Sari la conținut

Accident in Baneasa, Bucuresti


disney
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma dar voi chiar sunteti batuti in cap? cum faci tu o comparatie? crezi ca seamana o cazatura cu alta? clar era mai bine sa poarte genunchere dar cel mai bine e sa casti in pana corbului ochii si sa gandesti de 15 mii de ori inainte sa te bagi.

Nu am echipament ma doare in p_la ......ca stiu pe unu de si-a rupt tibia si peroneul cu cisme de motocross sidi de 400 eur si genunchere de 1200 eur si foarte bine putea sa cada fara echipamnet in alta pozitie si sa nu aibe nimic ce mai intelegeai din asta?

 

Bineinteles ca depinde si de noroc (cum cazi) dar statistic vorbind cu echipament esti mai protejat. La fel si la masini, chiar daca ai nuj ce volvo super sigur, tot poti sa mori, asta nu inseamna ca airbag-urile trebuiesc interzise.. :)

 

P.S. Nu te mai aprinde asa ca face rau la tensiune.. :)

 

Hai noroc si

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nu va mai aprindeti asa cu una cu doua.

 

Va arde de cearta ca la mosnegii basinosi pe care-i gasesti in autobuz intre 11 si 1 la pranz.

 

Daca e asa cum au povestit cei de mai sus atunci dupa mintea mea isi cam are si riderul vina. De mers mai tare prins oras toti o frigem cate un pic

(altii mai mult, exceptie face retardul care a trecut azi pe langa mine pe Dorobanti cu vreo 160 si 14.000 de ture. Ba (cuvant jignitor)... o sa mori... repede. Scuzati, a fost o refulare de moment)

toti mai trecem printre masini dar cel putin eu, in ziua cand n-o sa vad masina care imi taie calea, o voi lovi, se va indoi si voi cadea pe loc. De ce? Pentru ca printre masini n-o frigi cat sa zbori ca superman printre coarne. Doar o perpelesti umpic cat sa-ti julesti un deget si sa rupi un blug. My 2 cents.

 

p.s. in cazul in care este vorba de acelasi om ca acum 2 ani... atunci asta nu mai e ghinion. Hai ca v-ati facut de 4 centi.

 

Insanatosire grabnica si grija in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Bucuresti e haos! se circula aiurea , asta toata lumea stie!!!! cand vad o masina care stationeaza in mijlocul strazii, opresc ( daca mai am timp).

 

525 rile sunt motoare f nervoase! e ca un drog...unii se pot abtine, altii nu!

 

eu in trafic merg cu 40-50 km/h. pe unde am loc mai bag un 100. intre Pta PRESEI si BANEASA, de la ARC ! dar in general e bine sa mergi usor! si echipat!

 

imi pare rau ptr KTM ist!

 

recuperare maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-a intors in fata un bmw care vroia sa intre la hotel fenicia in parcare.

Bogdan ANDORA este in momentul de fata in operatie, care ar trebui sa tina cca 3 ore..

sper sa iasa cu bine. Insanatosire grabnica.

 

Trec zilnic pe acolo si mereu se gaseste un taxi sau o masina care sa taie fata pentru a intra in curtea hotelului... insanatosire grabnica baiatului si atentie sporita in acea zona

Editat de Weeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa motociclistului... caci din pacate durerile prin care trece acum nu i le putem diminua... :D

 

Legat de echipament... purtati fratilor echipamentul FULL, mie mi-a intors brusc in fata un c.r.e.t.i.n si va spun ca am dat cu genunchii de usa si aripa lui si nu am nimic la genunchi, si am dat si cu umarul cu geaca cu protectii de montantul lateral fata iar cu bratul i-am rupt oglinda si am avut o mare vanataie doar... in loc de sange... cum merg multi baieti pe vitezane doar in tricou... :) Din pacate mana stanga mi-a rupt-o ghidonul cand s-a smucit brusc la impact, nu exista echipament pt. a tine incheieturile la locul lor... :D

Iar fara casca nu ai nici o sansa... am avut barbia umflata si vanata purtand casca, am dat cu coltul de jos al castii de rama de sus a usii masinii, capul s-a deplasat la impact asa de brusc ca m-am lovit cu barbia de casca, desi casca imi este fixa, nu larga.

