Sari la conținut

prima mea buba...na..


logan
 Share

Postări Recomandate

sooo iata-ma si pe mine aci...

se spune ca cine n-a cazut nu e motociclist..dar oare e bine sa cazi? sa faci buba sa te chinui cu zilele prin spital?.. eu zic ca nu..

dar... acum, cu putina infatuare as zice ca si eu ca si alti multi rideri de pe aci suntem asemenea vechilor cavaleri care isi povesteau prin ce batalii au trecut si pentru a adeveri cele spuse isi aratau ranile....

 

povestea mea suna asa...

 

intro dimineata, ca multe altele, ma urcai pe calut sa plec spre serviciu... toate bune si frumoase pana aci.. vremea buna, oleaca de racoare, trafic destul de aglomerat, dar ce conteaza pt un cavaler? trece usor pe langa cardul de masini stiind ca este injurat de catre uni "ti-ai dracu cu motoarele voastre ,rokeri imputiti de nu o mai cadeati odata!!"... ce pot spune?.... pot spune ca dorinta unuia sa indeplinit....

 

 

revenind.. mergeam spre job linistit, traseul meu fiind colentina, mosilor si pt a evita aglomeratia de pe carol I o iau pe stradutele din zona armeneasca ca sa ies in rosetti...eee.. pe una din stradute se gasesc 2 intersecti si de fiecare data cand trec pe acolo incetinesc si ma asigur, cu toate ca e cu prioritar acolo..

 

trece matizu,care era in fata mea, siiiiii stupoare!! din lateral vad cum intra o solenta incetisor...

trag frana! calculez orice posibilitate de evita!! timp scurt!! brusc!!... timpul se dilata... si ma vad ca intr-un film cu incertinitorul cum ma izbesc de masina..... poc!!!harmalaie, zgomot, motor accelerat !!

 

roata fata a motorului intra in spatiul dintre aripa si roata fata a masini,eu dau cu capu de portiera in drum spre rupand si oglinda...ca mai apoi sa ma trezesc jos cu motoru pe mine.. un cruiser Honda Magna de 250 de kile..

 

masinile in jurul meu opresc, oamenii sar sa ridice motorul, eu ma ridic de jos dau casca jos...respir.. e ok.. ridic motorul il parchez si ma invart ca un leu intro cusca..adrenalina...am facut accident..bun.. soferita e langa mine galbena tremurand "nu l-am vazut..am intrat incet ..si nu l-am vazut!!"..plange..

 

de aci incepe nebunia..telefoane.. "ai ceva?".."nu.. is ok" "stai jos"..inima batea sa sara din piept.. ma duc la soferita..nu..nu s-o bat, ci sa o calmez.."e ok ..gata..calmeazate...n-am nimic.."

 

simt ceva la picior..nu era rupt ca mergeam pe el..ridic pantalonu, asta pt ca pantalonu nu avea nimic ci avea doua pate,acum imi dau seama, de sange..ma ingalbenesc!!! sange pe interiorul cizme, sange pe picior, carnea sfasiata pana la os!!........

de ce nu purtam protectie?? sa pus intrebarea..chiar si asa ruptura de tesut era pe pulpa de jos a piciorului drept pe interior..in forma de L.. ceva prinsese carnea si o smulse..

mi sa facut rau intr-o secunda..nu vedeam decat sangele iesind prin carne...soferita vede si ea si incepe sa tipe dupa o masina..eu ma intinsesem in masina ei..eram galbem ca lumanarea..miera frica sa nu lesin..

 

intr-un sfarsit vine o masina plecam la spital ..pe drum radem glumim..starea mea de spirit era peste ok .. ajungem la spital internare si in aceeasi seara operatie cusut si zacut la pat..

 

tot ce scriu acum e de pe patul de spital.. rana e ok.. ma simt bine desi cine a fost in spital stiie cum e acolo..te deprimi rau de tot...

 

invataturi??

ce pot spune..mai multa atentie? echipament chiar si pana la coltul strazi? cunoasterea motorului, indemanare si mai ales ..prezenta de spirit si mult sange rece..

acum urmeaza perioada de refacere, nebunia deschideri dosarului penal pt ea si ce-o mai fi...eu nu am nicio pretentie..stiu multi vor zice ca-s nebun..ca sa iau tot ce se poate , ca vinovata bla bla..NU!

nu vreau nimic..doar fierul reparat si sa pot incaleca din nou...atat..

 

multumesc celor care mau ajutat Ade, Tibi, Ilche precum si celor care au mai dat o mana de ajutor...cat conteaza in clipele alea sa ai pe cine te poti baza..multa sanatate va doresc!!!

 

de aci cronicar de spital Logan va ureaza asfalt uscat si RIDE SAFE!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate maxima, vecine si e bine ca ai scapat fara mari belele

 

 

poti s-o scapi de dosar pe tipa daca vrei:

 

 

potrivit prevederilor art. 11 pct. 2 lit. B ) raportat la art. 10 alin. 1 lit. h) teza a II-a din Codul de procedură penală, încetarea procesului penal poate fi dispusă numai atunci când instanța ia act nemijlocit de acordul de voință al inculpatului Âşi al părții vătămate de a se împăca, exprimat în Âşedința de judecată, personal sau prin persoane cu mandat special, ori când acesta rezultă din înscrisuri autentice.

