Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Nu am ce reabilita in fata unei nulitati.

Spre fericirea ta, da, mi am pierdut cativa ani cu Karate traditional, zic pierdut pentru ca in afara de coregrafie, timing (sper ca stii ce e ala, ca la nivelul tau...) si conditie fizica, nimic altceva.

In momentul in care am facut culturism +box s a schimbat situatia.

Ca o paranteza, omul care a vazut tarele sistemului traditional japonez si cat e el de rupt de realitate a fost un coreean, Masutatsu Oyama, intemeietorul Kyokushinkan Kaiului.

Dar nici chiar el nu a putut sa deschida complet mintile obtuze ale japonezilor, fiind obligat sa introduca, pe langa spargeri si elemente de forta si coregrafia (kata) si o regula nenaturala in lupta de contact, sa nu lovesti cu mana la cap, spre a putea fi acceptat de japonezi ca arta martiala.

Editat de Kevinn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Burce Lee a facut artele martiale cunoscute publicului larg prin filmele sale.Tot de acolo vedem care era nivelul oponentilor la vremea aceea.Chiar si el folosea exercitii de izometrie si hipertrofie.Nu toti consideram ca acela este fizicul dorit,scopul modeleaza fizicul foarte mult. Luptatorii moderni nu neglijeaza deloc partea de forta/fiare,nu ar mai avea nicio sansa doar cu flotari,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ce reabilita in fata unei nulitati.

Spre fericirea ta, da, mi am pierdut cativa ani cu Karate traditional, zic pierdut pentru ca in afara de coregrafie, timing (sper ca stii ce e ala, ca la nivelul tau...) si conditie fizica, nimic altceva.

In momentul in care am facut culturism +box s a schimbat situatia.

Ca o paranteza, omul care a vazut tarele sistemului tradiotional japonez si cat e el de rupt de realitate a fost un coreean, Masutatsu Oyama, intemeietorul Kyokushinkan Kaiului.

Dar nici chiar el nu a putut sa deschida complet mintile obtuze ale japonezilor, fiind obligat sa introduca, pe langa spargeri si elemente de forta si coregrafia (kata) si o regula nenaturala in lupta de contact, sa nu lovesti cu mana la cap, spre a putea fi acceptat de japonezi ca arta martiala.

in iunie sunt la Baia Mare cu 6 elevi pentru examene grade/centruri si demostrati (Guju Ryu)..ce zici de o intalnire in pauza, sa stam putin de vorba sa ne cunoastem... putem sa ne plimbam si prin "dojo" ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in iunie sunt la Baia Mare cu 6 elevi pentru examene grade/centruri si demostrati (Guju Ryu)..ce zici de o intalnire in pauza, sa stam putin de vorba sa ne cunoastem... putem sa ne plimbam si prin "dojo" ce zici?

Ce sa zic? Ti se pare mare smecherie sa ma chemi pe teritoriul tau cu inca 6 catelusi dupa tine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genial :)))

Dupa parerea mea nu stiu de ce exista discutia asta..pe bune de ce tot timpul simte nevoia lumea sa compare merele cu perele? culturismul are un obiectiv, artele martiale au alt obiectiv. :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic? Ti se pare mare smecherie sa ma chemi pe teritoriul tau cu inca 6 catelusi dupa tine :)

Facem o "smecherie" iti alegi din cei sase unul , sunt intre 17-19 ani si intri pe spatiu de lupta el..echipati. ..sa vedem cine puncteaza mai mult, punctam sportiv cu arbitru...sau tu vrei cu mine, chiar ar fi o zi frumoasa pentru mine.. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi amice, te bagi intr-o discutie in care nu ai nicio treaba, la fel faci si cu altele pe forum, ii dau dreptate moderatorului 100%, arunci cu mizerii si insulte...vad ca te lauzi ca ai facut arte martiale, box, culturism..deci esti sportiv, hai sa jucam sportiv, aici virtual esti tare in gura..stii tot, nu se da cu pumnul...ce ai?, totul este protejat, nu se intampla nimic, doar spui ca ai facut arte martiale, deci cunosti regulile...Nu te cunosc, nu am nimic cu tine, dar stai in banca ta si nu mai te arunca pe oameni... a fost un sfat prietenesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti in lumea ta.

