Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Problema cu un DL650 '08 cu 7500km la bord:

In ultimele cateva zile am observat ca nu mai accelereaza ca de obicei, nu mai e acea senzatie de "dat pe spate", trebuie sa trag mai mult de acceleratie pentru acelasi efect. Turometrul indica turatiile obisnuite, de ex 3500rpm intr-a patra la o viteza indicata de vitezometru de 60km/h. Nu am incercat sa vad cum se comporta la viteze de autostrada pentru ca n-am avut ocazia.

Mai mult la viteza mica, sa zicem ca plec de pe loc si deschid gazul, motocicleta are un moment de ezitare, da in nas pentru ca mai apoi sa accelereze.

Suspectez cauza sa fie benzina (apa/impuritatile au obturat partial filtrul de benzina) pentru ca la asemenea numar de kilometrii nu vad ce altceva ar putea fi.

Ce parere aveti?

Gandeste-te un pic de unde ai alimentat - e posibil sa fie din cauza benzinei. Toti mesterii la noi dau vina pe benzina de proasta calitate. Daca ai alimentat din nou si problema persista incearca sa schimbi filtrele de benzina si de aer. aNu ar trebui sa iti faca probleme daca ai facut revizia la 6000km. Verifica si bujiile totodata.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si io,si io 100%

 

Pentru intalnire haideti la Sibiu.

Traseu de touring: Transfagarasanul e aproape.

Traseu de enduro: va duc eu pe Sadu - Gatul Berbecului - Platinis - Gura Raului.

Cazare se gaseste la Sibiu ca sunt atatea pensiuni.

Si pentru gratar pun eu la dispozitie o gradina, suficient de mare sa intre si motoarele si oamenii lejer, la 25 km de Sibiu (in Sacadate). Si pot sa fac rost si de un gratar 1 m X 50 cm ca sa fie spor. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na cred ca am gasit si cazarea: http://www.turism-360.ro/cazare_pensiunea-...-nora_2509.html

Am fost pe Valea Sadului anul trecut si de fiecare data ma uitam la cabana asta cat e de mare.

Am cautat-o pe net si am gasit-o. Capacitate de cazare: aproape 100 locuri.

Aici are si un pret 30 ron (presupun ca patul / noapte): http://cazare.rol.ro/oferte_cazare/cazare_...Riu%20Sadu.html

 

Din Sibiu pana acolo sunt aproximativ 30 si ceva de km din care 15 sunt pe asfalt si 15 pe drum de tara neasfaltat, dar in stare buna (adica cei care va protejati motoarele: nu o sa se puna decat praf pe ele).

Daca se merge mai departe pe drumul ala se ajunge la barajul Gatu Berbecului si dupa lacul de acumulare se face la dreapta si se ajunge in Paltinis.

Asta e un traseu pe care nu l-am facut inca... dar atunci cand o sa il fac o sa pun poze si descrieri (+ kml-urile pentru google earth). S-ar putea ca, daca nu se vireaza la dreapta pe drumul catre Paltinis, sa se ajunga pe Transalpina (o sa ma documentez si despre asta).

 

In rest... sper sa iasa bine.

O sa mai discutam despre asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te un pic de unde ai alimentat - e posibil sa fie din cauza benzinei. Toti mesterii la noi dau vina pe benzina de proasta calitate. Daca ai alimentat din nou si problema persista incearca sa schimbi filtrele de benzina si de aer. aNu ar trebui sa iti faca probleme daca ai facut revizia la 6000km. Verifica si bujiile totodata.

Bafta!

 

Am schimbat filtrul de aer si problema s-a rezolvat. Incredibil cum un filtru de aer nu mai e in parametrii dupa numai 7500 km.

La revizia de 6000km nu l-am schimbat pentru ca optic arata ok si in manualul de service schimbarea trebuia sa se faca la 18.000 km.

Plus ca nu vroiam sa platesc 300RON pe un filtru K&N, pretul celor la care am facut revizia. Acum am un Pipercross luat la jumatatea pretului celui K&N si sunt curios cat o sa reziste.

 

Cat priveste benzina eu am alimentat ori de la Rompetrol ori de la OMV si n-am avut surprize pana acum.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa stabilim o data cit mai exacta. Mie mi se pare locatia super OK

 

Na cred ca am gasit si cazarea: http://www.turism-360.ro/cazare_pensiunea-...-nora_2509.html

Am fost pe Valea Sadului anul trecut si de fiecare data ma uitam la cabana asta cat e de mare.

Am cautat-o pe net si am gasit-o. Capacitate de cazare: aproape 100 locuri.

Aici are si un pret 30 ron (presupun ca patul / noapte): http://cazare.rol.ro/oferte_cazare/cazare_...Riu%20Sadu.html

 

Din Sibiu pana acolo sunt aproximativ 30 si ceva de km din care 15 sunt pe asfalt si 15 pe drum de tara neasfaltat, dar in stare buna (adica cei care va protejati motoarele: nu o sa se puna decat praf pe ele).

