Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

@leonidos - de ce sa-i pui o baterie mai mica? Eu zic ca-i ok asa! Iti incarca 13,9-14v cu consumatori cu tot?

 

Referitor la consum, eu chiar sunt curios cam cat imi papa la drum lung, dar imi ia cam 8% mixt... :|

 

Sunt curios oare...ce diferenta exista intre VFR-urile din 98 cu cele din 99-00? Am inteles ca ar fi umblat japonezii la injectie? Sa existe ceva probleme la cele din 98 cu injectia?

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

consumul meu e asta - link

 

nu mi se pare mult pentru un motor de 800 cm3 din 1998...

 

la vara, cand o sa fie mai cald, o sa-ti consume mai putin :) cu cel putin 1l/100km

oricum daca te duci in nord...



acum uitandu-ma peste consum, am observat ca dupa ce am pus MetaBond si am facut ceva km, nu a mai sarit consumul de 8%

hmmm... cred ca o sa mai pun niste picaturi :) ca tot trebuie sa schimb uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa parca nu sunt sigur dar varianta de VFR 98-01 au fost facute parca si carburatie si injectie, am dreptate sau ma insel ? daca sunt si carburatie pe langa bujii,filtru si toate cele ar trebuii reglat/sincronizat si carburatoarele .....

partea cu parbrizul MRA cu deflector este probata de un prieten pe un Vtec, face un zgomot insuportabil cu el ridicat si casca tot un Shubert S1....deci nu casca este problema dar acel deflector da daca este ridicat !!

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare vfr-isti:)

o nelamurire am si eu am un vfr rc24 din 89 750cc de curand sa dus dracu bateria... am avut o baterie de 14-A si mi se parea ca e cam mare pt el incarcarea era cam anemica.. acum sa dus si am incercat cu o alta baterie de putere mai mica de 10-A si incarca exact cat trebuie adica 13,9-14v cu cea veche incarca 12,9..13v si cu timpu trebuia sa o mai pun si la incarcat..

 

intrebarea e.. merge si cu una mai mica?

Merge si o baterie mai mica dar o sa ti-o omoare mai repede ... daca cu bateria ei nu iti incarca deajuns nu inseamna ca e bateria prea mare(doar cu aia a venit din fabrica) inseamna ca incarcarea are ceva ... din nou ... MUFE, SIGURANTA PRINCIPALA 30A, verifica astea apoi vezi daca iti incarca ok, ar fi de preferat sa masori la iesirea din releu, daca e diferenta mare intre cat iese din releu si cat ajunge in baterie inseamna ca totusi ai un contact imperfect pe undeva(si in timp o sa iti pape releul treaba asta daca e lasata asa)

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa parca nu sunt sigur dar varianta de VFR 98-01 au fost facute parca si carburatie si injectie, am dreptate sau ma insel ? daca sunt si carburatie pe langa bujii,filtru si toate cele ar trebuii reglat/sincronizat si carburatoarele .....

partea cu parbrizul MRA cu deflector este probata de un prieten pe un Vtec, face un zgomot insuportabil cu el ridicat si casca tot un Shubert S1....deci nu casca este problema dar acel deflector da daca este ridicat !!

 

doar injectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consumul meu e asta - link

 

nu mi se pare mult pentru un motor de 800 cm3 din 1998...

 

la vara, cand o sa fie mai cald, o sa-ti consume mai putin :) cu cel putin 1l/100km

oricum daca te duci in nord...

 

acum uitandu-ma peste consum, am observat ca dupa ce am pus MetaBond si am facut ceva km, nu a mai sarit consumul de 8%

hmmm... cred ca o sa mai pun niste picaturi :) ca tot trebuie sa schimb uleiul.

Gomez...ma bucur sa te revad.

hai ca mai vad si eu la altcineva un consum ,de peste 7/100,apropiat de al meu...

Metabond e un fel de Duralube?cat se pune?de unde ai luat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gomez...ma bucur sa te revad.

hai ca mai vad si eu la altcineva un consum ,de peste 7/100,apropiat de al meu...

Metabond e un fel de Duralube?cat se pune?de unde ai luat?

nu stiu ce face duralube.

eu am luat de la un fost coleg de munca al Darikai

de asta am pus : LINK

 

acum cica ar mai fi aparut unul eco sau nush cum. de ala am bagat in masina.

 

prima data se pune o sticluta de 250. dupa aia mult mai putin. cred ca vreo 50 ml.

cauta unu care vinde, ca iti explica el ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit numai de bine de metabond ...

nu stiu alti aditivi de ulei, ca nu am folosit. asta mi-a fost recomandat de cineva de incredere.

a, si dupa aia am vazut ca foloseste si " Balamuc " la mobrele de cursa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

relanti ul la m pus sa stea la 1000

filtrul de aer este K<N

bujiile sunt iridium schimbate recent

parbriz ul este MRA touring dar sta inchisa aripioara aia deoarece imi provoaca zgomot la casca daca o deschid-alta hiba ce speram sa nu o intalnesc la shubert c3-

 

E fac undeva la 250 km cu un plin (doar in oras, din ce am observat pana acum), dar nu am menajat-o deloc (ma abtin mai greu sa nu o turez scurt).

