Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Scottoiler la un moment dat era redus pe louis - gen de la 120 la 80 (EU).

stima,

paul

Sunat, vorbit, nu fac pentru V-strom. Am sa mai caut cric central totusi, ca si cu scottoiler, tot e bun un cric central pentru diverse mentenante.

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Intentionez sa cumpar un V-Strom (an de fabricatie minim 2007 cu abs ). Spuneti-mi si mie va rog ce consum are V-Stromul de 1000 fata de cel de 650.

Eu am 1,97 m si nu am reusit sa imprumut vreunul sa vad cum ma simt pe el.

 

De asemenea ma gandesc si la Varadero 1000 daca puteti sa imi ziceti ceva de el..

 

Multumesc in avans.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunat, vorbit, nu fac pentru V-strom. Am sa mai caut cric central totusi, ca si cu scottoiler, tot e bun un cric central pentru diverse mentenante.

Parca facea Bogdan Harea cric central.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Intentionez sa cumpar un V-Strom (an de fabricatie minim 2007 cu abs ). Spuneti-mi si mie va rog ce consum are V-Stromul de 1000 fata de cel de 650.

Eu am 1,97 m si nu am reusit sa imprumut vreunul sa vad cum ma simt pe el.

 

De asemenea ma gandesc si la Varadero 1000 daca puteti sa imi ziceti ceva de el..

 

Multumesc in avans.

intre 650 si 1000 diferenta de consum tine mult de stilul de mers. la 100-130 e posibil sa scoti si 2 litrii % diferenta in favoarea 650-ului in oras chiar mai mult insa daca o arzi cu viteza mare peste 160-170km/h 1000-le s-ar putea sa consume fix cat 650-ul sau mai putin.

Sfatul meu daca vrei abs si ai de gand sa mergi mai mult inafara asfaltului mergi pe 650 daca nu ia 1000-le

Varadero este foarte reusit de asemenea, frane mai bune, seam mai confortabila, protectie la vant mai buna insa este ceva mai greu si consuma mai mult.

Da te-ai saturat de italience? Nu ai luat ca varianta si caponordul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. http://www.jackphelps.com/vstrom/comparison.htm Citeste asta neaparat.

2. V Strom 1000 nu are ABS deocamdata, din cate cunosc. Sper sa nu gresesc........

3. Varadero, foarte reusit intradevar, e "ceva" mai greu decat V Strom 1000 dar "simtitor" mai greu decat V Strom 650.

4. La Dan in Timisoara , cu 270 lei - 350 lei transformi orice sea de V Strom intr-un vis. GARANTAT !!!

5. V Strom - ul meu , 650 , 2009 , ABS , ia 4% calculat la 1700 km , Transalpina + Transfagarasan + 2 autostrazi + urban + drumuri nationale,judetene,comunale, ..... macadam.

 

Sper sa-ti fie de folos.



1. http://www.jackphelp.../comparison.htm Citeste asta neaparat.

2. V Strom 1000 nu are ABS deocamdata, din cate cunosc. Sper sa nu gresesc........

3. Varadero, foarte reusit intradevar, e "ceva" mai greu decat V Strom 1000 dar "simtitor" mai greu decat V Strom 650.

4. La Dan in Timisoara , cu 270 lei - 350 lei transformi orice sea de V Strom intr-un vis. GARANTAT !!!

5. V Strom - ul meu , 650 , 2009 , ABS , ia 4% calculat la 1700 km , Transalpina + Transfagarasan + 2 autostrazi + urban + drumuri nationale,judetene,comunale, ..... macadam.
6. Eu am 1,90 si am efectuat urmatoarele :

- kit inaltare ghidon 2cm
- seaua inaltata 5 cm la Dan la Timisoara.
- kit coborare pedale frana si schimbator.



Sper sa-ti fie de folos.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsurile prompte.

 

1. F bun articolul! Multumesc.

2. Nu am verificat cei drept...

3. Nu ma sperie greutatea la Varadero(sunt suficient de mare sa il manevrez fara stress)

4. Indiferent de ce motor aleg voi imbunatatii saua! (it's a must!)

5. Bestial consumul!

 

Din ce am citit pana acum si am mai vbit cu unu altu... nu prea merita V-Strom-ul de 1000 fata de cel de 650.

