Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

...

garnituri din alea se gasesc la orice magazin serios de piese auto si f probabil prin de-alde Dedeman/Praktiker. in Iasi e un magazin de piese auto marisor, Autocenter. am gasit acolo de toate dimensiunile.

 

o smecherie (care chiar functioneaza) e sa inrosesti garnitura veche in foc dupa care s-o racesti brusc in apa si devine din nou moale (e inves ca la otel). eu uit tot timpul sa-mi iau garnitura noua inainte sa schimb uleiul si folosesc varianta asta.

Mesaj completat

garnituri din alea se gasesc la magazinele de piese auto. merge si varianta cu inrosit in foc si racit brsuc ca s-o inmoi din nou.

Mesaj completat

cacao de forum. am crezut ca n-a luat prima replica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

revin si eu cu o intrebare idioata. Am un amic care ma tot f.te la cap sa imi pun filtru de benzina. El acum si-a schimbat motorul, insa la cel avut inainte (FZR1000) a zis ca i-a pus filtru din ala naspa cu 3-4 lei si dupa un sezon cica era negru tot. Cum altuia i s-a belit motorul la un Marauder 800 in toamna (am scris despre asta atunci) si l-am desfacut in bucati si am vazut o juma de centimetru de depunere neagra in capul pistoanelor, ma tot freaca obsesiv magaria asta. Voi ce ziceti? Sa pun? Sa nu pun? Investitia e moca, un filtru is 2 coliere pe furtun, insa nu stiu...... ma gandesc ca au judecat galbenii cand mi-au proiectat mobra. Are oare ceva filtru smecher in rezervor? Daca da, face fata ala sau l-ar ajuta inca unul?

Sper sa nu fie un flame ca si cu uleiul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banditul are filtru in rezervor si sint convins ca e superior celor din comert.

 

depunerea aia n-are legatura cu mizeria din benzina. am citit ca unele filtre ar fi asa de penale incit le ataca benzina. gindeste-te ca se amesteca cu benzina porcariile alea si ajung in cilindru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt PRO dupa ce am desfacut rezervorul la Honda de dinaintea banditului si am curatat sita din canea de m-a luat bitu! La primavara pun. daca in timp constat ca nu se murdareste, atunci renunt, dar la cum merge treaba in Ro...eu zic ca merita ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil e prezent numai la unele revizii de Pop sau doar la modelele pentru anumite tari. nici eu nu-mi amintesc sa fi vazut pe Pop. eu unul n-as pune, dar faci ce vrei (evident).

al meu are sigur...l-am schimbat acum un an si mi-am mancat nervii cu reprezentanta suzuki...a trebuit sa astept 2 luni sa il aduca ...competenta nu gluma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-aveti fratilor cu benzina din romania ?( exceptie pretul ) Daca nu iei de la cucuietii din deal/vale benzina, atunci nu vad de ce ti-ai face probleme.

Pe langa benzina de calitate indoielnica asa cum ziceti voi, poate mai rugineste si rezervorul, ca nu o fi numai "altii" de vina. Io nu ii pun filtru din 2 motive. A- are sita in interiorul rezervorului . B- alimentarea carburatoarelor se face prin cadere libera. ('96)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-aveti fratilor cu benzina din romania ?( exceptie pretul ) Daca nu iei de la cucuietii din deal/vale benzina, atunci nu vad de ce ti-ai face probleme.

Pe langa benzina de calitate indoielnica asa cum ziceti voi, poate mai rugineste si rezervorul, ca nu o fi numai "altii" de vina. Io nu ii pun filtru din 2 motive. A- are sita in interiorul rezervorului . B- alimentarea carburatoarelor se face prin cadere libera. ('96)

 

 

Iti sugerez lukoil sa intelegi care e faza cu reclamatiile la adresa benzinei. Cand am bagat de la ei am crezut ca am bagat apa. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calitatea benzinei este foarte diferita. La masina mi-au recomandat cei din service sa pun numai de la o anumita firma sa nu mai am probleme, si asa a fost. La moto nu tin asa mortis sa bag doar de la o firma, dar totusi bag de la firme mari.

Eu nu cred ca filtru ala strica, dar apare problema ca daca nu sunt bine stranse colierele, poate scapa benzina. (Am patit-o la o masina si putea sa ia foc...)

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti sugerez lukoil sa intelegi care e faza cu reclamatiile la adresa benzinei. Cand am bagat de la ei am crezut ca am bagat apa. ;)

Benzina de la Lukoil nu are mizerie ... e limpede ca cristalul si fara apa ... dar am impresia ca baga niste chimicale oribile in ea care mai si miros a varza ... practic, albeste fundul camerei de umplere ...la plutitor, si face o cocleala alba, exact ca apa dura ... se prinde pe cuiul ponto, pe tot ce gaseste ... Am reusit sa scot acea cocleala numai cu freon lichid. M-a invatat un mester batran si chiar mi-a adus intr-o sticlutza niste freon lichid (nu lichefiat - adica sub presiune) e un freon mai prost, nu stiu ce indicativ avea .. parca 11 ... ca in frigider e 403 sau ceva de genul si e lichefiat ...

 

Eu sunt de parere ca benzinariile Lukoil ar trebui evitate pentru calitatea indoielnica a carburantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca benzinariile Lukoil ar trebui evitate pentru calitatea indoielnica a carburantului.

