Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fratilor , va rog sa-mi spuneti si mie ce ulei se baga in jambele de fata ?

adica ce marca si ce cantitate.

ce presiune bagati in furca?

multam fain. :bounce:

 

ti-ar trebui ulei de furca 5W, si bagi 635cc la africana pana in '92 si 648cc la cele de dupa '93

presiunea in furca e de la 0 la 0,4 bar

:friends:

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-ar trebui ulei de furca 5W, si bagi 635cc la africana pana in '92 si 648cc la cele de dupa '93

presiunea in furca e de la 0 la 0,4 bar

:friends:

 

Mestere,

se baga cat infiecare jamba ?

645cc la amandoua ? ori pt. una ?

multam :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Sherky. Eu zic sa nu te mai gandesti la halogene. pune mana, strange 4 milioane si iti iei xenoane H4, iti arat eu cum sa modifici soclul sa iti intre in far. Sincer iti spun, ca sunt cei mai bine investitzi bani ai mei. Eu aveam halogen, apoi am pus proiectoare de 100 de watzi. Mi se parea ca sunt Dumnezeu si ca eu imprastii lumina pe pamant. Acum, dupa ce am pus xenoanele, chiar imprastii lumina. E o lumina penetranta, care bate mult mai mult decat orice halogen, bate mai bine in laterale, unde ai nevoie. Alt avantaj, e consumul mai mic de curent, doar 35 de watzi. Acum, daca aprind proiectoarele nu se observa aproape nici o diferentza. Sunt acoperite in totalitate de xenon. Au ramas pe pozitzie pentru ca m-am gandit ca daca vreodata am probleme cu xenonul si e noapte, sa pot sa merg totushi. Dar probleme nu am avut si nu cred ca o sa am vreodata. Acum am 2 avantaje majore in trafic. Vad mai bine, si ce e mai important, sunt vazut mai bine. Sa nu faci prostia insa, sa cumperi xenon de peste 5000 de K. Bat in albastru-mov tot ce e peste valoarea asta, si pe ceatza sau pe ploaie sunt total inutile. Recomand 4300. E albul acela stralucitor. Preturi intre 350 si 450 de ron, nu trebuie sa fie neaparat moto, merg si cele auto, si se insatleaza in vreo 2-3 ore, pentru ca trebuie data jos carena fazta si e mai migalos procesul.

Esti sigur ca aia e presiunea care trebuie in amortizoare? Eu am 2 bar, si e super, atat pe sosea, dar mai ales in teren. 0,4 bar mi se pare foarte putzin, practic, cred ca 0,4 pot sa ii fac daca suflu cu gura. Sau daca am mancat fasole...

 

Pentru Cstelia. Cablul e pentru mine. Am un amic care are o Afrikana la care face niste lucrari de intretzinere, si ii lipseste cablul. Acum nu stiu daca Afrikana e a lui Pedros sau nu, desi am eu o banuiala ca e a lui.

 

Azi m-am apucat de lucrari iar pe la moto. Am demontat suprotul pentru priza de 12v, si intrerupatoare pe care il facusem anul trecut, si am inceput lucrul la un crash bar pentru fatza (carena, far), care are si rol de suport pentru gps, pentru camera video, priza 12 V..... O sa pun si poze in curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mestere,

se baga cat infiecare jamba ?

645cc la amandoua ? ori pt. una ?

multam :friends:

 

645ml in fiecare jamba

 

0.4 bar e presiunea recomandata de producator in manualul de utilizare pentru folosirea in regim mixt (on/off)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu stiam faza cu 0,4 bar... Maine verific presiunea, o las la 0,4 si ma duc sa o testez atat pe sosea, cat si off-road. Ai cumva manualul de la Afrika RD 04 in format PDF?

Cablul este intradevar pentru motocicleta lui Pedros. Am vorbit cu Ciprian si mi-a confirmat.

Iar xenoanele din linkul acela, au mai multe treburi in pachetul oferit. Adika kitul de becuri si ridicatoarele de tensiune, proiectoarele cu lupa si inelele angel eyes. Deci, cred ca pretul e corect, dar nu mi-as pune asa ceva pe moto. Exista si kitul in care sunt numai becurile si ridicatoarele de tensiune. Ala e in jur de 400 ron.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cineva interesat de o toba micron noua?

am 2buc

una pentru africana mea si una de vinzare

le-am probat pe amindoua si suna bestial

 

poze cu tobele

Fratioru!, ti-am dat add pe mess te-am intrebat de micron , te-am intrebat de unde esti cat costa si defapt am vorbit singur.........tot ce ai reusit au fost 2-3 emoticonuri............WTF? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablul e pentru mine. Am un amic care are o Afrikana la care face niste lucrari de intretzinere, si ii lipseste cablul. Acum nu stiu daca Afrikana e a lui Pedros sau nu, desi am eu o banuiala ca e a lui.
,,,Hai cu kilometrajul, Boierule,africana e a mea , il dai lui Cip cu DR-ul ,si el mil aduce mie :friends:

post-39145-1235707648_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratioru!, ti-am dat add pe mess te-am intrebat de micron , te-am intrebat de unde esti cat costa si defapt am vorbit singur.........tot ce ai reusit au fost 2-3 emoticonuri............WTF? :friends:

sorry

pretz 500ron buc

 

 

Ai cumva si piesa de legatura intre galeria originala si toba finala ce o vinzi?

nu dar eu mi-am pus un cot de cu tot cu flansa de la un cbr si a venit ok

trebuie doar o bucata mica de teava intre galerie si toba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !!!!

