de mai jos sa se retraga din componenta AMOVERO

 

1 Sorin Avram 1983 Buc

2 Sulu Gabriel gabi's 1986 Craiova

3 Anghel Nicolae 1976 Buc

4 Ivanoiu Ion ivan_pedala 1984 Gorj

5 Bogdan Harea bogdan_harea 1982 Buc

6 Doru Lefterache dorumaster 1981 Buc

7 Gruesc Sorin sorin56ro2001 1982 Buc

8 Miclos Ioan 1986 Suceava

9 Anton Banciog Toni 1985 Galati

10 Fancsali Ioan 1986 Tg Jiu

11 Hotoboc Nicolae 1991 Gorj

12 Gligor Constantin 1984 Arad

13 Tiberiu Troia 1973 Buc

14 Haralambie Vlad 1975 Buc

15 Daniel Rosca Dan Rosca-Rfd 1984 Buc

16 Mijaica Adrian White Wolf 1981 Buc

17 Nanut Pantelimon 1984 Gorj

18 Dan Popescu Enduristul 1990 Buc

19 Popescu Marian popair 1984 Buc

20 Barchi Constantin 1997 Craiova

21 Ionescu Teodor doru1900 1978 Buc

22 Adrian Papacica adivfr 1990 Buc

23 Buturuga Giurgea 1987 Buc

24 Olaru Dan 1977 Buc

25 Dobrogeanu Marcel Tg Jiu

26 Furtuna Gabriel Buc

27 Zavu Constantin 1972 Iasi

28 Gherghel Raul 1990 Brasov

29 Lehman Valentin Berlin

30 Ceanga Ilie 1988 Craiova

31 Popescu Sorin 1973 Buc

32 Parsoveanu Ion 1984 Slatina

33 Radu Ionescu 1989 Craiova

34 Radu Fanel stefan45 1984 buc

35 Ciornei Constantin 1988 Suceava

36 Eugen Lasculescu 1976 Tr.Severin

37 Nitescu Sorin SXN666 1984 Buc

38 Stancioi Constantin 1993 Tg Jiu

39 Strajeru Gheorghe 1968 Suceava

40 Buzila Constantin 1967 Suceava

41 Boghian Dumitru 1988 Suceava

42 Brateanu Ion 1977 Suceava

 

Noua forma de organizare si membrii care vor compune viitoarea Asociatie vor fi anuntate intr-un topic separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fim sinceri:

 

Fara sa intram in amanunte si discutii sterile...

Dupa lista prezentata aici - nici AMOVERO cu cei 56 de veterani ramasi pe liste si nici MOTOVETERANII cu un numar relativ egal de membri

nu vor constitui vreodata adunari, cluburi sau grupari capabile sa dirijeze miile de motociclisti maturi din Romania.

In primul rand prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

AMOVERO ramane cu speranta unui ideal a unei organizatii formata din motociclisti demni

cu adevarat pasionati de motociclism.

Oameni cu experienta de decenii in sa, actuali sau viitori seniori

pentru care dreptul de a purta emblema si blazonul treselor este o mandrie !

 

MOTOVETERANII... Iarasi nu are rost sa intram in amanunte... Sa le fie de bine si sa fie sanatosi !

„Puii de urs” din Bucuresti gresesc enorm incercand sa se impuna cu codul... „cine nu e cu noi e impotriva noastra”...

uitand un adevar pur si simplu:

 

Motociclistii sunt liberi si iubesc libertatea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sss Eu zic ca te bagi neinvitat ca musca-n... lapte !

 

Poate n-ai aflat, dar in ultima vreme ADMIN-ul este foarte atent la tentativele negative ale moderatorilor !

Misiunea ta ca moderator este sa veghezi la pastrarea principiilor corecte ale site-ului www.motociclism.ro

Ca user... ai libertatea si bunul simt sa lasi nealterate opiniile veteranilor pe topicul dedicat lor.

 

Multumim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai raspunsul meu cu litere ingrosate.

