Sari la conținut

Accident Cheia


Haurar
 Share

Postări Recomandate

Este posibil sa ai dreptate... insa asta nu'ti justifica aroganta! Pana una alta iti reamintesc ca, cu gumele puse bine sau anapoda, motorul e varza iar motociclistul in spital.

 

Cum am mai spus'o tot pe rubrica "accidente", adevarata arta nu e sa "fii bun" ci mai degraba sa supravietuiesti.

 

Oricine a avut amara experienta a unui accident stie ca, chiar daca dpdv legal a iesit curat ca lacrima, in realitate are si el partea sa de vina.

 

Cheia e foarte periculoasa pentru ca pe acolo circula SI automobile SI camioane (care nu au voie pe Valea Prahovei) asa ca, din pacate, ori rezisti tentatiei sa deschizi gazul cand nu ai vizibilitate ori, daca stii ca nu te poti abtine pur si simplu iti alegi un alt traseu...

 

Recunosc insa ca daca ti'a sunat "ceasul", oricat de prevazator ai fi, tot nu scapi. As fi totusi curios accidentatul ce ar avea de spus...

 

Ride Safe!

 

:eek: Esti cam indecis. Mai devreme ziceai intr-un post de cauciucuri ca s-ar putea sa nu fie puse bine...ce rost are sa despicam firul in patru cand accidentul s-a produs din cauza unui imbecil cu masina? Motoristul e facut franjuri cat si motocicleta si voi o ardeti pe forum de numere indoite, cauciucuri puse anapoda si tocite....sunteti numai motociclisti de duminica si de forum care n-au ce face pe la serviciu si mai dati si voi cate un post ca poate sare cineva si va remarca cum ca ati fi super experimentati si fara cazaturi si accidente. Io zic mai bine sa va uitati in ograda proprie inainte sa va uitati in a altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

V-ati intrebat de la ce vine 79? :eek: (as in 1979). Si la caramida 'pica' mai putini.

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg zilnic prin rahatul asta de Bucuresti ci motorul, este uimitor cu politistii trec cu vederea cum taximetristii pleaca de pe loc faras a dea semnal, cum taie liniile cind vor sa faca la stinga plecind dp loc etc.

si eu apostrofez soferii care nu semnalizeaza, dar este mai usor sa conduci tu preventiv decit sa ii injuri pe altii. m-a dat si pe mine unul jos cind a schimbat directia fara sa se uite in oglinda si fara sa semnalizeze, din fericire nu m-am dat peste cap la stoppie, doar am cazut pe o parte cind m-am oprit. si acum consider ca tot vina mea a fost pentru ca am vrut sa il depasesc pe dreapta.

care din cei care ati postat aici imi puteti spune ca voi conduceti strict legal?

 

ii urez baiatului insanatosire grabnica mai ales la mina dreapta din cauza careia s-a intimplat accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg zilnic prin rahatul asta de Bucuresti ci motorul, este uimitor cu politistii trec cu vederea cum taximetristii pleaca de pe loc faras a dea semnal, cum taie liniile cind vor sa faca la stinga plecind dp loc etc.

si eu apostrofez soferii care nu semnalizeaza, dar este mai usor sa conduci tu preventiv decit sa ii injuri pe altii. m-a dat si pe mine unul jos cind a schimbat directia fara sa se uite in oglinda si fara sa semnalizeze, din fericire nu m-am dat peste cap la stoppie, doar am cazut pe o parte cind m-am oprit. si acum consider ca tot vina mea a fost pentru ca am vrut sa il depasesc pe dreapta.

care din cei care ati postat aici imi puteti spune ca voi conduceti strict legal?

 

ii urez baiatului insanatosire grabnica mai ales la mina dreapta din cauza careia s-a intimplat accidentul.

