Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

au fost verificate la 24.000 si din ce a spus mecanicul era doar una de reglat restul fiind ok. cred ca asta care s-a blocat a reglat-o

bine de tot.....................

acum are 42.000

Din cate stiu eu supapele trebuie verificate la fiecare 18000km, cel putin la DL650.

E adevarat ca, din cate am auzit, foarte rar e nevoie de reglaje, dar asta nu inseamna sa nu le verifici.

Poti sa ne "recomanzi" si noua service-ul la care ai fost? :angry:

Pacat de motor. Sa faci si tu poze cand il desfaci, sunt foarte curios ce s-a intamplat de fapt si cum arata inauntru dupa faza asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce esti sadic?

dupa carte supapele se verifica la 24000!

Ai dreptate, acum m-am uitat si eu in manual, supapele se verifica la 24000km.

In cazul asta... :cheers:

Unde ai facut reglajul la 24000?

Eu am mai dat peste "mecanici priceputi" care "verifica" supapele cu mana... :angry:

Ai verificat periodic uleiul?

Ai verificat lantul de distributie?

 

Nu stiu ce sa mai zic, un V-Strom de 42000km n-ar trebui sa aiba probleme atat de grave.

Editat de atw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghinion de nesansa!!!! Inclin si eu sa cred ca a umblat cineva neatent in motor si a zbarcit ceva. Eu am 49000 km nu am umblat la supape si nici nu umblu decat dupa 70000-80000 km. Ca veni vorba de km, care are kilometrajul cel mai mare cu un DL 650?

Mesaj completat

Ce proiecte de weekend aveti? Eu merg la Obarsia Lotrului la intalnirea Transalpistilor. Plec azi la 11. :angry: Mai merge careva?

Mesaj completat

Ghinion de nesansa!!!! Inclin si eu sa cred ca a umblat cineva neatent in motor si a zbarcit ceva. Eu am 49000 km nu am umblat la supape si nici nu umblu decat dupa 70000-80000 km. Ca veni vorba de km, care are kilometrajul cel mai mare cu un DL 650?

Mesaj completat

Ce proiecte de weekend aveti? Eu merg la Obarsia Lotrului la intalnirea Transalpistilor. Plec azi la 11. :cheers: Adica vineri. Mai merge careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekendul asta stau acasa si ma straduiesc sa imi fac ungatorul ala....

Asta in cazul in care gasesc shtutzul ala de vacuum de pe cilindru.

Ca daca nu il gasesc inseamna ca iar am aruncat banii degeaba si mai bine imi luam un spray de lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekendul asta stau acasa si ma straduiesc sa imi fac ungatorul ala....

Asta in cazul in care gasesc shtutzul ala de vacuum de pe cilindru.

Ca daca nu il gasesc inseamna ca iar am aruncat banii degeaba si mai bine imi luam un spray de lant.

Il gasesti sigur pitit intre doua furtune care ies din cilindru. Este foarte greu de scos daca motorul este mai vechi. De la caldura se lipeste de stut. Eu l-am taiat cu gandul sa cumpat altele noi de la B&S, dar nu se vand separat ca piesa, ci doar impreuna cu un subansamblu care costa cca 300euro. Ce robinet vacuumatic ai folosit. Eu am gasit unul care merge acceptabil si l-am montat pe motor acum doua luni, dar apoi toate pe care le-am cumpatat si sant vreo 5, nu vor sa inchida uleiu cand opresc motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit undeva la unii un robinet care nu se pune in rezervor (adica nu are intrarea cu diametru gros). ambele stuturi au diametru mic.

tipul respectiv mi-a zis ca a folosit asa ceva la un tractor (nu stiu pentru ce).

o sa pun luni poze ca o sa fac poze cu piesele si cu montajul final.

singura problema nerezolvata e un Y care sa imi permita sa imi despart furtunul in 2 ca sa fac ungator cu cap dublu.

nu stiu de unde sa iau asa ceva.

 

Si acum intrebarea: 5 supape la aprox 50 lei bucata (47 a fost a mea) e 250 lei.

eu pana acum am ajuns pe la 100 lei cu componentele.

daca nu reusesc sa fac dublu cap atunci o sa las asta pentru mai incolo.

 

si mai vreau sa imi fac weekendul asta un suport pentru PDA si pentru detectorul de radar. Sa le pot pune pe motor.

o sa il prind cu suruburile de sus care prind H-ul de la parbriz.