Hai la Pestera Ursilor, eu acum merg cu moto, ca totusi e un forum de profil.

Vii?

 

Aaaa ai revenit la realitate, inseamna ca ai invatat ceva...o sa-ti mai dau lectii si pe topicul service, am vazut ca intri si acolo si postezi total aiurea, numai sa jignesti ... calatorie placuta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii cu testeosteron marit, hai sa ne respectam putin, ca niste colegi de forum.

 

Fiecare are propriul de antrenament. Asta nu inseamna ca trebuie sa il condamni sau sa razi de el.

 

Discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva e TOTAL off topic pe un thread de culturism.

nu face nimeni un thread de arte martiale sa se refuleze baieti tari pe acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu care credeam ca topicul cu UK e funny :)))))

Revenind: ceva idei pt program de forta-anduranta? Eu fac BJJ si ca antrenament de forta bag circuit, mai nou. Gen indreptari+impins orizontal+tractiuni intr-un set si fac cam 5 seturi.

Faza cu antrenamentul gen bodybuilding nu tine py mine; am nevoie de forta si anduranta in acelasi timp. Imi merge bine asa, am mai facut circuite gen in trecut, dar parca lipseste ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu care credeam ca topicul cu UK e funny :)))))

Revenind: ceva idei pt program de forta-anduranta? Eu fac BJJ si ca antrenament de forta bag circuit, mai nou. Gen indreptari+impins orizontal+tractiuni intr-un set si fac cam 5 seturi.

Faza cu antrenamentul gen bodybuilding nu tine py mine; am nevoie de forta si anduranta in acelasi timp. Imi merge bine asa, am mai facut circuite gen in trecut, dar parca lipseste ceva.

nu prea se pupa una cu alta, si ca sa-ti dau si explicatia:

pana in 5 repetari/serie = forta

intre 5 si 10 repetari/serie = masa

15 repetari/serie = anduranta

sa ma corecteze cineva daca am gresit numarul de repetari, cam astea ar fi aproximative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Tu esti totalmente redus. Pe BrusLi daca il bagi in ring nu rezista nici o repriza in fata unui profesionist actual.

 

Bruce Lee, daca ar fi trait in zilele noastre, ar fi rupt cam tot ce intalnea in categoria lui.

» Post actualizat in 24 May 2015 07:46

cineva e TOTAL off topic pe un thread de culturism.

nu face nimeni un thread de arte martiale sa se refuleze baieti tari pe acolo?

 

...Culturism si Fitness. Fitness-ul si karatele sunt in stransa legatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Bruce Lee, daca ar fi trait in zilele noastre, ar fi rupt cam tot ce intalnea in categoria lui.

...pana dadea de George St-Pierre in UFC si se incheia povestea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...mi am pierdut cativa ani cu Karate traditional, zic pierdut pentru ca in afara de coregrafie...

... tarele sistemului traditional japonez si cat e el de rupt de realitate... coregrafia (kata)...

 

 

Ai auzit de ACTORUL Don "The Dragon" Wilson? ACTOR, ca si Bruce Lee, ca sa facem o paralela.

Don Wilson a fost practicant de karate si kung fu, dar cum nu existau lupte full contact pe aceste stiluri, a trebuit sa se foloseasca de kickbox pentru a arata de ce este in stare cu adevarat.

De ce a fost in stare? Pai a fost in stare sa devina de 11 ori Campion Mondial la Kickbox.

 

UN FRAIER SI ASTA, CA SI BRUCE LEE (dupa mintea ta)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Parerile" (a.k.a. dogmele) tale ma lasa complet rece, mi ai dovedit de prea multe ori de cata ingustime de minte esti capabil.

Tu singur ti ai creat cusca stramta in care te invarti si te complaci sa latri de acolo de dinauntru, de unde e mediul tau familiar cu laturi si gunoi.

