Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Backup_of_Backup_of_Graphic1.jpg

Maestre poate i-mi pui si mie numele ..........pe toate gardurile si sa scrii acolo unde trebuie SORIN.

vream sa te intreb daca reflectorizantul poate sa stea afara fara probleme.

multam. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Maestre poate i-mi pui si mie numele ..........pe toate gardurile si sa scrii acolo unde trebuie SORIN.

vream sa te intreb daca reflectorizantul poate sa stea afara fara probleme.

multam. :crack:

 

 

se poate domnu sorin. mai pe seara.

 

CINE VREA STICKERE CU SIGLA AT, PE REFLECTORIZANT, 4 BUCATI COSTA 12 RON+o tura cand va prind cu motoru la o intrunire! SA DEA MESAJ PRIVAT CU NUMELE CARE VREA SA APARA PE SIGLA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/...ctrotec-II-0001

 

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/...ets/Arai-TOUR-X

 

am uiat sa mentionez ca MATERIALUL REFLECTORIZANT ESTE DE 10 ORI MAI SCUMP DECAT CEL NORMAL. ESTE FOARTE CASANT SI O SA IL PUNETI PE LOCURI MAI DREPTE. deci pentru 10 motoare, adica cate 4 de ficare. 4x10buc=40 bucati, folosesc 50cm*120cm de material. dar pretul va fi tot de 3 ron pe bucata... adica 12 lei. practic nu castig mai nimic. cred ca doar cei 2 lei din acei 12. aveti noroc ca imi place AT-ul. daca am sa vad vreuna la vreo intrunire cu stickere de ale mele, mi-o dati si mie o tura da?

 

final.jpg

trece-ma si pe mine cu 4buc

gabalau

 

e cineva interesat de o toba micron noua?

am 2buc

una pentru africana mea si una de vinzare

le-am probat pe amindoua si suna bestial

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate domnu sorin. mai pe seara.

 

CINE VREA STICKERE CU SIGLA AT, PE REFLECTORIZANT, 4 BUCATI COSTA 12 RON+o tura cand va prind cu motoru la o intrunire! SA DEA MESAJ PRIVAT CU NUMELE CARE VREA SA APARA PE SIGLA.

 

 

CORECT se zice" pa supt sara "

multam fain. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrerup putzin discutrzia despre stickere. Sper sa nu va suparati.

Am schimbat recent gumele pe Afrikana, si am constatat ca la roata de fatza, inelul e varza. Aluminiul e oxidat puternic, si in unele locuri lipseste mult din grosimea inelului. Draku stie de la ce, probabil de la apa sarata, sau de la detergentul folosit pentru a aseza guma pe janta mai usor. O sa pun si poze. Ideea e ca din cand in cand sa verificatzi si portziunea de sub banda de cauciuc ce acopera piuletzele de la spitze, sa nu va trezitzi ca mine. Acum sunt nevoit sa imi caut o roata de fatza... Ma gandeam sa ma apuc de transformarea in Afrika Queen, ceea ce presupune si schimabrea furcii de fatza cu una mai performanta. Stie cineva care s-ar potrivi? Am inteles ca cea de la nu stiu ce KTM.

Mai am nevoie de rulmentzii de la ghidon pentru o Afrika RD07 si de un cablu de kilometraj pentru acelashi model. Poate sa le aduca cineva? Ca la comanda pe net nu prea ma pricep.

post-3626-1235314255_thumb.jpg

post-3626-1235314342_thumb.jpg

post-3626-1235315219_thumb.jpg

post-3626-1235315347_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrerup putzin discutrzia despre stickere. Sper sa nu va suparati.

Am schimbat recent gumele pe Afrikana, si am constatat ca la roata de fatza, inelul e varza. Aluminiul e oxidat puternic, si in unele locuri lipseste mult din grosimea inelului. Draku stie de la ce, probabil de la apa sarata, sau de la detergentul folosit pentru a aseza guma pe janta mai usor. O sa pun si poze. Ideea e ca din cand in cand sa verificatzi si portziunea de sub banda de cauciuc ce acopera piuletzele de la spitze, sa nu va trezitzi ca mine. Acum sunt nevoit sa imi caut o roata de fatza... Ma gandeam sa ma apuc de transformarea in Afrika Queen, ceea ce presupune si schimabrea furcii de fatza cu una mai performanta. Stie cineva care s-ar potrivi? Am inteles ca cea de la nu stiu ce KTM.

Mai am nevoie de rulmentzii de la ghidon pentru o Afrika RD07 si de un cablu de kilometraj pentru acelashi model. Poate sa le aduca cineva? Ca la comanda pe net nu prea ma pricep.

 

Ce-ai patit tu se numeste coroziune galvanica, si a aparut din cauza ca spitele sunt probabil din otel si janta din aluminiu. Reactia galvanica se declanseaza in prezenta apei, care are rolul de conductor electric.

