Sari la conținut

X-LITE - Discutii Generale


Vizitator
 Share

Postări Recomandate

Salutare, am studiat un pic variantele pentru prima mea casca moto (de unde rezulta ca sunt incepator :) si am facut ce-am facut si m-am orientat catre o casca ce costa mai mult decat planuisem initial.

 

Are idee cineva unde as putea sa o gasesc in Bucuresti ca sa ma asigur ca se impaca cu forma mai rotunda a capului meu? In caz ca poseda cineva si doreste sa ma ajute, precizez ca port marimea M...

 

In rest, parerile (mai ales contra) sunt mai mult decat binevenite :) Dintre Nolan N85 si Exo 500 am ales x-lite x-702 :))

 

Oare merita efortul financiar suplimentar de cca 120-140 euro?

 

Multumesc anticipat

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Exact aceeasi casca o caut si eu. Din ce m-am interesat, sunt slabe sperante sa o gasesti undeva pe stoc. Eu m-am gandit sa-i intreb pe cei de la magazinul Louis din Budapesta si sa dau o fuga pana acolo daca o au. Este cam singura varianta pe care o am in vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana gasesc sa probez X702 sau alte modele mi-am luat deocamdata N85 ul de la Nolan, asa ca voi vedea ulterior ce si cum privind o eventuala a doua casca, atunci cand va fi cazul.

 

Din pct meu de vedere topicul se poate inchide, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact aceeasi casca o caut si eu. Din ce m-am interesat, sunt slabe sperante sa o gasesti undeva pe stoc. Eu m-am gandit sa-i intreb pe cei de la magazinul Louis din Budapesta si sa dau o fuga pana acolo daca o au. Este cam singura varianta pe care o am in vedere.

incearca aici http://www.olivers.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ma numesc Gabriel si vin cu o mare nemultumire legat de casca Shoei XR 1100 pe care am avut-o si acuma sunt multumit ca nu ma sunt posesorul ei.Am cumparat-o de noua in anul 2010 primavara cand pretul ei era foarte mare,insa dupa un sezon de mers cu ea pe cap pot spune ca nu m-am simtit deloc confortabil.....Dupa 1 ora de mers cu ea simteam cum in varful capului ma apasa o presiune foarte mare si era nevoit sa opres sa imi odihnesc capul.Am fost nevoit sa ma duc la firma respectiva de unde am cumparat-o sa intreb ce pot sa fac in legatura cu problema mea.Dpua discutia cu reprezentantul Shoei am ajuns sa fiu nevoit sa o vand ca nu se potriveste pe forma capului meu...Am vandut-o unei persoane care detine mai multe modele de Shoei si era incant de model.Tin sa precizez ca Casca Shoei nu este o casca universala,este doar pt anumite forme alea capului.Acuma detin modelul Nolan X802 Replica Stoner si sunt foarte multumit de casca,de confotul ei si multe altele.Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salutari,

 

Raman in continuare pe ideea de a cumpara o casca X lite 702. Daca aflati pe unde se poate proba (in tara) acest model, va rog sa anuntati aici.

 

Multumesc.

Şi eu am sperat să găsesc la smaeb ,sa probez ,sa văd cum e lucrată . Nu erau decât câteva modele xlite la olivers ,x701 x602 ,modele rămase pe stoc iar din discuţia cu un reprezentat al lor se pare ca nu mai aduc . Dacă te ajuta ,pe louis sunt la oferta ..318 euro monocolor iar cele cu model cam 380 euro dar din păcate nu poţi proba înainte Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce magazin mymoto ? Eu am fost în cotroceni si aveau un singur model x-lite ,x802 carlos checa replica mărimea L ,aceiaşi casca prezentată si la smaeb ,probabil cumpărată de colegul BogdanSHA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pareri despre casca aceasta x lite 802r checa replica

 

attachicon.gifxlite_802r_checa_blu.jpg

 

unde e butonu' de like ? :)

 

eu am x802 carlos checa model 2010/2011 (cred) si sunt foarte multumit; se ventileaza bine, materialul din interior nu este aspru ca la shoei, foarte usoara....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şi eu am sperat să găsesc la smaeb ,sa probez ,sa văd cum e lucrată . Nu erau decât câteva modele xlite la olivers ,x701 x602 ,modele rămase pe stoc iar din discuţia cu un reprezentat al lor se pare ca nu mai aduc . Dacă te ajuta ,pe louis sunt la oferta ..318 euro monocolor iar cele cu model cam 380 euro dar din păcate nu poţi proba înainte

Asa este, la SMAEB nu am gasit sa probez modelul asta. Am incercat X701, se potriveste pe capatana mea, insa vreau sa probez si 702 pentru ca are ochelari de soare integrati si cred ca la forma interioara e un pic altfel. Ofertele de pe Louis, le-am vazut, insa nu sunt incantat sa dau peste 300 euro pe ceva ce nu am probat.

mai astept. poate apare totusi pe undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Asa este, la SMAEB nu am gasit sa probez modelul asta. Am incercat X701, se potriveste pe capatana mea, insa vreau sa probez si 702 pentru ca are ochelari de soare integrati si cred ca la forma interioara e un pic altfel. Ofertele de pe Louis, le-am vazut, insa nu sunt incantat sa dau peste 300 euro pe ceva ce nu am probat.

mai astept. poate apare totusi pe undeva.

 

Ieri am fost pe la kronau sa probez o pereche de blugi , aveau x-lite x-702 pe stoc , marime M .

 

edit: acum am vazut ca esti din Deva, ca idee ,am probat-o din curiozitate , nu statea prea bine pe cap fata de x-701 care imi venea bine

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Astept sa soseasca. In data de 10 (adica peste 2 zile) trebuie sa ajunga curierul cu ea. Pareri pro si contra dupa ce apuc sa o probez un pic.



A veniiiiit ! La prima vedere,pare o alegere buna. 5 aerisiri generoase, ochelari incorporati, a sosit impreuna cu un fel de solutie care se da pe garnitura de la viziera, pinlock-ul are intre el si viziera o garnitura foarte subtire ca de silicon (sper sa-si faca treaba bine). Pregatita pentru sistemul de comunicare N-com. Acum urmeaza sa vedem cum se comporta in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutari,

dupa un drum destul de scurt de aproximativ 80 km facut cu noua casca am constatat urmatoarele:

-camp vizual mai generos comparativ cu vechea casca (Nolan N84)

-viziera nu se abureste indiferent de conditii (am trecut repede de la soare la ploaie si pe urma frig)

-ochelarii de soare integrati se aburesc repede si cred ca puteau sa fie un pic mai inchisi la culoare (aici e o chestiune de gusturi)

-am vaga impresie ca sistemul de coborare a ochelarilor provoaca un zgomot in plus la viteze de peste 80 km/ora. am pus mana peste el si zgomotul a disparut deci banuiesc ca este de acolo.

-forma interioara a castii este mult mai potrivita dupa o singura purtare comparativ cu ce am avut inainte

-sistemul double D pare mai complicat de inchis dar e o chestiune de obisnuinta.

 

Cam atat pentru moment.

Sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...