Sari la conținut

Mare Ghinion Cu Ca Am Facut Accidentul,ci Cu Cine L-am Facut


DCSAN20
 Share

Postări Recomandate

Salutare Unii dintre voi stiti dar unii nu stiti si e binea sa fit informati sa nu patiti ca noi.

 

Pe 23 Octombrie 2005 in timp ce ma indreptam catre manastirea Cernica un nenorocit care stationa pe dreapta a plecat de pe loc fara sa se asigure cu o rotile din dreapta pe pamant si cu cele din stanga pe asfalt ,eu l-am vazut ca nu-i atent si am intrat in depasire pe contrasenas desi aveam loc si pe sensul meu de mers dupa ce parcurge vreo 20 25 de m vireaza la stanga pe un fel de strada defapt este strada doar cu numele in realitate este nici macar drum de tara sau macadam eu destul de vioi cu moto tocmai depasisem o zona cu gauri unde trebuia sa merg mai incet asta pun frana merg cam 17 m pe frana si intru in usa stg. spate (acolo a fost impactul major) dupa care ma preling pe usa fata stg. aripa parbriz si capota adica sar peste masina cad totusi pe moale (pamant) si norocul mare ca mobra aterizeaza la 20 de cm de mine. Aveam echipament adic geaca cu protectii hard casca manusi soft si cizme la fel soft. Avarii moa: Mana dreapta Humerusul dizlocat din centura scapulo-humerala si fractura fara deplasare metacarpian II.Pe moment (cei care au avut accidente stiu) din cauza de adrenalina nu simti mai nimic cel putin asa se manifesta la mine,dar pe parcurs ce te racesti incep atroce ! am rezistat eu cat am putut dar m-au invins pana la urma si nici salvarea nu mai venea sa ma injecteze ca stateam pana veneau "Garceii" de la Ilfov MARE ATENTIE!!!!!!! (ANGHEL EUGEN si celalt NICA MARIAN) Asta a fost marea mea gresala sau neputinta.

In fine ma duc la spital etc etc nu are rost sa intru in amanunte. Pe de alta parte norocul meu ca inainte de eveniment depasisem doua masini si astia au vazut faza exact si mai mult de atat amnadoi soferii erau conducatori de salvare iar unul dintre ei avea ochiul format si la vazut pe dobitoc ca-i nemernic si mi-a lasat nr de telefon daca e nevoie desi nic eu nici el nu ne gandeam sa scoata culpa comuna.

Intr-un final ma suna astia de la Ilfov sa vin sa dau cu subsemnatul pe dosarul de cercetare la fata locului si vezi draga doamne ca ei sa-au mai consultat si cu alti colegi si este cam culpa comuna ,la care eu am raspuns ca-i fac raport ca-l favorizeaza pe ala si ca am si doi martori. Cand au auzit "Domnii" s-au schimbat la fata si mi-au cerut sa mergem din nou la fata locului sa revedem situatia din teren,au facut alte schite au facut si poze in plus cu urma de franare care era evidenta si se vedea inca bine la 6 ore dupa acident dar ei nu o vedeau , era clar ca aveau un interes si mai mult au vorbit si cu martorul meu la telefon iar asta a confirmat varianta mea cum ca impactul sa produs in carosabil si nu pe strada unde intentiona asta sa intre. Am vazut ulterior pozele facute de ei in dosar si masina era mutata cu 1 m mai in interiorul strazii cu pricina.

Acest dosar a avut un drum anevoios deoarece cercetarea si concluziile trebuiau sa se finalizeze pa pol Pantelimon pe raza careia sa produs accidentul dar au tot amanat ca ba e la prchet sai dea nr. unic ba nu este astalaltul in tara si tot asa pana intr-un final ne-am intalnit la pol. Pantelimon si sa dispus efectuarea unei expertize tehnice care l-a scos vinovat clar pe Nemernic art. 160 alin.(1)

Asta insa nu vrea sa-mi dea asigurarea si nici sa recunoasca ca este vinovat si cred ca o sa urmez si eu aventurile lui RAZVAN cu Dominatorul SVR .

 

Am initiat acest topic mai mult sa invatati ce sa faceti dupa accident sa nu va traga astia in piept si sa bateti fierul cat este cald ca altfel patiti ca mine si in plus mai am nevoie daca ma puteti ajuta indruma sau stiti prin cunostinte Am nevoie de un AVOCAT care sa lucreze pe comision sau sa pot plati in rate sau cel putin sa ma indrume ce demersuri sa mai fac si pe unde poate poate rezolv cumva si o sa vrea nemernicul sa ne intelegem.

