Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

Ca sa mai dezmortim atmosfera... Va cer scuze pentru calitate, insa, in apararea mea, poza este facuta cu telefonul azi dimineata la ora 6.

 

post-35709-0-88705500-1344172239_thumb.jpg

 

Am ajuns in Sibiu. Drumul a fost foarte lejer. Am facut frigul pe autostrada Bucuresti-Pitesti :))) Dar, nicio problema, hanoracul si mesada de la geaca erau impachetate, puse bine :)))) ne-a fost doar lene sa le scoatem :)). Banditul este impodobit cu gentinti textile, doua laterale de 20l si un rollbag de 40l plus un tankbag mediu. Pe gentile laterale am legat saltelele autogonflabile, iar pe rollbag am legat cortul si ghiozdanul. Monsterica a avut in carca un ghiozdan si sacii de dormit plus un tankbag micut. Drumul a fost destul de liber, valea oltului chiar practicabila, mai putin in zona podurilor unde sunt cateva denivelari mai serioase. Am prin si o portiune de drum raschetata de vreo 200-300 m. In rest, vreme buna. incepand de pe la ora 10 am inceput sa ne incalzim si implicit sa fierbem in sucul propriu :)). Azi ne relaxam si maine dimineata continuam drumul spre Timisoara. Va salut! Ne mai auzim de pe parcurs si va mai povestesc ce si cum sta treaba cu drumurile, traficul, vremea si, evident, cu banditul. Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa vedeti intamplare ciudata. Ma dau astazi cu banditu, vreme faina, merg lejer cu 50 la ora pe drum intins, fara denivelari, singur singurel, privirea in fata, cald, cand simt ceva ca imi da peste mana dreapta. Prima senzatie a fost ca m-a lovit vreo insecta, dar apoi am realizat ca lovitura a fost mai tare decat cum e la tot felu de goange. Arunc o privire rapida peste umaru drept si mi se pare ca vad ceva ca se rostogoleste in urma motocicletei. Trece o jumate de secunda si abia atunci observ ca nu mai am oglinda dreapta :o . Wtf? Opresc, ma uit in stanga, in dreapta, drumu pustiu, ma scarpin in cap, ma duc cativa metri inapoi, ridic oglinda, nu se sparse, si observ ca s-a rupt de deasupra surubului ala de se prinde de ghidon. Sunt curios daca a mai patit careva la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti intamplare ciudata. Ma dau astazi cu banditu, vreme faina, merg lejer cu 50 la ora pe drum intins, fara denivelari, singur singurel, privirea in fata, cald, cand simt ceva ca imi da peste mana dreapta. Prima senzatie a fost ca m-a lovit vreo insecta, dar apoi am realizat ca lovitura a fost mai tare decat cum e la tot felu de goange. Arunc o privire rapida peste umaru drept si mi se pare ca vad ceva ca se rostogoleste in urma motocicletei. Trece o jumate de secunda si abia atunci observ ca nu mai am oglinda dreapta :o . Wtf? Opresc, ma uit in stanga, in dreapta, drumu pustiu, ma scarpin in cap, ma duc cativa metri inapoi, ridic oglinda, nu se sparse, si observ ca s-a rupt de deasupra surubului ala de se prinde de ghidon. Sunt curios daca a mai patit careva la fel.

poate ai lovit o pasare si nu ti=ai dat seama...am luat eu in piept o pasare la vreo 80 si eram cu tricou...e dureros tare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ai lovit o pasare si nu ti=ai dat seama...am luat eu in piept o pasare la vreo 80 si eram cu tricou...e dureros tare..