Despre Varadero (injectie) am auzit numai de bine... inclusiv consumul decent de 6... 6.5% in oras... 4... 4.5% la drum lung (fata de cel pe carburatie: 10% in oras si 6 in afara)

 

La Varadero stiu ca are CBS... la V-Strom 650 are ABS sau CBS?



De asemenea cand ma duc sa cumpar... ce ar trebuii sa verific la V-Strom?

Are ceva bube specifice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' mai yamoco, da' zi si tu ca ai fost cu o gasca de chopperisti si ai mers in ritmul lor.

Nu stiu cum naiba scoateti consumurile astea.

Eu pe tura de V-Stromania am facut aproape 1100 km si cu un consum de 4.25.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsurile prompte.

 

1. F bun articolul! Multumesc.

2. Nu am verificat cei drept...

3. Nu ma sperie greutatea la Varadero(sunt suficient de mare sa il manevrez fara stress)

 

Eu zic sa fii precaut dpdv al greutatii mobrei in cazul in care agreezi un strop de offroad/forestiere, indiferent de inaltimea pe care de altfel o avem.

4. Indiferent de ce motor aleg voi imbunatatii saua! (it's a must!)

5. Bestial consumul!

 

Din ce am citit pana acum si am mai vbit cu unu altu... nu prea merita V-Strom-ul de 1000 fata de cel de 650.

Despre Varadero (injectie) am auzit numai de bine... inclusiv consumul decent de 6... 6.5% in oras... 4... 4.5% la drum lung (fata de cel pe carburatie: 10% in oras si 6 in afara)

 

La Varadero stiu ca are CBS... la V-Strom 650 are ABS sau CBS?

 

Are ABS, nu CBS. Franele m-au satisfacut in orice situatie dar pretentiosii si le-au imbunatatit si pe astea. Nu am incercat CBS dar presupun ca sunt si mai bune.

 

 

De asemenea cand ma duc sa cumpar... ce ar trebuii sa verific la V-Strom?

Are ceva bube specifice?

 

Bube specifice nu cunosc, sunt extrem de fiabile insa recomandarea e sa mergi insotit de un V Stromist cu "state de plata" vechi in domeniu.

 

Da' mai yamoco, da' zi si tu ca ai fost cu o gasca de chopperisti si ai mers in ritmul lor.

Nu stiu cum naiba scoateti consumurile astea.

Eu pe tura de V-Stromania am facut aproape 1100 km si cu un consum de 4.25.

Ai dreptate partial,dar pe Transalpina , Transfagarasan si autostrazi i-am cam dat bice si apoi asteptam la 1-3 tigari. Una peste alta si 4% si 4,25% sunt consumuri boboc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

cand citesc despre acel consum de 4% - incep sa nu inteleg cum reusiti.

Eu cand imi fac bugetul - imi pun 5% drum intins (pasager, bagaje, 100-120-130-140) si 6% trafic de oras sau drum intins singur(120-140).

O avea al meu gaura la injector mai groasa.

:D

tot norocul ca nu ne-am luat motoreta pt consum (mic).

 

stima,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

cand citesc despre acel consum de 4% - incep sa nu inteleg cum reusiti.

Eu cand imi fac bugetul - imi pun 5% drum intins (pasager, bagaje, 100-120-130-140) si 6% trafic de oras sau drum intins singur(120-140).

O avea al meu gaura la injector mai groasa.

 

tot norocul ca nu ne-am luat motoreta pt consum (mic).

 

stima,

paul

Nu mai pune benzina de la Petrom :D

Am un prieten se jura ca are rezervor de 42l pe gs1200 adventure (33l in carte) si are drept dovada un bon de la o statie Petrom din Ploiesti

Tot la un Petrom (din Sovata) m-am gandit eu sa fac plinul desi aveam 3 linii pe bord .... dupa ce au intrat 19,5 litrii am pus pistolul inapoi in pompa ca nu vedeam benzina in rezervor. In timp ce ma certam eu cu nesimtitii vine un tip cu logan de 1,4 mpi cu 67 litrii pe bon :D Mai fura omu da astia sunt prea de tot

Cand puneam benzina din pet in iarna numa sub 4% aveam consum :D

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

cand citesc despre acel consum de 4% - incep sa nu inteleg cum reusiti.

