Sari la conținut

Accident Electronicii pe trecerea de pietoni


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

Eu nu am vazut nici un "pokemon" care sa mearga tare pe amc. Eu merg 1.13 si oamenii care ma fac au peste 30 de ani.

 

Asta cu "eu am 19 ani da am talent si km de 10 cat voi" e gargara, sunteti toti niste semi-incepatori scuteristi tampiti, daca dati o vitezana pe o roata vi se pare ca sunteti rossi.

 

Plm noroc cu tata ca va scoate pe bani ati merita toti sa infundati puscaria astia care loviti oameni pe trecere.

 

Nu zic si eu eram la fel la varsta aia m-as fi suit si pe o racheta daca puteam da macar aveam bun simt sa tac din gura cand faceam cate un accident, ca am facut destule din vina mea recunosc.

 

Scuze daca nu o sa raspund la comentarii idioate dar am intrat intamplator pe topicu asta de rahat si e foarte probabil sa nu ma mai intorc.

 

Mersi pentru atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nice,ma simt vedeta! De ce nu ai venit sa vorbim? Stiu ca e un Nightwolf pe aici..ceva de genul...care e pollitzist pe motor..eh...daca esti tu ala si o incerci cu mine, ai ghinion ca motorul pe care eram nu era al meu :wacko: deci daca ma cautzi prin trafic pe motorul ala...grabeste'te ca il mai tin 1zi sau 2. Dupa o sa vin cu bestia... si nici nu opresc :P

 

Iti admir curajul oricum.

 

Ma confunzi cu NightWish prietene .... Nightwolf aka EU nu am nicio treaba cu patrularea prin Bucuresti cu motoru :) Si ... ca un sfat personal: nu imi admira curajul deoarece curajul meu dauneaza grav sanatatii celorlalti. Sunt destui p`acilea care iti pot explica despre ce vorbesc hihihi :P

 

In alta ordine de idei hai sa nu stricam topicul aiurea. Daca te simti cu musca pe caciula nu tre sa te dai rotund ... e vorba aia: daca taceai filosof ramaneai ... dar ca pokemon ce sa cunosti tu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti....dupa ce am citit tot ce s-a scris, am ajuns la concluzia ca mai bine dormeam la ora asta....daaaarrrr, daca tot am ajuns pana aici, nu ma pot abtine sa nu scriu ceva, asa ca musca-n lapte.....

1. ce legatura au Pokemonii, Pipera, "smardoii", cafteala, Salajanul etc. cu subiectul????????

2. daca tot va vedeti ce nu sunteti, nu credeti ca ar fi mai bine sa va desfasurai " fortele" in alta parte?

3. unde dracului s-a dus "spiritul" ala care va unea pe voi motociclistii????? sau nu era vorba de toti motociclistii, ci doar de cei care nu stau in Pipera sau eu mai stiu ce?

 

offf....ce viata si cum si-o mai complica unii! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti....dupa ce am citit tot ce s-a scris, am ajuns la concluzia ca mai bine dormeam la ora asta....daaaarrrr, daca tot am ajuns pana aici, nu ma pot abtine sa nu scriu ceva, asa ca musca-n lapte.....

1. ce legatura au Pokemonii, Pipera, "smardoii", cafteala, Salajanul etc. cu subiectul????????

2. daca tot va vedeti ce nu sunteti, nu credeti ca ar fi mai bine sa va desfasurai " fortele" in alta parte?

3. unde dracului s-a dus "spiritul" ala care va unea pe voi motociclistii????? sau nu era vorba de toti motociclistii, ci doar de cei care nu stau in Pipera sau eu mai stiu ce?

 

offf....ce viata si cum si-o mai complica unii! :)

1.Poi fara suparare daca tot ai citit atat pana aici si nu ai realizat legatura cu subiectu inseamna ca ai citit degeaba :| .

2.Poi vor,nu ai citit?Se intalnesc si isi arata care e mai viril decat celalalt ;)

3.Mai citeste odata si afli de unde a inceput conflictul intre cele 2 grupari teroriste :P

 

