Sari la conținut

Cum Se Curata O Motocicleta?


XorX
 Share

Postări Recomandate

Poate multi considera asta o intrebare stupida.. Totusi, cred ca la o motocicleta nu merge sa dai fuga cu ea la OMV si sa bagi Jet-ul pe ea.. cred ca trebuiesc protejate unele chestii.. nu? Stie cineva sa dea citeva detalii in sensul asta? Merci mult de sfaturi; in avans :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ok, uite o solutie pe care o aplic eu :

iei frumushel o carpa uscata, scoti furtunul de la rezervor, o imbibi in benzina, lustruiesti tot ,proces in care schimbi vreo 3-4 carpe,si daca ai si oleaca de ulei in benzina capata si o "sclipire" placuta ochiului...Durata operatiunii : 30 de minute.

Nu e indicat sa pui apa pe ea ca e fier si rugineste :D :P :lol:

 

Daca e cine-stie-ce minune carenata --> e mai simplu ca nu trebuie sa speli si ce e sub carene ;)

 

Cu jetul la spalatorie-->stiu pe cineva caruia la faza asta i-au bagat aia ceva nisip intre simeringul de ulei si ala de praf de la furca , si dupa cativa km tubul cromat era zgariat tot .

 

Daca vrei o "lucrare de diploma" in materie de lustruit motorul, stai sa vezi ce iti raspund chopperistii :lol: :lol: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba asta cu durata spalarii depinde cat e de jegoasa sau cata rabdare ai!

daca mai pierde ulei pe la imbinari si cu putin praf....ai o tzara de munca..

da' merita sa ai un motor frumos si curat (pe cat se poate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Eu, daca vreau sa spal-curat ca lumea moto-ul meu, fac asa:

- mai intai cu o carpa sau burete imbibata in apa cu detergent (da, detergent Dero sau alte mai ieftine) curat aproape toata suprafata motocicletei. (rotii, furcii, reyervorul, motorul in intregime, chiar si carburatorul!!)

Daca cilindrul e murdar rau curat cu sarma. De obicei carburatorul curat cu pensula.

- urmeaza faza cand spal cu apa totul de detergent

- cu o carpa uscata sterg motocicleta de apa

- si acum faza finala : dau pe aripi, rezervor, lateral pe cutii, pe bord si pe lampile de semnalizare(plastic) cu spray silonic. Vezi ce fain va luci dupa asta motocicleta ta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

daca o speli cu jetul sa nu iti dea de jos in sus cu jetul mie imi mergea in 3pistoane in loc de 4 dupa o spalare.Asta e inveti din greseala si nu cumva sa dai cu silicon pe sezut ca sa luceasca ca la prima curba faci pe cascadoru :D :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io unu' imi spal Africa Twinu' shi la spalatorie shi pana acuma nu am avut niciodata probleme cu el.. Baietzii dau cu ceva spuma pe motor, stau cateva minute, o clatesc cu jetu' dupa care o shterg cu nishte carpe... shi treaba ii rezolvata...

De obicei, il spal la spalatorie numa' daca ii extrem de murdar... altfel il spal singur, acasa, cu o galeata de apa cu detergent de rufe, dupa care cateva galetzi de apa curata shi cateva carpe uscate pentru polishat...

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot sezonu' trecut am spalat Africanu cu jetu de la OMV si nu am avut nici o problema. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, uite o solutie pe care o aplic eu :

iei frumushel o carpa uscata, scoti furtunul de la rezervor, o imbibi in benzina, lustruiesti tot ,proces in care schimbi vreo 3-4 carpe,si daca ai si oleaca de ulei in benzina capata si o "sclipire" placuta ochiului...Durata operatiunii : 30 de minute.

Nu e indicat sa pui apa pe ea ca e fier si rugineste :cheers: :D :baldy:

 

Daca e cine-stie-ce minune carenata --> e mai simplu ca nu trebuie sa speli si ce e sub carene :lol:

 

Cu jetul la spalatorie-->stiu pe cineva caruia la faza asta i-au bagat aia ceva nisip intre simeringul de ulei si ala de praf de la furca , si dupa cativa km tubul cromat era zgariat tot .