Editat de alx31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in functie de anul motocicletei, tipul de asigurare (casco sau rca-u' vinovatei) e cam greu sa nu ai nici o pretentie...

asigura-te si fa de 10 ori calculele, dupa care vezi daca mai ai pretentii la pretentii

 

bafta

 

pies: asa am zis si io la prima izbitura. dupa cateva luni de plimbari pe la asigurari mi-am dat seama ca facerea de bine e lipsa indelungata de motoreta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoru are doar aripa fata si oglinda rupta..a fost examinant bine de catre baieti la apasu..acolo ma asteapta..

cat despre fata ..nam cei face..sa deschida mai bine ochii asta e tot cei pot spune..

accidentu in sine a fost destul de usor..ghinion ca mia prins piciorul sub el ...ca poate in alte conditii nu se lasa si cu rana..dar na..

e bine..

 

motoru are doar aripa fata si oglinda rupta..a fost examinant bine de catre baieti la apasu..acolo ma asteapta..

cat despre fata ..nam cei face..sa deschida mai bine ochii asta e tot cei pot spune..

accidentu in sine a fost destul de usor..ghinion ca mia prins piciorul sub el ...ca poate in alte conditii nu se lasa si cu rana..dar na..

e bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logan, avem acelasi traseu, si eu o iau pe stradutele alea care dau din Mosilor in Rosetti. E destul de naspa, ca sunt o gramda de masini parcate si vizibilitate 0, majoritatea scot botul ca sa vada daca vine ceva, sunt ceva sensuri unice, dar se incalca flagrant semnele de circulatie. Si eu mereu incetinesc acolo, eventual o si barai un pic si niciodata nu merg cu viteza. Se pare ca pentru tine nu a fost de ajuns sa mergi setat pe "panic mode". Cum zicea si Betzigash, inainte sa spui ca nu ai pretentii si sa multumesti Domnului ca ai scapat cu viata si ca "bine ca n-a fost mai rau", gandeste-te in primul rand la sanatatea ta, ca vei ramane cu urmari dupa asta, apoi la costurile de reparatie ale motoretei. Asigurarile vor trage sa-ti dea cat mai putini bani si sa te amane cat mai mult cu plata, si de fiecare data, banii luati de la asigurari nu sunt niciodata suficienti; la o prima vedere motoreta n-are mare lucru, dar cand incepi sa repari, ai sa vezi ca o sa bagi bani si o sa bagi bani si o sa bagi bani si o sa mai descoperi ca si altceva mai trebuie inlocuit etc... Asa ca nu ar fi deloc nesimtire daca ai accepta o despagubire materiala din partea don'soarei vinovate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi ce s a intamplat de cand ai osbervat o pana ai intrat in ea? ca ma gandesc erai atent, ai vazut-o ..si dupa aia?

 

ah si inca ceva, de cand ai permisul, sau mai bine de cand mergi cu motorul, in caz ca nu coincid? ..vroiam sa vad cat ai rezistat fara sa cazi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Logan,

 

Omule, insanatosire rapida, imi pare rau de eveniment.

 

Daca v-ati intelege incat sa acopere toate cheltuielile pana si pentru ultima unghie lovita si ultimul tricou rupt, iar daca motorul este reparat complet, probabil ca ar fi o idee sa scapi fata de dosar penal, cred ca sperietura de acum ii ajunge cat sa se asigure mai bine cel putin 3-4 luni de acum incolo.

 

Insanatosire rapida si mult succes cu asigurarile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar prin zona aia stau, sunt multe masini parcate care impiedica vizibilitatea asa ca,mai fratilor mergeti incet chiar daca aveti prioritate,ziua farul aprinspe faza lunga si ochii in patru.

 

Logane verifica inca o data motorul si vezi ca sigur vei avea nevoie de un echipament nou,intelegi tu,in rest MULTA SANATATE !!

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica dude! Si cu duduia...poti sa o scapi de dosar penal prin intelegerea partilor. Si prin intelegerea partilor, vreau sa zic : ea iti plateste reparatiile la motor + echipamentul care a avut de suferit, iar tu nu mergi mai departe cu intocmirea dosarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logane mai gandeste-te cu iertatul. Tu o ierti azi si ea ne fute maine. A gresit, sa plateasca. Vrea sa fie in rand cu noi pe sosea, sa se dea rotunda, cu permisul, cu masina, sa fie dracului atenta, ca nu e de joaca. Fufe din astea omoara oameni si chiar incurca traficul. Au umplut soselele. Ce buni sunteti voi cu patzachinele astea. Nu vor discriminare, deci...arde-o ! Daca te schilodea pe viata, tot atat de baiat bun erai ? Am spus de nenumarate ori, mie nu-mi plac stradutele astea nenorocite si prefer sa le ocolesc cat pot de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa si numai bine; iar despre fata, acelasi sfat... daca iti plateste totul, iart-o... altfel gandeste-te cu un dosar penal inseamna ca-i distrugi o parte din viata... cel mai ok, daca amandoi aveti intelegere, cadeti la pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva.