As face un rezumat dar nu-mi place off topicul . scuze :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o nelamurire cu semnatura lui missM ... Esti sigura ca ai curaj sa "We ride together, we die together" ? Te asigur ca daca ai avea o putere sa iti vezi accidentul ( Doamne fereste sa ai parte de asa ceva ) la fel ca in Final Destination nu cred ca ai mai accepta fraza de mai sus. Eu nu sunt judecator si nici nu judec pe nimeni. Imi exprim doar parerea, dar fiti mai rationali. E viata voastra in joc. Aici pe strada nu e ca in NFS de apesi pe R si ti-ai revenit cu masina pe drum iar. E ceva mai dureros si fara cale de intoarcere. Poate aveti 16, 17, 18 , 19 ani dar nu varsta conteaza, conteaza sa realizati pericolul. Ce naiba e asa greu de inteles ? 2 roti, mai mult pericol si mai ales cu orasul nostru denumit Bucuresti care mai este si capitala.Si sa fiu sincer nu-mi plac scuteristii. Am un amic caruia i-am spus ca vreau sa-l vad cazand sa ma rad de el. I-am zis pe cat se poate de sincer. E genul care nu are echipament, poarta casca nelegata, nu semnalizeaza, depaseste pe dreapta exact cand dai sa faci dreapta pe o strada sau in parcare desi ti-a vazut intentia si multe altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o nelamurire cu semnatura lui missM ... Esti sigura ca ai curaj sa "We ride together, we die together" ? Te asigur ca daca ai avea o putere sa iti vezi accidentul ( Doamne fereste sa ai parte de asa ceva ) la fel ca in Final Destination nu cred ca ai mai accepta fraza de mai sus. Eu nu sunt judecator si nici nu judec pe nimeni. Imi exprim doar parerea, dar fiti mai rationali. E viata voastra in joc. Aici pe strada nu e ca in NFS de apesi pe R si ti-ai revenit cu masina pe drum iar. E ceva mai dureros si fara cale de intoarcere. Poate aveti 16, 17, 18 , 19 ani dar nu varsta conteaza, conteaza sa realizati pericolul. Ce naiba e asa greu de inteles ? 2 roti, mai mult pericol si mai ales cu orasul nostru denumit Bucuresti care mai este si capitala.Si sa fiu sincer nu-mi plac scuteristii. Am un amic caruia i-am spus ca vreau sa-l vad cazand sa ma rad de el. I-am zis pe cat se poate de sincer. E genul care nu are echipament, poarta casca nelegata, nu semnalizeaza, depaseste pe dreapta exact cand dai sa faci dreapta pe o strada sau in parcare desi ti-a vazut intentia si multe altele.

 

 

adevarat. doamne fereste de un accident, aici iti dau dreptate.. sunt multi teribilisti pe 2 roti (chiar si pe 4) care nu realizeaza pericolul, vb ta... din pacate cred ca-s cam putini care poarta echipament de protectie si vara (geaca de piele/textil cu protectii, manusi etc) si in fond e treaba lor, fiecare face ce vrea cu viata lui. Am vazut destule accidente moto ca sa port intotdeuna echipamentu de protectie.

Mersi mult. noapte buna,am iesit:)

Mesaj completat

Dar nici eu nu am vorbit urat cu tine.Raspunsu meu se referea la inchidere topicului :wacko:

 

 

ok. no problem. ideea era ca s-au zis multe si intentia topicului nu era neaparat asta.

 

noapte buna:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca tot ce facem si ce faceti sa faceti cu cap. Unde nu e cap, vai de picioare! O viata avem si nu e bine sa o pierdem dintr-o prostie sau teribilism. Nu are rost ! Mai bine facem totul calculat ca sa ne iasa bine si sa nu ne dea cu virgula si Doamne fereste sa ajungem subiect de topic pe forum, sau sa ne planga prietenii, parintii, rudele si alte persoane. Totul trebuie facut cu cap. Cat despre echipament, cel mai bine ar fi o lege in care sa existe nu doar casca obligatorie, sa fie si o armura obligatorie, niste genunchiere, cotiere. Prea multi sunt in tricou scurt cu pantaloni trei sferturi si slapi. Ce naiba ? Mergem cu motorul sau cu scuterul ! Putem sa cadem sau sa fim daramati ! Asa un minim de echipament, mai salvam rotulele, coatele, umerii si nu doar capul. Ce faci cu capul daca iti pierzi un picior sau o mana ? Adevarat ! Te dai cu el de pereti si iti spui cat de idiot ai fost ca nu ti-ai luat echipamentul ! In rest toate bune si asfalt uscat !