Eu cand imi fac bugetul - imi pun 5% drum intins (pasager, bagaje, 100-120-130-140) si 6% trafic de oras sau drum intins singur(120-140).

O avea al meu gaura la injector mai groasa.

:D

tot norocul ca nu ne-am luat motoreta pt consum (mic).

 

stima,

paul

 

Nu am nici un motiv sa ascund ceva. Atat a fost consumul in tura precizata. Vorba Vrajitorului, m-oi fi dus mai molcom fiind cu fratii chopperisti din Mad Dogs.

Totusi intr-o tura de acum 3 saptamani, SB - Transfagarasan - Curtea de Arges - Rm.Valcea - Brezoi - Obarsia Lotrului - Sugag - Jina - SB, la care a participat si Vrajitorul, am consumat 4,2%.

 

Asta e ..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Face, da, dar cred ca pune suflet cand le face, ca cere 550 ron pe unul. la banii astia, ma descurc si fara. Daca ar fi un produs indispensabil, as fi dat banii, desi sunt niste tevi sudate si vopsite. Mai caut.

Asa gandeam si eu pana sa ma apuc de cricuri. Cand le-am luat la mana si am vazut cate componente au si cata manopera consuma s-a schimbat optica. Chiar la 550 roni montat pe motocicleta, tot sunt doar 60 % din pretul unuia nou, fara sa fie cu nimic mai prejos. Imi cer scuze ca inca nu am castigat la Loto pt a lucra doar din plictiseala. Eu inca sper. Propunerea mea pt urmatoarea extragere 9 22 34 48 15 2. Doamne Ajuta! Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici un motiv sa ascund ceva. Atat a fost consumul in tura precizata. Vorba Vrajitorului, m-oi fi dus mai molcom fiind cu fratii chopperisti din Mad Dogs.

Totusi intr-o tura de acum 3 saptamani, SB - Transfagarasan - Curtea de Arges - Rm.Valcea - Brezoi - Obarsia Lotrului - Sugag - Jina - SB, la care a participat si Vrajitorul, am consumat 4,2%.

Asta e.

:)

nu te pot contrazice - 550km pe bord distanta intermediara chiar si cu abaterea de 8-10% de departe inca nu am vazut desi mai am vre-o doi prieteni cu dl2009/2010.

noi sa fim sanatosi.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

nu te pot contrazice - 550km pe bord distanta intermediara chiar si cu abaterea de 8-10% de departe inca nu am vazut desi mai am vre-o doi prieteni cu dl2009/2010.

noi sa fim sanatosi.

 

numai bine,

paul

No aici m-ai bagat complet in ceata !?!

 

550 km distanta intermediara , abateri de 8% - 10% ?????

 

Calculezi pe maps distanta, aduni benzina de pe bonuri, plecand cu plinul si facand plinul la aceeasi pompa la intoarcere si asta e .....

 

Salutari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No aici m-ai bagat complet in ceata !?!

 

550 km distanta intermediara , abateri de 8% - 10% ?????

 

Calculezi pe maps distanta, aduni benzina de pe bonuri, plecand cu plinul si facand plinul la aceeasi pompa la intoarcere si asta e .....

 

Salutari.

:)

scuze daca am fost neclar - la abateri ma refeream la eroarea de vitezometru/distanta de pe bord data de modul cum iti afiseaza viteza/distanta vstromul.

nu am calculat niciodata asa consumul -folosind distanta de pe maps - am luat in calcul una dintre cele doua distante intermediare indicate de bordul de dl si reset la fiecare plin.

(cea de-a doua distanta intermediara o folosesc pentru schimbul de ulei.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa, ca abaterea aia de 8-10% e doar la vitezometru (ca asa e facut el, intentionat), dar kilometrajul e destul de precis, are abatere sub 1% din ce am vazut eu. Deci nu iti influenteaza cu nimic consumul calculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa, ca abaterea aia de 8-10% e doar la vitezometru (ca asa e facut el, intentionat), dar kilometrajul e destul de precis, are abatere sub 1% din ce am vazut eu. Deci nu iti influenteaza cu nimic consumul calculat.

 

si la mine numarul de kilometrii aratati de motocicleta coincide cu cel calculat pe google maps, diferentele sint f. mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...