Sari la conținut

Ajutor pentru un coleg motociclist


Pacasac
 Share

Postări Recomandate

Un coleg motociclist (de nationalitate maghiara) a avut un accident destul de urat pe Transfagarasan, iar acum se afla la un spital din Bucuresti (nu stiu exact care). Problema lui este ca nu are asigurare medicala valabila pentru tara noastra iar doctorii i-au spus ca nu se pot ocupa de el, pana nu o sa aiba asigurare valabila pentru tara noastra.

 

Alte detalii nu am, am aflat de la un prieten, al unui prieten, etc.

 

Numele lui: Balint Kalcsi, 0743310475.

 

Eu nu pot sa fac nimic de-aici, si nici nu cunosc nici un doctor prin Bucuresti. Ma gandeam ca poate unul dintre voi il poate ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Medicina de urgenta (include accidentele) e gratuita pentru toate persoanele, inclusiv cele neasigurate. Daca e ceva grav sunt obligati sa il trateze, altfel intra la puscarie sau ii calca niste motociclisti pe strada cand traverseaza prin loc nepermis fara sa se asigure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spital, ce doctor? Sunt sigur ca a fost o neintelegere, nu au cum sa nu-l trateze. Poate il trateaza cu curu asistentele ca nu le da spaga...asta e posibil.

Posteaza si tu mai multe detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Medicina de urgenta (include accidentele) e gratuita pentru toate persoanele, inclusiv cele neasigurate. Daca e ceva grav sunt obligati sa il trateze, altfel intra la puscarie sau ii calca niste motociclisti pe strada cand traverseaza prin loc nepermis fara sa se asigure.

E gratuita pentru toate persoanele române. De cand am intrat in UE au picat toate acordurile bilaterale si strainii nu mai sunt tratati daca nu au cardurile europene / asigurarea la ei.

 

Sistemul medical

 

În vederea uniformizării asigurării asistenței medicale pe teritoriul U.E., de la data aderării României la Uniunea Europeană, Âşi-a încetat valabilitatea acordul bilateral dintre România Âşi Republica Ungară în materie de asistență socială Âşi asigurări de sănătate. In aceste condiții, sfătuim cetățenii români care călătoresc sau tranzitează Ungaria să fie în posesia cardului european de asigurat sau a formularului E 111 pentru a se bucura în continuare de asistență medicală gratuită pentru cazurile de urgență Âşi pe teritoriul acestei țări ca Âşi în celalalte state membre ale Uniunii Europene.

 

În lipsa acestor documente, cetățenii români care au nevoie de asistență medicală chiar Âşi de urgență, pe teritoriul Republicii Ungare vor fi obligați să suporte costurile serviciilor medicale prestate care pot fi uneori substanțiale.

http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&i...3&cat=29919

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci motociclistul e cetățean român din Miercurea Ciuc, nu vorbește românește și nu are buletin - e homeless, dacă e nevoie, dar tot poate fi tratat gratuit.

Mesaj completat

Oricum citatul spune că în Ungaria nu e gratuită, nu zice nimic de România.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci motociclistul e cetățean român din Miercurea Ciuc, nu vorbește românește și nu are buletin - e homeless, dacă e nevoie, dar tot poate fi tratat gratuit.

Nu cred ca merge nici asa, la urgente nu primesti o aspirina pana nu iti afla CNP-ul, angajatorul si adresa. Iar daca motorul tau avea numar cu (H) cand a venit salvarea...

 

Oricum citatul spune că în Ungaria nu e gratuită, nu zice nimic de România.

E identic, au picat acordurile bilaterale comuniste cu statele europene. Acum trebuie sa-ti scoti mizeria aia de card european, stai cu orele la cozi, e gata in cateva saptamani si e un carton valabil doar 6 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca merge nici asa, la urgente nu primesti o aspirina pana nu iti afla CNP-ul, angajatorul si adresa. Iar daca motorul tau avea numar cu (H) cand a venit salvarea...

 

 

E identic, au picat acordurile bilaterale comuniste cu statele europene. Acum trebuie sa-ti scoti mizeria aia de card european, stai cu orele la cozi, e gata in cateva saptamani si e un carton valabil doar 6 luni.

 

 

SAU ITI FACI ASIGURARE MEDICALA CAND IESI AFARA DIN TARA

 

O SUMA MODICA PT CE POTI SA PLATESTI DACA NU O AI.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spital, ce doctor? Sunt sigur ca a fost o neintelegere, nu au cum sa nu-l trateze. Poate il trateaza cu curu asistentele ca nu le da spaga...asta e posibil.

