Sari la conținut

accident DEVA


Jane Roe
 Share

Postări Recomandate

Sunt bune si genul asta de demonstratii ,pt mai vedem si noi cum si in ce fel se deformeaza corpul uman si motocicletele in diverse tipuri de impact.

 

 

sadicule.. :D :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cu siguranta, toti cei care au fost crosetati au spus in acel moment " Uau ,ce tare e motociclistul asta".Dar nu i-a tinut mult sentimentul de admiratie pt ca au trecut rapid la cel de mila,probabil.

 

 

 

Daca trecea pe langa mine crosetand spuneam "..alt bou care o sa urle de durere prin spitale..." sau "..baiete, te grabesti la parastas?.."

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca trecea pe langa mine crosetand spuneam "..alt bou care o sa urle de durere prin spitale..." sau "..baiete, te grabesti la parastas?.."

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg doua lucruri, ce a vrut sa faca ala cu dulapul lui de a redus viteza asa de mult? si ce a fost in capul motociclistului? cand te apropii destul de repede de spatele unei masini trebuie sa reduci viteza, sa franezi... sa... ceva, orice!a tras in ultimul moment de ghidon dreapta si s-a izbit doar de partea dreapta a masinii, lucru care i-a salvat viata. daca se infingea fix in spate ori ajungea in bena ori se facea afis de usi. pacat, sper sa se faca bine.

 

l.e.: a oprit sa acorde prioritate la trecere, am vizionat mai atent filmuletul.

Editat de Moto Junkie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg doua lucruri, ce a vrut sa faca ala cu dulapul lui de a redus viteza asa de mult? si ce a fost in capul motociclistului? cand te apropii destul de repede de spatele unei masini trebuie sa reduci viteza, sa franezi... sa... ceva, orice!a tras in ultimul moment de ghidon dreapta si s-a izbit doar de partea dreapta a masinii, lucru care i-a salvat viata. daca se infingea fix in spate ori ajungea in bena ori se facea afis de usi. pacat, sper sa se faca bine.

 

l.e.: a oprit sa acorde prioritate la trecere, am vizionat mai atent filmuletul.

Papucul mergea incet. A franat de doua ori din cate am observat eu: prima oara scurt, cand a observat pietonul care pusese cracul pe carosabil si s-a oprit, si apoi total cand probabil a crezut ca pietonul are intentia sa treaca. Motociclistul pare ca nu era atent la nimic, pentru ca inainte de ultima frana a papucului era deja la 1 m in spatele lui si a reactionat in ultima clipa.

 

PS: Binenteles, parerea mea... :)

 

PPS: Culmea e ca ieri pe la 6 jumate intram si io in Deva, dar n-am ajuns pana in zona. Poate prindeam accidentul in direct.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand sunt pe forummul asta nu am intalnit atat de multi motociclisti corecti pe metru patrat de topic... :D

 

Nimeni nu croseteaza, toti sunt mai vigilenti decat Tom Cruise in MI2, conduc la 20 de metri in spatele vehiculelor, se opresc ,se dau jos de pe motor sa ajute babutzele sa treaca strada, dupa care le violeaza si ajung la stiri. :)

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand sunt pe forummul asta nu am intalnit atat de multi motociclisti corecti pe metru patrat de topic... :D

 

Nimeni nu croseteaza, toti sunt mai vigilenti decat Tom Cruise in MI2, conduc la 20 de metri in spatele vehiculelor, se opresc ,se dau jos de pe motor sa ajute babutzele sa treaca strada, dupa care le violeaza si ajung la stiri. :)

s-a mai dat raspunsul asta, dar o sa ti-l mai dau si eu odata.

SUNTEM multi care mergem linistit in oras pentru ca tinem la pielea noastra.