Daca se merge mai departe pe drumul ala se ajunge la barajul Gatu Berbecului si dupa lacul de acumulare se face la dreapta si se ajunge in Paltinis.

Asta e un traseu pe care nu l-am facut inca... dar atunci cand o sa il fac o sa pun poze si descrieri (+ kml-urile pentru google earth). S-ar putea ca, daca nu se vireaza la dreapta pe drumul catre Paltinis, sa se ajunga pe Transalpina (o sa ma documentez si despre asta).

 

In rest... sper sa iasa bine.

O sa mai discutam despre asta...

 

Hai sa stabilim o data cit mai exacta. Mie mi se pare locatia super OK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa stabilim o data cit mai exacta. Mie mi se pare locatia super OK

 

 

 

Hai sa stabilim o data cit mai exacta. Mie mi se pare locatia super OK

Eu sant disponibil in orice perioada , mai putin urmatoarele 2 saptamani, ca sant plecat in concediu :) Totusi, pt a ne putea intalni cat mai multi, tot weekend-ul 19-20 septembrie este cel mai indicat. Pt bucuresteni, Sibiul este OK, dar ar trebui intrebati cei din Iasi, Suceava daca sant de acord :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata....aseara am scapat motoreta.... :) maneta de frana rupta de la jumate,semnalul dreapta ,praf si cateva zgarieturi pe carena ... :)

semnalul il am acasa (ca m-am gandit io ca e inevitabil)dar de unde iau si eu o maneta si un stiker (ca de fapt ala e zgariat....mi-a alunecat piciorul pe nisip si am scapat-o de pe loc...nu e grav dar e inestetic..... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata....aseara am scapat motoreta.... :) maneta de frana rupta de la jumate,semnalul dreapta ,praf si cateva zgarieturi pe carena ... :)

semnalul il am acasa (ca m-am gandit io ca e inevitabil)dar de unde iau si eu o maneta si un stiker (ca de fapt ala e zgariat....mi-a alunecat piciorul pe nisip si am scapat-o de pe loc...nu e grav dar e inestetic..... :)

Vezi ca userul mertan facea stickere.

Daca nu are scrisul de la V-Strom il am eu.

Rezolutie 2500 x 448 pixeli. Ete-l atasat aici.

post-39728-1245823715_thumb.jpg

Si daca are cineva telefon cu Windows Mobile, touch screen (rezolutia la ecran 480x640 la cerere pot sa fac si pentru 240x320) si foloseste pentru blocarea telefonului programul S2U2:

am facut un skin pentru el cu Suzuki V-Strom care arata cam asa:

post-39728-1245824090_thumb.png

 

 

o intrebare: ai crashbar?

daca da: de care? (givi sau sw-motech)

Editat de vrajitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca userul mertan facea stickere.

Daca nu are scrisul de la V-Strom il am eu.

Rezolutie 2500 x 448 pixeli. Ete-l atasat aici.

post-39728-1245823715_thumb.jpg

Si daca are cineva telefon cu Windows Mobile, touch screen (rezolutia la ecran 480x640 la cerere pot sa fac si pentru 240x320) si foloseste pentru blocarea telefonului programul S2U2:

am facut un skin pentru el cu Suzuki V-Strom care arata cam asa:

post-39728-1245824090_thumb.png

 

 

o intrebare: ai crashbar?

daca da: de care? (givi sau sw-motech)

ms ....nu am crashbar...le-am comandat vinerea trecuta si imi vin tocmai marti...(ca dracu) :) ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms ....nu am crashbar...le-am comandat vinerea trecuta si imi vin tocmai marti...(ca dracu) :) ....

Exact asa am patit si eu.

Am cazut inainte sa imi vina crash-bar-ul si acum am zgarieturi pe carena dreapta.

Din noiembrie anul trecut ... nici acum nu le-am reparat.

Cand o vopsesc o sa o vopsesc toata. Pana atunci mi-a trecut prin cap sa pun sticker acolo. Pe toata partea de jos a carenei pun un sticker negru si nu se mai vede. E mai ieftin decat sa vopsesc carenele si rezervorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa am patit si eu.

Am cazut inainte sa imi vina crash-bar-ul si acum am zgarieturi pe carena dreapta.

Din noiembrie anul trecut ... nici acum nu le-am reparat.

Cand o vopsesc o sa o vopsesc toata. Pana atunci mi-a trecut prin cap sa pun sticker acolo. Pe toata partea de jos a carenei pun un sticker negru si nu se mai vede. E mai ieftin decat sa vopsesc carenele si rezervorul.

ma gandesc ca daca o sa inlocuiesc sticker-ul nu se va mai vedea aproape nimic...mare parte din zgarieturi sunt pe el....(tot pe dreapta)...problema e maneta de frana....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maneta gasesti la Elfworkshop, eu am gasit cu mai putin de 30 de lei maneta de ambreiaj. Nu sunt originale dar sunt facute de cei care le fac pe astea OEM de la Suzuki.