 

strict legal, extrem de putini probabil. Dar eu consider ca poti face gat si cere razbunare si dreptate doar atunci cand conduci fara a incalca nici o regula si altcineva greseste. Ce parere ai daca politistii ne-ar lua si pe noi ptr nesemnalizarea directiei de mers cu 50m inainte de manevra? Sau ptr trecut printre masini aflate in mers(chiar si cu viteza mica, atunci cand esti sigur ca te-au vazut si ti-au facut loc, cum fac si eu de ex)? In rest, accidentele minore, care in cazul masinilor se rezuma la o aripa indoita, la motociclisti se indoaie cate o mana. De aceea motociclistul tre sa se mai pazeasca si singur. Stii cum se zice "Dzeu iti da, dar mai da si tu din coate"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:eek: Esti cam indecis. Mai devreme ziceai intr-un post de cauciucuri ca s-ar putea sa nu fie puse bine...ce rost are sa despicam firul in patru cand accidentul s-a produs din cauza unui imbecil cu masina? Motoristul e facut franjuri cat si motocicleta si voi o ardeti pe forum de numere indoite, cauciucuri puse anapoda si tocite....sunteti numai motociclisti de duminica si de forum care n-au ce face pe la serviciu si mai dati si voi cate un post ca poate sare cineva si va remarca cum ca ati fi super experimentati si fara cazaturi si accidente. Io zic mai bine sa va uitati in ograda proprie inainte sa va uitati in a altora.

 

 

 

Nu sunt deloc "indecis", insa tu esti cu siguranta neatent - eu NU am afirmat nici o clipa nici ca sunt si nici macar ca s'ar putea ca gumele sa fie puse invers, ci doar ca DACA intr'adevar sunt puse anapoda asta spune multe...

 

Te asigur ca interventiile mele pe forum, in special la rubrica "accidente", nu au ca scop sa'mi trambitez sutele de mii de km in sha ci pur si simplu de a incerca sa atrag atentia asupra greselilor atunci cand e cazul, asa cum ma pricep eu mai bine.

 

Se pare insa ca, asa cum spunea si cineva mai inainte, majoritatea celor ce posteaza pe aici o fac in spiritul "senzationalului Dan Diaconescu in direct" si mai putin pentru a invata din experientele altora.

 

Necunoscand concret conditiile accidentului din acest topic, nu'l acuz pe motociclist in nici un fel... cel putin deocamdata, insa afirm cu vehementa ca orice motociclist care "se da" pe Cheia cu supersport ar trebui sa se astepte oricand ca la iesirea dintr'un ac de par fara vizibilitate sa dea de un conservar care intoarce pe linia continua.

 

Decat sa "mori cu dreptatea in mana" mai bine sa fii un pic prevazator. Atat!

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac un apel pe aceasta cale ,la colegii' nostrii motopolitisti: macar voi aplicati legea si sanctionati-i, nu ii iertati si aplicati legea. Dati amenzi si pentru cele mai usoare greseli. De fapt nu exista greseli mici si mari. O lipsa de semnal poate costa viata unui om, a unei rude sau chiar a voastra. Nu au nici cel mai mic respect pentru nimeni si nimic. Multi nu au ce cauta in trafic sunt VARZA. Constat cu stupoare si durere ca sunt pline strazile de nesimtiti. Am ajuns zilnic, sa fac benevol munca de prevenire. Ma opresc langa cei ce gresesc si-i apostrofez la modul civilizat, le aduc aminte de semnal, etc. Multi ma privesc ca (cuvant jignitor), nu au capacitatea de a intelege ce vreau de la ei. Si atunci cand nu aplica lucruri simple, ce pretentii avem de la ei, sa inteleaga ce semnifica linia continua ? Interdictia de a depasi in curba...? Ce tupeu pe noi, sa le pretindem sa se asigure, sa cedeze prioritatea, sa dea un semnal nu cu 50 de metri in oras, dar macar 5- 10 metri, ca sa stim si noi prostii ce intentie au, sa nu acceleram pe banda noastra si sa dea muistul peste noi ( ma iertati dar sunt indignat) sa ne rupa picioarele, sau mai rau...

 

Ai dreptate, stau si ma gandesc, daca venea cu TIR cu incarcatura de 25to sa o fi lovit pe aia, atunci ce ar fi zis ,pff ce Uoameni !

Insanatosire grabnica motociclistului.