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva.

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva. A

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva. A gresit si

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva. A gresit si ea...Nu

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva. A gresit si ea...Nu are

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva. A gresit si ea...Nu are voie sa greseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva.

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva.

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva. A

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva. A gresit si

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva. A gresit si ea...Nu

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva. A gresit si ea...Nu are

 

Daca era un taximetrist nu mai gandeati asa. Dar asta e. Poate data viitoare chiar mierleste pe careva. A gresit si ea...Nu are voie sa greseasca.

Absolut offtopic: Te propun pentru titlul de cel mai balbait membru pe motociclism.ro. Poate iti mergea internetul rau, dar chiar atat de rau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logan, imi pare rau sa vaz ca ai deschis topic aci. Dar ma bucur ca esti ok. :D Insanatosire grabnica si fara urmari, spor la reparat Magna, rabdare multa si fi tare! :bigstar:

 

A zis cineva mai sus ca "daca a gresit, sa plateasca". Pai da, toti gresim, dar ne bucuram cand gasim intelegere la colegii de trafic, nu? Daca @logan se intelege cu ea... foarte bine. E de luat in considerare si atitudinea ei de dupa accident, ca n-a sarit cu gura mare ci si-a recunoscut vina de la bun inceput. Asa ca un pic de ingaduinta ar merge, nu? :)

 

Get well, big dude! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, ideea e sa invete ca a gresit si sa nu mai faca altadata. Sincera mea parere este ca (dupa cum a descris el) dupa reactia ei..sigur a invatat din gresala facuta si sunt convins ca de acum o sa se uite de 100 de ori inainte sa treaca. Daca era una cum era nenorocita aia de a omorat studenta pe kiselef pe trecerea de pietoni..DA, aia trebuia omorata in bataie direct! ..si atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu cum e cand te ridici intreg de jos si omu' care a fost de vina recunoste ca a gresit si vezi ca-i pare rau. Am patit-o si eu desi n-am postat aici. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa suporte consecintele. Si eu am facut in asa fel incat sa nu-i ia permisu' omului pentru ca lucra pe masina si mai era si motociclist. Dupa, cand am gandit totul la rece, fara adrenalina si fara bucuria imensa ca nu am patit mai nimic, mi-a parut rau. Nu din motive practice ci din motive principiale. Cine a gresit trebuie sa plateasca, indiferent de consecinte, pentru ca data viitoare poate fi mai rau pentru victima.

Oricum, ai avut ghinion sa se agate fieratania de carnea ta, eu am cazut cam la fel dar m-am trantit direct pe asfalt si n-am patit nimic in afara de doua vanatai de la impactul cu solul (nu aveam protectii pe genunchi, doar pantaloni simpli de piele). Dar daca nu sunt grave leziunile, oricat de urate ar parea din cauza sangelui si amuschilor sfasiati, se vindeca. Organismul isi face treaba cu prisosinta. Dar tocmai de aceea trebuie sa avem grija pe viitor de el ca de...ochii din cap (nu se poatriveste dar alta expresie nu mi-a venit).

Asa ca spor corpului tau, lasa lucrurile dpdv legal sa mearga cum scrie la carte si asigura-te ca motorul se repara pana in cele mai mici amanunte pe banii vinovatei (ca asiguratorul ei s-ar putea sa nu-ti acopere tot, depinde de pagube).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multan colegi rideri pt sfaturi si pt urari, mi-au prins bine :)

cat despre ce va fi eu sunt convins ca va merge bine treaba...

si eu cand eram mai mult conservar am patit cam asa ceva..am luat un nene pe botu masini la cativsa metri de trecere...desi eu plecasem pe verde totul ok.. omu era varza de beat si l-am umplut cu ceva sange..ce sa va zic? eram praf!!! dosar plus ca baietii albastri mi-au zis ca daca depune plangere si se constata ca eu is de vina se lasa urat de tot.. de aceea zic ca stiu prin ce trece domnisoara si zau... nu vreau sai fac nimic..doar ce trebuie reparat si mai vedem..

 

de ce sa nu iertam? ca cine stie poate si nou candva la randul nostru ni se iarta..nu?

plus ca au platit ei ce era de platit pe la spital si toate cele...dar asa is eu mai cu inima mare...

cat despre pagube..aripa fata varza oglinda si cat atat din cate mi-au zis baieti de la apasu..multam baietiiii!!!

 

intreba cineva mai sus de cand am carnet..din 92..dar atunci nu se mergea asa..era traficul mai slabut atunci..

 

concluzie? ochiiiiiiiiiiiii mari la orice intersectie..chiar de aveti prioritate..nu de alta da chiar nu va vede!

Editat de logan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar mai fi ceva de invatat: sa nu faci naveta cu ditamai cruiser-ul. daca zici ca mergeai cu atentie, si gagica mergea incet, cu un motor mai usor(sport, naked) cred ca aveai sanse mult mai mari de evitare a accidentului. bine ca nu a iesit mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...