Sari la conținut

Accident in Ferentari - Gelu Stoica


wtf?
 Share

Postări Recomandate

Incidentul s-a produs pe Bd-ul Pieptanari.

Mobra era o Kawa verde, mai era si o masina de politie acolo, dar lipsea motoristul.

M-am gandit ca e accident usor pentru ca mobra avea doar carena fata sparta, in rest era ok.

Am si 2 poze facute facute din mers:

 

post-38619-1237207864_thumb.jpg

post-38619-1237207907_thumb.jpg

 

Sper sa fie bine cel care pilota, daca stiti mai multe, anuntati-ne si pe noi...

 

*LE: acum mi-a picat fisa, eu nu am vazut vreo masina care sa fi fost implicata in accident, iar mobra e "parcata" in apropierea unei treceri de pietoni, sper sa nu fi lovit vreun pieton bikerul....

Editat de wtf?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stie nimeni nimic ? :kiss:

 

 

Este vorba de un prieten de-al meu (Gelu Stoica).

 

Un Opel Astra a plecat de pe dreapta si a vrut sa faca stanga spre depozitul de materiale atunci cand moto mai avea 3-4m pana in el.

Moto venea pe centru. A franat si a derapat. Moto spre drepta si motociclistul spre stanga. Moto a lovit masina, iar masina a calcat motociclistul care aluneca pe spate cu picioarele in fata. A fost calcat pe bazin. Noroc de casca. Are umarul si clavicula dislocate si fisura la bazin. E stabil. Am vorbit cu el pe seara la telefon.

Faza tare este ca o sa fie culpa comuna, pentru ca la impact el nu a fost pe moto. Am vb cu Marius AVO si a zis ca in 99 din cazuri asa e.

 

Am dus eu cu un prieten moto acasa la el. M-a sunat de pe jos ... M-a socat putin, apoi mi-am revenit si am facut ce am putut.

 

Se lasa de meserie ( asa mi-a zis ).

 

daune: furca stramba, cadru stramb, discuri patrate, ulei curs din motor (cateva sparturi stg+dr)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum dracu sa iasa culpa comuna? pierzi controlul pentru ca iti taie ala calea si trebuie sa te tii de mobra ca sa iesi basma curata? nu cred.

 

Din pacate, asa e! Am vb zilele trecute cu un amic pe mess care mi-a spus o faza asemanatoare, un mos cu o Dacie i-a intors in fata, asta s-a urcat pe frane, frig afara, i-a fugit spatele si a cazut, motocicleta s-a dus taras si s-a oprit in masina. Culpa comuna, in cazul asta politia presupune ca daca stateai pe doua roti si franai ar fi fost sanse ca accidentul sa se poata evita. In caz de accident, nu-i o solutie sa culcati motorul decat daca asta va salveaza viata. In caz de accindet d'asta, e greu de dovetit ca tu de fapt ai frant si ai scapat motocicleta, politia prefera varianta mai simpla: ai pierdut controlul, ai scapat motocicleta care s-a dus taras intr-o masina (nu conteaza ca ala intorcea sau venea pe interzis sau mai stiu eu ce...).

 

Alexb, tine-ne la curent cu starea de sanatate a motociclistului.

 

Recuperare rapida!

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ce tara de cacao traim. legi peste legi care mai de care mai stupide. anyway... sper sa se insanatoseasca mai repede motociclistul in cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, intai de toate recuperare rapida bikerului, pe urma vede el daca se mai da sau nu.

 

Legile sunt tampite nu pentru ca Politia te baga la "culpa comuna" in astfel de situatii, ci pentru ca o face fara sa te fi invatat inainte, in scoala, sa franezi eficient! Asta si-au dat si ei seama, si se pare ca de acum se va reglementa si hiba asta.

 

In rest, ce sa zic?! Prea multi "rideri" socotesc ca se franeaza mai bine cu carenele decat cu cauciucul, motiv pentru care se sperie la o situatie de trafic altfel banala si se imprastie ca popcornul dintr-o punga sparta! Nu ma refer la cazul de fata, desi in doar 3-4 metri mi-e greu sa cred ca a avut riderul timp sa "coboare" de pe motor pana la impactul cu masina...

 

Sanatate, ca-i mai buna decat toate!

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest, ce sa zic?! Prea multi "rideri" socotesc ca se franeaza mai bine cu carenele decat cu cauciucul, motiv pentru care se sperie la o situatie de trafic altfel banala si se imprastie ca popcornul dintr-o punga sparta!

Ai uitat de scarite, alea pe principiul "plugului" se ancoreaza in asfalt si franeaza cu 69.69% mai eficient decat un cauciuc. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff :rolleyes: imi pare rau pentru el.

Cat despre prostu ala cu masina, mai bine lovea vreun tiganush, ca oricum sunt ghetourile aproape, abea apoi si-ar fi primit pedeapsa de la tigani.

