Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Salut, eu si cu un prieten vom pleca (sper ) in acest weekend la o plimbarica de 2 zile. Avem in vedere 2 trasee care au si o parte comuna dar pe care nu le cunoastem aproape deloc si am zis sa scriu si aici sa cer niste sfaturi despre starea drumului si despre eventuale obiective turistice de pe traseu care ar trebui vazute. Partea comuna este Bacau-Piatra Neamt-Bicaz-Vatra Dornei(acolo probabil ca o sa ne oprim sa ne vedem si cu colegii de la intalnire si sa si dormim) apoi a doua zi sa plecam prin pasul tihuta spre Bistrita. De aici avem doua variante si aici asteptam sfaturi:

 

varianta 1: de la Bistrita-Nasaud apoi pe DN17d pana in DN18 apoi pana in DN17(nu se vad pe harta localitati la intersectiile dintre drumuri) si sa ajungem la Campulung Moldovenesc-Gura Humorului-Targu Neamt-Piatra Neamt-Bacau

 

varianta 2: de la Bistrita Nasaud-Reghin-Toplita-Borsec-Piatra Dracului-Bicaz-Piatra Neamt-Bacau

 

Ne intereseaza care ar fi parerile celor care au mers pe aceste drumuri(noi suntem amandoi cu Suzuki GSR 600 deci suspensii nu tari dar nici moi) si eventuale atentionari sa nu trecem pe langa niste locuri care merita vazute.

Multumim anticipat

 

P.S. si daca cineva a trecut recent pe bucata de drum dintre Bicaz si Vatra Dornei(prin Piatra Dracului) sa ne zica si noua cum e asfaltul. Multumim inca o data

Editat de adrianpurcarin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

varianta 1: de la Bistrita-Nasaud apoi pe DN17d pana in DN18 apoi pana in DN17(nu se vad pe harta localitati la intersectiile dintre drumuri) si sa ajungem la Campulung Moldovenesc-Gura Humorului-Targu Neamt-Piatra Neamt-Bacau

 

varianta 2: de la Bistrita Nasaud-Reghin-Toplita-Borsec-Piatra Dracului-Bicaz-Piatra Neamt-Bacau

 

Ne intereseaza care ar fi parerile celor care au mers pe aceste drumuri(noi suntem amandoi cu Suzuki GSR 600 deci suspensii nu tari dar nici moi) si eventuale atentionari sa nu trecem pe langa niste locuri care merita vazute.

Multumim anticipat

 

P.S. si daca cineva a trecut recent pe bucata de drum dintre Bicaz si Vatra Dornei(prin Piatra Dracului) sa ne zica si noua cum e asfaltul. Multumim inca o data

Varianta 1: Pe DN18 o sa va omorati amortizoarele (plin de gropi), pana cand iesiti pe DN17, care e parfum. Pacat de zona pitoreasca si de frumusetea satelor (mai ales Carlibaba).

Varianta 2: Vezi ce a spus @owene in postul anterior. Bistrita-Reghin e in lucru si e de cosmar. De evitat. Restul traseului nu l-am parcurs.

 

Daca ajungeti pe DN17, din Pojorata abateti-va spre Rarau (DN175B). Drum de vreo 17km, nou asfaltat (cu exceptia ultimilor 200-300m inainte de cabana, care-s macadam), plin de ace de par, care va duce pana la cabana Rarau, sub Pietrele Doamnei.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, l-am contactat pe @cipt sa spuna ce trebuie si ce ii lipseste - eu nu am controlul asupra softului(scris de @cipt) si serverului geo - treaba complicata peste cunostintele mele; Partea mea este actualizarea bazei de date OSM, si asta o fac, ca rapoartele nu vin in flux continuu.

 

Stiu ca hostingul respectiv costa ceva - nu e hosting de date ca un hosting de WWW ci hosting de CPU power, dar @cipt a spus anul trecut ca inca nu ar fi cazul sa ne gandim la adunat bani, chestii din astea, dar l-am mai intrebat odata. Stiu ca frumos sa fie totul gratis, dar unele chestii nu depind de noi si costa. Mai vedem, acum sa vedem care e problema, e o aplicatie prea buna si utila ca sa renuntam la ea.