 

 

 

Aceleasi rahaturi le-am auzit oarecum si despre mol sau agip nu mai stiu exact! Acum ca sunt mituri sau certitudini nu stiu ce sa zic. Cert este ca pentru mine nr 1: rompetrol nr 2: OMV numarul 3: petrom si cam atat. In rest mai bag daca sunt chiar fortat de imprejurari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si Agip au benzina de standard inalt. Puteti baga cu incredere.

 

De asemenea, cu titlu informational: carburantii de la OMV, PetromV si Petrom sunt strict aceeasi. Stiu dintr-o sursa sigura. Singurul carburant propriu OMV (care este importat de la rafinaria de langa Viena) este Alpine diesel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand crashbar putin polizat (a fost montat pe un Bandit 650 din 2005, nu stiu daca se potriveste la modelele mai vechi) - 300 de lei si un ghidon enduro / streetfighter la fel, putin polizat care a fost montat pe acelasi motor - 100 lei

 

Ma gasiti la nr. de tel: 0740.209.107 sau pe mess la: stoian2008@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi ati curatat vreodata acel filtru din rezervor? cei cu Kult? ca eu sunt curios ce magaoi gasesc acolo ...

Nu, dar asteptam sa cureti tu, sa ne spui daca are rost sa ne batem capul cu asta :D

Ca am mai demontat eu intr-o zi codita si rezervorul ca sa curat filtrul de aer, dar nu a iesit nimic din el..

Am procedat intocmai ca si in manual, cu compresorul..

 

Si ca tot veni vorba de filtru de aer, e adevarat ca filtrele de aer K&N, reduc consumul de carburant ? ;)

 

ps. pot comanda cate garnituri vreau pentrubusonul de ulei :D

aaaah, abia astept sa vina februarie, sa o pregatesc pe suzi de primavara, sa speram ca va fi si vreme frumoasa :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu chiar mi-am propus s-o fac. Ceea ce nu voi putea spune este cat de murdara e benzina la voi, ca la noi .. vom vedea in functie de ce scot din filtru ;)

 

PS: In afara de reglat supape, schimbat lant si curatarea filtrului din rezervor mai vreau sa fac si o revizie la etrierii fata ... o sa schimb lichidul de frana si verific si curat tot pe acolo. O sa vedem cum se comporta dupa, desi...nu am probleme de franare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut si eu mai multe infomatii despre noul meu Bandit. Poate cineva sa ma ajute cu un link sau cateva info despre diferentele Kult, Pop si alte modele?

De unde iti dai seama de acest model? Dupa anul de fabricatie?

Goagalu nu m-a ajutat prea mult (am gasit ceva dar e in germana...)

 

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut banditilor..nou membru sunt incepator in ale motoarelor si doresc achizitionarea uni bandit de 1200..porerile voastre pt un incepator cumpatat in ale vitezei.Astept parerile voastre cat si despre motor de 1200.mersi

 

Sal, si eu sunt incepator, permis din aprilie 2010, si vre-o 7000 km anul trecut. Am un Bandit de 600 si pot sa iti spun ca deja ma gandesc la unul de 1200, a inceput sa mi se para prea usor pentru drumurile lungi. Insa ma bucur ca am inceput cu cel de 600, pentru ca am putut sa invat mai usor. Am cazut de 2 ori si l-am scapat de pe loc de inca vre-o 4 ori (deh, greseli de incepator) si am reusit sa il ridic singur, gandeste-te ca unul de 1200 e cu mult mai greu, parca 80 kg. Te inveti mai usor cu el in trafic. Eu inca ma mai gandesc daca il dau sau il pastrez pentru oras. In rest treaba cu puterea, viteza depind doar de cum te poti contola tu. Eu nu am cazut deloc din cauza vitezei.

 

PS: Echipamentul face toti banii.

 

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut si eu mai multe infomatii despre noul meu Bandit. Poate cineva sa ma ajute cu un link sau cateva info despre diferentele Kult, Pop si alte modele?

De unde iti dai seama de acest model? Dupa anul de fabricatie?

Goagalu nu m-a ajutat prea mult (am gasit ceva dar e in germana...)

 

Stima!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_Bandit_Series

 

Asta te ajuta ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kult (GN77) pentru modelul fabricat intre anii 1995-1999

Pop (WVA8) pentru modelul fabricat intre anii 2000-2004

NEO pentru modelul fabricat intre anii 2005 Âşi 2006

EVO pentru modelul fabricat intre anii 2007 Âşi 2008

 

Pagina in germana (http://de.wikipedia.org/wiki/Suzuki_GSF_600) o traduce inteligibil Google Chrome ;) .

 

AICI gasesti un manual pt. modelul tau (Kult).

Editat de seagull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca tot veni vorba de filtru de aer, e adevarat ca filtrele de aer K&N, reduc consumul de carburant ? ;)

 

ps. pot comanda cate garnituri vreau pentrubusonul de ulei :D

 

 

Eu am filtru DNA. Este ca si K&N numa ca in loc de 5 straturi de hartie igienica are 4. Nu stiu in timp daca va avea repercursiuni asupra motorului dar vom vedea. Ca si consum nu stiu ce sa zic asa mi-a zis si Bogdan Padure cum ca ar consuma mai putin. Insesizabil zic eu totusi. Ce imi place la filtru asta e ca dupa 7000 de ture il ia nervu oleaca mai tare si se aude un sunet mai gros. Ce nu imi place, intre 4000 si 4500 de ture cand e rece, e un gol de putere in sensul ca se balbaie putin dupa care e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...