Sa fim sinceri:

-Pai hai sa fim

 

Dupa lista prezentata aici - nici AMOVERO cu cei 56 de veterani ramasi pe liste si nici MOTOVETERANII cu un numar relativ egal de membri

nu vor constitui vreodata adunari, cluburi sau grupari capabile sa dirijeze miile de motociclisti maturi din Romania.

-Spre deosebire de AMOVERO, MotoVeteranii nu si-au dorit si nici n-au avut pretentia vreodata ca reprezinta seniorii motociclismului romanesc. Doar tu cu Amovero-ul tau ati avut pretentia asta!

 

In primul rand prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau ?legi? si vorbesc ?in numele? majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

-Aici esti doar tu si vorbesti singur. Faci reguli pe care le respecti doar tu, pentru ca ai ramas singur. "Dincolo" exista un "numar restrans de activisti online" care dau "legi" doar pentru grupul lor si "vorbesc" doar in numele lor. Spre deosebire de tine care vorbesti de unul singur, ei sunt macar cativa care vorbesc intre ei. Deci, care e mai penibil?

Cum am mai spus, MotoVeteranii nu reprezinta, NU VOR si nici n-ar putea reprezenta toti seniorii motociclismului romanesc. Repet, aceasta dorinta si pretentie doar tu ai avut-o cu a ta Amovero.

 

AMOVERO ramane cu speranta unui ideal a unei organizatii formata din motociclisti demni

cu adevarat pasionati de motociclism.

Oameni cu experienta de decenii in sa, actuali sau viitori seniori

pentru care dreptul de a purta emblema si blazonul treselor este o mandrie !

-Asa sa fie!

Pana una alta, as fi curios sa vad o lista ACTUALIZATA si nu lista veche a membrilor Amovero. Am banuiala ca pe noua lista sunteti doar tu si inca vreo 2-3.

 

MOTOVETERANII... Iarasi nu are rost sa intram in amanunte... Sa le fie de bine si sa fie sanatosi !

?Puii de urs? din Bucuresti gresesc enorm incercand sa se impuna cu codul... ?cine nu e cu noi e impotriva noastra?...

uitand un adevar pur si simplu:

Motociclistii sunt liberi si iubesc libertatea!

- "Cine nu e cu noi e impotriva noastra"??? Ma mir ca nu ti-e rusine sa te uiti in oglinda dimineata!!!

Fiecare MotoVeteran este liber ca pasarea cerului! Stii foarte bine asta, dar te oftica s-o recunosti! Si daca stau bine sa ma gandesc, tu de fapt duci aceasta campanie mincinoasa doar pentru a discredita frumosul grup al MotoVeteranilor. Si faci asta doar in speranta disperata de a mai aduna pe langa tine cativa care nu stiu adevarul.

Cum am mai spus, ma mir ca nu ti-e rusine sa te uiti in oglinda dimineata!

 

Te rog nu mai dezinforma!

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa lista prezentata aici - nici AMOVERO cu cei 56 de veterani ramasi pe liste si nici MOTOVETERANII cu un numar relativ egal de membri

nu vor constitui vreodata adunari, cluburi sau grupari capabile sa dirijeze miile de motociclisti maturi din Romania.

In primul rand prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

Of of of ,limba romana cum e ea siluita....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@'SSSS' & Co

Atrag atentia ca acesta este un topic dedicat veteranilor de pe www.motociclism.ro

in care este indicat sa nu te bagi in seama total eronat si rauvoitor.

Ca moderator si motociclist ai face bine sa dai dovada de spirit de fairplay.

 

Nu fac eu politica altora si am expus aici - ca raspuns la publicare unei liste -, in mod politicos,

MOTOVETERANILOR, opiniile mele, punct.

Am mai spus-o si o repet:

Nu ma intereseaza cantitatea in detrimentul calitatii !

AMOVERO nu va obliga pe nimeni - niciodata - sa faca parte doar din aceasta organizatie !