 

Purtati echipament FULL chiar de e super cald afara si te duci 5 min pana la birou... :)

Editat de Stefan GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca depinde si de noroc (cum cazi) dar statistic vorbind cu echipament esti mai protejat. La fel si la masini, chiar daca ai nuj ce volvo super sigur, tot poti sa mori, asta nu inseamna ca airbag-urile trebuiesc interzise.. :)

 

P.S. Nu te mai aprinde asa ca face rau la tensiune.. :)

 

Hai noroc si

Asfalt uscat!

 

Nu cred ca este vreun nebun sa creada ca e mai protejat fara echipament (asta daca nu incomodeaza) vreau doar sa se inteleaga ca cel mai importat este sa mergi preventiv. Nu te imbraci in echipament si te arunci de la etajul 2 ca ajungi mai repede :D ideea e sa cobori pe scari. Si eu mi-am rupt piciorul tot pentru ca mergeam tun printre masini si ce am castigat? doua operatii pe piciorul stang, umar dizlocat (trag si acum din cauza umarului asta) si un sejur de vis in spital timp de o luna vara la 40 grade cesius. Si acum nu mai trec printre masini cu mai mult de 30-40 oricat de mult m-as grabi.

 

ps. nu ma aprind pentru ca eu stiu ce am de facut stii cum se zice: "desteptii invata din greselile altora si prosti greselile lor" si as completa: monumentul de prostie nu invata nici din greselile lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Bucuresti e haos! se circula aiurea , asta toata lumea stie!!!! cand vad o masina care stationeaza in mijlocul strazii, opresc ( daca mai am timp).

 

525 rile sunt motoare f nervoase! e ca un drog...unii se pot abtine, altii nu!

 

eu in trafic merg cu 40-50 km/h. pe unde am loc mai bag un 100. intre Pta PRESEI si BANEASA, de la ARC ! dar in general e bine sa mergi usor! si echipat!

 

imi pare rau ptr KTM ist!

 

recuperare maxima!

 

 

era un motor foarte calm exc 250 exc 4 timpi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau si ma intreb... oare daca riderul se apuca acum sa-i ceara daune pt moralul decazut in accident, pt operatii si pt toate cheltuielile... oare ala cu bmwul ce o sa faca? o sa-l intrebe.. "c***aeee, da erau masinile oprite, imi faceau semn sa treeec!!! de ce sa-mi faci dosar penal pt vatamare? de ce sa ma storci de bani, de ce sa ma tarasti prin tribunale?".. si asta de a cazut, saracul, o sa-i zica.. "frate, asa e legea... marca banu".

 

poate ca nu o sa fie asa... poate ca acest bogdan o sa aiba constiinta... dar ... daca se intampla asa...

 

in stituatia celui cu BMW chiar ca puteam fi oricare dintre noi!

Editat de disney
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in stituatia celui cu BMW chiar ca puteam fi oricare dintre noi!

Partial corect... Daca in locul motociclistului era un tir, si-l facea terci, ar fi fost mai bine? Nu te bagi de tampit cand iti face unu' loc, mai ales ca romanii nu prea sunt inclinati sa faca gesturi de-astea.. daca te-a lasat ala de pe prima banda, nu inseamna ca te lasa si ala de pe a doua, nu inseamna ca ala care vine pe linia de tramvai le-a observat gestul (aici, intr-adevar, intervine mersul preventiv - daca toata coloana circula cu viteza redusa, nu-i dai gaz, pentru ca se pot face mult prea multe belele dintr-o bucata - sa iasa unu' din coloana, sa iasa unu' de pe vreo straduta, cum e cazul de fata, sa iasa vreun caine/copil dintre masini, et caetera)..