nu-tzi convine asta e.fiecare merge cum il duce capu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa luati in considerare si faptul ca soferul papucului are un mare unghi mort. Nu poate beneficia de avantajul unui retrovizor central ci se poate baza numai pe cele laterale. Daca motoristul era prea aproape, singur s-a condamnat la "invizibilitate"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu,ca sunt din Deva si cunosc foarte bine soferul papucului si am vorbit cu el!Papucul este pentru foto&video si decoratiuni de nunti si numai sambata si duminica este incarcat full cu camere video si aparate foto si materiale pt. decorat salii,deci nu era incarcat "full!"De la semafor pana la sensul giratoriu este o distanta de 700 metri (aproximativ) pe 3 benzi pe ambele sensuri despartit de un gard de metal care nu poate fi sarit,dar exista o singura trecere de pietoni pe aceasta portiune unde eu personal am vazut accidente mortale pe aceea trecere de pietoni,majoritatea facute de tineri care pleaca de la semofor la o mica "liniuta"!Pentru a disciplina pe cei care "croseteaza" trecerile de pietoni din cand in cand mai vine politia sa-i filmeze lucru stiut de cei din Deva!Soferul (Alin) mi-a spus ca a vazut o batrana pe trecerea de pietoni si a franat inainte de trecerea de pietoni normal si usor cum se poate frana cu o dacie papuc!A spus ca vorbeau ceilanti soferi ca motociclistul facea slalom printre ei!Motociclistul pleca de la servici acasa la Simeria!Motociclistul este "bine" la spital si pot sa aflu azi starea lui de sanatate,pt. ca cunosc o ruda de-a lui!Pacat de motociclist!

Editat de FOTOGABI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea multi soferi de firma pe dacii,taximetristi care ii doare in p*** si o fac intentionat....mereu am avut deaface cu tarani frustrati ca sunt platiti cu 3ron si se simt indretatiti sa incalce toate legile morale.....sa le iau rasa in p*** si sa vina dupa mine daca o sa am parte de un ultim personaj din categoria respectiva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad lucrurile asa ; dupa ce ca la fiecare colt de strada sau la fiecare suta de metri parcursi pe motocicleta poti da de nu stiu ce belea (in oras) ,in loc sa circuli ca un om normal incercand sa previi tot ce se mai poate preveni,unii o mai fac si pe zmeii parca cautandu-si singuri moartea sau spitalul.O patim si cei care cat de cat suntem mai domoliti,dar sa o cauti asa cu lumanarea mi se pare totusi ca ar exista ceva probleme psihice sau educatie,sau imaturitate poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit o faza asemanatoare la o trecere de pietoni , soferul din fata a franat brusc si am intrat in el, norocul meu era ca stiam ca urmeaza trecere si nu am ajut viteza , motorul l-am cules de jos dar eu n-am patit nimic. Toti au sarit cu gura pe saracul om ca de ce a franat dar sincer eu zic c-a fost vina mea. ATENTIE LA TRECERILE DE PIETONI.

 

Insanatosire grabnica motociclistului si un pik mai multa atentie cu viteza in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea multi soferi de firma pe dacii,taximetristi care ii doare in p*** si o fac intentionat....mereu am avut deaface cu tarani frustrati ca sunt platiti cu 3ron si se simt indretatiti sa incalce toate legile morale.....sa le iau rasa in p*** si sa vina dupa mine daca o sa am parte de un ultim personaj din categoria respectiva....

 

Nu te contrazic dar realitatea e ca si noi generalizam prea mult. Poate nici soferul si nici motoristul varsat pe jos nu sunt asa inversunati cum sunt unii ce au postat pe aici. Slava Domnului ca nu a murit nimeni ca ar fi facut si topicul asta >130 de pagini.

 

P.S. Pt. cel care a spus ca se poate interesa de soarta motociclistului, il rog eu personal daca poate sa o faca. Ar fi un post chiar util in tot maldarul de posturi paralele ce s-au strans pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu,ca sunt din Deva si cunosc foarte bine soferul papucului si am vorbit cu el!Papucul este pentru foto&video si decoratiuni de nunti si numai sambata si duminica este incarcat full cu camere video si aparate foto si materiale pt. decorat salii,deci nu era incarcat "full!"De la semafor pana la sensul giratoriu este o distanta de 700 metri (aproximativ) pe 3 benzi pe ambele sensuri despartit de un gard de metal care nu poate fi sarit,dar exista o singura trecere de pietoni pe aceasta portiune unde eu personal am vazut accidente mortale pe aceea trecere de pietoni,majoritatea facute de tineri care pleaca de la semofor la o mica "liniuta"!Pentru a disciplina pe cei care "croseteaza" trecerile de pietoni din cand in cand mai vine politia sa-i filmeze lucru stiut de cei din Deva!Soferul (Alin) mi-a spus ca a vazut o batrana pe trecerea de pietoni si a franat inainte de trecerea de pietoni normal si usor cum se poate frana cu o dacie papuc!A spus ca vorbeau ceilanti soferi ca motociclistul facea slalom printre ei!Motociclistul pleca de la servici acasa la Simeria!Motociclistul este "bine" la spital si pot sa aflu azi starea lui de sanatate,pt. ca cunosc o ruda de-a lui!Pacat de motociclist!