 

@'Enduristul'

"In primul rand prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii..."

Of of of ,limba romana cum e ea siluita....

 

Esti "pe rosu" inutil si ai inceput sa faci polutii la seral !

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil iti doresti sa-ti ceara voie toata lumea ca sa exprime o opinie. Din nefericire pt. dumneata asta n-o sa se intimple niciodata, asa cum si restul veteranilor ti-au dat flit in momentul cind au sesizat ca incerci sa induci aere de sefie.

In rest poti sa continui sa plingi in continuare si sa incerci sa-i discreditezi pe cei care au decis sa se disocieze de persoana dumitale, ca oamenii isi vad de treaba lor fara sa le pese de rabufnirile patetice pe care le improsti disimulat, la adresa lor. clown.gif

 

Ai sesizat perfect !

 

Dar nu esti moderator "obiectiv" si vei fi parat la admin....ghici ce se va intampla?!

 

Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate n-ai aflat, dar in ultima vreme ADMIN-ul este foarte atent la tentativele negative ale moderatorilor !

 

Pai cere-te moderator. Poti sa-ti pui in ceveu dup-aia : moderator motoretizm.ro. In alta ordine de idei, iarasi te faci de rahan scuipand pe niste oameni a caror vina e doar faptul ca nu sunt de acord cu tine. Sefule.

 

PS: sunt fanul oricarui motoveteran care-l ignora pe Nastase.Practic, sunt fanul tuturor motoveteranilor cu exceptia unuia.

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti "pe rosu" inutil si ai inceput sa faci polutii la seral !

Eu nu-ti dau report dar te rog sa vi sa cureti tot ce fac eu la seral.

 

Despre textul cu pricina hai sa facem o analiza pentru ca nu te-ai prins nici daca ti-am atras atentia.Pe vremea mea scoala era obligatorie,nu stiu inainte...

 

Dupa lista prezentata aici - nici AMOVERO cu cei 56 de veterani ramasi pe liste si nici MOTOVETERANII cu un numar relativ egal de membri

nu vor constitui vreodata adunari, cluburi sau grupari capabile sa dirijeze miile de motociclisti maturi din Romania.

In primul rand prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

Sa luam primul paragraf.Eliminand artificiile din el reiese urmatorul aspect:

Nici AMOVERO nici MOTOVETERANII nu vor fi capabili vreodata sa dirijeze miile de motociclisti maturi.Boooon

 

In paragraful doi (desi nu inteleg de ce e cu aliniament de la capat...dar ma rog ,poate scrii in versuri si eu nu m-am prins) autorul simte nevoia sa vina si cu o explicatie asupa paragrafului 1,raspunzand la intrebarea "De ce nu vor fi capabili sa dirijeze motociclistii?"

Raspunsul corect ar fi fost:

In primul rand datorita viziunii lipsita de perspectiva si datorita numarului restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

Asadar,roseatza mea e justificata ,nu si roseatza ta din gat.Dar poti sa o tratezi cu P.I.B.-ul (produsul intern brut) meu de la seral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati-l, mai, in pace. nu se loveste intr-un om cazut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu-ti dau report dar te rog sa vi sa cureti tot ce fac eu la seral.

 

Despre textul cu pricina hai sa facem o analiza pentru ca nu te-ai prins nici daca ti-am atras atentia.Pe vremea mea scoala era obligatorie,nu stiu inainte...

 

Sa luam primul paragraf.Eliminand artificiile din el reiese urmatorul aspect:

Nici AMOVERO nici MOTOVETERANII nu vor fi capabili vreodata sa dirijeze miile de motociclisti maturi.Boooon

 

In paragraful doi (desi nu inteleg de ce e cu aliniament de la capat...dar ma rog ,poate scrii in versuri si eu nu m-am prins) autorul simte nevoia sa vina si cu o explicatie asupa paragrafului 1,raspunzand la intrebarea "De ce nu vor fi capabili sa dirijeze motociclistii?"