Si cu sporturile astea ai tangenta? Ca din poza aia celebra cu pantofii de lac si in trening am vazut doar un obez burtos, sedentar si imbuibat cu bere si mititei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Parerile" (a.k.a. dogmele) tale ma lasa complet rece, mi ai dovedit de prea multe ori de cata ingustime de minte esti capabil.

Tu singur ti ai creat cusca stramta in care te invarti si te complaci sa latri de acolo de dinauntru, de unde e mediul tau familiar cu laturi si gunoi.

Si cu sporturile astea ai tangenta? Ca din poza aia celebra cu pantofii de lac si in trening am vazut doar un obez burtos, sedentar si imbuibat cu bere si mititei.

 

???

» Post actualizat in 24 May 2015 09:01

In caz ca ai orbul gainilor, esti pe topicul numit "Culturism si fitness", nu la "BrusLi il bate pe Van Dam si pe Ciac Norris".

Esti mai limitat decat dadeai impresia, esti total offtopic si tot tu zbieri ca esti jignit.

Du te la topicul cu bateriile si contrazice te cu ceilalti sau la alea cu shaolini imbatabili si lasa ne cu fiarele noastre si "proteinele" care ne distrug ficatul.

 

Aaaa...

» Post actualizat in 24 May 2015 09:02

... Iar cu "modelatorul" ala semisenil care se trezeste odata la 2-3 saptamani sa vada ce mai e nou pe la vanzari te poti pupa bot in bot, din partea mea.

 

Acum am inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu, ca tot e off topic.

Am vazut si experimentat multe. Am vazut ce putini vedeau prin '92 o lupta reala intre un 4 dan shotokan si un practicant de box fara nume, dar vechi. Totul a fost organizat intr-un cerc restrans undeva in Bacau...unde bataia e rupta din rai. Era chiar si-un medic printre noi. Boxerul nu a primit niciun pumn, doar picioare...destule. Incepuseram sa ne plictisim, era monoton...boxerul lua picioare peste tot, mai putin la cap si lovea numai aerul. Totul s-a incheiat cand el a dat primul pumn. Lumea viselor a fost a celui cu 4 dan, iar pana cand s-a spart gasca, nu s-a mai ridicat de jos.

Un boxer cu ani de ring stie intotdeauna de unde vine pumnul si cum vine, iar daca nu i-a fost prea cutremurata mansarda in cei ani de studiu, stie si unde e pozitia capului adversarului in momentul loviturii. Daca nu le ai cu pumnul, nu incerca. Esti pa la prima incercare de pumn.

Daca iei una bucata boxer cu forta peste medie si cu meciuri destule si-l pui sa faca orice, aikido...krav maga... iese o mica arma mortala.

Cam orice sport de contact e peste cei ce practica lovitul aerului si adversari inchipuiti in kata. Dar nimic nu e peste un bataus de strada care nu are habar macar ce inseamna dojo sau cum se inchide o manusa, de orice fel ar fi ea, dar care se bate oricand cu zambetul pe buze cu cate 3 sau 5 deodata zambindu-le ironic si intrebandu-i: "doar cutite, baieti? Iar o luati"

Ca sa nu fiu total off topic la off topic, am ajuns la 100 de kile si am de gand sa revin macar la cele 90 de acum 2 ani...nu de alta, dar imi botesc tricourile cand ma incalt...iar echipamentele moto de iarna nu ma mai incap cu tot cu izmene...iar de reusesc, ma dor Koa.ele la fiecare pas ce-l fac.

Am tot citit pe net cum ca e preferabil sa alergi cat de tare poti pana cand nu mai poti, adica unu-doua minute, faci pauza de unu-doua minute, pana iti revine respiratia, apoi iar alergat in forta, iar pauza...si tot asa mai bine de juma de ora. Am citit ca ar fi preferabil alergatului constant cu un 13-16 km/ora, pentru ca ar consuma calorii inca vreo doua zile dupa alergare. A experimentat cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...