Editat de alecsutzusve
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca tot ce facem si ce faceti sa faceti cu cap. Unde nu e cap, vai de picioare! O viata avem si nu e bine sa o pierdem dintr-o prostie sau teribilism. Nu are rost ! Mai bine facem totul calculat ca sa ne iasa bine si sa nu ne dea cu virgula si Doamne fereste sa ajungem subiect de topic pe forum, sau sa ne planga prietenii, parintii, rudele si alte persoane. Totul trebuie facut cu cap. Cat despre echipament, cel mai bine ar fi o lege in care sa existe nu doar casca obligatorie, sa fie si o armura obligatorie, niste genunchiere, cotiere. Prea multi sunt in tricou scurt cu pantaloni trei sferturi si slapi. Ce naiba ? Mergem cu motorul sau cu scuterul ! Putem sa cadem sau sa fim daramati ! Asa un minim de echipament, mai salvam rotulele, coatele, umerii si nu doar capul. Ce faci cu capul daca iti pierzi un picior sau o mana ? Adevarat ! Te dai cu el de pereti si iti spui cat de idiot ai fost ca nu ti-ai luat echipamentul ! In rest toate bune si asfalt uscat !

Offtopic: Obisnuit fiind cu traficul haotic din Bucuresti mi se parea imposibil sa merg fara echipament. Am experimentat insa chestia asta in Bulgaria, si dupa ce am avut niste probleme de adaptare pentru ca tricoul falfaie de-ti da o senzatie extraordinara de viteza am realizat ca am reusit sa adun pe niste serpentine 3 masini in spatele meu (care nu incercau sa ma depaseasca!) si cand ma uit pe GPS vad ca mergeam in linie dreapta cu 45km/h... Bine, pana la urma am ajuns sa merg si cu 70-80km/h, dar undeva in sudul Bulgariei unde nu erau romani pe aproape. Sa stii ca merge si fara cine stie ce echipament, depinde doar de cat de handicapati sunt soferii din jurul tau. Daca ai ceva experienta (am facut aceste experimente mergand ultra-prudent destul de departe de Romania dupa mai bine de 20.000km de mers pe acelasi motor mic plus inca atata experienta pe scutere), iti cunosti foarte bine motorul si esti constient de faptul ca fara echipament esti mai expus (si in consecinta mergi mai incet) se poate merge si fara echipament la mici plimbarici in jurul oraselor din sudul Bulgariei, dar in Romania recunosc ca inca mi-e frica...

 

Ontopic: Se mai stie ceva de accidentati?

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutia e sterila rau si incepe sa devina agasanta.

 

Lasati copchii de bani gata sa-si arate talentul

 

pokemonilor, nu va mai c*c#ati atat pe voi, mai sunt si alte cluburi de 125cc, chiar mult mai serioase, facute cu acte, patch-uri si asa mai departe si din cate vezi nu are nimeni nicio pb cu noi, ne vedem la intruniri(intruniri MOTO, v-am invitat de mai multe ori, am facut asta intetionat, niciunu nu a venit 70 de km pt o intrunire), tinem capu in ciorba noastra si vad ca ne e mai bine asa...

 

Sunteti Racing Team? ...poi foarte bine, felicitari..atunci jos cu semnalele, jos cu farurile si cu tot ce e casant, astea sunt regulile pt un circuit adevarat... sau daca nu...puneti lupa, ca sa fie legal si mergeti si stati toata ziua pe amc... insa in momentul in care iesi pe strada mergi legal.

 

Regulile is pt toata lumea, indiferent de cine e ma'ta sau tac'tu.

 

Si lasati-o mai moale cu am talent, va fac, va dreg...ai talent pe o motoreta usoara de 125...ia o vaca de BMW-eu, Transalp, AfricaTwin sau orice motoreta de genul asta... (pt voi, hai si cross, desi sutn ff usoare alea) si lupta-te in noroaie cu ea...sau vreun miar ss (sunt putini intre noi, astia cu 125cc care fac trecerea asta si o duc bine, ba chiar isi pastreaza stilul racing, pt ei, jos palaria) ca de fapt tine tot de echilibru si de dozarea gazului... lasati-o jos ca macane...

 

v-as sfatui sa alegeti intre astea 2 optiuni: Ori iesiti de pe forumurile publice, tot ziceti ca nu va pasa... ori ramaneti pe forumurile publice, insa pastrati limita decentei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca tot ce facem si ce faceti sa faceti cu cap. Unde nu e cap, vai de picioare! O viata avem si nu e bine sa o pierdem dintr-o prostie sau teribilism. Nu are rost ! Mai bine facem totul calculat ca sa ne iasa bine si sa nu ne dea cu virgula si Doamne fereste sa ajungem subiect de topic pe forum, sau sa ne planga prietenii, parintii, rudele si alte persoane. Totul trebuie facut cu cap. Cat despre echipament, cel mai bine ar fi o lege in care sa existe nu doar casca obligatorie, sa fie si o armura obligatorie, niste genunchiere, cotiere. Prea multi sunt in tricou scurt cu pantaloni trei sferturi si slapi. Ce naiba ? Mergem cu motorul sau cu scuterul ! Putem sa cadem sau sa fim daramati ! Asa un minim de echipament, mai salvam rotulele, coatele, umerii si nu doar capul. Ce faci cu capul daca iti pierzi un picior sau o mana ? Adevarat ! Te dai cu el de pereti si iti spui cat de idiot ai fost ca nu ti-ai luat echipamentul ! In rest toate bune si asfalt uscat !

