Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Intrebare pt cei care fac suporti si topcaseuri de aluminiu:

 

am achizitionat un topcase de la o firma din polonia (http://www.alkar-moto.pl/):

 

placa de prindere:post-1972-0-73169800-1340195186_thumb.jpg este un sistem quick release

 

cutia: post-1972-0-87406400-1340195214_thumb.jpg

 

ce am patit dupa o tura de 2 sapt pe drumuri proaste si cam 70 km de offroad d-ala valurit, unde daca mergi cu mai putin de 40 ai senzatia ca esti pe un picamer - s-a rupt placa de prindere

 

post-1972-0-42628600-1340195250_thumb.jpg post-1972-0-17190400-1340195288_thumb.jpg post-1972-0-73336300-1340195301_thumb.jpg

 

el zice ca placa e facuta din material AlMg3 de 4 mm. cica acum a refacut-o din material de 5 mm si ar tb sa tina mai bine. Cei care fac suporti pt topcaseuri din ce material il faceti? Ce ma sfatuiti? Daca omul imi trimite alta de 5 mm e ok sau e nevoie de o placa facuta din alt material?

 

Multumesc,

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( exact fazele astea speram sa le evit daca imi pun top/cutii metalice. in orice caz, mai conteaza si ce greutate bagi in ele.

@cnairda, stai linistit ca nu se rup atat de des! Dupa cum arata ruptura la placa de mai sus nu statea bine pe suport, era in tensiune, de acolo si cedarea de material!

Mai repede te astepti sa cedeze suportul de la sidecase, nu cel de la topcase!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

placa nu era in tensiune. era dreapta. e adevarat ca a fost cam grea cutia. cred ca a avut vreo 10-14 kile.

 

Bob

Editat de bob66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

placa nu era in tensiune. era dreapta. e adevarat ca a fost cam grea cutia. cred ca a avut vreo 10-14 kile.

 

Bob

inteleg, dar dupa cum arata ruptura, parca era sustinuta doar pe centru si placa a flambat din cauza greutatii!

fundul cutiei nu este deformat? tinand cont ca este vorba de topcase, care are o pozitie mai mult sau mai putin orizontala nu este normal sa cedeze! greutatea este repartizata aproape egal pe fundul cutiei si pe suport! daca teava pe care se sprijina placa topcase-ului este simetrica si nu cedeaza un brat, nu prea vad cum s-ar putea rupe placa de la mijloc( de fapt vad in pozele tale dar nu imi explic)

10-14 kg nu este mult pt topcase! unii oameni pun 20+ kg pe topcase deoarece este mai rezistent decat sidecase-urile!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum arata in poze. e logica ruptura. topcaseul are 2 puncte de prindere intre suruburile de prindere ale placii si celelate 2 dupa aceasta. ceea ce la 14kg i-a permis sa flambeze repetat pt ca partea din spate nu opunea deloc rezistenta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pt cei care fac suporti si topcaseuri de aluminiu:

 

am achizitionat un topcase de la o firma din polonia (http://www.alkar-moto.pl/):

 

placa de prindere:post-1972-0-73169800-1340195186_thumb.jpg este un sistem quick release

 

cutia: post-1972-0-87406400-1340195214_thumb.jpg

 

ce am patit dupa o tura de 2 sapt pe drumuri proaste si cam 70 km de offroad d-ala valurit, unde daca mergi cu mai putin de 40 ai senzatia ca esti pe un picamer - s-a rupt placa de prindere

 

post-1972-0-42628600-1340195250_thumb.jpg post-1972-0-17190400-1340195288_thumb.jpg post-1972-0-73336300-1340195301_thumb.jpg

 

el zice ca placa e facuta din material AlMg3 de 4 mm. cica acum a refacut-o din material de 5 mm si ar tb sa tina mai bine. Cei care fac suporti pt topcaseuri din ce material il faceti? Ce ma sfatuiti? Daca omul imi trimite alta de 5 mm e ok sau e nevoie de o placa facuta din alt material?