P.S. Sincer sper sa il\o dea in judecata pt vatamare corporala

Editat de atze3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai fratilor, chiar nu va inteleg. am zeci de prieteni care s-au tavalit si nu m-am cocosit sa impartasesc si cu voi faptul ca oamenii aia au cazut. o data, acu' vreo doi ani, am plecat 4 pe cheia si ne-am intors doar 2 cu mobrele intregi. chiar nu inteleg topicurile astea de "dat in gat". ce pana mea e in capul vostru. ce invatati voi din genul asta de topicuri? a cerut omul vreun ajutor? are nevoie de ceva de la voi? e de donat sange? vrea parale sa-si repare vitezana? ce mama dracu atata vorbaraie fara rost? a cazut, pe barba si viteza lui, nu e ceva special. era ceva iesit din comun daca un motociclist intorcea pe dubla si era lovit de o masina (slava domnului, nu am ajuns asa rau), dar asa, nu e nimic, asta e intreg, mobra se face sau nu, soferii o sa intoarca in continuare aiurea si tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai fratilor, chiar nu va inteleg. am zeci de prieteni care s-au tavalit si nu m-am cocosit sa impartasesc si cu voi faptul ca oamenii aia au cazut. o data, acu' vreo doi ani, am plecat 4 pe cheia si ne-am intors doar 2 cu mobrele intregi. chiar nu inteleg topicurile astea de "dat in gat". ce pana mea e in capul vostru. ce invatati voi din genul asta de topicuri? a cerut omul vreun ajutor? are nevoie de ceva de la voi? e de donat sange? vrea parale sa-si repare vitezana? ce mama dracu atata vorbaraie fara rost? a cazut, pe barba si viteza lui, nu e ceva special. era ceva iesit din comun daca un motociclist intorcea pe dubla si era lovit de o masina (slava domnului, nu am ajuns asa rau), dar asa, nu e nimic, asta e intreg, mobra se face sau nu, soferii o sa intoarca in continuare aiurea si tot asa.

:eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mirci si monsteristu', daca aveti chef sa palavragiti despre cum va dati voi pe Cheia va rog sa deschideti topic separat la "Motociclisti in fiecare zi" sau la "Motociclisti in timpul liber". Aici era cel putin la inceput un topic cu un accident si voi doi n-ati fost implicati in accidentul ala, si nici macar nu vorbiti despre accidentul ala sau despre ce s-a intamplat acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu obisnuiesc sa iau parte la discutii de acest gen, dar din respect pentru cel accidentat (oricine ar fi) cred ca moderatorii ar trebui sa taie avantul palavragiilor de aici; sa arati, prin ceea ce scrii, ostilitate, sau cel putin indiferenta, fata de un om aflat in spital, e prea mult; cei care nu cunosc date despre accident sau despre cel accidentat, sau nu spun macar un simplu " sa te faci mane sanatos", taceti dracului odata pentru totdeauna ca ne-am saturat de voi. ce conteaza ca avea cauciucuri varza, puse invers, sau ca a franat in mai mult de x miimi de secunda; poate ca maine- poimaine voi veti fi in sant iar el va opri, va suna la 112, si va sta langa voi pana vine smurdu sau al de sus ca sa va scape de suferinta. toti suntem motociclisti, cu bune si cu rele, nimeni nu e perfect, si trebuie sa ne respectam si sa ne ajutam cu orice prilej.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am impresia ca sunt foarte multi dobitoci pe forumul asta care comenteaza aiurea :P dar asta e doar parerea mea . Sanatate baiatului !

:eek: :D :)

Eu sunt convins ca sunt foarte FOARTE multi

Sunt scarbit de cei care nu au nici o treaba, scriu doar ca sa ajunga si ei "Super Membra"

Sanatate baiatului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu obisnuiesc sa iau parte la discutii de acest gen, dar din respect pentru cel accidentat (oricine ar fi) cred ca moderatorii ar trebui sa taie avantul palavragiilor de aici; sa arati, prin ceea ce scrii, ostilitate, sau cel putin indiferenta, fata de un om aflat in spital, e prea mult; cei care nu cunosc date despre accident sau despre cel accidentat, sau nu spun macar un simplu " sa te faci mane sanatos", taceti dracului odata pentru totdeauna ca ne-am saturat de voi. ce conteaza ca avea cauciucuri varza, puse invers, sau ca a franat in mai mult de x miimi de secunda; poate ca maine- poimaine voi veti fi in sant iar el va opri, va suna la 112, si va sta langa voi pana vine smurdu sau al de sus ca sa va scape de suferinta. toti suntem motociclisti, cu bune si cu rele, nimeni nu e perfect, si trebuie sa ne respectam si sa ne ajutam cu orice prilej.