Auzi... scrii zeci de mesaje degeaba, cu un singur lucru de scos din ele: "purtati echipamentul!". Atat zici. Asta din postura de pasager care n-a scos niciodata cu.rul singur pe mobra in strada. Bine, am inteles ideea, toti care mergem in adidasi si tricou cand e cald, o sa ne blindam fiindca asa zice <pasager pe GSXF>. Acum ne lasi in pace? Sau macar incerci sa scrii altceva? Despre ideea cu lege obligatorie pentru protectii suplimentare in afara de casca, e o cretinitate.

Mergem cu motorul sau cu scuterul ! Putem sa cadem sau sa fim daramati !

Zau? Mergem? Parca ziceai ca tu nu mergi!

Cand o sa mergi, umple-te de toate protectiile posibile in oras, condu ce utilaj iti iei, fa cateva mii de km, vino si spune-ne ce comod ti-a fost si cum n-ai facut infarct la 50 grade ale asfaltului, plus un radiator de autobuz in stanga si altul de Q7 in spate. Si dupa ce faci kilometrii astia, apuca-te de forum. Pana atunci, aici sfaturile de la pasageri sunt tratate cum merita (ca hartia igienica, fiindca toti vorbiti in necunostinta de cauza). Ai 16 ani si te citeste maica-ta pe forum? Vrei sa vada ce baiat responsabil esti? Scrie o carte si public-o! Eu cand intru la accidente vreau sa citesc despre accidente sau sa vad ce mai zice cate un motociclist sau altul despre accident. Nu vreau un pasager care spameaza tot forumul cu <purtati echipament>.

Du-te tare! (Si protejat!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ORFF te rog sa te linistesti ! Ce ai ? Afara s-a racorit bine, iar tu inca te incingi ! Nu e bine ! Nu face bine la tensiune ! Daca citesti atent eu sunt genul de om care imi place sa fiu corect ! Chiar si ca pasager port echipament :wacko: Trebuie sa recunosti ca te salveaza sau te scapa ! Daca pielea ta si corpul tau e mai rezistent ca asfaltul, multa bafta si 12.000 rpm permanent ! La noi in tara ai vazut foarte bine ca echipamentul esti ignorat pe ideea "frate mie nu mi se poate intampla !". Gresit ! Dar vara poti sa-ti iei o plasa si niste genunghiere, nu am zis sa ai costul full de piele ! poponeata pe mobra nu l-am pus pentru ca nu am carnet inca dar pe motor am mers. Sunt conservar, asta este si nu ma laud spunand asta dar cred ca sunt printre putinii care conservari care va respecta si va protejeaza in trafic uitandu-ma dupa voi tot timpul ! De ce "tip" sa se poarte echipament ? Te uiti si te convingi singur ! Toti au motor ca asa e moda, sa fi cool, sa agatit gagici. Nu stiu cati au motor de placere si din dorinta de a avea ! Cat despre cei 16 ani ai mei, te inseli, incearca sa imi vezi profilul si ai sa vezi cati ani am ! Si sunt pasager ! Care e problema ? Ai ceva cu pasagerii sau cu viitorii motociclisti ? Nu inteleg starea ta de agitatie si de nervozitate ! Eu pur si simplu imi exprim opinia si din cate stiu am dreptul la libera exprimare, deci, nu prea ai ce sa imi faci ! Daca ti-am jignit orgoliul imi pare rau dar eu vreau sa port protectii si la 60 de grade cu doua autobuze langa mine si o coloana de Q7 pe laterala si un Hummer in fata mea si daca se poate un camion in spatele meu. Fi sigur ca nu o sa fac infarct. Tind sa cred ca esti unul din baietii rai de pe motor care zice "nu mi se poate intampla tocmai mie". Imi pare rau ca te simti asa de deranjat de faptul ca as vrea ca toata lumea sa poarte un minim de echipament si nu doar o banala casca. Multa stima tuturor celor care poarta minimult de echipament si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Poarta tu ce vrei si unde vrei. Esti oligofren si trebuie sa repeti pe toate topicurile?