 

Salut,

O singura piesa din puzzle-ul acesta ... nu foarte importanta de altfel: functionau stopurile de frana la papuc?

 

Sanatate motociclistului ... indiferent de "a cui a fost vina?"!

pentru ceilalti ... ochii cat sarmaua!(ca sa citez un co-forumist!),

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reducerea vitezei se poate face si prin ridicarea piciorului de pe acceleratie sau prin schimbarea in treapta inferioara, ceea ce nu aprinde becurile de frana spate dintr-un motiv simplu: nu se foloseste frana.

 

Eu las spatiu (mai) mare intre mine si ala din fata cand merg cu viteza.

Aici te contrazic, legea spune ca atunci cand incetinesti sa semnalizezi cu stopurile de frana. Eu fac de fiecare data asata tragand usor de ambele manete pana la nivelul la care nu fac nimic, respectiv bagand o talpa si un deget in maneta din dreapta, in functie de vehicul, chiar daca de fapt folosesc doar frana de motor. Acelasi efect se poate obtine pe masina bagand o talpa usoara in asa fel in cat becul sa se aprinda dar de fapt frana sa nu faca nimic. Dar dupa cum imi explica un coleg de servici posesor de Logan si sofer de duminica (asa se defineste el, ca la servici vine cu metroul) care de fapt conduce foarte atent si nu a avut accidente (si cred ca e inscris si pe aici desi cred ca nu are A-ul), motivul principal pentru care majoritatea soferilor nu semnalizeaza nu e nici legenda raspandita printre taranii posesori de Dacii ceaun ca economoisesti curent, nici faptul ca multi dintre ei vorbesc la telefon (fara hands-free) ci lenea (economie de gesturi)... Cica consumi energie, proteine, poate slabesti... Bine, colegul asta al meu e cam cinic si cam mistocar, dar si pe el il deranjeaza aia care nu semnalizeaza...

 

In rest si eu votez ca motociclistul e vinovat ca n-a respectat regula celor 2 secunde. BTW, eu la asa inghesuiala imi tin degetele pe frana si pe ambreiaj ca sa reactionez mai repede (la mine frana de motor vine dupa 1-2 secunde asa ca ma descurc mai bine fara ea si cu destul de mult spate si ceva fata - ca pe spate am roata mai mare ca pe Matiz si pe fata roata mai degraba cam de bicicleta, dar asta depinde foarte tare de modelul motocicletei).

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indiferent cum franeaza cel din fata ta, trebuie sa ai spatiu " de manevra" ...

Ala poate sa arunce si o ancora in asfalt. Tu trebuie sa poti sa-l ocolesti (eviti) . Daca nu poti, ori ai fost prea rapid la viteza, ori prea lent la reflexe....

Clara situatia...

Sanatate si BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... ori ai fost prea rapid la viteza, ori prea lent la reflexe....

 

 

mai grav e cand se intampla amandoua .. si din pacate de multe ori e asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lectie de tinut minte: oricarui vehicul cand incetineste i se aprind luminile rosii... atunci noi ar trebui de asemenea sa apasam usor frana, nu sa depasim prin dreapta.

 

Sanatate si... foarte multa bagare de seama pe viitor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În toată tevatura discutată aici, "gabriell" mi se pare cel mai lucid în modul în care pune problema...restul e can-can!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indiferent cum franeaza cel din fata ta, trebuie sa ai spatiu " de manevra" ...

Ala poate sa arunce si o ancora in asfalt. Tu trebuie sa poti sa-l ocolesti (eviti) . Daca nu poti, ori ai fost prea rapid la viteza, ori prea lent la reflexe....

 

Nu mi-o lua in nume de rau, dar ce spui tu se incadreaza in categoria "teorie de fotoliu".

Inteleg in posturile tale ca esti un motociclist destul de activ totusi...

 

ON: Ar fi de preferat atunci cand dati sfaturi ,aceastea sa fie corelate realitatii traficului. Restul sunt povesti. Daca si cu parca...se plimbau in barca...

 

Chiar daca, mai ales pentru un motociclist, trebuie sa fii putin paranoic in trafic, intr-un anumit procent te bazezi si pe actiunile celorlalti participanti la trafic. Plm...altfel ar insemna ca trebuie sa incetinesti in fiecare intersectie pana la 10 km/h chiar daca ai verde....

sau sa stai acasa...sau sa mergi cu mijloacele de transport in comun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...