 

VA MULTUMESC ANTICIPAT DUCU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am prea inteles ce vrei sa spui. Incearca te rog sa fii mai explicit.

 

 

Reactia mea cand am vazut postul: :box:

 

Reactia mea dupa ce am citit postul: :moto: :moto: :kali: :kick: :moto: :moto: :puke: :moto:

 

Asfalt uscat! :moto:

 

Asteptati sa termine de scris omu`. O fi dat <ENTER> din greseala.

 

O seara placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca o rectificare si rearanjare de idei, k murim incercand sa descoperim ce vrei sa spui

 

Deci topicul asta ne mananca pe toti in coor l-a fel ca si topicul lui SOCKY cu cheile!

 

Naspa asteptarea asta! Si in timpul meciului inca!

 

O seara placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti cam batrani daca nu intelegeti ce a vrut omu sa spuna.

A avut un accident cauzat din vina unui sofer, iar dupa ceva timp politia a dovedit (mituita fiind presupun) ca a fost defapt culpa comuna. Omu nostru (motociclistul) cand a auzit asta a facut scandal si gaborii au fost nevoiti sa investigheze din nou circumstantele si au descoperit ca defapt nu era culpa comuna ci era vina soferului in totalitate. Cand soferul a fost informat despre asta nu a vrut sa recunoasca ca e vina lui si nici sa accepte sa dea asigurarea si astfel motociclistul nostru il va da in judecata si are nevoie de un avocat care poate fi platit in rate.

 

Cam asta am inteles eu in mare, sper sa inteleaga si ceilalti si sa te ajute, eu nu am cum sa te ajut.

Bafta :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducule imi pare rau ca treci si tu prin ce trec eu acuma. Te pot pune in legatura cu avocatul pe care l-am gasit eu. Daca ai timp vin-o pe 07.04.2006 dimineata dupa 8:30 la tribunalul sector 6 sa stai de vorba cu el. Mie mi se pare ca se pricepe, dar mi-a cerut si o gramada de bani. Asta e acum n-am ce sa fac. Daca voi castiga procesul si daca am ce sa-i execut dobitoacei aleia, ca de buna voie nu vrea sa dea nimic, voi recupera si banii dati la avocat. Daca nu, atunci la paguba pe care am suportat-o cu motorul se mai adauga si cheltuielile cu avocatul.

Adica si f**tut si cu banii luati, stii tu cum se zice.

Editat de SVR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducule, imi pare rau sa aud ca nu ai scos-o inca la liman. Iti recomand sa-l suni pe George, avocat si motociclist de-al nostru, 0722172262, ii expui situatia si poate o scoti la capat. Probabil ca il stii deja de la Arc sau de pe la intruniri...

 

:moto:

 

P.S. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, l-am dat in judecata pe conservatul vinovat si am castigat procesul, urmeaza sa il execut silit. E mai mult simbolica suma, dar nu am vrut sa-l las sa scape, din principiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speram sa reusesc si nu fie nevoie sa apelez la voi insa in Romania se poate orice vorba aia cu bani poti face orice este mai ceva ca America "Tara tuturor posibilitatilor" Oricum uniti suntem mai tari decat orice va multumesc ca sunteti alaturi de mine.

Bafta Maxima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul stiu o tipa, dar se ocupa de infiintari firme, alea-alea.. sunt si astia specializati, nu fac "de toate"..