Eu te rog sa fi mai respectuos pentru ca nu cred ca ti-am adus nici un fel de injurii la adresa ta. Nu ma face sa cred ca ai aceasi educatie ca un scuterist. Repet ca sa citeasca toata lumea in cazul in care pierde vreun topic. Cei care inteleg mesajul meu stiu la ce ma refer, mult mai bine ca mine sau ca tine. Iti convine sau nu UN ECHIPAMENT COMPLET iti schimba viata si iti creste sansele de supravietuire sau sansele sa nu ramai ciung pe viata ! Ce naiba ca nu ai 12 ani ! Daca nu stim sa dam un exemplu bun celor de langa noi o sa continuam sa ii plangem pe forum, pe la inmormantari si sa zicem "vai ce baiat bun, ce prieten mi-a fost ". Asa ca eu zic sa fim noi, cei mai mari ca varsta un exemplu pentru cei ce ne vor urma !

Editat de alecsutzusve
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu off topicu,puteti sa va mutati in alta parte. si tu asta cu echipamentu' la 100 de grade o sa-ti schimbi parerea cand n-o sa mai fi pasager :wacko:

Ce mai stiti bai astia de luci? tot asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu off topicu,puteti sa va mutati in alta parte. si tu asta cu echipamentu' la 100 de grade o sa-ti schimbi parerea cand n-o sa mai fi pasager :agree:

Ce mai stiti bai astia de luci? tot asa?

maine sau vineri o sa ii opereze clavicula..!!! nu e deloc bine el ...are dureri mari si nu poate dormi aproape deloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut .. pana la urma nu a mai fost nevoie de operatie, aia de la pantelimon vroiau sa ma opereze si am cautat alt doctor mai bun... de pe 1 sept si pana azi am stat imobilizat la pat si mai am vreo saptamana, doua.

Femeia din fericire nu are nimic grav, a avut capul spart si cateva copci .. a doua zi i-au dat drumul acasa de la spital.

 

Ma grabeam sa ajung in baneasa... am trecut calea ferata si am dat blana a1a a2a a3a aveam in jur de 60... ( acolo nu exista semnu de Presemnalizare trecere pietoni, este doar semnul de trecere pt pietoni care ala e exact unde e trecerea.. iar eu nu stiam de existenta ei ) intru in curba si la iesire in fata mea la 3 4 m era trecerea pe care se afla femeia cu copilul de mana, intru pe contrasens sa ii evit... femeia o ia la fuga sa traverseze cat mai repede in speranta ca eu o sa trec prin urma lor nestiind ca am intrat pe contrasens... si atunci s-a intamplat inevitabilul, am lovit-o pe femeie, am cazut.. am simtit cum s-a rupt osu si aveam senzatia ca vrea sa iasa prin piele, in final oprindu-ma intr-un damb de pamant . Dupa aia au urmat momentele de panica, femeia intinsa jos sange in jurul capului.. copilul care plangea si sarea in sus strigand "mami mami mami" atunci chiar am intrat in panica grav.. s-au strans vreo 25 de tigani gata sa ma linseze, noroc cu salvarea care m-a luat repede si m-a dus la spital.

 

Multumesc lui Metal_heart si celorlalti motociclisti care au oprit si baiatului cu un seria 3 care s-a oferit sa ma duca la spital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord, sunt o gramada de pietoni care traverseaza (prin loc permis sau nu) ca bezmeticii fara sa se asigure catusi de putin.

In acelasi timp sunt si o groaza de cacati pe 2-3-4 roti care nu numai ca reduc viteza in preajma trecerilor pt pietoni, ba o forjeaza ca se grabesc sa ajunga mai devreme cu 3 minute la destinatie. In urma cu vreo cateva zile m-am trezit pe o trecere pt pietoni pe C-tin Brancusi (2 benzi pe sens) pe post de jalon in mijlocu drumului. WTF??? Reduce viteza 1 sofer din 5 cat sa te lase sa treversezi in ritm alert, da ce te faci cu restu' ca trec pe langa tine de parca am fi pe dn1.

 

Morala: e plin de dobitoci. La volan, la ghidon, pietoni. Ce-i ramane de facut cuiva care merge totusi responsabil (asa cum sper ca a facut-o motociclistul in cauza)? Sa beleasca ochii in toate directiile si sa fie intotdeauna pregatit pentru evitarea imbecililor.

Cel mai bine spus...total de-acord!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

keep

Pokemonii Reising Tim

 

ca sa intelegi si tu... :)

Ce treaba am io cu asta? Nu stiu despre ce pokemoni vorbesti, nu sunt familiarizat cu prostiile astea forumiste "pokemoni", sau cuvantu asta penibil "reising".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...