 

--owene

 

Merge din nou :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca merge iara :D

 

In judetul Caras-Severin:

 

DJ571C de la DN57 la Socol - asfalt impecabil/o banda pentru ambele sensuri - as zice verde plin pentru enduro-touring si verde deschis pentru standard&co

 

DN57A de la Socol la Pojejena - asfalt uzat plin de pecete si denivelat/o banda pe sens - galben pentru enduro-touring si portocaliu pentru standard

 

Cluj:

 

DN1 Cornitel-Bucea - asfalt denivelat/pe sectorul acesta sunt 2 benzi pe sens - retrogradare la verde deschis pentru enduro-touring si standard

 

Am si o idee pentru harta si anume adaugarea unui meniu cu sectoarele de drum care merita parcurse pe motocicleta. Nu stiu cat de greu e de realizat, dar consider ca ar merita implementata ideea fiindca de multe ori ne gandim pe unde merita sa mergem. Altii au aplicat ideea de ceva vreme(http://www.bestbikingroads.com), dar intr-o alta varianta si nu la fel de interactiva(din punctul meu de vedere). Oricum, un drum il putem parcurge cu placere din 2 motive: fiindca ofera peisaje foarte frumoase sau ne ofera posibilitatea unui condus sportiv(cateodata cele doua se imbina). Eu am deja cateva trasee in minte daca se va putea implementa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, l-am contactat pe @cipt sa spuna ce trebuie si ce ii lipseste - eu nu am controlul asupra softului(scris de @cipt) si serverului geo - treaba complicata peste cunostintele mele; Partea mea este actualizarea bazei de date OSM, si asta o fac, ca rapoartele nu vin in flux continuu.

 

Stiu ca hostingul respectiv costa ceva - nu e hosting de date ca un hosting de WWW ci hosting de CPU power, dar @cipt a spus anul trecut ca inca nu ar fi cazul sa ne gandim la adunat bani, chestii din astea, dar l-am mai intrebat odata. Stiu ca frumos sa fie totul gratis, dar unele chestii nu depind de noi si costa. Mai vedem, acum sa vedem care e problema, e o aplicatie prea buna si utila ca sa renuntam la ea.

 

--owene

 

Merge din nou :-)

 

Am bagat niste rapoarte acum ceva timp direct pe site si nu vad ca s-au pocesat.

 

Mai bag odata aici, poate nu am facut eu bine

 

106L String- Blaj - asfalt nou (verde plin) cu exceptia localitatilor unde este bombardat rau (rosu) - moto standard

 

106E din Transalpina pana la Jina asfalt nou nout, verde plin. Dupa aia pana la Saliste verde deschis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se prea poate, acum le-am introdus. Mai am ceva din urma dar foarte putin

 

Ma bucur ca merge iara :D

 

In judetul Caras-Severin:

 

DJ571C de la DN57 la Socol - asfalt impecabil/o banda pentru ambele sensuri - as zice verde plin pentru enduro-touring si verde deschis pentru standard&co

 

DN57A de la Socol la Pojejena - asfalt uzat plin de pecete si denivelat/o banda pe sens - galben pentru enduro-touring si portocaliu pentru standard

 

Cluj:

 

DN1 Cornitel-Bucea - asfalt denivelat/pe sectorul acesta sunt 2 benzi pe sens - retrogradare la verde deschis pentru enduro-touring si standard

 

Am si o idee pentru harta si anume adaugarea unui meniu cu sectoarele de drum care merita parcurse pe motocicleta. Nu stiu cat de greu e de realizat, dar consider ca ar merita implementata ideea fiindca de multe ori ne gandim pe unde merita sa mergem. Altii au aplicat ideea de ceva vreme(http://www.bestbikingroads.com), dar intr-o alta varianta si nu la fel de interactiva(din punctul meu de vedere). Oricum, un drum il putem parcurge cu placere din 2 motive: fiindca ofera peisaje foarte frumoase sau ne ofera posibilitatea unui condus sportiv(cateodata cele doua se imbina). Eu am deja cateva trasee in minte daca se va putea implementa.

Incerc sa bag maine ca acum sunt praf de oboseala.

 

Sa stii ca am propus si eu asa ceva, dar cred ca nu e chiar simplu de facut, m-am gandit ceva gen mopedmap.net dar sa poti face urmatoarele lucruri in plus pentru o "ruta"

- sa apara traseul bineinteles

- sa poti face highlight la puncte deja existente pe harta care au relevanta pentru traseu(benzinarie, restaurantul "ala cu mancare buna", parcarea de unde se vede panorama, cetatea, etc) asa cum acum le faci sa apara la gramada din meniul POI

- sa poti adauga eventual cateva simboluri meteo sa spui ca pe o zona te-a plouat, pe o zona a fost soare, si cateva posibilitati de a descrie tot cu simboluri ca o zona a fost sporty si cealata e de cascat gura si pozat

- sa poti sa adaugi un link la Picasa sau unde ti-ai urcat pozele dupa traseu

- un link la spritmonitor.de daca vrei sa iti publici consumul de pe traseu

Toata ruta asta sa genereze la sfarsit un perma-link pe care il trimiti pe e-mail la prieteni sau il pui pe forum, si vizitatorul cand da click sa vina sa vada tot traseul cu POI-uri si feelings dintr-o privire, si daca vrea si poze sa dea click pe linkul de picasa sau ce pui.