Posteaza si tu mai multe detalii.

 

Nu am, ca as posta. Este cetatean maghiar, dar am impresia ca este nascut in Romania, si a trait in Sf. Gheorghe. Din cate am inteles acum isi asteapta cardul ala european de asigurare.

 

Nu stiu nici la ce spital este internat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambasada si consul???? Este cetatean roman, doar nationalitatea este alta si are aceleasi drepturi ca orice alt roman din tara. Multa sanatate si recuperare rapida pilotului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel ca si romanii in EU, si strainii in RO beneficiaza STRICT de servicii medicale de urgenta gratuite in cazul in care viata trebuie salvata. Daca nu ai insa cardul european la tine, dupa ce te stabilizeaza te lasa sa zaci .... ei te tin in viata nu inseamna ca trebuie sa te puna si pe picioare ... si regula e general valabila. Neaparat sa faceti cardu` ala international de sanantate daca iesiti din tara... iti ia 10 zile maxim sa il faci parca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit si eu cu el acuma 20 de minute...

se pare ca maine il baga in operatie... dar trist este ca aseara a primit primul calmant de durere...

drept ofensa am sunat la ambasada la bucuresti, am vorbit cu o doamna de acolo si i-am spus povestea... a fost foarte ofensata,

si mi-a cerut numarul lui de telefon, tot odata am spus ca ma gandeam sa trimita un reprezentant sau macar sa sune la spital si mi-a confirmat ca bineinteles este urmatorul pas dupa ce vorbeste cu victima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca merge nici asa, la urgente nu primesti o aspirina pana nu iti afla CNP-ul, angajatorul si adresa. Iar daca motorul tau avea numar cu (H) cand a venit salvarea...

zi sa faci plici! ia du-te la UPU Floreasca si vezi cu ochii tai!

Sunt oameni in stare de inconstienta si/sau beti morti, homelesi, nebuni care ajung acolo....

Pana la stabilizare nu intreaba nimeni de nimic, te pun cat de cat pe picioare!

Io am mers 2 luni c-o mobra cu nr de Anglia...daca faceam poc si eram out...crezi ca nu ma stabilizau astia?

 

Ambasada si consul???? Este cetatean roman, doar nationalitatea este alta si are aceleasi drepturi ca orice alt roman din tara. Multa sanatate si recuperare rapida pilotului!

 

CETĂĂENĂE s.f. Condiția juridică de cetățean, situația de cetățean. – Cetățean + suf. -ie.

NAĂIONALITĂTE s. v. cetățenie, supuțenie.

NAĂIONALITĂTE s.f. 1. Apartenență a unei persoane la o anumită națiune; cetățenie

 

creca tu faceai referire la etnie. Nu este cetatean roman de etnie maghiara, este cetatean ungur de etnie maghiara.

Invata limba romana, draga concetatean! Te ajuta sa nu mai faci confuzii d-astea.

 

Ce nu inteleg eu e de ce daca U.E. are oarecum statut de tara si suntem toti cetateni ai uniunii europene, de ce mai trebuie sa avem carduri sau asigurari pentru serviciile de urgenta. Ce-o fi asa greu de raportat totul la Judete.

 

Cetatean roman din Bucuresti - Buba la Brasov - Reparat la Spitalul Brasov

Cetatean european din Romania - Buba in Austria - Reparat la Spitalul Austria.

 

greu, greu cu globalizarea asta... bine U.E.!

 

Sanatate motoristului si nervi tari cu birocratia ieuropeana pe care o iubim noi, esticii atat de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi sa faci plici! ia du-te la UPU Floreasca si vezi cu ochii tai!

Sunt oameni in stare de inconstienta si/sau beti morti, homelesi, nebuni care ajung acolo....

Pana la stabilizare nu intreaba nimeni de nimic, te pun cat de cat pe picioare!

Io am mers 2 luni c-o mobra cu nr de Anglia...daca faceam poc si eram out...crezi ca nu ma stabilizau astia?