 

Multumesc,

Bob

 

placa de 5mm va avea un plus de rezistenta. roaga-l daca poate sa dea un unghi de inclinare la partile laterale care vor actiona ca un cornier si vor rigidiza si mai mult placa in cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi pare aluminiu ordinar. S-a rupt la fel cu portbagajul facut de mine din acelasi material, dar de 6mm. Cand l-am refacut am renuntat la decupajele initiale si i-am lasat o margine indoita care se constituie intr-un "cornier" care rigidizeaza tot ansamblul. Exact ce a recomandat si Cavalerul. La mine s-a crapat tot dupa un drum de 700 km pe sosele proaste , supraincarcat si cu suruburile de prindere usor slabite, fara sa observ la timp. Acum , cu noul design, dar din acelasi material, ca altul nu am avut, se conporta mult mai bine, evident si suruburile le-am blocat cu Loktite albastru.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu albastru am desenat prinderile quick lock pt cutie, iar cu rosu sunt desenate suruburile de prindere de motocicleta. sunt identice cu cele originale cu care se prinde placuta care vine cu motocicleta din fabrica.

 

post-1972-0-30518200-1340265932_thumb.jpg

 

post-1972-0-78971800-1340266286_thumb.jpg

 

pe suruburile quick lock gliseaza o sina prinsa de topcase (o sa pun o poza cand ajung la motocicleta). la suruburile din spate (ori ca placuta care gliseaza a fost mai subtire, sau decupatura in surub mai groasa) a fost un joc cam de juma de mm.

 

eu chiar ma gandeam inainte de excursie ca as da alte gauri in placa de aluminiu sa mut cutia 1 cm mai in spate sa fie mai mult spatiu pt pasager. intr-adevar, greutatea cutiei e sustinuta numai in partea de langa sa, pe partea cealalta sta in aer.

 

nu stiu daca o sa ma pot intelege cu polonezul respectiv, care nici nu prea stie engleza. daca nu reusesc, sunt in bucuresti ateliere care imi pot face o placa de sustinere ca lumea?

 

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci problema nu este placa.daca te uiti vei vedea ca ea este prinsa in 4 suruburi care formeaza un patrat cu o latura mica de tot.practic 50% din case sta in aer.va intra in vibratie si se va rupe.Solutia este sa sprijini placa in 4 puncte mai departate si la 990 este o problema.....dar se poate rezolva.

O placa daca te ajuta iti pot da eu dar este ca si cea din poza si are 3mm.Nu te costa nimic si daca o sprijini bine nu se va rupe clar.

 

post-57784-0-54310600-1340292624_thumb.jpg

Editat de lauramarginea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

important este sa iti placa tie........

Da ce zici de noul.... fund ambutisat cu nervura de intarire laterale la fel plus ca vor fi echipate cu un sistem de prindere quick look Fara nituri pop decit la urechile de pe capac

post-57784-0-94529500-1340649235_thumb.jpg

post-57784-0-69809100-1340649243_thumb.jpg

Editat de lauramarginea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic că o să le placă germanilor Âşi mă bucur nespus pentru ei. :rolleyes:

Dar mai tare mă bucură faptul că avem poze cu produsul înaintea lansării în Occident, lux ce să mai. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

important este sa iti placa tie........

Da ce zici de noul.... fund ambutisat cu nervura de intarire laterale la fel plus ca vor fi echipate cu un sistem de prindere quick look Fara nituri pop decit la urechile de pe capac

 

Cutii cu quick lock cred ca m-ar interesa si pe mine anul viitor. Cat de solid va fi quick lockul.. sa zicem in caz de cazatura laterala? (comparand cu cele fara quick lock sau cu cele gobi de plastic, la care dupa cateva cazaturi s-au stricat incuietorile)

 

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sistemul de prindere..........

Pt off road nu este bun..cutia va "zdrangani"..si se va rupe !!schimba unghiul de insertie a cutiei de la orizontal la unul pe diagonala care v-a face ca greutatea cutiei sa "pretensioneze" sistemul de prindere eliminand asfel mult din jocul cutiei pe un drum denivelat!!da-i procent din vanzari pt sfat!!! :cheers:

Ps...cand copiezi ceva este bine sa iei partile bune!!

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...