Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

 

Salutari tuturor!Am o intrebare pentru cunoscatori....Am un gsf iar cauciucurile sunt din 2002.Mentionez ca gumele au "carne" 75%,nu ma aplec in curbe,nici nu ies prea des si momentan,nici nu imi pot permite sa le schimb.Intrebarea mea este daca se poate intampla ceva nedorit datorita acestui fapt? Cu stima si asfalt uscat !

» Post actualizat in 12 May 2015 16:44

 

» Post actualizat in 12 May 2015 16:46

In principiu daca nu mergi cu motocicleta nu are nici o relevanta DOT ul anvelopei.

Iar aspectul financiar este f important asa ca parerea mea e ca postul este inutil .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce varianta credeti ca i mai ok ? Un sh dot mai nou sau cauciucuri noi din lichidari de stoc cu un dot mai vechi ? Stiti vreun depozit de anvelope sh care sa asigure si montaj in Bucuresti ? Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutari tuturor!Am o intrebare pentru cunoscatori....Am un gsf iar cauciucurile sunt din 2002.Mentionez ca gumele au "carne" 75%,nu ma aplec in curbe,nici nu ies prea des si momentan,nici nu imi pot permite sa le schimb.Intrebarea mea este daca se poate intampla ceva nedorit datorita acestui fapt? Cu stima si asfalt uscat !

» Post actualizat in 12 May 2015 16:44

 

» Post actualizat in 12 May 2015 16:46

 

 

Parerea mea e sa stai pe dreapta pana reusesti sa le schimbi. Conteaza ca in aia 5 km pe care poti intalni o situatie limita si s-ar putea sa regreti.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e o regula scrisa. cel mai bine cativa ani, insa producatorul poate vinde cauciucuri si de 2 ani, ca fiind in garantie. poti pune mana pe cauciucuri de 4-5 ani care sa fie in stare buna (cauciucul moale, necrapat, etc) si poti lua cauciuc de 3 ani ... praf. Conteaza si marca, compozitia, utilizarea, depozitarea, etc.

Ia o limita de 5 ani ca sa fii safe!

 

eu am avut pe bandit cauciuri mai vechi de 5 ani, tin minte ca am cauta la pirelli modelul si nici nu se mai fabrica, si eu ma aplecam pe curbe .. nu mergeam la limita si nici nu fortam, dar asta tine mult de felul de a fi si de stilul de mers.

oricum, daca e sa ai o situatie limita in 5 km, e cam greu de gasit rezultatul final, pentru ca daca ai face un procent, unul foarte mic din toti producatorii de cauciucuri au modele care sa se incalzeasca asa repede, si probabil ca nu ar face fata cat face ata!

 

erau colegi banditi care au spus, de exemplu, ca BT cu care vin din fabrica sunt tabla si multi recomanda schimbarea. Iata un argument .. nou, BridgeStone (marca buna) .. compozitie neadecvata (cel putin la stilul de mers al celor care au avut acel motor).

 

Sunt care si-au luat cauciucuri si le-au schimbat in cateva sute de km pentru ca nu se "intelegeau" cu ele ...

Decizia iti apartine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e o regula scrisa. cel mai bine cativa ani, insa producatorul poate vinde cauciucuri si de 2 ani, ca fiind in garantie. poti pune mana pe cauciucuri de 4-5 ani care sa fie in stare buna (cauciucul moale, necrapat, etc) si poti lua cauciuc de 3 ani ... praf. Conteaza si marca, compozitia, utilizarea, depozitarea, etc.

Ia o limita de 5 ani ca sa fii safe!

 

eu am avut pe bandit cauciuri mai vechi de 5 ani, tin minte ca am cauta la pirelli modelul si nici nu se mai fabrica, si eu ma aplecam pe curbe .. nu mergeam la limita si nici nu fortam, dar asta tine mult de felul de a fi si de stilul de mers.

oricum, daca e sa ai o situatie limita in 5 km, e cam greu de gasit rezultatul final, pentru ca daca ai face un procent, unul foarte mic din toti producatorii de cauciucuri au modele care sa se incalzeasca asa repede, si probabil ca nu ar face fata cat face ata!

 

erau colegi banditi care au spus, de exemplu, ca BT cu care vin din fabrica sunt tabla si multi recomanda schimbarea. Iata un argument .. nou, BridgeStone (marca buna) .. compozitie neadecvata (cel putin la stilul de mers al celor care au avut acel motor).

 

Sunt care si-au luat cauciucuri si le-au schimbat in cateva sute de km pentru ca nu se "intelegeau" cu ele ...

Decizia iti apartine ...

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutam din nou!

 

stiti vreun site sau manual din care sa pot afla codurile OEM suzuki de la piese? bandit gfs 650 sa k7... ma intereseaza senzorul de neutru/indicator de treapta de viteza

 

multumesc!

 

later edit: si eventual pe cineva care sa aduca piese originale mai ieftin nu ca incompetentii astia de la reprezentante?

Editat de medevac106
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutam din nou!

 

stiti vreun site sau manual din care sa pot afla codurile OEM suzuki de la piese? bandit gfs 650 sa k7... ma intereseaza senzorul de neutru/indicator de treapta de viteza

 

multumesc!

 

later edit: si eventual pe cineva care sa aduca piese originale mai ieftin nu ca incompetentii astia de la reprezentante?

