Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

asa am crezut si eu, dar saptamana trecuta pe ploaia cara m-a prins de la fagaras la ploiesti am mers ca turbatu pe serpentine si au facut minuni. este prima oara cand m-am dat asa de tare la ele pe ploaie. am impresia ca sunt cel putin la fel de bune precum anakee-urile. si mai eram si cu pasager. vazi ca anakee-urile au si tendinta de a se induri la un momentdat. pierd mult din grip dar castiga la km. sunt curios metzeler next cum sunt. ca de arata sigur arata mai incurajator decat anakee3 cara imi par desenate la misto. :)

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai apucat sa testezi anakee3 pe ceva forestier? imi par exclusiv pentru asfalt, dar totusi au un profil fff adanc.

Mi-am pus si eu Anakee 3 de vreo 2 saptamani, deocamdata sunt foarte multumit de ele.

Am tras tare de ele pe ploaie cat am putut (cat am avut curaj), am incercat sa le fac sa piarda aderenta, dar n-am reusit.

In weekend am fost si pe un forestier destul de "tehnic", multe urcari si coborari abrupte pe pamant si pietris, sleauri in toate directiile, treceri prin apa, un pic de noroi - s-au comportat exemplar. Bine, n-am rupt pamantul, am mers oarecum cu grija, dar n-am avut nicio problema cu cauciucurile. La un moment dat a trebuit sa franez brusc in coborare pe pietris, ca venea o masina tare din fata, ABS-ul a pompat de zor, dar am oprit in 2-3m (la verticala! :D) fara emotii.

Eu zic ca sunt mult mai bune decat par la prima vedere, ba chiar as zice ca sunt cele mai bune pe care le-am avut pana acum (am mai avut Bridgestone Trailwing, Metzeler Tourance, Continental Trail Attack).

Sa vedem cum se comporta mai departe si cat dureaza. Am vazut unele cu 5-6000km care mi s-au parut destul de tocite.

Editat de atw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or fi bune, dar trei seturi pe vara e cam mult.

Stai asa, ca n-am zis ca erau muci la 5-6000km :)

Doar ca pareau un pic mai tocite decat m-as fi asteptat la km astia. Dupa estimarea mea ar tine cam 15000km, ceea ce e ok, la cat de bune sunt.

Eu oricum am zis ca de acum incolo imi schimb cauciucurile in fiecare an, nu merita sa mergi cu cauciucuri tocite doar ca sa te lauzi ca ai facut 30000km cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pana la panza, dar la 2 mm de crampon merge.

Merge, dar inevitabil se aplatizeaza pe mijloc si incepi sa te chinui sa apleci motorul in curbe, fara sa-ti dai seama. Cand iti pui cauciucuri noi diferenta e imensa. Si eu am tinut Continentalurile vreo 25000km, erau tocite pana la semn, dar nu mai erau fun deloc de ceva vreme.

Eu zic ca merita sa le schimbi mai des, ca sa mergi cat mai mult cu cauciucuri frumoase si rotunde. Si mai sigure! ;)

Editat de atw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca v-ati mai apleca si voi pe curbe sa vezi cum nu o sa mai fie tocite doar pe mijloc si cu colturi. :D

Eu de aplecat ma aplec... dar nu sunt destule curbe cat sa se toceasca uniform cauciucul :P

Daca as sta in Rasnov si as lucra in Predeal, alta ar fi treaba! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la mine de ce sunt? ca am cuciucul uniform. chiar ma gandeam sa il schimb ca il am de 2 ani da inca e la juma si e perfect rotund. si mai are si fo 15k. :D cred ca il mai tin. bujet de austeritate. la anu punem next. sa vedem cum e. da adio off.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca v-ati mai apleca si voi pe curbe sa vezi cum nu o sa mai fie tocite doar pe mijloc si cu colturi. :D

Am reusit si eu sa corijez aplatizarea, dar dupa 2000 km pe curbe in Italia in tandem cu Raul. Am plecat cu ele aplatizate, aproape duse si m-am intors cu ele noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am pus miercuri Anakee 2. Joi am facut Transfagarasanul de la sud la nord pe ploaie, cu pasager si am frecat scarita pasagerului o data. Duminica m-am intors singur pe Cheia si am polizat cam un sfert din suruburile de la scarite, cat nu am polizat in 3 ani cu Conti Trailwing. La 800 de lei setul isi merita toti banii chiar daca nu tin 35000 cat Trail-urile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am pus miercuri Anakee 2. Joi am facut Transfagarasanul de la sud la nord pe ploaie, cu pasager si am frecat scarita pasagerului o data. Duminica m-am intors singur pe Cheia si am polizat cam un sfert din suruburile de la scarite, cat nu am polizat in 3 ani cu Conti Trailwing. La 800 de lei setul isi merita toti banii chiar daca nu tin 35000 cat Trail-urile.

