Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

Am inteles Caline, merci, am strans piulita cu cheia tubulara , la mana cred ca nu te refereai la propriu, nu poi strange piulita de 30 la mana. Am strans-o cat trebuie, acuma astept ziua cand voi inlocui capetele alea de ghidon sa vad rezultatul final.

e vorba de piulita de dedesubtul jugului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

e vorba de piulita de dedesubtul jugului.

La fel si aia.

D`oh, ce greu ajungem la numitor comun cand avem limbaj de plastic (mai ales eu), adica nestiind denumirea exacta a pieselor.

Nu ne-am nascut invatati , asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alin_barburas vezi ca piulita aia nu trebuie stransa tare, ca termini rulmenitii prematur. rulmentii de la jug se f*t repede ca nu au o cursca completa.. doar putin stanga dreapta.

 

Banditrider ms pt colet.. :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vba lui Alin, e bine c ane punem usor de-acord :)

piulita aia nu tre' strinsa tare da' trebuie strinsa oleaca. strinsa doar la mina nu e destul. ceva de genul un centimetru peste strins la mina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nu mai gasesc rulmentul. da, alea sint codurile pt. rulmentii de jug la Kult de 600.

 

http://www.cmsnl.com/suzuki-gsf600-s-bandit-1996-1999-usa_model16066/partslist/93628.html

 

BEARING (25X47X15) http://medias.ina.de/medias/en!hp.ec.br.pr/320..-X*32005-X

BEARING (30X55X17) http://medias.ina.de/medias/en!hp.ec.br.pr/320..-X*32006-X

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a confirmat si Vishco ce mi-a zis mecanicul despre zgomotul de la motor, al lui e mai silentios.

 

si am mai observat ca dimineata (adica cu motorul rece) cind plec se aude un fel de zgomot de metal izbit pe metal, care parca nu exista sau daca exista nu era asa de puternic. se aude in special cind las ambreiajul fara sa turez suficient astfel incit turatia scade mult, aproape de oprirea motorului. prima varianta ar fi supapele, dar m-am gindit azi daca nu poate sa fie de la ambreiaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha.. am inteles.. am sa o strang si eu mai tare :D

vezi n-o strangi prea tare... ca dup=aia nu mai poti sa mergi cu mobra (adica faci st-dr mereu, nu poti sa tii ghdonu drept) si se uita usor aspectul asta, a patit-o frate-miu de curand, si eu cand eram kinder cu bicicleta si schimbam coroanele mereu uitam si le strangeam prea tare....tare ciudata senzatia.

 

Si eu creca tre' sa-mi reglez supapele ca-mi pare cam zgomotos motorul, dar poate astepta pana la toamna/iarna.

Cumva trebuiesc schimbate si pastilele alea cand se regleaza supapele, sau la bandit nu e asa?

 

Oricum, la mine nu se aude decat motorul, toba nici macar nu fasaie (e originala) si asa se aude de cand l-am luat... dar na, mania ca "poate are ceva" ca nu se aude ca alte mobre de pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU stiu cum e exact cu pastilele, manualul nu face nici o referire la asta. Spune doar ca se regleaza :D

 

Zilele astea ... nu stiu cand, dar am vorbit cu mecanicul sa merg la reglaj. O sa vedem atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu cand eram kinder cu bicicleta si schimbam coroanele mereu uitam si le strangeam prea tare....tare ciudata senzatia.

daca ai zis asta inseamna ca stii despre ce-i vorba ;)

 

Cumva trebuiesc schimbate si pastilele alea cand se regleaza supapele, sau la bandit nu e asa?

la Bandit nu exista pastile, e sistem cu piulita-contrapiulita. destul de migalos.