nu ai vorbit cu george de care tzi'a zis axa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUNA-MA SI TE PUN IN LEG CU CINEVA , BINEINTELES IN DOMENIUL JURIDIC . MAI DEPARTE VEZI CE SI CUM.0720636028. AI IN CERCAT SI ALTA ''VARIANTA'' ? INTELEGI CE VREAU SA SPUN. SA II EXPLICI OMULUI SA ITI DEA ASIGURAREA? ADICA SA INTELEAGA CA ESTE VINOVAT? INTELEG CA EL SE TINE TARE CA NU E DE VINA......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca "Omul" a incercat sa faca o contraexpertiza dar trebuie un motiv intemeiat nu ca nu-i comvine lui cum a iesit prima,oricum expertul dupa ce a vazut cazul si prima expertiza i-a zis clar ca da banii degeaba si ca dac i-o facea nevastasa tot asa iesea ca acolo sunt niste calcule exacte si nu poate nimeni sa-l scoata din culpa, i-a zis ca a gresit si ca e de vina. Initial "Garcelul" care face cercetarea in dosar m-a tot intreba daca nu ma sunat individul sa ne intelegem si tot el mi-a zis ca e de acord sa-mi dea asigurarea si 500 de euro despagubiri :angryfire: :angryfire: :hurt: Numai piesele fara manopera si fara echipament pe proforma de la Yamaha (Piesele) sunt 3700 de euro nu mai zic de alergatura cu schimbat de cadru pe la RAR de x ori manopera la reparatie etc etc .Intr-un final am reusit sa iau asigurarea si sa sun la asigurator (Ardaf) care au fost foarte receptivi m-au inregistrat si astept sa ma sune un inspector sa evaluam daunele la moto.Tineti-mi pumnii.Acum o sa fie circul mare ca pe dovada de reparatii mi-a trecut doar scar si pedala de fran si un telescop pe fata si un plastic de cici lei de casca nu a scris nimic de echipament de asemenea (care stiti in acest sens cum sta treaba sa ma mai sfatuiti cu echipamentul vorbesc)nici de rezervor sau de topcase care erau aftermarket. Oricum va mai tin la curent.

In plus nu ca fac reclama dar chiar George este un tip OK si sa speram ca il dovedim in scurt timp pe individ. George= Avocatul subsemnatului adica al moa :eek:

 

SUNA-MA SI TE PUN IN LEG CU CINEVA , BINEINTELES IN DOMENIUL JURIDIC . MAI DEPARTE VEZI CE SI CUM.0720636028. AI IN CERCAT SI ALTA ''VARIANTA'' ? INTELEGI CE VREAU SA SPUN. SA II EXPLICI OMULUI SA ITI DEA ASIGURAREA? ADICA SA INTELEAGA CA ESTE VINOVAT? INTELEG CA EL SE TINE TARE CA NU E DE VINA......

Multumesc pt. intentie. Nu numai ca venea tare ca nu e vinovat dar si dupa expertiza care l-a scos vinovat tot nu a dat nici un telefon un nenorocit ordinar sau pur si simplu nu e sanatos la cap si nu e sfatuit bine ca acum intram in proces penal ceeace inseamna cazier si alte alea chiar daca condamnarea va fi cu susupendare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te sa ne spui cum evalueaza cei de la asigurari pagubele si cat sunt dispusi sa iti dea maxim.

 

La mine, eu am facut o socoteala si tinand cont de vechimea motorului (peste 10 ani), o despagubire nu poate depasi 600-700 euro. :angryfire: Sper ca m-am inselat eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca "Omul" a incercat sa faca o contraexpertiza dar trebuie un motiv intemeiat nu ca nu-i comvine lui cum a iesit prima,oricum expertul dupa ce a vazut cazul si prima expertiza i-a zis clar ca da banii degeaba si ca dac i-o facea nevastasa tot asa iesea ca acolo sunt niste calcule exacte si nu poate nimeni sa-l scoata din culpa, i-a zis ca a gresit si ca e de vina. Initial "Garcelul" care face cercetarea in dosar m-a tot intreba daca nu ma sunat individul sa ne intelegem si tot el mi-a zis ca e de acord sa-mi dea asigurarea si 500 de euro despagubiri :hurt: :eek: :lol: Numai piesele fara manopera si fara echipament pe proforma de la Yamaha (Piesele) sunt 3700 de euro nu mai zic de alergatura cu schimbat de cadru pe la RAR de x ori manopera la reparatie etc etc .Intr-un final am reusit sa iau asigurarea si sa sun la asigurator (Ardaf) care au fost foarte receptivi m-au inregistrat si astept sa ma sune un inspector sa evaluam daunele la moto.Tineti-mi pumnii.Acum o sa fie circul mare ca pe dovada de reparatii mi-a trecut doar scar si pedala de fran si un telescop pe fata si un plastic de cici lei de casca nu a scris nimic de echipament de asemenea (care stiti in acest sens cum sta treaba sa ma mai sfatuiti cu echipamentul vorbesc)nici de rezervor sau de topcase care erau aftermarket. Oricum va mai tin la curent.