Mai cred ca un asemenea serviciu implementat ar merge pus in zona de add-on platit sa dam 5lei pe an, doar sa se adune pentru hosting; Ce a fost facut pana acum sa ramana free(oricum harta colorata a fost ideea topicului, si asa ramane), iar functionalitati complicate sa fie cu suport, eu tot timpul sunt cu frica ca intr-o zi o chestie ca banii de hosting o sa omoare proiectul asta.

E un subiect tare spinos, stiu, dar si realismul e o treaba. Pe de alta parte si cei 5 lei o sa ne aduca o gramada de belele, microplatile sunt o zona crepusculara :pow: prefer sa nu ma gandesc inca. M-am gandit si la alternative cu sponsorizari(nu google-ads sa prostituam site-ul) dar inca nu mi-a clar asa ca inca nu spun nimic.

 

Bun deci sa adunam idei si pareri, am deschis cutia Pandorei asa ca dati cu pietre. Scopul banilor e sa acopere cat se poate din nenorocirea aia de hosting, care era parca 100lei/luna, am cotizat si eu acolo candva dar nu am mai dat cam de mult :rusinica: si @cipt plateste

 

Alternativa gratis in caz ca pica treaba este ca o data la 2 luni sa genereze harta in format JPG de rezolutie mare(5 harti adica, enduro, standard, cruiser...) si o dam jos de pe un server. Aia exclude cam orice chestie activa, POI-uri, rute etc. Generarea hartii am mai facut-o, ca am dat-o tiparita A4 color lucios pe la intruniri la prieteni.

 

@SchumyCJ - am introdus datele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ112G Zarnesti-Magura-Pestera-Moieciu

 

De unde apare mai subtire pe harta este forestier. Destul de Ok pana in Magura, cam nasol intre Magura si Pestera, bun dupa pestera. Cam cu vreo 7 km inainte de Moieciu (cu aproximatie) incepe asfalt nou, dar cu destul nisip pe el.

 

Merita facut, peisaje superbe

 

DJ 734 - Verde pana la capat (Cabana Voina) - foarte misto drumul - asfalt nou, multe curbe

 

DN72A - Portiune care este acum maro Malul cu Flori - Valea Cetatuia - poate sa fie trecuta la galben

 

DN7 - Gaiesti pana la intrarea in drumul de Targoviste - aici e cu cantec. Vad ca drumul e trecut cu maro (40km/h). Eu nu am vazut semne de reparatii noi. Drumul nu e extaordinar dar nu am mers sub 100. In general pe la 120 pe unde nu erau localitati. Acum nici verde deschis nu este pentru ca are niste portiuni cam galbele. Dar cu siguranta merge verde deschis din drumul de Targoviste pana la Titu si varde deschis/galben (in masura in care se poate) Gaesti-Titu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se prea poate, acum le-am introdus. Mai am ceva din urma dar foarte putin

 

 

Incerc sa bag maine ca acum sunt praf de oboseala.

 

Sa stii ca am propus si eu asa ceva, dar cred ca nu e chiar simplu de facut, m-am gandit ceva gen mopedmap.net dar sa poti face urmatoarele lucruri in plus pentru o "ruta"

- sa apara traseul bineinteles

- sa poti face highlight la puncte deja existente pe harta care au relevanta pentru traseu(benzinarie, restaurantul "ala cu mancare buna", parcarea de unde se vede panorama, cetatea, etc) asa cum acum le faci sa apara la gramada din meniul POI

- sa poti adauga eventual cateva simboluri meteo sa spui ca pe o zona te-a plouat, pe o zona a fost soare, si cateva posibilitati de a descrie tot cu simboluri ca o zona a fost sporty si cealata e de cascat gura si pozat

- sa poti sa adaugi un link la Picasa sau unde ti-ai urcat pozele dupa traseu

- un link la spritmonitor.de daca vrei sa iti publici consumul de pe traseu

Toata ruta asta sa genereze la sfarsit un perma-link pe care il trimiti pe e-mail la prieteni sau il pui pe forum, si vizitatorul cand da click sa vina sa vada tot traseul cu POI-uri si feelings dintr-o privire, si daca vrea si poze sa dea click pe linkul de picasa sau ce pui.

Mai cred ca un asemenea serviciu implementat ar merge pus in zona de add-on platit sa dam 5lei pe an, doar sa se adune pentru hosting; Ce a fost facut pana acum sa ramana free(oricum harta colorata a fost ideea topicului, si asa ramane), iar functionalitati complicate sa fie cu suport, eu tot timpul sunt cu frica ca intr-o zi o chestie ca banii de hosting o sa omoare proiectul asta.

