Sari la conținut

indecizie


cristi-3
 Share

Postări Recomandate

va salut!am o mare nelamurire!cu un buget de 2000 euro doresc sa imi iau un dual sport.problema este ca am ramas cu 3 variante,dar nu ma pot hotari!de aceea apelez la ajutorul vostru.

deci ce sa aleg intre transalp,freewind si dr 800 big.

ce ma intereseaza pe mine:-fiabilitate

-costuri intretinere

-piese,daca se gasesc usor

-posibilitatea(usurinta)de a cara pasager si bagaje

-confort

-alte bube si buboaie pe care stiti ca le au sau l capata cu timpul.

cu stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

transalpu ar fi cel mai bun dintre cele enumerate de tine. celelalte fiind monocilindre vor vibra destul de puternic.

 

acum depinde ce vrei sa faci cu mobra respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut!am o mare nelamurire!cu un buget de 2000 euro doresc sa imi iau un dual sport.problema este ca am ramas cu 3 variante,dar nu ma pot hotari!de aceea apelez la ajutorul vostru.

deci ce sa aleg intre transalp,freewind si dr 800 big.

ce ma intereseaza pe mine:-fiabilitate

-costuri intretinere

-piese,daca se gasesc usor

-posibilitatea(usurinta)de a cara pasager si bagaje

-confort

-alte bube si buboaie pe care stiti ca le au sau l capata cu timpul.

cu stima

 

Dupa parerea mea Transalpul ii cel mai apropiat de ce cauti si la mica distanta DR'ul(castiga la capitolul putere si cuplu, ceea ce ii un avantaj cu pasager si bagaje, dar pierde la confort fiind un monocilindru).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut!am o mare nelamurire!cu un buget de 2000 euro doresc sa imi iau un dual sport.problema este ca am ramas cu 3 variante,dar nu ma pot hotari!de aceea apelez la ajutorul vostru.

deci ce sa aleg intre transalp,freewind si dr 800 big.

ce ma intereseaza pe mine:-fiabilitate

-costuri intretinere

-piese,daca se gasesc usor

-posibilitatea(usurinta)de a cara pasager si bagaje

-confort

-alte bube si buboaie pe care stiti ca le au sau l capata cu timpul.

cu stima

Alege Honda sau Yamaha :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alege Honda sau Yamaha :)

la banii astia presupune o mobra destul de batrana si ca orice SH poti avea diferite surprize.

 

despre freewind nu stiu prea multe, iar DR big e un monocilidru monstruos care am inteles ca vribreaza destul de tare.

 

transalpul combina utilul cu placutu, vibratii reduse, comfort, trage de jos si liniar dar e underpowerd. si pe mine ma atragea ideea de a lua un transalp dar pana la urma mi-am luat o Yamaha TDM care imi satisface toate nevoile: oras, touring si forestiere mai usoare. Iar echipat cu gume on/off poti face foarte multe cu el. dezavantajul lui e roata fata de 18" pe care nu o poti echipa cu metzler tourance care ar fi cauciucul ideal pt ea :)

 

cam asta e parerea si ideeile mele.

 

nu ne-ai zis cam ce ai de gand sa faci cu aceasta motoreta care vrei sa ti-o acizitionezi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru sfaturi!as vrea ca mobra pe care o voi lua sa poata face si un forestier cu ceva noroi pe el si sa mearga bine si pe asfalt.

cu vibratiile nu ar fi o problema pina acum am avut klr 600,buna dar ghifiia cu pasager si bagaje!

am gasit un TA din 99 cu 2000 euro,eu zic ca se merita!nu?

initial vofam un african sau o supertenere,dar nu am banii suficienti si la aceasi bani iau un ta mult mai nou.

astept in continuare parerile voastre pe tema asta,nu de alta dar am inteles ca freewindul ar fi sup TAului prin greutate redusa si puterea motorului.

 

apropo,ce problema are transalpu(din fab),cdi-u sau releul de incarcare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teansplantul este o legere foate inteleapta.Gindestete le fiabilitatea acestui motor. :laugh:

Editat de pedros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cristi 3, inainte sa iau vfr-ul am citit 150 de pagini de topic al posesorilor de vfr.

nu stiu daca e neeaparat cea mai buna solutie, dar e un inceput.

aste, desigur dupa ce te hotarasti cit de cit ce sa alegi.

 

 

 

bafta la alegere !

 

ps: ca fost posesor de monocilindru, nu-l pot recomanda ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: ca fost posesor de monocilindru, nu-l pot recomanda (PENTRU TOURING CU PASAGER SI BAGAJE) ! :D

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalp fara doar si poate.

 

Face tot ce vrei tu, VFR ia-ti daca esti amator de viteza, dar daca vrei offroad face orice. O sa postez in curand un filmulet cu ce face TA-ul pe offroad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalp fara doar si poate.

 

Face tot ce vrei tu, VFR ia-ti daca esti amator de viteza, dar daca vrei offroad face orice. O sa postez in curand un filmulet cu ce face TA-ul pe offroad.

 

 

cred ca il sfatuia sa citeasca topicul dedicat transalpului :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din c e ai enumerat tu, transplant clar.Consum mic,confort,putin vibratii,intr-adevar putin submotorizata,dar nu e nimic grav.Si faaace si offroad fara probleme,daca nu esti vreun 1.65m/ 50kg.

Bafta cu motorul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

o varinanta ar fi pt ca-ti iei enduro :laugh:

tu de ce ti-ai luat moto? ca poti merge pe jos, cu masina, metrou, etc...

 

posibil sa gresesc, dar daca ti-ai luat enduro, nu te chinui sa ocolesti niste baltoace prin care treci lejer cu bicicleta...

 

era doar o constatare si nimic mai mult, poate si o curiozitate, dar fiecare face ce vrea si merge cu mobra cum si pe unde vrea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Enduro nu inseama ca mergi in linie dreapta doar de dragul de a face enduro. Cand e posibil sa ocolesti gropile si baltile, fa-o! Protejezi motorul si nu ai nici o sansa sa ramai in namol sau sa te faci fleasca. Ma rog, daca stii sa ocolesti o groapa pe macadam :laugh:

 

Stiu ca sunt multi care ranjesc atunci cand vad noroaie si intra in ele de placere. Eu unul prefer sa le ocolesc si sa nu ma complic - in opinia mea - inutil.

 

 

 

Vezi tu, sunt doua abordari aici. Opuse chiar. E clar o chestie de preferinte, oricare ar fi justificarea acestor preferinte. In concluzie, nu exista un mod corect sau unul gresit. Exista stiluri. Nu are rost sa punem in discutie asta, nu-i asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si cate kg ai tu si pasagerul+bagaje,sa nu ai surpriza neplacuta sa ti se para prea puturos TA

De restul motoarelor nu cunosc mai nimic nu pot sa afirm nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...