 

Crash bar-uri, cric central, pompa de benzina pe vacuum, 51000km, unic proprietar in Germania.

 

Arata bine rau africancele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic..

 

bai baieti .. am avut un mic necaz si a trebuit sa ma mut. situatia face sa fiu departe de casa, sa nu cunosc pe nimeni si sa nu stiu la cine sa apelez sa ma ajute. nu cunosc pe nimeni care sa aiba masina si totul a venit intr un moment foarte prost. am pierdut o suma destul de mare de bani (mai mare decat valoarea africii in sine) si a trebuit sa mai dau garantie la noua casa, chirie etc.. in fine, toti avem probleme dar de data asta cele financiare m-au lovit crunt. paguba s-a ridicat la 3500 si ceva. dar asta e viata..

 

a trebuit sa evacuez vechiul apartament, unde aveam si garaj, cu o saptamana inainte sa am alt loc in care sa ma pot muta. si ce dracu faci? ei bine faci pachete si cari pe mobra. nu credeam ca voi ajunge sa incart biata motoreta in asa hal.

 

a trebuit deci sa mut TOT de doua ori. o dara la cunoscuti si o data la noua casa.. am carat pe motor tot ce se poate imagina.. saltea de pat, mobila (fotolii) haine, scule, carti, plus rafturi de bibiloteca.

 

nu stiu daca dupa experienta asta nu mi se da si carnet de vapor.

 

situatia a fost asa: top case plin. pe locul pasagerului legat un geamantan. peste geamanta si topcase doi rucsaci plini. genti laterale pline. pe gentile laterale inca doi rucsaci. pe barele de protectie fata legate chestii micute, in cutii de carton. pe rezervor geanta de rezervor cu varf. fireste si buzunarele pline.

 

acum, chestia e ca puneam motorul pe cric, incarcam la refuz, ma suiam pe el si rugam pe cineva sa imi dea un branci ca sa il dau jos de pe cricul central.. cand ajungeam la destinarie aveam alta problema.. suspensia era asa de coborata din cauza greutatii ca nu puteam pune cricul lateral .. pana la urma o incliam putin in sens invers desfacem cricul si cand il puneam statea tot dreapta...

 

bai si a mers.. a carat fara sa zica nimic.. si culmea e ca a carat cu spor.. adica trage de rupe si cel mai naspa era cand opream la semafor.. dar in rest, pusa in miscare era o placere sa o conduc..

 

din pacate nu am facut poze.. nu atat de multe si nu in momentele crcuiale. am fost prea stresat si socat de cat de rea e lumea. nu intru in detalii dar din cauza unui contract semnat fara atentie si pe incredere a trebuit sa platesc si sa plec din casa. nu mai am incredere in oameni si nu mai semnez nimic pentru care nu raspund singur.. bai rea e lumea ma in general... auzeam acasa povesti cu oameni dati afara din casa, cu oameni care pierdeau bani si imi inchipuiam ca sunt foarte prosti si mie nu o sa mi se intample.. na ca se poate..

 

in fine.. ideea e .. domne mobra asta poate.. poate mai multe decat pot sa ii cer eu si e a treia oara in viata cand ma uit la ea si ii zic ca nu stiu ce ma faceam fara ea...

 

prima data a fost cand m-a adus in belgia, a doua cand intr-o noapte de decembrie i-am zis ca tre sa ma duca la paris, si dupa ce am ajuns acolo i-am zis ca daca ma duce acasa in belgia nu ii mai cer nimic niciodata.. acum ma uitam la ea in strada, si ma gandeam ce m-as fi facut fara ea.. si fumand ma gandeam cu rusine ca am vrut sa o vand. as vinde o bucata din mine.... si banii in viata nu sunt tot..

 

pun si doua poze... nu e ea incarcata la maxima capacitate, dar a fost ultimul moment in care i-am facut poza.

 

 

 

boierule: rulmenti de jug gasesti pe louis , dar cred ca daca ai cotele ii poti cumpara si din magazine de la noi, eu nu am cotele dar mi-am luat de pe louis. sa faci poze la operatiune si sa imi zici si mie care sunt pasii mai dificili ca nu am garaj si tre sa ii schimb in strada :) ..

axa_cu_scame a pus un tabel cu cotela la rulmenti in primele pagini ale topicului asta daca nu ma insel.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule imi pare rau sa aud ca ti s-a intamplat asa ceva, sunt convins ca te vei pune pe picioare cat mai repede ...

probabil Africana e cel mai bun prieten al omului pana la urma ... asfalt uscat si la cat mai multe amintiri frumoase legate de fieru' asta urez tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrerup putzin discutrzia despre stickere. Sper sa nu va suparati.

