Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

eu cand am luat banditul avea 35000km,da pot sa bag mana in foc ca avea pe putin 40-50000 km,eu am mers 17000km , dupa care am schimbat kitul de distributie (intinzator+lant=750 lei) ca zornaia in ultimul hal si la relanti dar mai ales pe accelerare de ziceam ca se rupe motoru,acuma dupa ce l-am schimbat totul a revenit la normal. mecanicul de fiecare data cand il deschide se enerveaza si imi jura ca nu mai lucreaza niciodata la el :lol:,dar normal ca nu se tine de cuvant.ambreiajul nu da semne ca ar tb schimbat si nici de fostul proprietar nu a fost schimbat.din ce mi-a zis mecanicul,multe piese sunt uzate dar mai merg linistit fara sa se strice. si oricum daca cedeaza m-am hotarat sa cumpar alt motor cu care sa il inlocuiesc pe cel stricat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

fum albastru - consum de ulei!! as desface capacul la chiulasa sa verific culbutori/tacheti/supape (ce se poate vedea din ele) sa nu cumva sa scape ulei in pistoane! Un test de compresie este reprezentativ!

 

Cum fac rost de ceva banuti merg cu ea in service. Pana atunci o las la umbra ca nu as vrea sa o stric mai tare. Multumesc pentru raspunsul prompt. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditu meu s-a dus azi-noapte pana la 215 kmh... acu doi ani s-a dus la 220...bine, aveam si ceva vanticel din fata aseara, pana la 190 se duce repde...de acolo, urca agale, incet.

 

I-am scuturat coÂşu' :grinbandit:

 

fa smecheria aia cu surubelnita pe post de stetoscop. crede-ma, merge. la mine sunetul se intensifica clar cind ma apropii de mijlocul motorului, unde e lantul.

daca e distributia se aude si la ralanti. la mine e mai mult un fel de hiriit de metal pe metal. ca si cum ai tine o surubelnita apasata pe lantul de transmisie in timp ce se invirte. nu l-as caracteriza ca zornait.

 

daca vreau, iau de la pretina (isi da rezidentiatu acu') stetoscop Litman, foarte fin...dar mi-e ca imi pocneste dracu timpanu daca-l pun pe motor in mers :laugh:

 

o sa pun surubelnita sa vad... ti-am zis, la mine e un fel de zornait ca de clopotei, dar se aude fff incet, si doar pe accelerare/decelare si la ~4000 rpm, in rest nu.

o fi altceva, cine stie...poate si un surub slab sau ceva de genu, care danseaza cand vibreaza motorul la frecventa si turatia respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@motorocker exact cu simptomele astea m-am dus si eu la mecanic. se schimba sunetul pe la 4-6mii si mi-a zis ca e semnul clar ca trebuie umblat la distributie, ori intins ori schimbat lantul ala. eu as descrie zgomotul ca un zornait, ca si cum nu mai merg toate piesele din motor fix pe traseul lor ci parca ar fi asa, usor slabite si isi cam fac de cap inauntru. cu ambreiajul, mie pe la 100kmh daca sunt pe la 6-7 mii de ture si deschid gazul mult imi patineaza, ajunge la 10k si pe urma coboara iar la 7k si accelereaza normal. la fel, mi-a zis mecanicul ca e semn ca incepe sa cedeze ambreiajul si o sa inceapa sa faca asta mai des pe o plaja mai mare de ture.

altceva ma sacaie, am observat ca atunci cand merg cu pasagera, pe langa ca nu mai simti aceeasi putere in motor, se accentueaza mai mult zgomotul de la distributie, parca se aude cum ceva metalic ar lovi ceva metalic. initial am presupus ca nu am ulei dar am, sau ca nu ajunge pana unde trebuie, o fi prea subtire. incerc sa urmaresc simptomele.

 

clona lu cnairda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai scapat-o jos, nu? ca atunci se explica foarte usor fumul albastru...

 

Pana acum in sezonul asta nu am avut incidente de genul asta. :D Fumul alb-albastrui il scoate doar cand dau sprituri. In mers cand urca lin in ture nu scoate fum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi afla Sambata viitoare cand merg cu ea la service. Pana atunci fac pauza. :( Sper sa nu fie ceva foarte grav. :rolleyes:

nu stiu daca o sa afli asa de repede.

simeringurile nu se vad prin simpla scoatere a capacului. un test de compresie poate sa spuna ce si cum. ca sa ajungi la ele tre' sa dai chiulasa jos, alta garnitura, vreo citeva ore de manopera.

daca poti sa faci rost de un manometru de masurat compresia ai putea sa masori singur, nu e vreo filozofie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca o sa afli asa de repede.

simeringurile nu se vad prin simpla scoatere a capacului. un test de compresie poate sa spuna ce si cum. ca sa ajungi la ele tre' sa dai chiulasa jos, alta garnitura, vreo citeva ore de manopera.

daca poti sa faci rost de un manometru de masurat compresia ai putea sa masori singur, nu e vreo filozofie.