 

Si eu va recomand Xenoane , pe oalele de African fac ravagii, dar atentie, NUMAI 4300K , restul sunt de fite si figuri. 5000K mai e utilizabil, dar tot bate usor spre albastru si isi pierde eficienta pe inserat cand totul devine gri. Kitul trebuie sa contina becurile bi-xenon, ridicatoarele de tensiune si relee. Eu am pus kit auto si nu m-am obosit sa scurtez firele, pentru ca intregi sunt complet protejate de apa. Toata instalatia am inghesuit-o sub bord, si aici m-a ajutat faptul ca balasturile (ridicatoarele) sunt de format "slim".Atentie, becurile se pot pune "invers" adica cu susul in jos, ceea ce nu duce la rezultate prea bune, adica ii orbesti pe toti dar tu nu vezi prea bine :bounce:

 

Combinatia far normal+xenon da niste reflexii suparatoare pentru cei din fata, mai precis pete intense de lumina deasupra liniei de taiere pe faza scurta, dar le-am rezolvat cu 2 benzi de izoler negru pozitionate strategic. Astfel orice alte proiectoare/luminite/etc devin inutile, cu 2 faruri asa apropiate faci noaptea radiografii :-L

 

 

Acuma cu uleiul de furca...eu la ultimul schimb am bagat 5W ca la carte, totusi as vrea furca un pic mai ferma pe sosea cu motocicleta incarcata de bagaje, drept pentru care m-am pregatit cu 10W pentru urmatorul schimb.

 

 

PS Pedro, felicitari pentru achizitie, trebuie s-o UZI !!!!!! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Sherky. Eu zic sa nu te mai gandesti la halogene. pune mana, strange 4 milioane si iti iei xenoane H4, iti arat eu cum sa modifici soclul sa iti intre in far. Sincer iti spun, ca sunt cei mai bine investitzi bani ai mei. Eu aveam halogen, apoi am pus proiectoare de 100 de watzi. Mi se parea ca sunt Dumnezeu si ca eu imprastii lumina pe pamant. Acum, dupa ce am pus xenoanele, chiar imprastii lumina. E o lumina penetranta, care bate mult mai mult decat orice halogen, bate mai bine in laterale, unde ai nevoie. Alt avantaj, e consumul mai mic de curent, doar 35 de watzi. Acum, daca aprind proiectoarele nu se observa aproape nici o diferentza. Sunt acoperite in totalitate de xenon. Au ramas pe pozitzie pentru ca m-am gandit ca daca vreodata am probleme cu xenonul si e noapte, sa pot sa merg totushi. Dar probleme nu am avut si nu cred ca o sa am vreodata. Acum am 2 avantaje majore in trafic. Vad mai bine, si ce e mai important, sunt vazut mai bine. Sa nu faci prostia insa, sa cumperi xenon de peste 5000 de K. Bat in albastru-mov tot ce e peste valoarea asta, si pe ceatza sau pe ploaie sunt total inutile. Recomand 4300. E albul acela stralucitor. Preturi intre 350 si 450 de ron, nu trebuie sa fie neaparat moto, merg si cele auto, si se insatleaza in vreo 2-3 ore, pentru ca trebuie data jos carena fazta si e mai migalos procesul.

Pai cum sa pui nenea H4 pe far de H7 (lasand soclu la o parte ca ala se manareste)? Stii cum se vede farul de faza lunga cand ii pui bec de H4 si stai pe faza scurta? Iti zic eu: orbeste tot ce misca pe contrasens. Da, sigur, tu vei vedea, insa iti bati joc de ceilalti participanti la trafic. Cel mai bine e 2x H7 (scurt+lung) si gata. Ambele de 4300, EVENTUAL 5000 daca vrei sa pari mai 'cool'. Pe langa asta, 2x H7 = 2x200RON iar 2xH4 = 450RON cel putin (kit auto, nu moto, cu niste balasutri cat vaca lu Decebal).

 

Singuru avantaj al unui H4 e ca da flashurile mai bine (adica la 100% din putere). Un H7 de faza lunga, stins in prealabil, da falshuri cam la 60% din capacitate, insa la cat de puternice sunt Xenoanele in general, se vede oricum ca 'faci cu ochiu', si asta destul de clar.