In afara nu am fost inca cu ea (nu sa fac vreo 300-400 km macar) sa vad cat consuma.

Pana acum am facut cel mai mult 260-270 km in oras cu 18 L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai ceva modificari la motor? Daca-ti consuma atat de mult ar putea fi injectoarele care in loc sa faca spray dau jet sau curg. O alta chestie, legata sau nu de problema amintita mainainte, ar fi cu senzorii de O2. Daca li se pare ca nu-i buna treaba cu gazele de esapament pot face ECU sa dea mai mult sau mai putin combustibil - in cazul tau se pare ca mai mult. Practic ti-as recomanda sa mergi undeva unde sunt oameni priceputi si sa-ti faca o diagnosticare - practic sa-ti citeasca AFR-ul gazelor de esapament. O alta cauza data de manual ar fi regulatorul de presiune a combustibilului zdrelit sau ceva in neregula cu furtunele (probabil se refera la retur?!).

Bafta!

folosesc acum numai benzina de la efix,poate ajuta,conform reclamei. la curatatul injectoarelor.

cat despre senzorul de O2 nu am gasit discutia mai sus

.cand se strica el?care sunt simtomele?

tipul care avea problema asta de unde si a luat alt senzor pana la urma senzor din asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

folosesc acum numai benzina de la efix,poate ajuta,conform reclamei. la curatatul injectoarelor.

cat despre senzorul de O2 nu am gasit discutia mai sus

.cand se strica el?care sunt simtomele?

tipul care avea problema asta de unde si a luat alt senzor pana la urma senzor din asta?

Ma refeream la consum atunci cand am zis de problema amintita mai inainte. Senzorii se defecteaza greu si sunt destul de anevoios de verif (daca ai download-at manualul service - in engleza - la capitolul de fuel injection system este descrisa intreaga procedura) si de aceea te sfatuiesc sa cauti pe cineva care poate citi AirFuelRatio si sa determine daca amestecul (aer/combustibil, evident) este prea bogat - un atelier care se ocupa cu instalat dispozitive gen Power Commander / DynoJet. Eu unul pot vedea acest lucru pt ca mi-am pus PCV cu un modul Autotune dar tu nu trebuie / n-ai nevoie sa arunci banet pt asta daca nu-ti trebuie - asa ca gas pe cineva in Bucale. Dar tind sa cred ca buba ar fi pe in alta parte - gen injectoare, reg pres.

Confuz dupa toate balivernele astea? Daca da, atunci n-am ce-ti face... :tomato:

 

Baieti ne strangem si noi joi la Carol?

Sambata mi-am propus sa aj la SMAEB. Poate ne-om intalni p'acolo mai multi... :peace:

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Stiti pe cineva ce are de vanzare un VFR de vanzare din anii 98-01? Eventual si la ce pret, poze + alte detalii. Am un prieten ce ar dori sa cumpere :D

vrea ieftin si cheala sau scumpa si accesorizata?

oricum ai da o tot acolo ajungi.

eu am a 2 a varianta.

daca mi dai un mail iti pun poze,filme ,lista de accesorii si pretul.

ne om intelege cumva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa ajung in jur de 10 - pt a evita monotonia autostrazii si daca nu va ploua cred ca voi lua traseul Harsova - Slobozia spre Bucuresti (daca insa va ploua voi folosi autostrada pt ca-s putine sanse sa gasesc noroi sau rahati de cai inmuiat/i pe carosabil). Daca stie cineva zona sau locul desfasurarii evenimentului sa dea un punct de reper. Eventual o ora de intalnire iar nu strica. Eventual am putea face cativa din noi schimb de numere de tel prin PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa ajung in jur de 10 - pt a evita monotonia autostrazii si daca nu va ploua cred ca voi lua traseul Harsova - Slobozia spre Bucuresti (daca insa va ploua voi folosi autostrada pt ca-s putine sanse sa gasesc noroi sau rahati de cai inmuiat/i pe carosabil). Daca stie cineva zona sau locul desfasurarii evenimentului sa dea un punct de reper. Eventual o ora de intalnire iar nu strica. Eventual am putea face cativa din noi schimb de numere de tel prin PM.

Eu tot pe la 10 vreau sa ajung pt ca apoi doresc sa plec la o plimbare pana la parinti in Arges si sa ma intorc duminica.

Poate ne vedem pe la salon.

Ai nr meu pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti...credeti ca ma vor respinge la ITP din cauza cadrului de protectie? Nu prea as vrea sa-l dau jos...

nde ti ai facut crash barurile ca sunt misto rau

si cat te a costat

cum de ai asa ceva si noi nu stim?

cascadorule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...