 

Zilele astea ... nu stiu cand, dar am vorbit cu mecanicul sa merg la reglaj. O sa vedem atunci...

parerea mea e ca daca nu stai linga el mai bine n-o du.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am interesat eu de curand despre pastile pentru Banditul meu, 650 si pentru un SV650. Se fac niste masuratori cu pistoanele intr-o anumita pozitie si functie de valorile rezultate se confrunta cu tabelul si-ti rezulta ce grosime tre sa aiba pastila. Pastilele astea sunt la set cu dimensiuni diferite. Nu prea le au pe stoc, ca deh... si dupa ce-ti desface motorul si masoara, tre sa stai dupa comanda de pastile... 5-6 zile. E ca dracu.

 

Acum, partea interesanta e ca pastilele astea, nu fac nici o "munca" serioasa, sunt niste distantiere si ele "raman mari" nu mici, asa cum mi-as fi inchipuit eu. Adica trebuiesc inlocuite cu unele din ce in ce mai subtiri si atunci daca diferenta nu e mare, mecanici le iau la shmirghel. Ma rog, care mai au rabdare... ca nu-i un mare castig pentru ei.

 

E bine deci, sa faci operatiunea "jocul la supape' periodic... ca sa ai cat mai putin de subtiat din pastile.

Editat de Vulturul Cu Dinti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai zis asta inseamna ca stii despre ce-i vorba ;)

pai na...nu uiti cand te sui pe bicla si te infigi in gard.

frate-miu era s-o faca cu mobra lui, in acelasi gard :grinbandit:

 

 

la Bandit nu exista pastile, e sistem cu piulita-contrapiulita. destul de migalos.

perfect! ca la dacie :D

 

La dacie le reglam singur

La viroaga la fel, am reglat odata singur, dar a fost mai complicat (motor V2)

 

La bandit e motor 4L, deci n-ar trebui sa fie asa de greu si diferit de Dacie...POATE mi le reglez singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma nush cit de usor e, ca-s 16 supape totusi. tre' sa-ti formezi un "algoritm", ca sa stii cit tre sa dai drumul (din cite stiu in mod normal ele se string in timp). daca stringi doar partial piulita si bagi lera n-o sa fie ca si cind ai fi strins complet. e fix la la reglarea conurilor la bicicleta, citeva grade conteaza mult. slava Domnului ca biclele din ziua de azi au butuci care se schimba complet :D

si mai e o chestie, dupa ce le reglezi tre' resincronizate carburile.

 

eu ma gindeam sa le fac saptamina viitoare, macar pt. linistea mea. problema e ca n-as vrea sa fac in fata blocului treaba (ma mai prinde ploaia cu motoru descoperit sau se c.aca vreo vrabie in el) si asta ar inseamna sa o duc intr-un garaj ca s-o las peste noapte sa se raceasca motoru'.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vrut sa ma duc pe Cheia, dar m-a oprit ploaia cand am ajuns in Maneciu si am facut cale intoarsa..

Ce-i drept, nu prea am mers mult cu banditul anul asta(din diverse motive, permis, kit lant, etc)cred ca nu mai sunt obisnuit cu el..

Mi-a amortit curu pe sa si nu am mers chiar asa mult, am facut putin peste 200 km azi..Ghidonul deja incepe sa ma streseze la drum lung, simt ca stau pe o motocicleta de copil..(schimbatul ghidonului este un "must")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai stiu cine zicea sa pun poze cu a mea. iaca am apucat azi sa-i fac. e nespalata pentru ca oricum se murdareste inapoi imediat in Iasul asta si la spalatorie n-o mai spal, ca-s niste idioti, pun tot felul de kkturi care f.ute aluminiul.

 

apropos de poze, m-am uitat in alea mai vechi si am gasit unele de cind am verificat si umblat o tira la vreo doua din supape, sint mai bine de 12000 km de atunci.

post-24366-0-98780200-1307280043_thumb.jpg

post-24366-0-34311200-1307283270_thumb.jpg

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vrut sa ma duc pe Cheia, dar m-a oprit ploaia cand am ajuns in Maneciu si am facut cale intoarsa..

 

am fost eu azi pe cheia, a plouat pe o portiune micuta , oricum acolo vremea se schimba de la ora la ora :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...