multumesc frumos pentru informatie.... :) ....dau o bere dupa ce o fac :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc frumos pentru informatie.... :) ....dau o bere dupa ce o fac :)

am sunat la astia de la Elfworkshop si auzi vorba la ei.....maneta frana 150 Ron (originala),100 Ron (neoriginala),semnal fatza drapta 100 Ron (neoriginal)....

pai mai bine iau de la motoplus paneuro ca au pretzuri cu catziva zeci de lei (ron) mai mici....oricum eu tot iti multumesc si tot dau o bere... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sant disponibil in orice perioada , mai putin urmatoarele 2 saptamani, ca sant plecat in concediu :) Totusi, pt a ne putea intalni cat mai multi, tot weekend-ul 19-20 septembrie este cel mai indicat. Pt bucuresteni, Sibiul este OK, dar ar trebui intrebati cei din Iasi, Suceava daca sant de acord :)

Trebuie sa fie si ei de acord - ca doar au V-Strom :) Oare cati sunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-as pune si eu asa ceva pe motor... da' 1000 de iepuroi??? de banii aia iau ... 84 de sprayuri de uns lantul.

Daca se mai ieftineste imi pun. Numai ca sa scap de stresul de mentenanta al lantului.

Bogdane.... mai faci ungatoarele alea? ca il astept cu sufletul la gura.

Poate ma scapa de ceva stres.... ce stresuri am si eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Are cineva experienta de pe aici cu Transalp ca si motocicleta anterioara. M-ar interesa cateva detalii/comparatii/pareri.

 

Numai bine,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat filtrul de aer si problema s-a rezolvat. Incredibil cum un filtru de aer nu mai e in parametrii dupa numai 7500 km.

La revizia de 6000km nu l-am schimbat pentru ca optic arata ok si in manualul de service schimbarea trebuia sa se faca la 18.000 km.

Plus ca nu vroiam sa platesc 300RON pe un filtru K&N, pretul celor la care am facut revizia. Acum am un Pipercross luat la jumatatea pretului celui K&N si sunt curios cat o sa reziste.

 

Cat priveste benzina eu am alimentat ori de la Rompetrol ori de la OMV si n-am avut surprize pana acum.

Eu am schimbat ieri filtrul aer.Tone de albine si alte insecte uscate+praf in doar 8000 de km.Ma mir cum de mai mergea.Pe partea interioara filtrul era impecabil.Am pus K&N si schimbarea e evidenta.Totusi eu mai pun pe buza airboxului si o pelicula de vaselina grafitata fiindca daca te uiti atent o pelicula fina de praf tot exista in interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Suzuki Savage cu transmisie pe curea, de vanzare... poate vrea sa ia cineva cureaua si fuliile sa le adapteze pe V-Strom. :laugh:

Exista si kit de curea pentru Strom,pe bune!.Ceva nemtesc dar jenant de scump.La un momentdat ma batea gandul...

 

Na cred ca am gasit si cazarea: http://www.turism-360.ro/cazare_pensiunea-...-nora_2509.html

Am fost pe Valea Sadului anul trecut si de fiecare data ma uitam la cabana asta cat e de mare.

Am cautat-o pe net si am gasit-o. Capacitate de cazare: aproape 100 locuri.

Aici are si un pret 30 ron (presupun ca patul / noapte): http://cazare.rol.ro/oferte_cazare/cazare_...Riu%20Sadu.html

 

Din Sibiu pana acolo sunt aproximativ 30 si ceva de km din care 15 sunt pe asfalt si 15 pe drum de tara neasfaltat, dar in stare buna (adica cei care va protejati motoarele: nu o sa se puna decat praf pe ele).

Daca se merge mai departe pe drumul ala se ajunge la barajul Gatu Berbecului si dupa lacul de acumulare se face la dreapta si se ajunge in Paltinis.

Asta e un traseu pe care nu l-am facut inca... dar atunci cand o sa il fac o sa pun poze si descrieri (+ kml-urile pentru google earth). S-ar putea ca, daca nu se vireaza la dreapta pe drumul catre Paltinis, sa se ajunga pe Transalpina (o sa ma documentez si despre asta).

 

In rest... sper sa iasa bine.

O sa mai discutam despre asta...

Bistriteni primiti?Am fi doi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca aveti v-strom (si vad ca ai)sunteti bine veniti ,nu conteaza de unde sunteti,cu cit ne stringem mai multi cu atit mai bine

voua va convine locatia si data aleasa pentru intrunire?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am schimbat ieri filtrul aer.Tone de albine si alte insecte uscate+praf in doar 8000 de km.Ma mir cum de mai mergea.Pe partea interioara filtrul era impecabil.Am pus K&N si schimbarea e evidenta.Totusi eu mai pun pe buza airboxului si o pelicula de vaselina grafitata fiindca daca te uiti atent o pelicula fina de praf tot exista in interior.

 

Cit ai dat pe filtrul K&N ca si pe mine ma bate idee. Trebuie sa schimb filtrul de aer

 

daca aveti v-strom (si vad ca ai)sunteti bine veniti ,nu conteaza de unde sunteti,cu cit ne stringem mai multi cu atit mai bine

voua va convine locatia si data aleasa pentru intrunire?

 

Data care a ramas?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...