Raspunsul corect ar fi fost:

In primul rand datorita viziunii lipsita de perspectiva si datorita numarului restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

Asadar,roseatza mea e justificata ,nu si roseatza ta din gat.Dar poti sa o tratezi cu P.I.B.-ul (produsul intern brut) meu de la seral.

@Enduristul & alti "ouameni scoliti"...

Inainte de a va continua politica originala, de a sari isteric la beregata si de a deveni penibili cu acuzatiile inventate,

v-as ruga sa nu-mi mai interpretati total eronat scrisele si spusele !

Am inteles ca eu sunt de vina pentru obrazul vostru gros si declaratiille voastre mincinoase in privinta "declaratiilor

de avere" privind anii de experienta la ghidon.

Am inteles ca eu sunt de vina pentru comportamentul ignobil al motociclistilor nativi din Romania...

 

Dar nu inteleg sa fiu de vina si pentru violarea limbii romane !

(O las si pe asta in "gestiunea" celor mai tineri)...

 

Ca sa fim exacti, apropo de limba romana:

 

Eu nu-ti dau report, dar te rog sa vii sa cureti tot ce fac eu la seral.

 

„Vi” e pronume reflexiv si in niciun caz verb. Conjugarea verbului „a veni” este, la modul indicativ, persoana a-II-a singular, „tu vii”.

 

Sa luam primul paragraf. Eliminand artificiile din el reiese urmatorul aspect:

Nici AMOVERO, nici MOTOVETERANII nu vor fi capabili vreodata sa dirijeze miile de motociclisti maturi. Boooon

 

In paragraful doi (desi nu inteleg de ce e cu aliniament de la capat... dar, ma rog, poate scrii in versuri si eu nu m-am prins), autorul simte nevoia sa vina si cu o explicatie asupra paragrafului 1, raspunzand la intrebarea "De ce nu vor fi capabili sa dirijeze motociclistii?"

Raspunsul corect ar fi fost:

In primul rand, datorita viziunii lipsita de perspectiva si datorita numarului restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si, in al doilea rand, prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

Asadar, roseatza mea e justificata, nu si roseatza ta din gat. Dar poti sa o tratezi cu P.I.B.-ul (produsul intern brut) meu de la seral.

 

DEX:

 

DATORĂT, -Ă, datoriți, -te, adj. 1. (Despre o sumă de bani sau un bun) Care trebuie plătit, restituit cuiva. ♦ Cuvenit. 2. Provenit din sau de la..., cauzat, pricinuit de... ♦ (Cu valoare de prepoziție, în forma datorită) Mulțumită, grație; din cauza, din pricina. [Var.: datorĂĄt, -ă adj.] – V. datori. Sursa: DEX '98

 

PRIN prep. I. (Introduce un complement circumstanțial de loc) 1. (Complementul arată spațiul pe care îl străbate sau pe unde pătrunde ceva) Lumina trece prin geam. 2. (Complementul arată spațiul în interiorul căruia se desfășoară sau are loc o acțiune) În, pe undeva. Se ascund prin văgăuni. ♦ (Complementul arată spațiul dintre două sau mai multe obiecte identice) Printre. II. (Introduce un complement circumstanțial instrumental) Cu..., cu ajutorul..., pe calea..., utilizând. Se înțeleg prin soli. ♦ Datorită. (!!!) ♦ De către, de. III. (Introduce un complement circumstanțial modal, în construcții infinitivale cerute de obicei de verbele „a începe” și „a sfârși”) Autorul începe prin a-și expune planul. ◊ Loc. conj. Prin urmare = în consecință, deci. IV. (Introduce un complement circumstanțial de timp) În..., în cursul..., în timpul... Tresare prin somn. ♦ Cam în..., aproape de... V. (Precedat de prep. „de”, formează loc. prep. prin care se exprima timpul, locul aproximativ) De prin iulie. De prin pădure. [Var.: (reg.) pân, pin prep.] – Pre2 + în. Sursa: DEX '98

 

DAR (fiindca DEX-ul iti da, insa nu-ti baga si in traista):

 

http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis010-014.htm

 

... "datorită" Âşi "din cauză". Folosirea lor generează, în practică, anumite confuzii pe care, cu modesta mea putere de lămurire, încerc să le spulber. Diferența dintre cele două vorbe este următoarea: din punctul de vedere al celui ce cuvîntă, "datorită" trebuie să fie legat de un efect favorabil, plăcut, convenabil, în timp ce "din cauză", de unul negativ, nemulțumitor, defavorabil.