 

 

Eu am iesit sambata la amiaza un pic, mergeam cu viziera ridicata (noroc ca aveam ochelarii de soare) cand vad ca vine spre moaca mea amenintator o insecta. Eh, am zis eu, am mai luat insecte in freza. Numa ca asta era viespe/albina si cred ca am prins-o cu acul scos in afara, pentru ca in momentul impactului i-am simtit pana in creier acul ala nenorocit. Am mers mai departe, uitandu-ma in oglinda la ochiul meu care crestea si se inrosea intr-o zi cat altii intr-o luna. Morala: Umflati bine cauciucurile :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti intamplare ciudata. Ma dau astazi cu banditu, vreme faina, merg lejer cu 50 la ora pe drum intins, fara denivelari, singur singurel, privirea in fata, cald, cand simt ceva ca imi da peste mana dreapta. Prima senzatie a fost ca m-a lovit vreo insecta, dar apoi am realizat ca lovitura a fost mai tare decat cum e la tot felu de goange. Arunc o privire rapida peste umaru drept si mi se pare ca vad ceva ca se rostogoleste in urma motocicletei. Trece o jumate de secunda si abia atunci observ ca nu mai am oglinda dreapta :o . Wtf? Opresc, ma uit in stanga, in dreapta, drumu pustiu, ma scarpin in cap, ma duc cativa metri inapoi, ridic oglinda, nu se sparse, si observ ca s-a rupt de deasupra surubului ala de se prinde de ghidon. Sunt curios daca a mai patit careva la fel.

Am patit-o si eu exact la fel cu oglinda de la banditul de 600, o sa zica ceilalti ca e ceva la noi in Salaj :crack:

Eu am patit-o pe drum din ala de placi de beton. La fel, am simtit ca imi f.te una in umar si se duce naibii. Mi se rupse practic in timp de la drumuri naspa exact unde iese filetul din ghidon, noroc ca am reusit sa scot filetul afara.

Naspa, ce sa zic, dar funny

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot suntem la chestii funny ... mergeam cu un foarte bun prieten intr-o plimbare prin judetul neamt, eu cu banditul, el cu un vn800. ajungand printr-o comuna unde noi (cu serviciul) avem un punct de lucru si eu fiind in fata lui, ridic mana si-i arat catre sediul nostru...moment in care un bondaroi il loveste fix in casca. prima reactie a lui a fost: ba, da' asta arunca cu pietre in mine? :lol: evident ca eu nu stiam momentul pana cand nu mi l-a povestit...am ras cu lacrimi. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, mi s-a ars faza scurta la far...ce bec imi recomandati? ca eu am ramas in urma cu tehnologia....ultimul bec schimbat a fost cand aveam dacia si i-am pus...halogen frate!

 

 

 

Am facut frigul pe autostrada

...

si, evident, cu banditul. Cheers!

 

amintirilii ma chinuieste, amintirilii ma rasscoleste

 

da-i bice!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai ieftin si bun: bosch purelight vreo 17-19 lei (h4)

mai bun dar mai scump: osram H4 Osram standard sau ultralife, cam 25-30 lei;

cel mai ok, dar scumput h4 silverstar sau nightbreaker, cam 40 lei;

 

restul de 100 lei setul si alte ozn-uri mi se par prea scumpe si nu merita!

 

PS: eu am la masina bosch pure light de 4 ani si jumate si nu s-au ars ...

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o si eu exact la fel cu oglinda de la banditul de 600, o sa zica ceilalti ca e ceva la noi in Salaj :crack:

Eu am patit-o pe drum din ala de placi de beton. La fel, am simtit ca imi f.te una in umar si se duce naibii. Mi se rupse practic in timp de la drumuri naspa exact unde iese filetul din ghidon, noroc ca am reusit sa scot filetul afara.

Naspa, ce sa zic, dar funny

da' ce ziceti de miraculoasa intimplare a me'? intra Banditul in martie 2008 in tara pulii (aka Romania) cu 2 bucati oglinzi, sede o noapte in Kolozsvar si pleaca de acolo numai cu 1 bucata oglinda. Ardealu-i fruncea :cheers: actualului posesor ii urez sa moara de cancer.

 

legat de faruri, nu va mai agitati, toate-s la fel. ce probleme au unii, li se ard becurile :lol: la dezmembrari cu motorul ala, e clar ca-i muci. daca se arde faza scurta e clar ca acusi incepe sa se auda distributia, sa bata o biela, compresia scade la 3 atmosfere si in final se rupe-n doua.

Suzuki, ce sa-i faci...

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

la dezmembrari cu motorul ala, e clar ca-i muci. daca se arde faza scurta e clar ca acusi incepe sa se auda distributia, sa bata o biela, compresia scade la 3 atmosfere si in final se rupe-n doua.