 

Absolut aceeasi situatie, dar fara "avertismentul" soferilor care au oprit sa-i faca loc se intampla la mai orice straduta care are masini parcate inclusiv in curba.. Mult prea multi dobitoci ies cu masina pana in prima banda ca sa vada daca vine ceva.. problema e ca ies in viteza, franeaza in ultimul moment, nu ies incetisor, ca sa ai timp sa-l vezi/avertizezi.. Nu stiu ce viteza avea Bogdan, dar soferul masinii (e irelevant ca e BMW, putea fi absolut orice altceva) e principalul vinovat..

 

Si, poate ma insel, a cam venit vremea sa reiau codul rutier, dar mi se pare ca este ilegal sa acorzi prioritate nejustificat. Gen, cazul de fata. Sigur, este de bun simt, atunci cand ai cata' coloana in fata, si oricum n-ai unde sa te duci, sa-i lasi si pe amaratii aia care vin de pe stradute sa intre in coloana/traverseze, altfel, la traficul din Bucureshit, ar sta la coltz cu orele.. Insa daca e sa judecam "utopic", pana si soferii care i-au facut loc aluia sunt vinovati de accident!

 

Insanatosire grabnica lui Bogdan!! Stie cineva ceva mai recent despre starea lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau si ma intreb... oare daca riderul se apuca acum sa-i ceara daune pt moralul decazut in accident, pt operatii si pt toate cheltuielile... oare ala cu bmwul ce o sa faca? o sa-l intrebe.. "c***aeee, da erau masinile oprite, imi faceau semn sa treeec!!! de ce sa-mi faci dosar penal pt vatamare? de ce sa ma storci de bani, de ce sa ma tarasti prin tribunale?".. si asta de a cazut, saracul, o sa-i zica.. "frate, asa e legea... marca banu".

 

poate ca nu o sa fie asa... poate ca acest bogdan o sa aiba constiinta... dar ... daca se intampla asa...

 

in stituatia celui cu BMW chiar ca puteam fi oricare dintre noi!

 

 

ma tu ai fost acolo si eu nu stiu? ai scris cuvintele soferului (trebuia sa ai si accent de harabete) :)

 

Chiar ca oricine se baga in locul lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) nu ma, dar se pare ca la accidente prind puteri :))) i-am mai zis eu cuiva ca vita care l-a lovit o sa spuna ca ea stia ca "cedeaza trecerea" e ceva optional.. si asa a zis.

 

 

oricum, doar m-am pus in locul soferului...

 

ps: acum ca ai zis ca e arab, nu ma mai intereseaza nici de sofer :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca echipamentul diminueaza traumatismele (in cazul de fata genuncherele).Asta este si motivul pentru care il purtam.

Daca ai genunchere cand cazi nu-ti mai lasi muschii pe asfalt dar fracturile depind de cat de dur este impactul si cat de tari ai oasele.

Sincer nu cred ca nu ar fi ajutat genuncherele, oricat ai spune...

Totusi stie cineva ce echipament avea motociclistul la momentul accidentului?

(Sa nu vorbim in plus pe aici...)

pe mine m-au ajutat enorm,desi am niste improvizatii viscotec+fase elastice de culturisti...dar cand am dat cu genununchiul in masina si celalt ulterior de asfalt m-am ridicat imadiat.....nu recomand la nimeni protectiile mele....

sanatate rider-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu este vorbadespre acelasi baiat de aici : /index.php?showtopic=140771 Numele de familie pare sa difere, insa tot Bogdan si el e Andorra de pe forum......

nu e Andora, slava Domnului. Acum am vazut offline-ul de la tine si l-am sunat si e intreg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate multa baiatului care se afla in operatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...inca recuperez bratz stang...se fac 2 ani in sept de la accidentul meu

 

Pentru moment sunt un conservar care are grija in trafic de cei pe 2 roti

 

Insanatosire grabnica celui implicat...din pacate inca o data mi se demonstreaza ca circulatia in Romania este o jungla, sa te dai in Romania pe 2 roti este extrem de periculos

 

Bafta multa baiatului, noi ne vedem in trafic

 

Bogdan - Andora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi fain din partea motoristului sa nu ceara daune morale (asta daca manevra celui cu bmw era permisa).