 

Ce iti recomand e un LED alb puternic de pus pe pozitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

 

Acuma cu uleiul de furca...eu la ultimul schimb am bagat 5W ca la carte, totusi as vrea furca un pic mai ferma pe sosea cu motocicleta incarcata de bagaje, drept pentru care m-am pregatit cu 10W pentru urmatorul schimb.

 

 

PS Pedro, felicitari pentru achizitie, trebuie s-o UZI !!!!!! :friends:

 

a ajuns cineva la capat de cursa la franari mai din scurt, pe uscat, cu gume bune, cu 5W in furca? astfel incat sa se auda acel "clonc" de lovitura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde LED pentru pozotie? sti ceva magazin sau site de unde pot sa cumpar? caut de multa vreme dar nici urma n-am gasit.

Daca ai far normal, nu-ti lua LED. Daca ai Xenon, atunci se merita. LEDuri gasesti la baietii care se ocupa cu xenoane. Becuri normale de pozitie gasesti peste tot. Sunt ieftine si tin, ca nu-i cine stie ce tehnologie la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai far normal, nu-ti lua LED. Daca ai Xenon, atunci se merita. LEDuri gasesti la baietii care se ocupa cu xenoane. Becuri normale de pozitie gasesti peste tot. Sunt ieftine si tin, ca nu-i cine stie ce tehnologie la ele.

 

ok. mersi de raspuns. inca nu am xenoane dar o sa pun pe viitor.

 

daca tot e vorba despre faruri mai am o intrebare. eu am faza scurta pe un singur far din pacate, desi am H4 pe fiecare far, insa pe faza scurta nu am releu numai pe cea lunga, si cand am legat si faru'l din dreapta sa mearga doua si pe faza scurta bate foarte aiurea. se pare ca farul din dreapta a fost proiectat sa mearga numai cu faza lunga. as vrea sa-l schimb pt ca cu un singur far nu vad mai nimic. intrebarea ar fi din ce an s-au facut cele cu doua faruri pe faza scurta sa stiu dupa ce an sa caut far? :friends: bineinteles daca are cineva asa ceva de vanzare astept oferta :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a ajuns cineva la capat de cursa la franari mai din scurt, pe uscat, cu gume bune, cu 5W in furca? astfel incat sa se auda acel "clonc" de lovitura?

 

Eu. Dar la mine nu se pune ca e rezervorul mai greu cand e plin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja m-ati pierdut, cu discutia...

Ce presiune in furci? Cu pompa, aer comprimat? La RD07?

presiunea e intre 0-0.4 bari, si se "umfla" numai cu pompa speciala de furca pentru simplul motiv ca are precizie mult mai mare, insa se recomanda sa fie la 0 pentru ca altfel se uzeaza mai repede simeringurile (sau ceva de genu). daca e prea moale se recomanda ulei mai mult decat cel prescris. teoria e ca astfel are mai putin aer si devine mai ferm, sau o solutie mai scumpa ar fi schimbarea arcurilor. parerea mea este ca un ulei de 10W rezolva problema. mie imi trepida fata daca treceam peste denivelari de parca ar fi uzata amortizoru. am pus ulei de 10W si acum e super :friends:

Editat de 84sbf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai treaba cu anul de fabricatzie. Farul e acelashi. trebuie sa faci altfele legaturile la becuri. practic, tragi de la cel care se aprinde si pe scurta si pe lunga inca 3 fire pe care le conectezi la cel care se aprinde decat pe lunga. Daca pui xenon, treaba asta se rezolva automat. Leduri pentru poztitie gasesti la orice magazin mai maricel de piese auto. Plec sa testez furca cu 0,4 bar, pe serpentinele spre Cheia, apoi pe off-road, spre vf. Buzoianul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai treaba cu anul de fabricatzie. Farul e acelashi. trebuie sa faci altfele legaturile la becuri. practic, tragi de la cel care se aprinde si pe scurta si pe lunga inca 3 fire pe care le conectezi la cel care se aprinde decat pe lunga. Daca pui xenon, treaba asta se rezolva automat. Leduri pentru poztitie gasesti la orice magazin mai maricel de piese auto. Plec sa testez furca cu 0,4 bar, pe serpentinele spre Cheia, apoi pe off-road, spre vf. Buzoianul.

Omule te rog eu mult, ca participant la trafic... NU iti pune faza scurta in farul de faza lunga. O sa orbesti pe toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule te rog eu mult, ca participant la trafic... NU iti pune faza scurta in farul de faza lunga. O sa orbesti pe toata lumea!

 

nu e pericol. le-am legat si am mers asa cu ea destul de mult. nu e treaba ca orbeste. chiar nu bate aiurea, doar ca are un punct "negru" fix in mijloc si din cauza asta practic nu ma ajuta sa vad, numa sa fiu vazut mai bine, poate... e diferente clara intre cele doua pt ca ala din dreapta care merge numa cu faza lunga nu are nici loc pt bec de pozitie, si are complet alt model la sticla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...