Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca e pe moca vreau si eu . Desi nu imi place sa primesc nimic de-a moca . Mai bine astept sa mai strang ceva banuti .

 

au aparut si banutii asa ca :Am nevoie de 2 cutii/coburi pt un F650 Dakar . Cu suporti si etc . Vreau ceva ok ca eu cand vad gropi si denivelari sunt ca un copil care vede dulciuri .

Astept sa vedem cine imi ofera si la ce bani .

 

Sper ca nu deranjez pe nimeni cu cererea asta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit si eu zilele trecute sa termin cutiile. Arata asa: http://imageshack.us/g/96/1009042s.jpg/

Tinand cont ca suportii sunt sub forma de "L", sistemul de prindere isi face bine treaba, chiar daca e mai primitiv. Suruburile din interiorul cutiei vor fi taiate sau schimbate cu unele mai scurte.

Bafta!

Editat de petrilacocuz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit si eu zilele trecute sa termin cutiile. Arata asa: http://imageshack.us/g/96/1009042s.jpg/

Tinand cont ca suportii sunt sub forma de "L", sistemul de prindere isi face bine treaba, chiar daca e mai primitiv. Suruburile din interiorul cutiei vor fi taiate sau schimbate cu unele mai scurte.

Bafta!

 

pune suruburi mai scurte. piulitele pot fi de tip fluture. poti renunta la bucatile alea imense de tabla din interior in favoarea unor saibe mai mari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul "Eu vara nu dorm". Bravo, ai mare ambitie daca te-ai bagat si la incuietori. Au iesit bine, dar cred ca este multa munca. Eu le-am cumparat si incuietorile si balamalele. Spor.

 

 

Bogdane la ce bani sunt incuietorile si de unde le iei?daca nu e secret.

Munca.mnoah se taie la laser si se indoaie la presa adaugi zarul in sine si gata :)

 

Bogdane la ce bani sunt incuietorile si de unde le iei?daca nu e secret.

Munca.mnoah se taie la laser si se indoaie la presa adaugi zarul in sine si gata :)

 

 

Gospodarul 18mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este treaba cu boicotul konvoi.ro de pe F650.ro :what:?

Am primit pe mail un link catre un PM de pe acel forum. Fiindca nu am mai frecventat de mult forumul in cauza nu pot accesa contul si implicit vizualiza mesajul privat de la un anume "yuyu"

Daca este vreo problema nu ar fi mai ok o exprimare publica decat spam-uri ciudate (nu am nici cel mai mic habar cine este acest @yuyu).

Editat de zero_motoshop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De chestia asta nu stiam . Deci daca ai latimea de peste 1m pe spate la mobra tre omologare . No sa o vad si pa asta . Interesant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lauramarginea Are exact 105 cm. Le-am facut asa datorita topului, este lat si cand deschideam coburii atingea in acesta. Am ales sa montez balamaua astfel incat coburul se deschide pe lungul lui, sa pot agata pe capac una-alta la nevoie. Sper sa nu am probleme. Daca o fi cazul , le-oi scurta. beer.gif Despre ce tari e vorba, urmeaza sa plec si ar fi bine sa stiu. Ms

 

 

Italia si elvetia ....sunt principalii care stau cu metru la indemana pe stelvio de exemplu:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu dc dar am impresia ca 1200gsa cu coburile originale metalice de 45l e mai lat de 1m

 

 

Originalele toate sunt facute la 100cm

Ce depaseste aceasta latime ..trebuie omologat separat individual

Legea este valabila peste tot in UE doar ca nu peste tot te ia la rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Originalele toate sunt facute la 100cm

Ce depaseste aceasta latime ..trebuie omologat separat individual

Legea este valabila peste tot in UE doar ca nu peste tot te ia la rost.

 

Interesant. Poti da un link sau un citat din legislatie? Mi-e sa nu iau amenzi aiurea.

Multam!

 

PS: Eu n-am gasit decat astea doua bucati de legislatie (RAR si EU), care spun ca latimea maxima admisa este de 2 metri:

 

http://www.rarom.ro/cs-uploads/RNTR7.pdf

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31993L0093:EN:HTML

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind si eu aici m-am speriat un pic, pt ca in 29 plec si eu un an in Elvetia si merg cu moto. Latimea mea totala cu un Givi E36 si un E45 e de 1.10. M-am apucat de cautat si am gasit in mai multe locuri scris. Legea in Germania (in Elvetia nu stiu, ca nu am gasit) zice ca 1m este latimea maxima pt. mopeduri si biciclete, iar pt motociclete si trikeuri este 2m. Plus exista specificatia de "incarcatura" (ladung), unde cutiile laterale de incadreaza. Impreuna cu astea motocicleta poate ajunge la 2.55m/4m latime/inaltime.

http://www.600ccm.info/1/120116/Munitionskiste_als_Koffer_am_Motorrad/

Aici exista niste explicatii cu citatele (nu Pontaisme, citate!!!) corespunzatoare din STVO (legislatia rutiera in DE). Slabe sanse sa fie diferit in Italia si Elvetia. Am sa ma mai documentez si daca dau de legislatia aferenta din Elvetia, am sa postez aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind si eu aici m-am speriat un pic, pt ca in 29 plec si eu un an in Elvetia si merg cu moto. Latimea mea totala cu un Givi E36 si un E45 e de 1.10. M-am apucat de cautat si am gasit in mai multe locuri scris. Legea in Germania (in Elvetia nu stiu, ca nu am gasit) zice ca 1m este latimea maxima pt. mopeduri si biciclete, iar pt motociclete si trikeuri este 2m. Plus exista specificatia de "incarcatura" (ladung), unde cutiile laterale de incadreaza. Impreuna cu astea motocicleta poate ajunge la 2.55m/4m latime/inaltime.

http://www.600ccm.in...er_am_Motorrad/

Aici exista niste explicatii cu citatele (nu Pontaisme, citate!!!) corespunzatoare din STVO (legislatia rutiera in DE). Slabe sanse sa fie diferit in Italia si Elvetia. Am sa ma mai documentez si daca dau de legislatia aferenta din Elvetia, am sa postez aici.