Am schimbat recent gumele pe Afrikana, si am constatat ca la roata de fatza, inelul e varza. Aluminiul e oxidat puternic, si in unele locuri lipseste mult din grosimea inelului. Draku stie de la ce, probabil de la apa sarata, sau de la detergentul folosit pentru a aseza guma pe janta mai usor. O sa pun si poze. Ideea e ca din cand in cand sa verificatzi si portziunea de sub banda de cauciuc ce acopera piuletzele de la spitze, sa nu va trezitzi ca mine. Acum sunt nevoit sa imi caut o roata de fatza... Ma gandeam sa ma apuc de transformarea in Afrika Queen, ceea ce presupune si schimabrea furcii de fatza cu una mai performanta. Stie cineva care s-ar potrivi? Am inteles ca cea de la nu stiu ce KTM.

Mai am nevoie de rulmentzii de la ghidon pentru o Afrika RD07 si de un cablu de kilometraj pentru acelashi model. Poate sa le aduca cineva? Ca la comanda pe net nu prea ma pricep.

 

Vezi daca iti convine pretul de aici: http://shop.wemoto.com/index.dyn

si daca da iti dau comanda eu.

Mae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut la toata lumea, intrerup si eu un pic partea cu stickere dar am si eu o nelamurire in legatura cu tipul de ulei care trebuie folosit la suspensia fata. Unii spun ca ar fi 15w altzii 10w iar eu am gasit in cartea tehnica ca ar fi 5w. "Fork oil type............................ 5 w oil fork". Acum eu am o dilema, ma i-au dupa ce zice in carte sau dupa ce aud de la unii si altzii.

multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce spune cartea tehnica. Daca folosesti motocicleta strict pe sosea incarcata cu bagaje + pasager poti pune un ulei mai vascos (10W sau 15w).

Daca o folosesti in regim mixt (on/off) atunci pune ce spune in carte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare !

 

cam ce cantitate de lichid de frana ar fi necesar pt un schimb la ambele frane.

 

multam !

pune mina si ia 1 litru de DOT 4,ca ai 2 furtune pe fata si 1,pe spate. 1 litru iti va ajunge .si va mai ramine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crash bar-uri, cric central, pompa de benzina pe vacuum, 51000km, unic proprietar in Germania.

 

Vandut! Am reusit sa aduc pe calea cea buna un fost Transalpist :)

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vandut! Am reusit sa aduc pe calea cea buna un fost Transalpist :)

bine ai fakut cu transalpistul,,,,,,,,ai pus si tu kilomertrajul la posta ,ca trebe sa ajunga la mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ...

ce ziceti de treaba asta ... http://bluexenon.ro/produse/angel-eyes/pro...pentru-far-moto

oare se pot monta pe africana :D .... nu ca as da 7 mil pe lumini :)

pe wemoto.com am gasit disponibile becuri H4P43T pt africana ... are careva idee cum se monteaza, adica daca le pot cumpara, le montez si gata sau mai am nevoie de ceva relee sau io stiu mai ce ...

vreo veste cu stickerele ?

bafta :D

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ...

ce ziceti de treaba asta ... http://bluexenon.ro/produse/angel-eyes/pro...pentru-far-moto

oare se pot monta pe africana :D .... nu ca as da 7 mil pe lumini :)

pe wemoto.com am gasit disponibile becuri H4P43T pt africana ... are careva idee cum se monteaza, adica daca le pot cumpara, le montez si gata sau mai am nevoie de ceva relee sau io stiu mai ce ...

vreo veste cu stickerele ?

bafta :D

Eu unul iti recomand cu caldura sa-ti pui doar Xenon, de 4300K sau cel mult 5000K, impreuna cu 1-2 LEDuri culoare alb pt pozitie. Albastrul e de prost gust, lumineaza mai putin, are lumina deranjanta si pt tine si pt ceilati... La ce faruri sunt pe africane, NU o sa deranjeze halo-ul suplimentar produs de becul cu Xenon pe far proiectat pt halogen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul iti recomand cu caldura sa-ti pui doar Xenon, de 4300K sau cel mult 5000K, impreuna cu 1-2 LEDuri culoare alb pt pozitie. Albastrul e de prost gust, lumineaza mai putin, are lumina deranjanta si pt tine si pt ceilati... La ce faruri sunt pe africane, NU o sa deranjeze halo-ul suplimentar produs de becul cu Xenon pe far proiectat pt halogen.

 

ai idee de unde iau asa ceva, cum se monteaza si cam cat costa toata afacerea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul iti recomand cu caldura sa-ti pui doar Xenon, de 4300K sau cel mult 5000K, impreuna cu 1-2 LEDuri culoare alb pt pozitie. Albastrul e de prost gust, lumineaza mai putin, are lumina deranjanta si pt tine si pt ceilati... La ce faruri sunt pe africane, NU o sa deranjeze halo-ul suplimentar produs de becul cu Xenon pe far proiectat pt halogen.

 

May draga ,

tu ma'nebunesti pe mine. pa un'se uita omu numai de tine dadea. cand ai timp sa citesti toate cele ? daca ma bag si io tare la NX 650 n'o sa mai aveti loc di mini mey.

sa traiesti :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...