E un subiect tare spinos, stiu, dar si realismul e o treaba. Pe de alta parte si cei 5 lei o sa ne aduca o gramada de belele, microplatile sunt o zona crepusculara :pow: prefer sa nu ma gandesc inca. M-am gandit si la alternative cu sponsorizari(nu google-ads sa prostituam site-ul) dar inca nu mi-a clar asa ca inca nu spun nimic.

 

Bun deci sa adunam idei si pareri, am deschis cutia Pandorei asa ca dati cu pietre. Scopul banilor e sa acopere cat se poate din nenorocirea aia de hosting, care era parca 100lei/luna, am cotizat si eu acolo candva dar nu am mai dat cam de mult :rusinica: si @cipt plateste

 

Alternativa gratis in caz ca pica treaba este ca o data la 2 luni sa genereze harta in format JPG de rezolutie mare(5 harti adica, enduro, standard, cruiser...) si o dam jos de pe un server. Aia exclude cam orice chestie activa, POI-uri, rute etc. Generarea hartii am mai facut-o, ca am dat-o tiparita A4 color lucios pe la intruniri la prieteni.

 

@SchumyCJ - am introdus datele

 

Asta este, nimica nu se poate fara bani. Dar cred ca se vor gasi cativa oameni care sa contribuie(inclusiv eu sunt dispus la o suma modica).

 

Iara nu merge harta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stim, stim. Steierdorf, nu Bozovici. Din Bozovici te intorci daca vrei sa ajungi in Oravita. Dar si Bozovici - Plugova e bun.

 

A, esti din Anina - norocosule, stai in mijlocul raiului ala da drum nesimtit de fain.

Saluta-l pe mosul care are o Mobra intretinuta brici, am povestit vreo 2 vorbe cu el, eram in trecere.

 

DSCF0896.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu exista decat "generice": pub, cafenea etc.

 

Cea mai grea faza este sa avem un icon sugestiv care sa apara pe harta. Daca ai asa ceva, restul se rezolva.

 

De bagat le bag eu, nu-i greu, pot sa fac si un tutorial de "cum se adauga lucruri" daca vrea cineva, dar daca imi dati lista si coordonate, sau le culegeti de pe topicul alaturat pe cele actuale, le bag rapid, nu-i problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ103G (Strada Borhanciului)

Nici vorba sa fie cu doua benzi pe sens, e cu o banda pe sens.

Din centura de SE a Clujului (DN1N) spre Cluj este asfalt nou pana in centru (intersectie cu DN1)

In directia cealalta este asfalt tot foarte bun pana la iesirea din Gheorgheni spre Aiton. De acolo este neasfaltat (macadam), vmax=30kmh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ103G (Strada Borhanciului)

Nici vorba sa fie cu doua benzi pe sens, e cu o banda pe sens.

Din centura de SE a Clujului (DN1N) spre Cluj este asfalt nou pana in centru (intersectie cu DN1)

In directia cealalta este asfalt tot foarte bun pana la iesirea din Gheorgheni spre Aiton. De acolo este neasfaltat (macadam), vmax=30kmh.

 

Au terminat de lucrat la strada? Era vorba ca mai dureaza vreo 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au terminat de lucrat la strada? Era vorba ca mai dureaza vreo 2 saptamani.

 

 

Da, am fost pe-acolo week-end-ul trecut si era gata.

Zilele trecute a fost deschisa si "oficial":

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/strada-borhanci-ulita-in-urma-cu-un-an-a-fost-reabilitata-cu-9-milioane-de-lei-cum-arata-video--100793.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am modificat. A fost raport primit pe harta la rapoarte, decat nimic a fost bun si ala pentru inceput, incet-incet le corectam.

Uite deja avem cativa anisori cu harta in picioare, si s-a cam colorat toata, au inceput sa apara tot felul de cotloane interesante DJ-uri mai neumblate dar cu asfalt bun si mai putin bun, putem toata iarna sa ne facem planuri in voie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am modificat. A fost raport primit pe harta la rapoarte, decat nimic a fost bun si ala pentru inceput, incet-incet le corectam.

Uite deja avem cativa anisori cu harta in picioare, si s-a cam colorat toata, au inceput sa apara tot felul de cotloane interesante DJ-uri mai neumblate dar cu asfalt bun si mai putin bun, putem toata iarna sa ne facem planuri in voie.

pacat ca unele se mai si strica dupa iernile noastre ... am uitat sa zic ca Simeria-Petrosani verde inchis...proaspat marcat.....lux :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ103K Rasca-Dealu negru: update pentru toate categoriile de la portocaliu la verde plin. Tocmai ce s-au asfaltat toti cei 4km. Si pentru tot drumul acesta de la Capusu Mare si pana la intersectia cu DN1R ar trebui sa se considere ca are latimea de o banda si jumatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...