Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Normal. Faptul ca ai optat pentru BMW te califica mult in stanga. Scuze, dar nu m-am putut abtine.

 

 

 

 

 

Si vedeti ca boieru' a zis "majoritatea", deci nu toti posesorii de AT sunt destepti. Asa ca nu aruncati cu banii ca nu se stie daca va iese :D Uite, de exemplu mie nu mi-a iesit, chiar daca am 2 AT-uri. Eu ma incadrez mult in stanga, pe palier. Probabil trebuie sa-mi mai cumpar vreo 2-3...

 

Mai draga,

Ai grija sa nu cumva sa te prezinti cu amandoua ca fac cumva si te pagubesc de una casa am io 3 (TREI).

cine da mai mult ?

in rest toate bune si-mi ramane oftica pt cea din 2002. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AT-ul din 2002 s-a vandut la primul care a venit s-o vada. Dupa aceea au sunat in draci... cu putin efort puteam sa organizez o licitatie :lol:

 

Si asa, mai am 2. RD07 si RD03. Asta din urma o sa incerc sa-l transform intr-un motor de rallyraid.

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

V-as ruga sa reveniti la un ton calm, politicos si de oameni seriosi.

Nimeni nu e perfect. I-a scapat omului o replica (@boieru) si ati si inceput roiala.

Constructiv ar putea avea loc si discutiile despre intrunire.

Din pareri diferite ar fi bine sa extrageti esenta si sa ajungeti la un numitor comun.

 

Dpmdv e simplu. Cine isi doreste serios aceasta intrunire, pune mana si organizeaza ceva. Oricum, oricand.

Cine vrea sa vina, vine.

Daca o iei cu poll-uri, etc, multora le va fi usor sa dea sfaturi. Te iei dupa iei si te trezesti ca nu mai vin.

Plus ca multi nu sunt genul de "implicati" ci vor doar sa faca cineva ceva, fiindca ei vin oricum.

Asa ca, important e sa fie intrunire. Acolo, va intalniti, discutati liber, fata in fata si stabiliti si ce/cum organizati in 2010.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand mai prietene, si aici ma refer la Dan Cata, eu nu am intrat pe forumul vostru sa o balacaresc aiurea, sau sa ma umflu in pene ca am citit undeva de clopotzelul ala al lui Gauss... Eu am ramas la talanga vacii mele, si discutam cu oameni asemeni mie, care au facut o alegere inteligenta cand si-au cumparat acest model de motocicleta. Imi place si mie Bmw-ul, dar nu mi-as cumpara niciodata. Nu am spus ca cei care au Afrika Twin sunt mai desteptzi decat cei cu Bmw, am spus ca in general sunt oameni inteligenti. Nu isi cumpara orice pusti care a primit niste bani de la parintzi o Afrika. Multi isi iau motociclete de fitze, dar cine are un XRV, l-a cumparat pentru ca stie ce vrea. La asta ma refeream. Se pare ca a fost necesar sa explic, sa inteleaga si unii cititori posesori de Bmw. Cei pe care ii stiu eu sunt super baietzi, dar se pare ca au si ei uscaturile lor...

Eu zic sa terminam balacareala asta aiurea, cu cate motoare are fiecare, si sa discutam despre intalnirea in sine, ca timpul trece repede... De aceea, hai sa facem o lista cu cine ar vrea sa participe, sa vedem de cate persoane este vorba, si fiecare sa spuna cam ce fel de intalnire isi doreste.

 

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca a fost necesar sa explic, sa inteleaga si unii cititori posesori de Bmw. Cei pe care ii stiu eu sunt super baietzi, dar se pare ca au si ei uscaturile lor...

 

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine ar fi ca locatia sa fie, asa cum s-a mai propus, in centrul tarii. Organizatori: posesori de Africana din zona. Deci: Cine este dintr-o astfel de zona si doreste sa se ocupe ? @DHamzea ?

 

in ce consta "ocuparea" ?

in a gasi o poiana buna de campat, sa fie in apropiere un paraias si eventual un traseu de calarit "bestiile"

nu-i mare lucru, asa ca, daca vreti, se rezolva.

doar cadeti de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Vlad -cort - codru

 

 

 

Daca ramane locul in natura , organizarea practic nu este necesara...ne trebuie doar o locatie si o data.