Am cautat pe net dar cele care le-am gasit au fost pe okazii.ro si le-a trecut termenul demult. Asa ca o sa imi fac eu un suport de metal pe care o sa prind un suport din ala de parbriz. Si o sa il fac ca pot pune si suportul de la detectorul de radar (care e cu celule solare asa ca nu am nevoie de incarcare la el)

 

eu mi-am dat jos parbrizul de la bogdan ca mi se parea ca arata ca un scuter motorul, si l-am pus pe cel original. mai am o zi de rabdata pana o sa il pun la loc pe cel de la bogdan. Cu cel original la 60 la ora trebuie sa inchid viziera, pe cand cu cel mare mergeam pana la tara cu viziera deschisa (25 km cu 100 - 120 km/h).

 

Mesaj completat

apropo: acum mi se pare ca e chel cu parbrizul asta mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Nu am inca un suzuki dl , dar sper sa dau honda cbr si sa-mi iau unul in iarna.

 

Asadar as vrea sa vad un dl 1000 mai de aproape , sa vad cum sau pe el, etc. Ar fi dispus cineva , evetual intr-un weekend sa i fac o vizita ? Eu sunt din Dambovita.

 

Numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai bine ar fi sa te duci miercuri la Arc unde se intalnesc cei din Bucuresti.

Intreaba aici daca merge miercuri vreunul si mergi acolo... te prezinti si nu cred ca e vrunul care sa nu te lase sa stai pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super plimbare, super traseu; sambata trecuta. ruta bucuresti-targoviste-campulung muscel-dragoslavele-dambovicioara-bran-rucar-predeal-bucuresti. aprox 400km, drumul in mare parte bun, peisaje superbe, curbe destule.... :rolleyes: incercati-l cand aveti timp. ne-a parut rau ca am fost numai doi.

legat de cosum: dl-ul meu (1000) mi-a luat 7.7% pe cand choper-ul (1800 ) a consumat doar 6.5%!!!!!! sa mor si alta nu!!!! si doar am mers in acelasi ritm amadoi!!!

bafta multa!!!

post-13105-1249299456_thumb.jpg

post-13105-1249299503_thumb.jpg

post-13105-1249299544_thumb.jpg

post-13105-1249299587_thumb.jpg

post-13105-1249299651_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super plimbare, super traseu; sambata trecuta. ruta bucuresti-targoviste-campulung muscel-dragoslavele-dambovicioara-bran-rucar-predeal-bucuresti. aprox 400km, drumul in mare parte bun, peisaje superbe, curbe destule.... :rolleyes: incercati-l cand aveti timp. ne-a parut rau ca am fost numai doi.

legat de cosum: dl-ul meu (1000) mi-a luat 7.7% pe cand choper-ul (1800 ) a consumat doar 6.5%!!!!!! sa mor si alta nu!!!! si doar am mers in acelasi ritm amadoi!!!

bafta multa!!!

 

:huh:

 

la un astfel de drum eu am 5.8% consum (tot dl 1000). la ce turatie schimbi???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes:

 

la un astfel de drum eu am 5.8% consum (tot dl 1000). la ce turatie schimbi???

 

am mers destul de lejer. marea majoritate am schimbat la 4-4500 iar pe ici pe colo, prin curbe luate mai tare, pe la 6000 max. tocmai am schimbat bujiile ( iridium ) si am curatat filtrul aer. cred ca trebuie sa o "doftoriceasca" cineva, sa vad sincronizarea valvelor...stiu eu... tu pe unde faci mentenanta motocicletei? ca tot vorbim de dl1000, tie iti merge rotund daca o tii mai mult intre 3500-4000 ture? la mine atunci cand vrea ea merge mai "intrerupt" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers destul de lejer. marea majoritate am schimbat la 4-4500 iar pe ici pe colo, prin curbe luate mai tare, pe la 6000 max. tocmai am schimbat bujiile ( iridium ) si am curatat filtrul aer. cred ca trebuie sa o "doftoriceasca" cineva, sa vad sincronizarea valvelor...stiu eu... tu pe unde faci mentenanta motocicletei? ca tot vorbim de dl1000, tie iti merge rotund daca o tii mai mult intre 3500-4000 ture? la mine atunci cand vrea ea merge mai "intrerupt" .

 

eu tot cam asa schimb treptele, tot iridium am de ~3.000 km. fara iridium aveam cam 6-6.1 consum in afara orasului. dar cel mai mare cistig la iridium este in oras atit la consum cit si la turatia minima la care ma pot duce in treptele 2 si 3. inainte nu-mi placea deloc dl-ul de 1000 in oras (ma refer in special la traficul de bucuresti). acum e mult mai bine.