Suzuki, ce sa-i faci...

ai luato rau pe ulei...te-ai turat ca b-king-ul dupa 6000..INSTANTANEU e pe rosu..nebunie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de faruri, nu va mai agitati, toate-s la fel. ce probleme au unii, li se ard becurile :lol: la dezmembrari cu motorul ala, e clar ca-i muci. daca se arde faza scurta e clar ca acusi incepe sa se auda distributia, sa bata o biela, compresia scade la 3 atmosfere si in final se rupe-n doua.

Suzuki, ce sa-i faci...

 

Caline, de unde mistourile gratuite?

Nu cred ca exista banditist mai multumit de mobra lui decat mine....

N-am mai schimbat un bec auto/moto din 2004 sau 2005, ma intrebam daca au aparut becuri mai luminoase/puternice/ mai cu draci baltati...sunt totusi 7 ani de atunci.

Nu am am intrebat "Koa, cum se schimba becul la far, ca nu stiu...frate ce mobra naspa!" am intrebat daca au aparut intre timp becuri mai performante ca alea de acu' 7-8 ani.

Nici macar nu e ceva urgent. ca mai am lunga.

Nu eu sunt ala care pune Xenon pe o mobra fara instalatie, in far de bec normal (cea mai mare porcarie, un kakat facut praf, sa pui xenon pe un far care nu a fost facut pt xenon...bate si ca dracu, nu lumineaza cum trebuie, si mai si orbesti pe toata lumea.... mi se pare un cocalarism maxim sa pui xenon after-market pe far de bec normal) ...mereu injur noaptea bajetii cu vehicule din anii '90 dar cu xenoane ce lumineaza cel mai puternic in spatele retinei mele

 

Si na, scuza-ma ca nu imi intind jumate de motor pe trotoar, fluturand jet-urile ca pe fasole si am doar probleme d-astea gen, se arde becu, se strica butonu, claxonu' etc... ce sa fac frate daca am o mobra FIABILA (ptiu! ptiu! sa n-o deochi) si am numai chestii d-astea marunte?

TU ESTI ALA CARE NU ESTI MULTUMIT DE BANDIT, si mereu vrei sa-i faci "imbunatatiri"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caline, de unde mistourile gratuite?

Nu cred ca exista banditist mai multumit de mobra lui decat mine....

N-am mai schimbat un bec auto/moto din 2004 sau 2005, ma intrebam daca au aparut becuri mai luminoase/puternice/ mai cu draci baltati...sunt totusi 7 ani de atunci.

Nu am am intrebat "Koa, cum se schimba becul la far, ca nu stiu...frate ce mobra naspa!" am intrebat daca au aparut intre timp becuri mai performante ca alea de acu' 7-8 ani.

Nici macar nu e ceva urgent. ca mai am lunga.

Nu eu sunt ala care pune Xenon pe o mobra fara instalatie, in far de bec normal (cea mai mare porcarie, un kakat facut praf, sa pui xenon pe un far care nu a fost facut pt xenon...bate si ca dracu, nu lumineaza cum trebuie, si mai si orbesti pe toata lumea.... mi se pare un cocalarism maxim sa pui xenon after-market pe far de bec normal) ...mereu injur noaptea bajetii cu vehicule din anii '90 dar cu xenoane ce lumineaza cel mai puternic in spatele retinei mele

 

Si na, scuza-ma ca nu imi intind jumate de motor pe trotoar, fluturand jet-urile ca pe fasole si am doar probleme d-astea gen, se arde becu, se strica butonu, claxonu' etc... ce sa fac frate daca am o mobra FIABILA (ptiu! ptiu! sa n-o deochi) si am numai chestii d-astea marunte?