 

http://www.suzukipartshouse.com/oemparts/c/suzuki_motorcycle/parts

 

eu de aici mi-am luat coduri ,toate comenzile au fost ok pana acum , s-au potrivit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutam din nou!

 

stiti vreun site sau manual din care sa pot afla codurile OEM suzuki de la piese? bandit gfs 650 sa k7... ma intereseaza senzorul de neutru/indicator de treapta de viteza

 

multumesc!

 

later edit: si eventual pe cineva care sa aduca piese originale mai ieftin nu ca incompetentii astia de la reprezentante?

cmsnl.com, partizilla.com etc

 

Pe partzilla e fain ca-ti arata si toate modelele cu care e compatibila piesa.

 

Piese originle aduce cam orice service sau magazin moto.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu daca nu mergi cu motocicleta nu are nici o relevanta DOT ul anvelopei.

Iar aspectul financiar este f important asa ca parerea mea e ca postul este inutil .

Salut!In pricipiu nu merg mai mult de 5000,pe an,iar aspectul financiar,pentru unii,chiar conteaza!...iti doresc numai bine si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!In pricipiu nu merg mai mult de 5000,pe an,iar aspectul financiar,pentru unii,chiar conteaza!...iti doresc numai bine si asfalt uscat!

Daca esti cumpatat si nu te aventurezi in exercitii la limita cred ca poti folosi foarte bine si ce ai.Trebuie doar sa nu uiti si sa iti dublezi

masurile de siguranta.

Si pentru mine conteaza foarte mult aspectul financiar dar viata in siguranta nu are pret !

Do the math !

 

Respect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeți cu pasager.?e cam imcomoda pozitia pentru pasager sau nu stie a mea pasagera cum sa stea? parca vine prea spre mine..prea aplecata ? ati schimbat saua ? ati adaugat ceva anti alunecare ?

» Post actualizat in 16 May 2015 13:50

Si inca o intrebare. A modificat cineva ghidonul ? parca putin mai inalt ..sau mai ridicat imi ofera o pozitie mai comoda. Asta ce am obs eu dupa cateva plimbari

» Post actualizat in 17 May 2015 00:58

Mergeți cu pasager.?e cam imcomoda pozitia pentru pasager sau nu stie a mea pasagera cum sa stea? parca vine prea spre mine..prea aplecata ? ati schimbat saua ? ati adaugat ceva anti alunecare ?

» Post actualizat in 16 May 2015 13:50

Si inca o intrebare. A modificat cineva ghidonul ? parca putin mai inalt ..sau mai ridicat mi ar oferi o pozitie mai comoda. Asta ce am obs eu dupa cateva plimbari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditul e una dintre cele mai comode mobre de gen, atat pt conducator cat si pt pasager.... in timp va veti acomoda.

 

Urcati-va pe un Hornet sau Kawa Z750 ...sa nu zic pe un sport touring sau supersport....sau chiar si chopper, sa vezi atunci ce comod pare Banditu' :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am observat ca pasagera sta mai bine daca ai topcase... in felul asta nu se mai lasa pe tine de frica sa nu cada in spate (poate asa e doar in cazul meu)

 

 

Va curatati inelele de la discurile flotante de pe fata? (vezi film

)

Eu le-am curatat exact ca in film si acum e un usor scartait pe ultima parte a franarii...

Ceva sfaturi?

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta am si ales banditul...si pt pozitia pasagerului. Stiam ca e mai comoda decat hornetul in special. De vitezane nu vb ca nu imi place pozitia mea...ce sa mai zic de pasager. O sa ma orientez in iarna de un topcase cu spatar...sunt destul de scumpe si alea..

» Post actualizat in 17 May 2015 08:19

Dar de ghidon ? nimeni nu zice nimik ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ghidonul iti poti da de lucru mult daca cablurile si frurtunele nu-ti ajung

am vazut pe net ca exista inaltatoare care se potrivesc sau poti schimba ghidonul cu alt model (am vazut ca unii isi pun pe Bandit de cross dar cred ca stai mai in maini)

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditul e excelent la touring, mai ales S-ul, daca e si de 1200 deja e prea lejer :)

 

Daca ii adaugi un topcase si eventual niste cutii laterale pasagera poate trage niste pui de somn :D (a mea asa facea cand mai intram pe A-uri)

 

10592652_749907621736042_266391252628308

 

10306740_749914178402053_426610438862757

 

10356136_749921121734692_312728822294117

 

10425410_749948891731915_627787362197722

 

10580158_749945245065613_478311207232229

 

10576911_749937938399677_437650969914965

 

296662_208573232536153_8216750_n.jpg?oh=

 

296439_208612929198850_3705333_n.jpg?oh=

 

297019_208633252530151_30116_n.jpg?oh=2c

 

 

 

@ Sile:

 

M-ai intrebat cum vine/cum arata prins topcase-ul pe suportul ala de-l vand

uite, am gasit o poza in care se vede f bine, iar topcase+placa gasesti aici

http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/2232

 

 

10613142_749907958402675_120070339346202

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

retapiteaza saua. modifica inclinarea, atat la pasager, cat si la sofer. sa puna material bun, pe care nu se aluneca si ai scapat. eu as am facut, aceeasi senzatie aveam si eu, Sile.

de ghidon nu stiu, nu am schimbat, mie mi s-a parut ok asa, dar poate e diferenta de gabarit intre mine si tine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...