In plus nu ca fac reclama dar chiar George este un tip OK si sa speram ca il dovedim in scurt timp pe individ. George= Avocatul subsemnatului adica al moa :lol:

Multumesc pt. intentie. Nu numai ca venea tare ca nu e vinovat dar si dupa expertiza care l-a scos vinovat tot nu a dat nici un telefon un nenorocit ordinar sau pur si simplu nu e sanatos la cap si nu e sfatuit bine ca acum intram in proces penal ceeace inseamna cazier si alte alea chiar daca condamnarea va fi cu susupendare.

 

te compatimesc. acum am vazut ce ai de schimbat, cite piese, cadru :angryfire: . ''singe rece''. cred ca pisele after market: top case'', etc, nu le vor evalua rca, asa in cursul normal al lucrurilor. cerd ca numai sa-i actionezi in instanta cu un dosar separat pentru astea. eu nu am mai avut probleme de mult -doamne fereste-. si cand am patit necazul, asigurarile mi-au evaluat ( escroci cu acte in regula), parbrizul car era bun, cu uzura 10%,, neavind nici macar zgarietura de la stergator care se putea vedea crapat fiind. deci am platit si aici diferentaca sa-mipuna piesa. masina a fost in service, la urma nota de plata :angryfire: . plateste mitica diferenta. asa ca pentru echipament si pisesele aftermarket, acesorii etc. te satuiesc sa faci o actiune separata. nervi de cauciuc iti doresc. si sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te compatimesc. acum am vazut ce ai de schimbat, cite piese, cadru :angryfire: . ''singe rece''. cred ca pisele after market: top case'', etc, nu le vor evalua rca, asa in cursul normal al lucrurilor. cerd ca numai sa-i actionezi in instanta cu un dosar separat pentru astea. eu nu am mai avut probleme de mult -doamne fereste-. si cand am patit necazul, asigurarile mi-au evaluat ( escroci cu acte in regula), parbrizul car era bun, cu uzura 10%,, neavind nici macar zgarietura de la stergator care se putea vedea crapat fiind. deci am platit si aici diferentaca sa-mipuna piesa. masina a fost in service, la urma nota de plata :angryfire: . plateste mitica diferenta. asa ca pentru echipament si pisesele aftermarket, acesorii etc. te satuiesc sa faci o actiune separata. nervi de cauciuc iti doresc. si sanatate.

In concluzie treaba este clara, ce depaseste 10 Ani poa sa fie si cu 5 KM pe bord Uzura = 85 % ,si la o evaluare de ingrijit foarte bine cam asta-i evaluarea lor. Cu accesoriile Top case si rezervor acerbis no problem se despagubesc la valoare de nou ca sunt aftermarket si deci imbunatatiri aduse la utilaj ,in plus a pozat si echipamentul cu singura observatie ca tre sa-mi treaca de la Pol. in dovada si astea plus ce a mai constat el la motor . Pana aici nimic de comentat insa cam tot asa o sa o dea in Dana Totala si o sa iasa cam 600 E in plus mai scot de la celelalte echipament si imbunatatirile aduse Proiectoare topcase rezervor.

AICI TRE SA FITI ATENTI!

Se pare ca legea asigurarilor sa modificat putinsi acum pot sa cer in instanta despagubiri citand si pe asigurator si sa plateasca in cuantum cu vinovatul suma reala de despagubire aici e cu dus si intors ca este de durata dar daca "Instanta in numele legii hotaraste" tre sa plateasca pana la ultimul cent asiguratorul impreuna cu nemernicul daunele materiale.

 

te compatimesc. acum am vazut ce ai de schimbat, cite piese, cadru :hurt: . ''singe rece''. cred ca pisele after market: top case'', etc, nu le vor evalua rca, asa in cursul normal al lucrurilor. cerd ca numai sa-i actionezi in instanta cu un dosar separat pentru astea. eu nu am mai avut probleme de mult -doamne fereste-. si cand am patit necazul, asigurarile mi-au evaluat ( escroci cu acte in regula), parbrizul car era bun, cu uzura 10%,, neavind nici macar zgarietura de la stergator care se putea vedea crapat fiind. deci am platit si aici diferentaca sa-mipuna piesa. masina a fost in service, la urma nota de plata :eek: . plateste mitica diferenta. asa ca pentru echipament si pisesele aftermarket, acesorii etc. te satuiesc sa faci o actiune separata. nervi de cauciuc iti doresc. si sanatate.

