Sari la conținut

Carute "criminale"


sadik69
 Share

Postări Recomandate

Din pacate din nou carutele fac victime

Din fericire nu umane

Doi prieteni Alex si Alex veneau spre Tg.Mures. Asta se intampla prin noiembrie pe la 10.30

Drumul pe care mergeau era in afara localitatii si aveau pest 100 la ora.

Imediat dupa un podet le-a iesit din dreapta o caruta total nesemnalizata.

Pilotul a observat-o prea tarziu si a franat in ultima clipa.\

Impactul a avut loc cam la 60 la ora. Norocul lor a fost ca motocicleta nu a intrat perpendicular in caruta, si la impact a ricosat lateral.

Cei de pe moto au avut luaxatii la mana, dar de motocicleta ce sa mai zic.

Era un Kawasaki Ninja 2003 cu 20.000 km la bord. Furca, carenajul si roata din fata distruse... :peace:

Dar sa vorbim despre caruta...

In ea erau tigani care se duceau la furat de porumb (cred)

In spate sub o patura aveau furcile ascunse...va dati seama ce s-ar fii intamplat daca impactul era din spate :ok:

Nu numai ca caruta nu avea asigurare dar nici unul din pasageri nu are buletin!!!!!!!!!!!! :)

Asa ca va dati seama cine o sa plateasca motorul :D

 

CARUTELE AR TREBUI INTERZISE!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-o luati in nume de rau, dar mie mi se pare cam mare viteza pt. ora la care s-a intimplat accidentul.

Unde mai e 'conduita preventiva'? Tiganii cu pricina sunt inconstienti si criminali, ar trebui pusi la "pastrare" un timp, dar la ce foloseste asta? Iti rupi gitul si nimeni nu mai poate repara asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-o luati in nume de rau, dar mie mi se pare cam mare viteza pt. ora la care s-a intimplat accidentul.

Unde mai e 'conduita preventiva'? Tiganii cu pricina sunt inconstienti si criminali, ar trebui pusi la "pastrare" un timp, dar la ce foloseste asta? Iti rupi gitul si nimeni nu mai poate repara asta...

 

Noaptea 100? E normal. E o viteza ok daca drumul e uscat si fara gropi/baligi...

 

Tiganii aia sunt de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E OK daca nu sunt gropi/baligi si.... tigani cu carute nesemnalizate dar pline cu furci :peace:

 

In situatia din Ro, ne-o cam facem cu mina noastra, respectiv cu cea dreapta, care trage de gaz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa interzici carutele e incorect, sunt o multime de oameni care depind de ele. Pe de alta parte aplicarea stricta a legii care le interzice pe drumuri nationale, europene/expres si autostrazi e necesara. Si niste puscarie pentru inconstientii care umbla cu ele nesemnalizate noaptea (valabil si pentru soferi care fac acelasi lucru) n-ar strica. Reducerea vitezei nu te ajuta prea mult, in afara de cazul in care mergi ridicol de incet (~40), pentru ca o caruta fara nici un fel de semnalizare este in multe cazuri practic invizibila pana la o distanta foarte mica. Si daca se intampla sa-ti bage cineva farurile in ochi chiar atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e incorect să interzici căruțele doar pentru că unii le folosesc. Sunt prea puține locurile în care o căruță mai poate circula legal Âşi fără să pună în pericol pe ceilalți participanți la trafic. Intrăm în UE, dar suntem poate singura țară cu căruțe din Uniune. Ceilalți cum se descurcă fără?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema majora nu sunt carutele ci lipsa autostrazilor.Asa, periculosi sunt si biciclistii si pietonii...sunt atatea drumuri nationale si europene ce traverseaza localitati care nu au nici macar trotuar.Pe unde sa circule pietonii regulamentar?Ia sa fie autostrazi ce n-au treaba cu localitatile si sa vad,mai sunt probleme cu carutele?Iar treaba cu buletinul,e oare vina apasilor?Sa fim seriosi...iar incepe sa-mi para rau ca platesc darile la stat doar ca sa-si mai ia domn chestor o masina noua.S-a infintat "sticletele de proximitate" sau cum i-o zice si degeaba.De ce nu trece in vizita prin rezervatia de africani sa vada concentratia de negroman pe mp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten si-a petrecut sarbatorile in spital, schimbandu-l pe taicaso, mituind doctori si sperand la cel mai mic semn de insanatosire. Cum a ajuns un om in pline puteri sa fie practic o leguma? Evitand noaptea o caruta nesemnalizata, s-a izbit intr-un pom de pe marginea drumului...