Sa-i ceara doar ce nu acopera asigurarile si gata.... Din punct de vedere moral este el impreuna cu cei care s-au oprit sa lase BMW-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am vb cu sora lui la telefon...situatia nu e roza deloc din cate am inteles de la ea.

a fost operat la un picior si din cauza traumei, a medicamentelor si a operatiei in sine au aparut niste complicatii la plamani, in momentul asta fiind pe oxigen.

de indata ce va fi stabilizat va fi operat si la celalalt picior.

bogdane fii tare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceasi zona am patit-o si eu ... desi am redresat mobra m-o costat ligamentu incrucisat si nici acum nu sunt 100% dupa operatie ...

Deci, purtati echipamentu, si nu va zgarciti la genunchere ... daca pici ai sanse sa te lovesti sau nu la cap, la spate, la maini, dar 100% la picioare o incasezi ...

Dupa accident am invatat ca cizma de cross si genunchera, musai Asterisk sa le port intotdeauna cand merg cu mobra ... Inainte mi se pareau scumpe asterisk-urile la 600 euro ... acum dupa o operatie de mi-a facut gaura de 2000 euro + incapacitate de munca cateva luni mi se par ieftine ca braga ... Si asa fac de atunci ... Nu e comod, adevarat, stau 30 min sa ma echipez, d-asta daca anu trecut mergeam cu mobra la servici, acum merg cu conserva ...

Dar pur si simplu nu merita altfel, dintr-o stupizenie, chit ca nu esti tu de vina si mergi paranoic, tot ajungi intr-o situatie de genu si ai sanse sa nu mai mergi pe picioarele tale vreodata ...

Cu mobra ma dau in continuare, de fun, la endureala sau pe strada, da nu mai amestec treaba cu placerea ... si echipat ca robocop intotdeauna

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar pur si simplu nu merita altfel, dintr-o stupizenie, chit ca nu esti tu de vina si mergi paranoic, tot ajungi intr-o situatie de genu si ai sanse sa nu mai mergi pe picioarele tale vreodata ...

 

 

Mare dreptate ai frate... vine melteanul si te face bucati, bucati... :laugh:

 

Eu am avut serviciul pe Biharia acolo si stiu ce nebunie e acolo in punctul ala...eu ieseam de pe Biharia cu 2kmh cand faceam stanga spre pod si mereu era faza cu opritul banda 1 si 2 si apoi pandeam sa vad ce vine linia de tramvai cu 100kmh gen S8, S600 sau 760... frustrati ai traficului din Bucuresti... cand treceau dimineata pe la intersectia fabrica de glucoza si porsche, dupa pod rupeau pedala... :D

Editat de Stefan GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca este in plus insa... dau si eu sfatul meu... circulati cat mai mult posibil in rand cu masinile, nu faceti manevre la care conservarii nu se asteapta, la stop nu treceti printre randurile de masini cu mai mult de 15-20 la ora si in niciun caz nu depasiti coloane peste linie continua, evitati circulatul permanent pe benzile de acceleratie si folositi-le doar cand este stricta nevoie.

 

va jur ca mi s-or intamplat zeci de "taieri de fatza", neacordare prioritate, etc... dar preventia si stilul de mers "a la conserva" (desi n-am asa ceva si nici nu-mi doresc), m-or salvat din toate aceste imprejurari.

 

cea mai grava mi s-o intamplat la arad unde abia plecasem de la stop si, ca de obicei in orice oras in romania, am lasat-o incet, m-am uitat stanga dreapta si... un nene cu o "mandrete" de dacie imi taie calea la cativa metri!! el avand semafor pe rosu... am ramas "tablou" dar mi-am spus ca este firesc sa se intample asa.

 

ironia sortii era ca tocmai ce ma intorceam din Szeged unde recunosc ca ma dezobisnuisem de romanisme de-astea de doi bani. cum am trecut granita mi-am spus insa in gand: "bun, acum ca am ajuns in romania...recapitulam: 1... 2... 3... ..." si bine am facut ca altfel o pateam cu fraieru` cela!!

 

ii doresc sanatate multa lui bogdan ca sa poata invata ceva din aceasta intamplare nefasta!

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...