In rest fiecare isi aduce ce vrea. In ceea ce priveste o intilnire mai organizata, eu zic ca putem vb despre ea, fata in fata

la asta din anul acesta . Daca ne iese, putem vb pt la anul,... daca nu, oricum nu are rost sa ne mai stresam

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi este tot una cum si unde. Daca pot sa-mi iau liber de la servici vin, sa ne si vedem fetele din spatele nickname-urilor.

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - ?

4. Cstelia - ?

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza - ?

8. Jaques - ?

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Lechian - ?

12. Oly - ?

13. Sherky - ?

14. Kanvulf - ?

15. 84 SBF - ?

16. Gabi RD03 - ?

17. Sora 13 - ?

18. Gaxel - ?

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - ?

21.RIP Husi - ?

 

Mai sunt multzi pe care nu i-am trecut aici. Ordinea e total aleatorie. Eu am facut lista in functie de cum am gasit postari de-ale voastre pe forum. Deci sper sa nu se supere nimeni ca e mai sus sau mai jos. Nu e un top. Astept completari la lista, inclusiv cu persoanele pe care nu le-am trecut eu, Doar la mine in orash mai sunt 4 Afrikane, si nu i-am trecut pe lista pe posesori.

Se mai poate trece si pasagerul, in cazul in care se vine cu pasager. Hai sa vedem catzi suntem, si care sunt optinunile. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - ?

4. Cstelia - ?

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza - ?

8. Jaques - ?

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Lechian - ?

12. Oly - ?

13. Sherky - ?

14. Kanvulf - ?

15. 84 SBF - ?

16. Gabi RD03 - ?

17. Sora 13 - ?

18. Gaxel - ?

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - cort - natura; cu pasager

21.RIP Husi - ?

 

 

 

M-am trecut la locul meu :D

 

Cstelia....credeam ca fata ta e cea din avatar .. :lol:

Editat de vlad302
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - ?

4. Cstelia - ?

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza - ?

8. Jaques - ?

9. A.TW. - ?

10. Pedros - La iarba verde,cort,riu ,piriu,padurice.Nu pensiunilor. :lol:

11. Mircea Lechian - ?

12. Oly - ?

13. Sherky - ?

14. Kanvulf - ?

15. 84 SBF - ?

16. Gabi RD03 - ?

17. Sora 13 - ?

18. Gaxel - ?

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - ?

21.RIP Husi - ?

 

Mai sunt multzi pe care nu i-am trecut aici. Ordinea e total aleatorie. Eu am facut lista in functie de cum am gasit postari de-ale voastre pe forum. Deci sper sa nu se supere nimeni ca e mai sus sau mai jos. Nu e un top. Astept completari la lista, inclusiv cu persoanele pe care nu le-am trecut eu, Doar la mine in orash mai sunt 4 Afrikane, si nu i-am trecut pe lista pe posesori.

Se mai poate trece si pasagerul, in cazul in care se vine cu pasager. Hai sa vedem catzi suntem, si care sunt optinunile. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine e administrator pe sectiunea asta de forum, dar dupa ce o sa fie gata lista finala, o sa il rog sa stearga listele intermediare, pentru a nu umple topicul aiurea.

Ma bucur ca incepem sa ne mobilizam putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - cort

4. Cstelia - ?

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza - ?

8. Jaques - ?

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Lechian - ?

12. Oly - ?

13. Sherky - ?

14. Kanvulf - ?

15. 84 SBF - ?

16. Gabi RD03 - ?

17. Sora 13 - ?

18. Gaxel - ?

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - cort - natura; cu pasager

21. RIP Husi - ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, cu parere de rau va spun ca eu nu particip. nu voi si in tara nici eu nici motoreta. mi-ar placea dar chiar nu se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - cort

4. Cstelia - ?

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza - ?

8. Jaques - ?

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Lechian - ?

12. Oly - ?

13. Sherky - ?

14. Kanvulf - ?

15. 84 SBF - iarba verde, cort, nu ma prea intereseaza unde daca pot, vin

16. Gabi RD03 - ?

17. Sora 13 - ?

18. Gaxel - ?

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - cort - natura; cu pasager

21. RIP Husi - ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Nu stiu cine e administrator pe sectiunea asta de forum, dar dupa ce o sa fie gata lista finala, o sa il rog sa stearga listele intermediare, pentru a nu umple topicul aiurea.