 

Daca vrei o "lucrare de diploma" in materie de lustruit motorul, stai sa vezi ce iti raspund chopperistii :baldy: :baldy: :P

 

 

benzina nu ia vopseaua?!?

 

in manualul motorului zice clar sa nu scpa benzina pe langa gaura ca afecteaza vopseaua :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba afecteaza dar "magaru' " de Axa nu a vrut sa spuna ca inainte si dupa benzina aplica un strat subtire de lichid de frana pe toata motocicleta ca sa fie protejata de benzina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ps: fa ca noi si o sa plangi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba afecteaza dar "magaru' " de Axa nu a vrut sa spuna ca inainte si dupa benzina aplica un strat subtire de lichid de frana pe toata motocicleta ca sa fie protejata de benzina

Cel mai bun sfat pe care l-am vazut pana acum,am ras de m-am spart.Un dobitoc chiar o dat cu silicon pe sa si era in pantaloni de piele :cheers: :D :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce dai cu benzina NEAPARAT tre' sa-i dai si foc! Si dupa aia o decapezi cu soda si e ca noua!

Fara gluma, detergentii de rufe & stuff pateaza vopseaua. Cu jetul nu trebuie insistat pe lant si trebuie evitate fisele de bujii si electrica (tronica) in general, in general o spal cu sampon auto cu galeata si buretele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...virago-ul tau se poate spala aproape cu orice vrei ideea este sa fie detergent nu spuma activa sau te si miri ce sode caustice mai scot astia !!!...poti da si cu jetu doar sa nu tii foarte aproape de cabluri si contacte electrice ca poa sa-ti taie izolatiile la fire!!!!!...sfat!!>>> cu pur merge ff bine spalat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de spalat o spal cu Rivex(d'ala de geamuri) -

mai intai dau cu pulverizatorul peste tot, las pret de o tzigara sa se inmoaie, apoi sterg cu carpa uda (se clateste des), dupa aia cu o carpa uscata, iar daca e rost de plimbare in fitze o dau cu spray de mobila (genius) si o lustruiesc frumusel

Durata- cam 25-30 minute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa acoperi si tevile de esapament cu niste pungi de plastic (legate cu elastic). Cel putin asa scrie in manualul motocicletei mele, si asa fac.

In rest, o spal cu sapun lichid si cu buretele, apoi clatita cu apa multa (furtun la debit mic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost de 2 ori cu ea la spalatorie...si cand am ajuns acasa am luat o carpa uscata sa o mai "bibilesc" pe aici p-acolo!

Atunci am observat ca in unele parti mai ramasese noroi!!1 :cheers:

Asa ca.....de acuma incolo o voi spala singur... :baldy:

Macar stiu sigur ca iese mai bine....si nici nu stau cu grija ca se poate intampla ceva la ea, cand baga nenea ala jetu'

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...o fi ocupat cu spalatu!!!.... :baldy:

 

bah, sunteti nebuni rau :baldy: cred ca l-ati speriat pe bietu' om ca nu a mai dat nici un semn de cand a deschis topicul asta :cheers: :D

...da,da!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah, sunteti nebuni rau :baldy: cred ca l-ati speriat pe bietu' om ca nu a mai dat nici un semn de cand a deschis topicul asta :cheers: :D

da :baldy: , de acum incolo nu cred ca o mai spal niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Samponul Head&Shoulders, cel albastru pt combaterea matretii da cele mai bune rezultate! :cheers: :D :baldy:

Editat de gopop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

pur sau fairy... maxim odata pe an :D nu de alta da' ploua destul de des si cum o tin io in fata blocului n-am treaba! :cheers: in plus cand e noroiu' mare pe ea il las sa se usuce si cade singur!

 

p.s. nu glumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...