 

 

Cel cu caruta nu a mai fost de gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema majora nu sunt carutele ci lipsa autostrazilor.Asa, periculosi sunt si biciclistii si pietonii...sunt atatea drumuri nationale si europene ce traverseaza localitati care nu au nici macar trotuar.Pe unde sa circule pietonii regulamentar?Ia sa fie autostrazi ce n-au treaba cu localitatile si sa vad,mai sunt probleme cu carutele?Iar treaba cu buletinul,e oare vina apasilor?Sa fim seriosi...iar incepe sa-mi para rau ca platesc darile la stat doar ca sa-si mai ia domn chestor o masina noua.S-a infintat "sticletele de proximitate" sau cum i-o zice si degeaba.De ce nu trece in vizita prin rezervatia de africani sa vada concentratia de negroman pe mp?

..DA DA DA asa e Catalin! dar sarind direct in problema noastra,ar trebui limitat drastic nr.carutelor pe drumurile publice,iar celor prinsi circulind cu ele nesemnalizate "daruiti"ani grei de puscarie...ii consider ,in destul de vasta mea experienta de conducator auto(scuze poate parea o supra apreciere),unul dintre cele mai mari pericole pe soselele din romania....si sa va spun ca am avut o prietena care a murit DECAPITATA in urma unui asemenea accident?!... parca nu implinise 20 de ani....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de belea cu ele dar asa e de ani muuulti pe la noi la sate. Numai ca in ultimii ani e traficul mai intens si au aparut multe masini bune care alearga mai repede. Si motociclete, bineinteles. Ar fi de ajuns sa se aplice legea momentan, adica amendati carutasii frecvent pe DN, European si mai pe unde scrie la lege. Nu are buletin? nu are din ce plati amenda ? SE CONFISCA SARACIA AIA DE CARUTA cu cai cu tot si basta. Chiar daca membrii unei anumite minoritati "etnoculturale" ar trebui intai executati si dupa aia amendati, in lipsa cadrului legal - macar amendati :peace: si bagati la bulau daca nu platesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Nu potzi interzice carutza pe drumurile sateshti, sunt multzi tzarani romani care asha ishi asigura hrana... nu potzi sa-l obligi sa-shi ia tractor pe un moshulica de 60 ani care locuieshte intr-o chitzimie de chirpici shi are un cal, o troaca de carutza shi 1-2 ha de pamant in camp :peace: Solutzia: amenda pt carutze nesemnalizate indiferent unde, amenda pt carutze pe DN shi E, parnaie pt ciorile care cica n-au buletin etc. Confiscarea carutzelor mai merge, a cailor mai greu (ce face garcea cu calul? ca nu-i mashina sa potzi sa o parchezi in curtea sectziei pana o scotzi la licitatzie... ar trebui vandut rapid shi ar aparea probleme juridice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pot interzice carutele. Dar asta nu e o scuza ca ele sa circule pe drumul european si nici macar sa nu mearga pe marginea drumului, ci pe mijloc , exact ca o masina. Macar daca e pe margine poate il poti ocoli fara sa te lovesti de cel care vine din fata. Asta doar in timpul zilei.

 

In rest , carutele care circula noaptea nesemnalizate... E sinucidere curata. De fapt e terorism, ca mai omoara si pe altii prin inconstienta lor. Pur si simplu nu ai cum sa ii vezi. Mai ales daca vine si ceva din fata. De aceea cand vine cineva din fata noaptea, nu am mai mult de 50-70 kmh. Am patit-o ca era sa iau o caruta pe sus(la 60 kmh) si alta data era sa intru intr-o turma de oi pe care ciobanii le treceau pe cealalta parte a drumului la 11 noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe drum european SUNT INTERZISE f..-le muma-dos, si tot circula si fara semnalizare. Ca eu pe E79 am troznit un cretinoid d-asta. Si militianul satului a insistat ca e culpa comuna, basca lui de tabla-ntoarsa. L-am lasat in traznet sa-si bata CASCO capul, in prag de noapte nu am mai avut chef de frecat legile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carutasii care umbla noaptea pe sosea fara semnalizare sunt niste cretini incurabili. Da' cui sa-i zici cind ei sunt super troscaniti. Nu se gindesc nici la ei, dar-mite la altii...