 

Sa faci plici si sa mergi la Universitar la urgente, sa vezi la ce chestionar trebuie sa raspunzi la triaj. :angry:

 

Cum zicea si Nightwolf, "dupa ce te stabilizeaza te lasa sa zaci". Niste fracturi deschise pot fi considerate ca fiind nepericuloase si poti sta cu venele atarnate in stare vegetala mult si bine daca spitalul nu e platit de tine sau familia ta (cash), de stat (daca esti asigurat si ai cardul ala european) sau de asigurarea ta privata (pentru cine isi face). Si cat timp astepti tu cardul european, s-ar putea ca rana aia sa se agraveze si sa-ti pierzi piciorul. Din nou, te tin in viata amputandu-l, dar nu-ti salveaza si piciorul daca cineva nu plateste operatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare oarecum off topic: cum s-a intamplat accidentul si unde? Ma duc sambata pe TF si as vrea sa stiu daca e vreo bucata rupta sau ceva bolovani ramasi pe drum de la ploaia de acum o saptamana. Sau a fost doar greseala de pilotaj? Ne-ar ajuta sa nu ajungem vreunu in starea colegului maghiar (o sa fim vreo zece in tura asta). Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la noi din tara sunt defapt romani de etnie maghiara - dar zic ei ca sunt unguri.

Iar baiatul era roman, a plecat peste granita - deci acum e ungur?

 

Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CETĂĂENĂE s.f. Condiția juridică de cetățean, situația de cetățean. – Cetățean + suf. -ie.

NAĂIONALITĂTE s. v. cetățenie, supuțenie.

NAĂIONALITĂTE s.f. 1. Apartenență a unei persoane la o anumită națiune; cetățenie

 

creca tu faceai referire la etnie. Nu este cetatean roman de etnie maghiara, este cetatean ungur de etnie maghiara.

Invata limba romana, draga concetatean! Te ajuta sa nu mai faci confuzii d-astea.

 

Ce nu inteleg eu e de ce daca U.E. are oarecum statut de tara si suntem toti cetateni ai uniunii europene, de ce mai trebuie sa avem carduri sau asigurari pentru serviciile de urgenta. Ce-o fi asa greu de raportat totul la Judete.

 

Cetatean roman din Bucuresti - Buba la Brasov - Reparat la Spitalul Brasov

Cetatean european din Romania - Buba in Austria - Reparat la Spitalul Austria.

 

greu, greu cu globalizarea asta... bine U.E.!

 

Sanatate motoristului si nervi tari cu birocratia ieuropeana pe care o iubim noi, esticii atat de mult.

 

 

greu la deal cu b.oii mici...

1. vadim este cetatean roman de nationalitate romana.

2. Frunda este cetatean roman de nationalitate maghiara.

3. Madalin Voicu este cetatean roman de etnie (nationalitate) roma.

4. iliescu e tigan borat. :angry:

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greu la deal cu b.oii mici...

1. vadim este cetatean roman de nationalitate romana.

2. Frunda este cetatean roman de nationalitate maghiara.

3. Madalin Voicu este cetatean roman de etnie (nationalitate) roma.

4. iliescu e tigan borat. :cheers:

Si mai greu cu B0ii mari.... Deci tu cu extrasele din DEX in fata inca n-ai priceput ca nationalitate = cetatenie? :angry:

 

ETNĂ//E ~i f. Grup uman de aceeași origine, limbă și tradiții culturale. [G.-D. etniei] /<fr. ethnie

 

1. Vadim este cetatean roman de etnie romana.

2. Frunda este cetatean roman de etnie maghiara.

3. Madalin Voicu este cetatean roman de etnie roma.

4. Basescu este cetatean iubitor de etnie roma. :laugh:

 

 

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu am oprit cand am vazut mai multi motociclisti cum cobori spre Curtea de Arges. Cu grupul ne-am intalnit la Cascada Balea si majoritatea numerelor erau de Covasna iar un moto enduro, nu stiu exact ce era, avea numere de Ungaria. E trist, baietii pareau de treaba si erau destul de plinii de viata.

Insanatosire grabnica motoristului.

In legatuga cu asigurarea stiu ca in regim de urgenta nu se plateste nimic. Plus ca Romania si Ungaria au propus un program prin care asigurarea de sanatate dintr-o tara sa fie valabila in ambele tari. Nu stiu sigur daca a intrat in vigoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai greu cu B0ii mari....

 

nu-i asa! in cazul asta se zice corect: greu la deal cu vaca mare!

am fost nu demult cu enduroaicele prin padure si era un prieten cu o vaca de bmv...na, era mai greu pentru el.

 

 

Deci tu cu extrasele din DEX in fata inca n-ai priceput ca nationalitate = cetatenie? :angry:

 

ai completat de curand vro' hartie oficiala, primarie ceva?

scrie acolo asa:

subsemnatu..... cetatean..........de nationalitate..........cu domiciliul......

 

iar incurcam marfa cu ambalajul, este? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...