 

Moderator.

Mai este si @Soso deasupra mea, pe intregul colt al enduristilor.

Lista admini si moderatori.

O sa urmaresc oricum topicul, dar da-mi un PM cand e gata totul si rezolvam ca la carte.

 

Vad ca @boieru` mi-a pus gand rau si m-a pus pe lista.

Primiti si monocilindristi Yamaha?

Anul asta cred ca as merge cu placere la mai toate intrunirile ETA (enduro-touring & adventure), fiindca as fi mult mai in elementul meu si m-as bucura sa va cunosc pe mai multi de pe aceasta subsectiune.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - cort

4. Cstelia - ?

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza - ?

8. Jaques - cort, casutza, cabana, pensiune ( si cam atat ca este criza), locatie potrivita motoretei ( nu oras de campie), 2 nopti si o zi de traseu comun.

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Lechian - ?

12. Oly - ?

13. Sherky - ?

14. Kanvulf - ?

15. 84 SBF - iarba verde, cort, nu ma prea intereseaza unde daca pot, vin

16. Gabi RD03 - ?

17. Sora 13 - ?

18. Gaxel - ?

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - cort - natura; cu pasager

21. RIP Husi - ?

 

Anul trecut, in locul de intrunire al transalpistilor, am fost prezent si m-am vazut cu Mircea Leschian. Imi amintesc bine ca s-au aratat mai multi amatori ( posesori de Africa Twin). Acum, dupa aceasta experienta, stiu ca fara ceva mai hotarat si organizat, chiar cu riscul ca multora sa nu convina, nu poate sa iasa nimic. Repetam discutiile de anul trecut ? Ce s-a schimbat intre timp ? Poate doar faptul ca inca nu am intrat in sezon si le este dor oamenilor de plimbari si sunt activi pe forum.

 

Si ca sa fiu un pic mai constructiv am cateva propuneri de locatii si trasee:

 

1: Campare/cazare in zona Obarsia Lotrului cu posibilitatea de a da o tura pe o bucata de Transalpina si in zona, traseu in circuit si 2 nopti in aceeasi locatie.

2: Noapte 1 zona Polovragi/Horezu/Rm Valcea, traseu: Novaci - Ranca - Ob Lotrului - Petrosani - Campu lui Neag - Cerna Sat - Herculane, Noapte 2 Herculane ( in zona )

3: Campare/cazare rona Rasnov, traseu: Rasnov - Poiana Marului - Sinca Veche - Recea - Victoria - Cartisoara - Balea Lac - Curtea de Arges - Campulung - Rucar - Rasnov

 

Si lista poate continua cu zeci de astfel de variante

 

Boierule, prin eveniment eu nu inteleg intrunire moto gen Ploiesti Motorock. Am mentionat ca ceva gen EMA sau concursuri offroad.

 

Va rog sa nu va suparati pe mine, dar asta este doar parerea mea. Mie mi s-ar parea mult mai interesant asa. In plus daca facem club sau nu este o problema care ma depaseste. Nu inteleg nevoia sau avantajele. Poate se gaseste cineva sa ma lumineze si pe mine.

 

P.S. Daca este nevoie si pot sa ajut, ma ofer voluntar pt organizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna frumos traseul, dar sa vedem daca se poate... Sa vedem ce spun si restul... Nu trebuie sa fie foarte obositor, mai ales pentru cei care vin de la distantza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - cort

4. Cstelia - ?

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza - ?

8. Jaques - cort, casutza, cabana, pensiune ( si cam atat ca este criza), locatie potrivita motoretei ( nu oras de campie), 2 nopti si o zi de traseu comun.

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Lechian - ?

12. Oly - ?

13. Sherky - ?

14. Kanvulf - poate il conving sa se bage dupa ce se intoarce in tara :D

15. 84 SBF - iarba verde, cort, nu ma prea intereseaza unde daca pot, vin

16. Gabi RD03 - ?

17. Sora 13 - ?

18. Gaxel - ?

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - cort - natura; cu pasager

21. RIP Husi - padure - cort - foc - bere :lol:

22. Axl - pe el sigur il conving sa se bage ( daca isi pune scuteru' pe picioare')

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - cort

4. Cstelia - ?

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza + Razvan - cort, codru si voie buna :lol:

8. Jaques - ?

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Lechian - ?