 

primele dati am fost la b&s motors. ultimele dati am fost la elfworkshop.ro; nu au facut nimic special dar din moment ce merge bine banuiesc ca nu au facut nici ceva gresit. am inteles ca pot sa faca si diagnoza; nu stiu daca ar ajuta la problemele de consum si mers in hopuri ...

 

la 3500-4000 se simte perfect; merg foarte mult la regimul asta de turatie in treptele 2-5. la 2500 sughita uneori, la turatie constanta, dar nu merg (constant) cu turatia asta.

 

mai nou am ceva probleme cu pompa/pistonul de la ambreiaj. a pierdut lichid timp de citeva zile pina am ajuns la service (www.mymoto.ro, ca elf nu raspundeau la telefoane, or fi fost in vacanta); am mers cu bidonasul de dot4 dupa mine si completam la 150 de km sau mai des in oras. au desfacut si au curatat tot pe acolo si nu mai pierde lichid (sau foarte foarte putin, inca nu mi-am dat seama). am dat comanda de o noua pompa pentru siguranta; daca incepe din nou cu probleme sa nu mai astept 3 saptamini pina vine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa traiti

pt cine doreste donez rezervor albastru si pompa de benzina pt v-strom 650

pompa nu are filtrul de benzina si nu stiu daca este functionala

rezervorul nu are busonul, nu este deformat, are cateva zgarieturi superficiale

la mine rugineste asa ca...

multumesc

s.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa traiti

pt cine doreste donez rezervor albastru si pompa de benzina pt v-strom 650

pompa nu are filtrul de benzina si nu stiu daca este functionala

rezervorul nu are busonul, nu este deformat, are cateva zgarieturi superficiale

la mine rugineste asa ca...

multumesc

s.

 

 

sal'tare

 

mai e pompa cumva monser? ca a mea e deja ruginita in rezervor.....poate e mai buna a ta?

 

merci anticipat conasule

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

am fost intr-o tura de 3500 km pana in Elvetia si am ramas uimit de consum. Din Timisoara la Balaton am scos 3,62l/100km, pe serpentine in Austria si Elvetia a consumat 3,7-3,9 iar pe autostrada la 130 media a consumat 5,2. Din 8 motoare am scos cel mai mic consum, cu peste 1 litru mai mic ca Varadero, Transalp, Honda Yamaha XJ...

Deci concluzia mea este ca nu degaba V-Stromul a fost clasat pe primul loc acu cativa ani in turul Alplor.

Care aveti vreme am pus pe picasa poze de pe unde am umblat.

http://picasaweb.google.com/ioan.cizmas/TurulEuropei2009#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

am fost intr-o tura de 3500 km pana in Elvetia si am ramas uimit de consum. Din Timisoara la Balaton am scos 3,62l/100km, pe serpentine in Austria si Elvetia a consumat 3,7-3,9 iar pe autostrada la 130 media a consumat 5,2. Din 8 motoare am scos cel mai mic consum, cu peste 1 litru mai mic ca Varadero, Transalp, Honda Yamaha XJ...

Deci concluzia mea este ca nu degaba V-Stromul a fost clasat pe primul loc acu cativa ani in turul Alplor.

Care aveti vreme am pus pe picasa poze de pe unde am umblat.

http://picasaweb.google.com/ioan.cizmas/TurulEuropei2009#

 

 

in elvetia sint obligatorii vestele verzi? adica trebuie sa o port pe mine chiar si cind nu am avarie?

 

merci

adrian

 

Mesaj completat

au fost verificate la 24.000 si din ce a spus mecanicul era doar una de reglat restul fiind ok. cred ca asta care s-a blocat a reglat-o

bine de tot.....................

acum are 42.000

 

ai reusit sa rezolvi problemele de motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca da, mai aud eu un carait cam ciudat dar se pare ca merge bine.

 

o fi doar paranoia?????!!!!!!

Adica nu i-ai facut nimic, ai mers asa in continuare si se pare ca s-a rezolvat?

V-Stromul e prima motocicleta care se repara singura! ;)

Acum, fara gluma, ar trebui s-o duci totusi la un control.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica nu i-ai facut nimic, ai mers asa in continuare si se pare ca s-a rezolvat?

V-Stromul e prima motocicleta care se repara singura! ;)

Acum, fara gluma, ar trebui s-o duci totusi la un control.

 

stai asa..................

am fostg la service, am reparat-o dar tot am impresia ca se aude ceva.......nu stiu ce dar parca se aude.

 

de asta ziceam de paranoia............ :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...