 

Superb comentariul! :eek:

 

Sincerele mele felicitari! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tare! :) Omu' s-a oprit in stoppie, si oamenii o ard ca avea gume naspa! :D :eek:

 

Pe cheia e simplu: dai geamu' jos, opresti muzica, si ciulesti urechile. Probabil ca motoristu avea viteza, dar trebuia sa-l fi auzit.

 

PS: Dati-va voi tare ca va fereste toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa sanatate omului ca stiu cum e..am vazut si eu asfaltu destul de curand, nu ca el asa de grav dar destul de naspa, insa, am fost si eu pe cheia anu trecut si m-am speriat de cati rideri ma depaseau in curba si mai ales cu ce viteza..pana la urma e treaba lor, motorul lor si viata lor, numai ca uni si-o si cauta..asta e..

cand te dai pe o racheta asumati ce faci..

nu zic ca omu e vinovat, departe de mine gandul,ci pur si simplu a avut un ghinion..un conservar a intors masina acolo..iar el a venit exact atunci..asta e se mai intampla..si pt ca se mai intampla, fi tata constient de asta..pune echipament, echipeaza motor, antreneazata pt motorul tau....ca ala se alege cu o indoitura la tabla..tu eu sau altul putem sfarsi aiurea..

asta ar trebui sa invatam..

din nou multa sanatate omului si multa meditatie de acum incolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DECI.... !!!!

 

 

Motociclistul nu este in spital cum ati zis multi dintre voi, are o mana in gips, este sifonat, dar OK.

A citit forumul si ce-i drept ii este scarba de unii dintre voi, ba chiar m-a sfatuit sa las moarta discutia aici pt ca nu merita.

 

 

DECI.... !!!

 

transmite-i te rog ca imi e aceeasi scarba de el cu numarul ala.

 

mai spune-mi o data cum l-ati indoit voi sa nu il recunoasca in oras. mi-a placut mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DECI.... !!!

 

transmite-i te rog ca imi e aceeasi scarba de el cu numarul ala.

 

mai spune-mi o data cum l-ati indoit voi sa nu il recunoasca in oras. mi-a placut mult

 

 

hehe

man, io zic sa-ti iei o telescopica si sa iesi la vanatoare prin oras. cum vezi un nr. indoit, ii iei la omor. sau mai usor, hai la arc sau pe la diferite adunari si baga mare, exprima-ti repulsiafata de nr.-ndoite. auzi, da' cu nr. dat cu spray de lant si-aruncata tzarana deasupra am voie? asa-ti mai creez repulsie? nu de alta, da sa dai dreaq-n hepatita...

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am avut rabdare sa citesc decat pana la pagina 8 si cu stupoare vad ca multi vorbesc dar nu prea au idee despre franare....ce tot o ardeti atata cu guma de spate la o franare d-asta violenta guma de fata toata treaba. guma de fata a fost cam neglijata...d-aici imi dau seama de experienta celor care isi dau cu parerea.

daca omu avea gumele tocite ar fi trebuit sa deduceti ca nu se dadea tare (pt ca voi asa ati fi facut pt ca asa ganditi "daca eu nu pot nimeni nu poate" sau daca unu poate sa faca ceva ce eu nu pot e kikiracer si nebun) desi poate mergea....treaba lui.... insanatosire grabnica!

eu am o motocicleta cu care nu pot merge constant mai mult de 95 de km/H pt ca i-am modificat putin raportul. si da mi-as indoi si eu numarul dar s-a indoit de la sine prin padure si asa imi place indoit. de ce il las asa???? pt ca si motoreta mea mica imediat prinde peste 60 (NU MAI MULT DE 95 CUM SPUNEAM) si-mi iau amenda asa ca LINISTE!

multi vorbesc cu frica si vaor sa-si sugereze ca ei puteau sa evite pt ca au asa niste skiluri deosebite si mergeau asa de preventiv ca nici nu erau acolo!

punet-va gume noi si stati acasa ca nu veti avea accident!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tot o ardeti atata cu guma de spate la o franare d-asta violenta guma de fata toata treaba. guma de fata a fost cam neglijata...d-aici imi dau seama de experienta celor care isi dau cu parerea.