TU ESTI ALA CARE NU ESTI MULTUMIT DE BANDIT, si mereu vrei sa-i faci "imbunatatiri"

iti spun eu cum e cu xenonul...mai bine sa ma injure 10 persoane decat sa vin din spate in depasire si sa nu fiu vazut de asa zisi soferi care sunt orbiti in oglinda,,,care cica se uita in oglinda doar atunci cand sunt orbiti ca in rest o au doar ca sa isi faca freza..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atitudinea ta nu e un chiar ortodoxa, pentru ca eu sunt unul orbit de xenoane chinezesti, motate aiurea si reglate si mai aiurea. Pana la urma incercam sa ne respectam in trafic, nu sa fim egoisti. Subiectul a mai fost discutat ... cred ca tot pe banditmania.

 

Eu unul sunt impotriva xenonului montat aftermarket ... daca e din fabrica e altceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum nu tre sa blamezi aftermarket-ul, ci cocalarii care si le pun la coltul blocului. sunt convins ca orice banditist o sa faca o treaba excelenta in montare.

ieri am descoperit ca am o micuta pierdere de ulei pe langa partea din fata a capacului din stanga de la motor. pana acum n-a picurat deloc, ieri a inceput. am completat azi cam 200ml.. il duc maine la ambulanta sa ii faca un set de analize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calind face misto de nemultumirile altora si probabil de incapatanarea unora de a zice ca hondai jeniala si alte alea, nu de ale tale Motorocker.

 

Pune-ti xenon dar regleaza-l bine ca de nu ne vedem la semafor! Fii rezonabil in trafic, nu fa altora ce nu vrei sa ti se faca tie... chestii din astea care sunt prea evidente pentru a mai fii spuse. Boondock Saints the movie.

 

o saptamana si plec si eu la muntenegru. tre sa mai imi iau periuta de dinti. :D . drumuri de 300 de km cu 50 km/h here we come.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

o saptamana si plec si eu la muntenegru. tre sa mai imi iau periuta de dinti. :D . drumuri de 300 de km cu 50 km/h here we come.

 

evita Kosovo, ca-s jegosi cu romanii (nu le-am recunoscut "independenta"), la modul ca la iesirea din provincie, te tin mult in "vama/granita"....s-a intors o colega acum si la iesirea din Kosovo a stat 8 ore in "vama"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calind face misto de nemultumirile altora si probabil de incapatanarea unora de a zice ca hondai jeniala si alte alea, nu de ale tale Motorocker.

 

Pune-ti xenon dar regleaza-l bine ca de nu ne vedem la semafor! Fii rezonabil in trafic, nu fa altora ce nu vrei sa ti se faca tie... chestii din astea care sunt prea evidente pentru a mai fii spuse. Boondock Saints the movie.

 

o saptamana si plec si eu la muntenegru. tre sa mai imi iau periuta de dinti. :D . drumuri de 300 de km cu 50 km/h here we come.

si ce crezi ca o sa fie daca ne vedem la semafor??Am venit de sute de ori din spate in depasire si nu ma vedea...ce sa fac sa ma dau jos sa ii bag becu in gat si cel de semnalizare..

 

atitudinea ta nu e un chiar ortodoxa, pentru ca eu sunt unul orbit de xenoane chinezesti, motate aiurea si reglate si mai aiurea. Pana la urma incercam sa ne respectam in trafic, nu sa fim egoisti. Subiectul a mai fost discutat ... cred ca tot pe banditmania.

 

Eu unul sunt impotriva xenonului montat aftermarket ... daca e din fabrica e altceva!

eu unul nu sunt impotriva..chiar imi place cand vad cate o masina cu becuri albastre chiar spre mov..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e problema .. ca din ce am citit lumina albastra (spre mov) e cam interzisa. La xenoane doar cel de 6000 k e "road legal", celalalte de 8000 si 10 mii nu prea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar te simti ciprinhio ? Adica tu imi spui mie ca mergi cu farul setat gresit dinadins tisk tisk tisk. Vezi ca in caz de accident ( doamne fereste ) , din cauza luminii aleia s-ar putea sa devii vinovat. Mai bine dai neste flashuri daca vii ca ghiuleaua( toti venim ca ghiuleaua din cand in cand ) . Tu chiar crezi ca eu nu am aceeasi experienta ca tine de moto- sicane ,taieri de fata, neacordare de prioritate sma ? Doar ca aleg sa nu le sparg mufla altora cu farul meu si prefer sa merg mai grijuliu decat sa sper sau sa impun ca toata lumea sa aiba grija mea pe strada. Prefer sa am mai mult simt comun decat ceilalti participanti ca daca ne enervam cu totii atunci nu mai iesim din harababura. Io fac asa - ori claxonez cand depasesc ceva care s-ar putea sa faca vro manevra ( gen masina in spatele altei masini ), ori flash si claxonez mai ales daca stiu ca n-are timp sa ma observe ( ghiulea mode enabled ). Hai fii putin mai rezonabil ca nu e atat de greu , doar ai facut facultatea de ecologie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e problema .. ca din ce am citit lumina albastra (spre mov) e cam interzisa. La xenoane doar cel de 6000 k e "road legal", celalalte de 8000 si 10 mii nu prea :D