 

DATORITĂ: Datorită lui, am reuÂşit să învăț pentru acest examen.

 

??DATORITĂ?? Datorită alcoolului, a ajuns cu maÂşina în Âşanț.

 

Din cauza alcoolului, a ajuns cu maÂşina în Âşanț.

 

DIN CAUZA: Din cauza ei, n-am ajuns la timp la gară.

 

??DIN CAUZA?? Din cauza vremii însorite, au ieÂşit pepeni gustoÂşi.

 

Datorită vremii însorite, au ieÂşit pepeni gustoÂşi.

 

DATORITĂ O scoatem la capăt, datorită bunului simț al poporului român.

 

DIN CAUZA Multe lucruri merg prost din cauza corupției.

 

Să stăm cîteva clipe aici: dacă am spune: "Multe lucruri merg prost datorită corupției", propoziția ar avea, în esență, ceva absurd: ca Âşi cum ar trebui să fim recunoscători corupției că ne-a ajutat să ne ducem de rîpă. E drept, sunt posibile contexte în care e corectă folosirea lui "datorită" (care e sinonim cu "grație" sau cu "mulțumită"), deÂşi efectul a fost negativ: e vorba de contexte ironice, sarcastice, batjocoritoare: Mulțam, stimabile, datorită dumitale sunt în halul ăsta! Adică, ce mai: îți sunt profund îndatorat pentru cîte rele mi-ai făcut! Să mai vedem niÂşte exemple:

 

??DATORITĂ?? Datorită grevelor, producția a scăzut.

 

DIN CAUZA Din cauza grevelor, producția a scăzut.

 

??DIN CAUZA?? Am cîÂştigat numai din cauza eforturilor excepționale ale apărătorilor.

 

DATORITĂ Am cîÂştigat numai datorită eforturilor exceptionale ale apărătorilor.

 

DIN CAUZA Pagubele sunt mari, din cauza tergiversărilor.

 

DATORITĂ Datorită informațiilor pe care mi le-ai dat, am evitat o belea.

 

În toate exemplele pe care le-am dat, "din cauza" este echivalent (deci poate fi înlocuit) cu "din pricina". La rîndul său, "datorită" poate fi substituit prin "grație" sau "mulțumită".

 

Deci folosirea cuvantului „prin” in acel context este corecta, in schimb, „datorita” este gresita, nemaivorbind de faptul ca ti-a scapat un „prin”.

 

Pot sa cred - din pacate, si in cazul tau - ca majoritatea motocilistilor nostri au facut scoala din obligatie...

dar trebuie sa credeti si voi ca unii chiar au studiat din placere si pasiune !

In consecinta, imi permit sa citez mai jos textul initial, corect si original.

 

Sa fim sinceri:

 

Fara sa intram in amanunte si discutii sterile...

Dupa lista prezentata aici - nici AMOVERO cu cei 56 de veterani ramasi pe liste si nici MOTOVETERANII cu un numar relativ egal de membri

nu vor constitui vreodata adunari, cluburi sau grupari capabile sa dirijeze miile de motociclisti maturi din Romania.

In primul rand, prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si, in al doilea rand, prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

AMOVERO ramane cu speranta unui ideal a unei organizatii formate din motociclisti demni,

cu adevarat pasionati de motociclism.

Oameni cu experienta de decenii in sa, actuali sau viitori seniori

pentru care dreptul de a purta emblema si blazonul treselor este o mandrie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...