 

 

The maximum width of the motorcycle must not exceed 1 metre.

If a sidecar is fi tted, the width of the motorcycle and sidecar cannot exceed 1.85 metres.

Dai pe google sa caute maximum width allowed for motorcycles in EU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The maximum width of the motorcycle must not exceed 1 metre.

If a sidecar is fi tted, the width of the motorcycle and sidecar cannot exceed 1.85 metres.

Dai pe google sa caute maximum width allowed for motorcycles in EU

Cu tot respectul pentru cutiile tale, aici tu citezi dintr-un text preluat din legislatia din Australia, care deocamdata nu face parte din UE.

Aici se regaseste textul pus de tine:

http://www.transport.sa.gov.au/pdfs/personal_transport/info_bull_06_motorcycles.pdf

Aceasta se refera doar la vehicul, nu si la vehicul+incarcatura, caz tratat separat in legislatia din DE. Nu cred ca e cazul sa se panicheze unii (cum m-am panicat si eu) pt. ca nu e cazul. Cand tu sau oricine pune un text din lege, care sa sustina ce ai spus tu, mi-oi toci si eu cutiile. Pana atunci doar pt ca GS-ul Adventure vine din fabrica cu latimea totala la cutii sub 1m, nu inseamna nimic. Inseamna ca poti sa mergi cu ea in Australia fara probleme. Singura chestie bine de stiut este ca daca lumina spate este mai departe de 40cm de exteriorul cutiei, atunci trebuie pus macar ceva material reflectorizant pe acesta. Alb in fata, rosu in spate. (cel putin dupa legislatia nemteasca) Oricum e bine pt siguranta purtatorului cutiilor.

 

PS. Lege scrisa in Elvetia dealtfel nu ai cum sa gasesti in engleza. Nici noi nu avem. Germana e una din limbile oficiale si cea mai raspandita, deci sanse sa gasesti exista doar daca cauti in germana. Eu unul nu am gasit nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am material reflectorizant alb pe coburi in spate e o problema? Ma gandesc ca pe costum tot culoarea alba este aplicata.

Eu iti spun ce scrie legea. Art 22 nustiuce aliniat din STVO (DE):

 

Ragt die Ladung seitlich mehr als 40 cm Ăźber die Fahrzeugleuchten, bei Kraftfahrzeugen Ăźber den äuĂersten Rand der Lichtaustrittsflächen der Begrenzungs- oder SchluĂleuchten hinaus, so ist sie, wenn nĂśtig (§ 17 Abs. 1), kenntlich zu machen, und zwar seitlich hĂśchstens 40 cm von ihrem Rand und hĂśchstens 1,5 m Ăźber der Fahrbahn nach vorn durch eine Leuchte mit weiĂem, nach hinten durch eine mit rotem Licht. Einzelne Stangen oder Pfähle, waagerecht liegende Platten und andere schlecht erkennbare Gegenstände dĂźrfen seitlich nicht hinausragen.

 

P.S. 2. Nici Elvetia nu e UE, dar nu face diferenta in cazul acesta.

 

PS3: TDM-ul de 900 are latimea totala de 106 cm cu tot cu cutiile de fabrica.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti spun ce scrie legea. Art 22 nustiuce aliniat din STVO (DE):

 

Ragt die Ladung seitlich mehr als 40 cm Ăźber die Fahrzeugleuchten, bei Kraftfahrzeugen Ăźber den äuĂersten Rand der Lichtaustrittsflächen der Begrenzungs- oder SchluĂleuchten hinaus, so ist sie, wenn nĂśtig (§ 17 Abs. 1), kenntlich zu machen, und zwar seitlich hĂśchstens 40 cm von ihrem Rand und hĂśchstens 1,5 m Ăźber der Fahrbahn nach vorn durch eine Leuchte mit weiĂem, nach hinten durch eine mit rotem Licht. Einzelne Stangen oder Pfähle, waagerecht liegende Platten und andere schlecht erkennbare Gegenstände dĂźrfen seitlich nicht hinausragen.

 

P.S. 2. Nici Elvetia nu e UE, dar nu face diferenta in cazul acesta.

 

PS3: TDM-ul de 900 are latimea totala de 106 cm cu tot cu cutiile de fabrica.

 

 

Omologarea se face pt fiecare tara separat.Exemplu pt spania unde am comenzi vorbesc in serie,distribuitorul a stabilit dimensiunile ca sa se poata incadra in latime max 1m apoi nu stiu de ce toti italienii imi cer asta la fel............... da precis e doar un moft ...cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit aseara sa uit ca am coburile si m-am infipt cu un cob intr-un stalp. Din pacate cobul s-a deformat cel mai puternic pe fata unde este sistemul de prindere, si in plus tot suportul s-a deformat dupa cum a incasat socul.

sambata ma pregatesc sufleteste sa vedem daca reusesc resuscitarea ca peste 10 zile plec in concediu si mi-am stricat sigur planurile...

 

revin cu poze mai incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...