 

Din pacate nu am de unde sa fac rost de manometru de masurat compresia. :( Cand ajung la service sambata le voi cere baietilor sa imi faca un test de compresie. or fi scumpe semeringurile alea de la supape? :S

Editat de Bandit_Bora
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simeringuri sint aici: http://www.romimoto-piese.ro/category/10400000000/vehicle/20310/article/93176?show=gallery&sr=30

nu-s scumpe. doar ca schimbarea lor inseamna dat jos chiulasa. adica ceva manopera + o garnitura de chiulasa noua.

garnitura de 230 de lei: http://www.romimoto-piese.ro/category/10400000000/vehicle/20310/article/141360?show=gallery

 

da' poate n-o fi asta, o fi doar segmentii :crack: glumesc, asa-s eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la testul de compresie lucrurile sunt simple, in sensul ca se masoara compresia si daca e in afara parametrilor, se toarna citva ml de ulei in postoane, ca sa faca o pelicula subtire pe segmenti. daca compresia se imbunatateste, lucrurile-s clare si e gluma lui calin, care nu mai e gluma :D => segmenti

 

daca nu, atunci poti banui simeringurile la supape, si se schimba. ideal sa-i schimbi pe toti, daca tot desfaci in zona!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simeringuri sint aici: http://www.romimoto-...w=gallery&sr=30

nu-s scumpe. doar ca schimbarea lor inseamna dat jos chiulasa. adica ceva manopera + o garnitura de chiulasa noua.

garnitura de 230 de lei: http://www.romimoto-...60?show=gallery

 

da' poate n-o fi asta, o fi doar segmentii :crack: glumesc, asa-s eu.

 

Nu cumparati firma athena orice ar fi ele, am patit-o cu semeringurile de la supape,telescoape sunt calitate 0.Luati orice alt produs mai scump decat gunoiele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun pariu ca deja va este dor de mine.. :bigstar:

-In fine, daca are cineva nevoie de o janta spate(indoita, dar reparabila)+disc de frana ok, sa-mi spuneti..

-Mai am niste placute spate, folosite pe jumatate(le-am schimbat pentru ca am luat altele la oferta, in iarna..deh, stiti cum e romanul:))

 

Ca si idee, imi place berea Gosser, dar e ok si Timisoreana :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun pariu ca deja va este dor de mine.. :bigstar:

-In fine, daca are cineva nevoie de o janta spate(indoita, dar reparabila)+disc de frana ok, sa-mi spuneti..

-Mai am niste placute spate, folosite pe jumatate(le-am schimbat pentru ca am luat altele la oferta, in iarna..deh, stiti cum e romanul:))

 

Ca si idee, imi place berea Gosser, dar e ok si Timisoreana :friends:

 

Nu cred ca pupi gosser pe aici ca lumea e preocupata sa stranga bani pt a scapa de banditi ca "ie numai cu probleme mobrele astea' ,pt gosser :cheers: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai dar, astia care suntem in bucuresti, nu iesim si noi sa ocupam o parcare intr-o seara si sa ne holbam la mobrele fiecaruia? vreau si eu sa vad un ghidon schimbat, o carena care nu zbarnaie ca a mea.. acolo, una alta. ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai dar, astia care suntem in bucuresti, nu iesim si noi sa ocupam o parcare intr-o seara si sa ne holbam la mobrele fiecaruia? vreau si eu sa vad un ghidon schimbat, o carena care nu zbarnaie ca a mea.. acolo, una alta. ce ziceti?

 

Daca se face incepand de saptamana viitoare ma bag si eu. Cred ca noua astora mai novici ne-ar prinde bine o adunare unde sa obtinem niste sfaturi practice de la cei cu experienta. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca pupi gosser pe aici ca lumea e preocupata sa stranga bani pt a scapa de banditi ca "ie numai cu probleme mobrele astea' ,pt gosser :cheers: :laugh:

Hai frate, le dau si fara Gosser, primul venit, primul servit..ca sa nu le arunc, macar discul de frana, ca se cauta :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai dar, astia care suntem in bucuresti, nu iesim si noi sa ocupam o parcare intr-o seara si sa ne holbam la mobrele fiecaruia? vreau si eu sa vad un ghidon schimbat, o carena care nu zbarnaie ca a mea.. acolo, una alta. ce ziceti?

 

Eu pana la inceputul lui sept nu pot sa ma arat ca sunt plecat,si atunci prin primele 10 zile daca se va organiza ceva voi aparea si eu...ca apoi iaras s-ar putea sa plec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hop si eu pe aci cu bandit(gsf 600 n GN77A `96) cu tot. bine v-am gasit. post-68651-0-82972200-1342008760_thumb.jpg

 

he he :D fostul meu bandit :P...ai mers cu el?farul rotund l-ai montat cumva? dupa ce reusesc sa-mi cumpar moto(prin sept cred) poate ne intalnim la vreo plimbare scurta sau pt un :drink:

pune o poza recenta cu banditu' sa vad ce mai face ha ha. asfalt uscat si multi km fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am si eu o intrebare pentru posesorii de suzuki bandit.Cati dintre voi aveti peste 1.90m in inaltime?Ca ma tenteaza sa imi iau vara pentru drumuri mai lungi si nu stiu daca ma incadrez .Eventual si cateva poze sunt binevenite (cu voi pe motor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

he he :D fostul meu bandit :P...ai mers cu el?farul rotund l-ai montat cumva? dupa ce reusesc sa-mi cumpar moto(prin sept cred) poate ne intalnim la vreo plimbare scurta sau pt un :drink:

pune o poza recenta cu banditu' sa vad ce mai face ha ha. asfalt uscat si multi km fara incidente.

banditu arata la fel, nu i-am montat farul pt ca nu am prea avut timp plus ca mie imi cam place cum arata asa(cel putin pt moment). Din pacate nu am apucat sa ma dau prea mult cu el pt ca au aparut niste necesitati urgente care mi-au cam mancat banii si timpul. Ma tot manca sa ii fac modificari dar cred ca anu asta o sa stau cumintel. spor la cautat si dupa ce revii pe 2 roti merge si un cico.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hop si eu pe aci cu bandit(gsf 600 n GN77A `96) cu tot. bine v-am gasit. post-68651-0-82972200-1342008760_thumb.jpg

e, motor de tinut maxim un sezon man. sint proaste Suzuki astea, se pizdesc rapid, nu vezi ca aici toti se chinuie sa scape de ele? :crack:

nush cum dreq de rezist eu cu asa o nenorocire de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...