:D am doua solutii la treaba asta care la mine au avut efect

1. arcuri mai tari si preload maxim pe ele

2. inalta mobra de spate vreo 3 cm

Garantat iesi de pe suprafata de rulare a anake-ului inainte sa atingi cu scarita :D

Bai ce ma dezamagiti voi cu parerile despre continental trail atack, tocmai dupa ce le-am cumparat :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai ce ma dezamagiti voi cu parerile despre continental trail atack, tocmai dupa ce le-am cumparat :(

Sunt ok, clar mai bune decat Bridgestone Trailwing, tin destul de mult, pe asfalt uscat sunt fantastice, dar pe ud si pe off sunt doar... acceptabile. Tourance parca erau mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt ok, clar mai bune decat Bridgestone Trailwing, tin destul de mult, pe asfalt uscat sunt fantastice, dar pe ud si pe off sunt doar... acceptabile. Tourance parca erau mai bune.

Ms pentru detalii! Daca spui ca sunt mai bune decat trailwing m-am mai linistit

Eh... :( acum le pun cand dau jos anake-urile si asta e. Ce e drept mi-a placut mult profilul pentru o guma de strada.

 

da nu puteai sa citesti si tu niste pareri pe ici pe colo despre ele? eu nu am auzit pe nimeni sa dea pe spate de la ele.

tocmai aia e ca prin afara lumea le lauda ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh... :( acum le pun cand dau jos anake-urile si asta e. Ce e drept mi-a placut mult profilul pentru o guma de strada.

 

De la Anakee la TA, dupa parerea mea, este o oarecare evolutie. ;)

Pe ploaie insa, TA nu mi-au placut deloc; pe asfalt uscat si pe off ok.

 

Am avut apoi Trailmax TR91 si a fost cu totul alta viata; am trecut apoi la Tourance Next si este de asemenea excelent, poate chiar ceva mai bine decat cu TR91. Cu astea doua aderenta este la superlativ iar pe ploaie nu ai griji deloc. Stiu, nu tin foarte mult, dar nu le poti avea pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Anakee la TA, dupa parerea mea, este o oarecare evolutie. ;)

Pe ploaie insa, TA nu mi-au placut deloc; pe asfalt uscat si pe off ok.

 

Am avut apoi Trailmax TR91 si a fost cu totul alta viata; am trecut apoi la Tourance Next si este de asemenea excelent, poate chiar ceva mai bine decat cu TR91. Cu astea doua aderenta este la superlativ iar pe ploaie nu ai griji deloc. Stiu, nu tin foarte mult, dar nu le poti avea pe toate.

Trailmax m-au tinut 15000 si le-am si topit de cateva ori pe curbe, speram sa gasesc ceva mai bun cu TA. Cred ca tot la ele ma intorc dupa ce consum TA-urile. Sunt curios de tourance next ce durata de viata au

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trailmax m-au tinut 15000 si le-am si topit de cateva ori pe curbe, speram sa gasesc ceva mai bun cu TA. Cred ca tot la ele ma intorc dupa ce consum TA-urile. Sunt curios de tourance next ce durata de viata au

 

Banuiesc ca stii ca exista si Trailmax (simplu) si Trailmax TR91. Tu de care spui?

http://www.dunlop.eu/dunlop_dede/mc/tyres/on_off_road/index.jsp

 

Sincer, avand in vedere ca singuranta este pe locul intai si placerea imediat pe doi, cat dureaza ma interesaza cel mai putin.

Tourance Next sunt de asemenea excelente, inca nu stiu cat vor tine dar conform testului de anul asta tin mai bine decat TR91. Se stie ca Anakee (chiar si noul 3) si Tourance (simplu) tin mult dar pretul platit (aderenta clar inferioara, mai ales pe ud) nu merita deloc dupa parerea mea. Dar e chestie de gust pana la urma...

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se stie ca Anakee (chiar si noul 3) si Tourance (simplu) tin mult dar pretul platit (aderenta clar inferioara, mai ales pe ud) nu merita deloc dupa parerea mea.

 

da' de unde "se stie"? ... esti prima persoana pe care o aud spunand (scriind) asta.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...