 

In mare parte de aia suntem vazute motocicletele periculoase, pentru ca cei cu masinile le fac periculoase, si pentru ca e o tara de inapoiati, cei care vad la tv accidente, dau vina pe noi. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum dracu sa iasa culpa comuna? pierzi controlul pentru ca iti taie ala calea si trebuie sa te tii de mobra ca sa iesi basma curata? nu cred.

 

Bine ati venit in Romania, tara tuturor rahaturilor posibile si imposibile. Din pacate asta e realitatea in care traim si unde desi nu avem nici o vina, cateodata, suportam consecintele imbecilitatii altora. Ramane intrebarea retorica " Oare cand o sa se schimbe? " - raspunsul poate fi la fel de retoric :kiss: NICIODATA.

Sanatate multa bikerului! Si multa bafta cu recuperarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci sa bage si o specificatie acolo prin care eu sa ma pot opri cu pumnii in toate fetele de manelari, gigei, margarete care imi taie fata. de prea multe ori am evitat la buza carnati de astia care nu se uita pe unde merg. in acelasi timp, recunosc, poate merg si eu prea tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci sa bage si o specificatie acolo prin care eu sa ma pot opri cu pumnii in toate fetele de manelari, gigei, margarete care imi taie fata. de prea multe ori am evitat la buza carnati de astia care nu se uita pe unde merg. in acelasi timp, recunosc, poate merg si eu prea tare.

 

Uneori sa stii ca e mai bine sa mergi mai repede si sa fii in fata lor, decat in spate, ca nu stii cand li se scoala sa faca stanga/dreapta fara semnal+ asigurare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat de scarite, alea pe principiul "plugului" se ancoreaza in asfalt si franeaza cu 69.69% mai eficient decat un cauciuc. :kiss:

[/quotai

 

ai toate sansele ca scaritele sa se culiseze..k sa zic asa :rolleyes: ..si nu se mai ancoreaza de nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu el pe seara la telefon.

Faza tare este ca o sa fie culpa comuna, pentru ca la impact el nu a fost pe moto. Am vb cu Marius AVO si a zis ca in 99 din cazuri asa e.

 

imi vine foarte greu sa cred asa ceva.

am prieteni care nu au dat de asa ceva cand au fost implicati in accidente asemanatoare.

 

ce e drept poate fi culpa comuna in momentul in care se demonstreaza ca aveai cu mult peste viteza legala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza asta e cu dus si intors, cred ca depinde de politistii care ancheteaza cazul (daca sunt pro sau contra motociclisti)... O masina ce venea din sens opus a facut stanga in fata mea, m-am dus in stoppie pana-n el (sa zic ca mai aveam 0,5 - 1 m), moment in care am apasat frana si mai tare ca sa nu ma izbesc de masina (da, mi-am dat seama ca o sa ma arunce moto in aer) si eu am zburat pe deasupra portbagajului si moto nu stiu exact ce a facut, banuiesc ca acelasi lucru ca mine sau a trecut razant pe langa masina. Ideea este ca nici eu, nici motocicleta nu s-a lovit de masina si am fost declarat total nevinovat (pe langa faptul ca au masurat zeci de metri de frana, viteza mea fiind de 150-160 km/h in momentul franarii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il cunosc pe tipul asta(Gelu Stoica).E un baiat grozav, de nota 10, un om linistit, cu capul pe umeri.

Pacat ca i s-a intamplat tocmai lui ghinionul asta.Chiar nu merita una ca asta!

 

Multa sanatate si recuperare grabnica, Gelule! :kiss:

 

La ce spital este internat?Daca este nevoie de sange, da-ti de stire.S-ar putea sa mai gasesc cativa cunoscuti comuni care sa o faca fara sa stea pe ganduri...

 

Paul(de la ATM-uri...)

 

PS:cand i se intampla unui apropiat de-al tau o porcarie de-asta, stai sa te gandesti daca nu cumva tu esti urmatorul.... :rolleyes:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gelu e la Sp 9 la etajul 9.

E bine, il tin sa vada cum se merge fisura de la bazin.

A fost mama mea la el azi si era bine. (e medic).

Maine ma duc si eu la el.

 

OK.Omule, anunti aici cum ai vesti despre Gelu.Daca are nevoie de ceva, zici imediat!Si vedem cum rezolvam...

 

Baiatu' asta chiar merita efortul!

 

Transmite-i sanatate de la mine (Paul) si de la Vali(tot ATM-uri....)....stie el cine suntem.... :kiss:

 

Poate trecem pe la el, cand o putea sa ne primeasca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabinica.Sa ne tineti la curent cu starea lui si cu mersul anchetei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit acum cu el si e posibil sa vina acasa. Nu poate sa stea in picioare si are suport la gat si umar. Mai are 21 de zile de stat la pat minim. E optimist. Soferul a recunoscut si e posibil sa nu fie culpa comuna. Oricum o sa aiba de tras cu recuperarea. Bine ca a scapat de bisturiu. Va tin la curent! Va saluta si el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...