Din moment ce a facut stoppie, guma fata a tinut. Daca era o opinca, ar fi rupt aderenta, ar fi pierdut fata si s-ar fi dus taras in masina sau in sant.

O mai spun o data, gumele erau montate corect. Mai multe detalii ne pot da baietii care stiu "cu ce se mananca" gumele, in speta mac. Dar sunt ferm convins ca ei nu stau sa citeasca toate aberatiile pe care le posteaza unii pe aici. Au lucruri mult mai bune de facut.

 

 

multi vorbesc cu frica si vaor sa-si sugereze ca ei puteau sa evite pt ca au asa niste skiluri deosebite si mergeau asa de preventiv ca nici nu erau acolo!

True. Mi-am readus aminte de accidentul lui Soso. Si acolo erau o serie de "motociclisti" care ar fi reusit sa evite accidentul, cu aceleasi skill-uri. Dar hai sa nu readucem in discutie asta, oricum se fac 'shpe mii de posturi aiurea.

 

 

 

On-topic: Cum se mai simte motociclistul in cauza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

True. Mi-am readus aminte de accidentul lui Soso. Si acolo erau o serie de "motociclisti" care ar fi reusit sa evite accidentul, cu aceleasi skill-uri. Dar hai sa nu readucem in discutie asta, oricum se fac 'shpe mii de posturi aiurea.

 

 

 

On-topic: Cum se mai simte motociclistul in cauza?

 

dacae vorba de Soso care face motocross vreau sa zic ceva celor care carcotesc aiurea.....

am pus pariu odata cu-n motociclist cu acte in regula ca nu-i in stare sa parcurga pista de motocross(era perfect uscata) de la zarnesti fara sa puna picioru jos. deci retineti doar sa parcurga cu viteza mica fara sarituri. i-am dat dr-z-ul meu si n-a avut curaj sa urce panta aia mai abrupta. deci punct.

baietii aia zboara pan aer....pana acolo mai e multa mamaliga de mancat!

care n-a incercat si are curiozotatea sa vada diferenta sa mearga putin p-acolo si sa-si dea seama de nivelul sau.

 

n-are rost sa incercam sa parem ceea ce nu suntem ca devenim penibili!

 

in rest numa de bine s-auzim !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dacae vorba de Soso care face motocross vreau sa zic ceva celor care carcotesc aiurea.....

am pus pariu odata cu-n motociclist cu acte in regula ca nu-i in stare sa parcurga pista de motocross(era perfect uscata) de la zarnesti fara sa puna picioru jos. deci retineti doar sa parcurga cu viteza mica fara sarituri. i-am dat dr-z-ul meu si n-a avut curaj sa urce panta aia mai abrupta. deci punct.

baietii aia zboara pan aer....pana acolo mai e multa mamaliga de mancat!

care n-a incercat si are curiozotatea sa vada diferenta sa mearga putin p-acolo si sa-si dea seama de nivelul sau.

 

n-are rost sa incercam sa parem ceea ce nu suntem ca devenim penibili!

 

in rest numa de bine s-auzim !

Nope. alt soso.

 

Bai, cand pica un chopperist? Am chef de putina caterinca. Sau mai bine un bmw 650. uuuuu... abia asteeeept. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope. alt soso.

 

Bai, cand pica un chopperist? Am chef de putina caterinca. Sau mai bine un bmw 650. uuuuu... abia asteeeept. :P

Topicul asta s-a dus in bozii si ca sa fac ordine pe aici ar trebui probabil sa sterg mai mult de jumatate, asa ca o sa fiu si eu in ton cu lumea (adica off-topic) si o sa-ti raspund pe partea cu chopperistii: ultima data a picat domnu' doctor Circel, au iesit 3 zile si 125 de replici in special in versuri (din care a trebuit sa tai mai nimic), asa ca asta e alta lume, fara injuraturi, aproape fara atacuri la persoana, fara tampenii... Bine, oricum atacul la persoana raportat si cenzurat era de la unul care se da pe sport-touring, nu pe dihanii din alea pline de crom...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inchideti topicul asta ca deja nivelul de zgomot depaseste cu mult nivelul de info. Mai lipseste sa mai apara posturi cu tipa pe cross sau mai stiu eu ce ca sa fie total pe aratura.

 

Inchideti si daca mai e ceva relevant sa se dea PM la admin si sa add el update.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...