12. Oly - ?

13. Sherky - ?

14. Kanvulf - ?

15. 84 SBF - ?

16. Gabi RD03 - ?

17. Sora 13 - ?

18. Gaxel - ?

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - cort - natura; cu pasager

21. RIP Husi - ?

 

 

@vis-a-vis.... n-as vrea sa par snoaba dar cred ca ar fi fost frumos sa fie numai AT ...daca vrei intalnire de enduro mergi la Bikes on Ice ca acolo majoritatea sunt pe asa ceva..

 

@ Boieru ... nu vreau sa ma fi inteles gresit la postul meu de acum cateva pagini... ideea e ca mie mi s-a luat de intalniri la care se lasa cu ambalat de motoare si cu dat pe o roata...pur si simplu nu sunt pe gustul meu...

uite la Bikes on Ice sambata seara ne adunasem in jurul focului sa cantam si vine un nene si se apuca si isi ambaleaza motorul ...TOTI s-au oprit din cantat si au inceput "lasa-ne!!! lasa-ne"

 

in opinia mea asta a fost o chestie de foarte bun simt si ma astept ca la intalnirea AT sa se intample la fel...80% pe acelasi rationament exprimat de tine mai devreme cu "posesorii de AT E destepti"

 

hai numai bine si poate ne gasim la o intalneala :D

Editat de antenutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna frumos traseul, dar sa vedem daca se poate... Sa vedem ce spun si restul... Nu trebuie sa fie foarte obositor, mai ales pentru cei care vin de la distantza...

 

Salutare,

sunt de aceeasi parere cu Boier Dumneavoastra.

traseul propus este de o frumusete rara dar putin cam mult pentru un grup care in mare parte

nu ne cunoastem, nu stim limitele fiecaruia etc. etc. seamana mai mult cu un RALLY RAID ce noi nu ne-am propus pt. aceasta data.

inca o data Boierule multam ca m-ai inclus in lista dar ce nu stii este ca eu construiesc o casa la HOREZU si din data de 15 ale lunii Martie am disparut val-vartej acolo.

nu incerc sa ma dau dupa visin dar nu am net acolo asa ca vizionarea sitului va fi sporadica site rog sa-mi dai pe PM nr. tau de telefon ca din cand in cand sa te sun si sa mai aflu noutati, bineinteles daca nu te deranjaza.

multam fain. si toate bune. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o nelamurire in legatura cu tipul de ulei care trebuie folosit la suspensia fata. Unii spun ca ar fi 15w altzii 10w iar eu am gasit in cartea tehnica ca ar fi 5w. "Fork oil type............................ 5 w oil fork".

 

Am schimbat deunazi arcurile fata cu arcuri progresive de la Wilbers (noi, luate de pe eBay). Producatorul (wilbers) recomanda pentru motorul meu, din '92, ulei 7,5w.

Din cate am inteles eu de la cei mai mari, cu cat cifra e mai mare, cu atit revenirea e mai lenta.

 

Numai bine,

 

Vampi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Boieru - intrunire la cort si foc de tabara, oriunde in tzara, dar in mijlocul naturii, nu la pensiuni sau hoteluri.

2. Perl -cort -codru-i frate cu romanu

3. Dan Hamzea - cort

4. Cstelia - ?

5. Popescu Mihai Raul - ?

6. Axa cu Scame - ?

7. Antenutza - ?

8. Jaques - cort, casutza, cabana, pensiune ( si cam atat ca este criza), locatie potrivita motoretei ( nu oras de campie), 2 nopti si o zi de traseu comun.

9. A.TW. - ?

10. Pedros - ?

11. Mircea Lechian - ?

12. Oly - ?

13. Sherky - la cort ... doar doar ne-om intalni odata :lol:

14. Kanvulf - ?

15. 84 SBF - iarba verde, cort, nu ma prea intereseaza unde daca pot, vin

16. Gabi RD03 - ?

17. Sora 13 - ?

18. Gaxel - ?

19. Mae - ?

20. Vlad 302 - cort - natura; cu pasager

21. RIP Husi - ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...