eu am de 8000k dar nu se vede asa albastru ci o lumina alba putenica ziua si mai albastra seara...mias fi dorit un 12000 sau 15000 dar cica nu prea au...ca sunt scumpe si nu trec..

 

Iar te simti ciprinhio ? Adica tu imi spui mie ca mergi cu farul setat gresit dinadins tisk tisk tisk. Vezi ca in caz de accident ( doamne fereste ) , din cauza luminii aleia s-ar putea sa devii vinovat. Mai bine dai neste flashuri daca vii ca ghiuleaua( toti venim ca ghiuleaua din cand in cand ) . Tu chiar crezi ca eu nu am aceeasi experienta ca tine de moto- sicane ,taieri de fata, neacordare de prioritate sma ? Doar ca aleg sa nu le sparg mufla altora cu farul meu si prefer sa merg mai grijuliu decat sa sper sau sa impun ca toata lumea sa aiba grija mea pe strada. Prefer sa am mai mult simt comun decat ceilalti participanti ca daca ne enervam cu totii atunci nu mai iesim din harababura. Io fac asa - ori claxonez cand depasesc ceva care s-ar putea sa faca vro manevra ( gen masina in spatele altei masini ), ori flash si claxonez mai ales daca stiu ca n-are timp sa ma observe ( ghiulea mode enabled ). Hai fii putin mai rezonabil ca nu e atat de greu , doar ai facut facultatea de ecologie.

vezi ca deja calci singur pe legile de circulatie respectosule in trafic...n-ai voie sa claxonezi decat de la cel putin 25 de m si asta inseamna deja cam mult nu crezi...fa tu cum crezi si lasa sfaturile pt alti..cred ca mai mult circuli pe autostrada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un far xenon non stop in fata face mai rau decat un claxon sau un flash, nu de alta dar conduci unde vezi cu ochii,urechile sunt pentru atentionare. Io ti-am zis doar ca nu e frumos. daca nu vrei , nu vrei. :makeout:

Editat de arw357
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un far xenon non stop in fata face mai rau decat un claxon sau un flash, nu de alta dar conduci unde vezi cu ochii,urechile sunt pentru atentionare. Io ti-am zis doar ca nu e frumos. daca nu vrei , nu vrei. :makeout:

stai linistit ca nu iti bate exact in fata bate la fel ca celalt doar ca e mai multa lumina...daca pentru tine un un far de motocicleta te deranjeaza doua faruri cred ca deja sunt prea mult pt tine...m-ai cam enervat cu faza asta...cate motociclete ai avut tovarase??

Editat de ciprinhio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 motociclete asta si anterioara - 60k pe motor facuti din 2009 pana acum si inca 80k pe masina ( scrie la cont). Pe mine nu ma deranjeaza ca ai xenon, si eu vreau sa-mi pun dar n-am inca incredere in faza lunga faza scurta, mi-e frica sa nu ma lase + ca am bagat prea multi bani in ea + multe altele. Problema e ca la xenon, daca nu e setat cum trebuie( si mi s-a parut ca asta ai cam spus in postul anterior ) rupi ochii celuilalt fara drept de apel si asta ma enerveaza pentru ca mi se pare lipsa de simt comun - sa nu-l deranjezi pe altul. Am prieten cu xenon si cu angel eye(s) si ma inteleg foarte bine cu el noaptea la drum lung.

Editat de arw357
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...