In concluzie treaba este clara, ce depaseste 10 Ani poa sa fie si cu 5 KM pe bord Uzura = 85 % ,si la o evaluare de ingrijit foarte bine cam asta-i evaluarea lor. Cu accesoriile Top case si rezervor acerbis no problem se despagubesc la valoare de nou ca sunt aftermarket si deci imbunatatiri aduse la utilaj ,in plus a pozat si echipamentul cu singura observatie ca tre sa-mi treaca de la Pol. in dovada si astea plus ce a mai constat el la motor . Pana aici nimic de comentat insa cam tot asa o sa o dea in Dana Totala si o sa iasa cam 600 E in plus mai scot de la celelalte echipament si imbunatatirile aduse Proiectoare topcase rezervor.

AICI TRE SA FITI ATENTI!

Se pare ca legea asigurarilor sa modificat putinsi acum pot sa cer in instanta despagubiri citand si pe asigurator si sa plateasca in cuantum cu vinovatul suma reala de despagubire aici e cu dus si intors ca este de durata dar daca "Instanta in numele legii hotaraste" tre sa plateasca pana la ultimul cent asiguratorul impreuna cu nemernicul daunele materiale.

 

ma bucur sa vad ca faci pasi inainte.........

tine-ne la curent

nu te supara, dar contraexpertiza este unul din drepaturile de care se bucura orice justitiabil, am mai discutat subiectul asta

Clara treaba cu contra.... Insa dobitocul se pare ca a renuntat sfatuit de expert ca tot asa o sa-i iasa expertiza indiferent de cine o face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie treaba este clara, ce depaseste 10 Ani poa sa fie si cu 5 KM pe bord Uzura = 85 % ,si la o evaluare de ingrijit foarte bine cam asta-i evaluarea lor.

Nu e chiar asa. Daca citesti atent legea o sa vezi ca se specifica in clar ce "defecte" trebuie sa aiba autovehicolul ca sa fie evaluat ca "foarte bun", "bun" sau "satisfacator" (imi scapa acum termenii exacti din lege). Sunt puncte de reper care tin si de grad de rugina (daca exista) si de vopsea, etc.

Exista si niste coeficienti de numar de km (in lege se spune ca 1 an = 10.000 km). Daca ai facut mai putini km decat "norma" - se mai calculeaza un indicator.

Sunt de acord ca este greu sa obtii o evaluare cat mai buna, dar daca ai timp si nervi - se poate. Tot ce-ti trebuie este legea despre asigurari si foarte mult calm. :angryfire:

 

P.S.: Eu n-am avut nici una nici alta si am ales calea cea mai simpla: am dat motoreta la firma de leasing, ei au dus-o in service, ii fac reparatii si isi scot banii de la asigurari. Desigur ca unele piese s-ar putea sa nu mi le schimbe din motive lesne de inteles (carena fata costa aprox. 600 E :hurt: ), dar asta-i viata.

 

Asfalt uscat! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa. Daca citesti atent legea o sa vezi ca se specifica in clar ce "defecte" trebuie sa aiba autovehicolul ca sa fie evaluat ca "foarte bun", "bun" sau "satisfacator" (imi scapa acum termenii exacti din lege). Sunt puncte de reper care tin si de grad de rugina (daca exista) si de vopsea, etc.

Exista si niste coeficienti de numar de km (in lege se spune ca 1 an = 10.000 km). Daca ai facut mai putini km decat "norma" - se mai calculeaza un indicator.

Sunt de acord ca este greu sa obtii o evaluare cat mai buna, dar daca ai timp si nervi - se poate. Tot ce-ti trebuie este legea despre asigurari si foarte mult calm. :angryfire:

 

P.S.: Eu n-am avut nici una nici alta si am ales calea cea mai simpla: am dat motoreta la firma de leasing, ei au dus-o in service, ii fac reparatii si isi scot banii de la asigurari. Desigur ca unele piese s-ar putea sa nu mi le schimbe din motive lesne de inteles (carena fata costa aprox. 600 E :hurt: ), dar asta-i viata.

 

Asfalt uscat! :angryfire:

Ce spui tu e valabil la auto nu si la moto unde cadrul nu-ti rugineste ca la auto Si crede-ma ca tot nu-ti da la exceptionala intretinerea .Iar cu a ta deja esti departe de subiect aia de la leasing discuta altfel cu asigurarile crede-ma ca stiu ce vorbesc si banii ii scot si le mai si ramane ca tot ei discuta si cu aia de la service altfel si aici crede-ma ca stiu . Mersi oricum de incurajari dar tot nu-mi da mai mult de 600 de euroi pt. reparatie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...