Eu am vazut mai multe accidente cu carute in timp se se produceau. Fara exceptie e vina carutasilor. Iar ca suntem tara cu cea mai proasta infrastructura stiam deja. De ne rid si bulgarii cu ceafa...

E probabil inutil sa ii sanctionezi. N-o sa se sperie prea tare. Eventual nu au de unde sa plateasca, dar fenomenul va subzista. Oricare dintre carutasii aia si-ar dori un camion in loc, dar in mindra si fascinanta Romanie nu se poate. Pe de alta parte sunt convins ca au telefon mobil la briu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poți să îi bagi câteva luni la răcoare pentru circulat pe drumuri europene cu căruța Âşi atunci să vezi ce se lasă de prostii. Se practică puÂşcăria pentru conducere fără permis, deci nu e imposibil pentru conducere pe unde nu trebuie. În esență riscurile sunt asemănătoare, o căruță sau un Âşofer fără carnet - ambele îți pot aduce moartea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carutele SINT interzise pe drumurile europene si nationale mi se pare, problema e ca nu exista "enforcement" pt aceasta politica.

de asemeni, problema este arhitectura soselelor care trec prin fix mijlocu satului, pt ca inteligentii nostrii capi au considerat ca-i mai ieftin decit sa faca autostrada serioasa OCOLIND localitatile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raman tot la parerea mea ca astora ar trebui sa li se confiste scurt atelajul. Ca are sau nu AITILOP unde sa tina caii aia nu-i important. Daca nu e loc SE FACE. Cat despre cei care vin cu faza aia "vhai sireacu uom, n-are ce manca daca ramane fara caruta (de parca inainte avea)", le dedic binecunoscutul refren al trupei vocal-instrumentale Parazitii: "Cu durere-n suflet, va zic:/ Ma doare-n pwla". Carutele pe sosea omoara !

Editat de SnapShot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Snapshot. Si caii nu trebuie tinuti undeva de catre Politie, trebuie vanduti imediat fie altora interesati, fie la abator. Mai bine sa planga ma-sa decat mama.

Ia sa-i puna pe carutasi la platit impozit, sa vezi ce repede se vor imputina carutele in tara. Asta e ca si cu pamanturile localnicilor aici in zona Petrosani. Acum ca nu le ia impozit dupa suparafata reala, ingradesc tot ce apuca, toti muntii din zona apartin cate unui momarlan. Au ingradite deobicei suprafete de zeci de ori mai mari decat au acte. Daca o sa se aplice cadastrarea pe bune sau le va lua impozit pe ceea ce declara ca e al lor cred ca o sa ajunga sa aiba petice de gradina in jurul casei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noaptea e foarte greu sa vezi "ceva" nesemnalizat. Iar daca ai si niste lumini intre oki... e deja SF. Eu stiu ca era sa calc un politist de frontiera asa. Si cred ca aveam ~60kmph

 

eu era sa dau peste un sef de post.veneam dinspre tecuci spre galati si noroc ca la dus vazusem politia in acel sat si la intoarcere am lasat-o mai moale.

noapte,autocar oprit pe contrasens cu faza scurta aprinsa iar seful de post(presupun ca era sef pt ca avea constiturtie tip porc) langa autocar aproape de mijlocul drumului.era imbracat in uniforma tip vechi(gri) fara nimic reflectorizant pe el.l-am vazut cu 2 m inainte sa trec pe langa el.erau cam 2 palme intre oglinda si el.intram in puscarie nevinovat ca sigur nu luam 2 ani cu suspendare ca madam paunescu, pentru un dobitoc care probabil ca nu stia cum sa se sinucida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...