Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Ce ulei folositi la furca fata?

 

Eu am aprox 110kg echipat si merg majoritar pe sosea.

Intuitia imi zice sa incerc un 10W. este ok?

 

poti pune chiar si un 15w daca vrei o suspensie mai ferma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pt mersul cu pasager si 70% on = 30% off ce recomanzi, ca vreau sa ii schimb si eu simeringurile si uleiul la furca. beer.gif

 

10W. cu 5W daca vrei sa culiseze mai rapid, de preferat in cazu in care vrei sa rulezi cu viteze mari pe off

 

mare pacat ca nu aveti setari la furca.

 

eu zic sa astepti sa vezi ce zice si florin.radu, care ceva mai mult experienta pe off ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti pune chiar si un 15w daca vrei o suspensie mai ferma

 

Mersi, la fel m-a sfatuit si bozoro. :cheers:

Ce este drept dupa ce mi-a intarit suspensia pe spate m-am inteles mult mai bine cu ea. La primul schimb de uleiuri cred ca o sa ii schimb si uleiul din furci. Trebuie sa ii schimb si simeringurile sau merge schimbat doar uleiul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vascozitatile de pe bidon NU sunt la fel la toti producatorii:

http://www.peterverdone.com/archive/lowspeed.htm

V-Stromul vine cu 10W (suzuki fork G10) crezand ca toate sunt la fel am pus repsol 10w furca nu mai lucra cum trebuie si avea tendinta sa topaie peste denivelari m-am uitat pe tabel si am vazut ca repsol 10w echivaleaza cu un 15-20w. Sarea peste denivalari ... nasoala senzatie.

Singurul care l-am gasit mai apropiat de vascozitatea originala la v-strom a fost Motorex 7,5W si acum mi se pare ca lucreaza corect.

 

Suzuki recomanda ulei mai subtire pentru utilizare enduro si mai gros doar pentru touring.

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-Stromul vine cu 10W (suzuki fork G10)

Singurul care l-am gasit mai apropiat de vascozitatea originala la v-strom a fost Motorex 7,5W si acum mi se pare ca lucreaza corect.

 

Salut,

De la Motul ambele 10w merg ok - si factory line(sintetic) si expert(semi) merg ok pt dl.

un link mai usor de citit:

http://t955i.net/uploads/22555/forkoil_expert_blendchart.pdf

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...legat de arcurile sonic - eu 0.85, ulei 10w, coloana aer 15 cm si distantiere ca in manual - 11.2.

Imbunatatiri fata de standard:

- nu se mai afunda asa brusc la frana pe fata - se afunda la fel de mult dar nu la fel de brusc dar mai lin - cred ca este cea mai semnificativa diferenta pt care personal consider ca merita cheltuiala

- amortizeaza mai bine hopurile marunte si repetate - nu mai clantzane atat dintii :)

- poti lua bump-urile de cauciuc de la trecerile de pietoni la viteza mult mai mare fara clank-ul specific

- clankul tot nu disparut complet dar diminuat semnificativ

pe offroad nu stiu ca nu folosesc

ce ma interveaza ca acum se simte cum spatele tzopaie fata de suspensia fata.

pe viitor intentionez sa incerc si cu 7.5w.

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1338188105[/url]' post='3138551']

...legat de arcurile sonic - eu 0.85, ulei 10w, coloana aer 15 cm si distantiere ca in manual - 11.2.

Imbunatatiri fata de standard:

- nu se mai afunda asa brusc la frana pe fata - se afunda la fel de mult dar nu la fel de brusc dar mai lin - cred ca este cea mai semnificativa diferenta pt care personal consider ca merita cheltuiala

- amortizeaza mai bine hopurile marunte si repetate - nu mai clantzane atat dintii :)

- poti lua bump-urile de cauciuc de la trecerile de pietoni la viteza mult mai mare fara clank-ul specific

- clankul tot nu disparut complet dar diminuat semnificativ

pe offroad nu stiu ca nu folosesc

ce ma interveaza ca acum se simte cum spatele tzopaie fata de suspensia fata.

pe viitor intentionez sa incerc si cu 7.5w.

stima,

paul

 

Mai incearca si alte reglaje ale suspensiei spate, din pretensionare si in special din surubul de dedesupt care mareste sau micsoreaza amortizarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai incearca si alte reglaje ale suspensiei spate, din pretensionare si in special din surubul de dedesupt care mareste sau micsoreaza amortizarea.

multumesc - m-am jucat si cu alea dar la un moment dat mi-am pierdut rabdarea.

stii pe cineva care face arcuri si pt. spate?

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strict pt intarirea arcului spate am vazut (nu mai stiu unde) o saiba cu guler din doua bucati care se monta sub arcul standard si-l comprima 8 mm suplimentar. Se monta foarte usor, direct pe motocicleta si intarea suplimentar spatele. Apreciat de americani care sunt ceva mai corpolenti ca sa nu zic obezi deadreptul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cineva interesat de un cric central OEM pt 650?

stima,

paul

 

Salut,

scuze daca am incurcat pe cineva ... am primit doua mesaje private lagate de detalii despre cric:

Lucianggg la 09:34

si

Vlad_N la la 09:52

Cricul e OEM (suzuki - acela la care efortul de urcat moto pe cric e mai mic :D decat la ceilalti producatori) si costa 120eu - am pus cateva pagini inapoi anunt dar se pare ca a trecut neobservat.

Nu este nou - a fost pe motoreta mea dar l-am dat jos cand am schimbat toba - mie imi trebuie un alt cric central care are alta prindere (HB).

 

Scuze de incurcatura - daca va intereseaza pe vre-unul - Lucian are prioritate.

 

 

Multumesc,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

daca nu inchei cu ceilalti, sunt si eu interesat. Da-mi te rog de veste daca este cazul.

 

Bafta!

Editat de siu_long
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

daca nu inchei cu ceilalti, sunt si eu interesat. Da-mi te rog de veste daca este cazul.

Bafta!

 

salut,

Vlad_N mai era interesat dar nu a zis nimic pana acum - lamurim dupa ce vb si cu el te rog.

 

Tot pt cei interesati mai am si un crashbar tot suzuki (oem)- este harshcait pe o parte.

 

http://www.vstrom.info/Smf/index.php/topic,1540.msg82962.html#msg82962

are si suruburile de prindere - 50 eu.

 

mai am si un scut (tot oem) dar sper ca pe ala sa il fac sa se poata monta cu galeriile arrow.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

Vlad_N mai era interesat dar nu a zis nimic pana acum - lamurim dupa ce vb si cu el te rog.

 

Tot pt cei interesati mai am si un crashbar tot suzuki (oem)- este harshcait pe o parte.

 

http://www.vstrom.info/Smf/index.php/topic,1540.msg82962.html#msg82962

are si suruburile de prindere - 50 eu.

 

mai am si un scut (tot oem) dar sper ca pe ala sa il fac sa se poata monta cu galeriile arrow.

 

stima,

paul

Daca cumva nu iti iese pasenta cu scutul, da-mi un semn si un pret. Multumesc frumos.

Marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

daca nu inchei cu ceilalti, sunt si eu interesat. Da-mi te rog de veste daca este cazul.

Bafta!

 

Salut,

<Siu-long>, merge la Vlad_N cricul central.

Numai bine,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, scuze pt off: maine ma duc cu stroama la RAR si dupa la politie. Stie cineva ce acte si copii dupa ce acte imi trebuie la politie?

 

(taxele talon si care mai erau le-am platit)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...