Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Asta cu diversitatea e problema vesnica.. nu prea ai ce sa mananci daca vrei sa fii cu grasime cat de cat putina. Din cate zici esti ectomorf ca mine. Nu as recomanda niciun fel de gainer(proteina sub 50% din amestec), ci mai degraba mancat calumea. Gainerele sunt bani aruncati aiurea si daca tot bagam bani in suplimente, ar fi mai bine sa ii folosim inteligent pe proteina de calitate. Eu am ales sa fac "dirty bulking" cu covrigi, paste, KFC si McDon ca sa am aport de calorii cu orice pret. In felul asta te obisnuiesti sa mananci mai mult ca sa nu slabesti instantaneu cand dispare aportul de calorii adus de gainer(been there, done that). In plus gainerul nu pune mare lucru in afara de sunca.. nu se pune toata pe burta, dar tot sunca se numeste.

 

Eu personal folosesc de mai bine de un an ON 100% gold standard whey care are 24g de proteina din 30g per scoop. Pt a ajuta sinteza musculara, poti sa iei pe langa astea si un BCAA sau daca vrei varianta mai ieftina, cumpara Leucina separat(unul din cei 3 compusi ai BCAA) care e mult mai ieftina. Eu cu astea 2 ca baza plus alti aminoacizi si multa mancare(inclusiv porcarii) am reusit sa pun 12 kg in 5 luni(79-91kg la 1.93m).. combo de grasime+muschi, pt ca la tipul meu de corp un "clean bulking" ar costa fenomenal de mult la cat ard. Pentru pofta de mancare am tot bagat multivitamine o luna da, o luna nu.

Acum sunt in mentinere pana prin martie-aprilie cand o sa ma apuc mai serios de "cutting" cu HIIT/cardio si carbohidratii la minim, eventual un inhibitor de catabolism adaugat la lista de suplimente cum e HMB-ul(un metabolit al Leucinei mai sus mentionate) pt a pierde cat mai putina masa musculara.

 

Despre myprotein.com sunt avizat sa imi dau cu parerea pt ca am trimis multi bani spre ei de-a lungul timpului. Nu recomand absolut nicio proteina de la ei, au gust foarte nasol si whey-urile lor au consistenta de gainer pe cand o proteina de calitate din zer nu trebuie sa te faca sa te simti full dupa ce o bei. Proteinele lor se amesteca super greu, iar daca le amesteci cu alti amino praf se intampla des sa se taie pasta care iese...deci naspa.

In schimb de la ei imi fac plinul cu aminoacizi pentru ca, desi calitatea nu e cu nimic peste low-mediocru, preturile sunt foarte bune. Deci BCAA, Leucina, D-AA/Tribulus, Beta-alanina, Citrulline Malate, Glutamina eventual un carb simplu pt inainte-dupa antrenament ca dextroza/maltodextrina merita cumparate pentru ca au preturi foarte bune la cantitati de 250-500-1000g. Ultima comanda pe care am facut-o la ei a fost de vreo 900 de lei acum 4 luni si inca am ce-mi trebuie(doar aminoacizi).

Creatina lor(am luat-o pe cea mai buna) nu mi-a placut deloc, si nu o recomand pt ca nu isi face efectul la fel de bine ca alte creatine pe care le-am luat. Fiind foarte ieftina, am ales sa merg pe creatina celor de la Dymatize pe care o gasesc in romania pe net cu 90 de lei kilogramul(cantitatea asta imi ajunge un an lejer). Proteina tot din Romania o iau, GoldStandard Whey-ul se gaseste la noi cu 250-280 de lei per 2.2kg si imi ajunge de multe ori mai mult de o luna.

 

...in rest, dedicarea face tot. daca nu te tii de treaba constant si sustinut, nu rezolvi nimic pe termen lung

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Specifica, myprotein fara gust, da, sunt nasoala.

 

Ca asa si ON WgS, are sucraloza in componenta.

 

Gresesc sau esti si pe computer games forum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un an am mers si eu pe normal. Apoi am dat-o pe gainere si boostere, dupa aceea doar concentrat proteic. Niciodata nu am luat stero, hormoni, stimulatoare cu extracte de rahat cu mac si altele. Boostere ce aveau in componenta oxid nitric. Aveam perioade cand plecam la 6 de acasa si ajungeam la 8.

 

7 ani la activ, box 3 si restul sala :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc n-ai lua nimic, ma refer ca si suplimente? cine de aici mananca intr-atat de sanatos incat sa-si ia noti nutrientii necesari pt sustinerea antrenamentelor, indiferent de ce natura? Eu fac sala de 4-5-6 ori pe saptamana, si fara supliemtele de vitamine, calciu, magneziu, zinc, proteina (vegetala, din mazare), glutamina, supliment pt recuperare dupa antrenament si din cand in cand cate o sesiune de creatina, nu as face fata.

Am incercat si e f greu...suplimentele de care vb ma ajuta sa ma recuperez mai repede, imi ofera tonus si per total ma ajuta sa fac fata solicitarii fizice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e ok sa vorbim pe un topic de culturism/fitness despre a lua sau a nu lua suplimente sau sa intram in razboiul "nu bag porcarii in mine". Cine stie sa citeasca si sa se documenteze, vrea rezultate si e dispus sa dea banii, face..cine nu nu si gata. E stupid sa ai discutii de-astea pe un topic pe care se presupune ca stim despre ce vorbim. Pe la munca si prin societate e plin de ignoranti care n-au citit o carte si care confunda suplimentele cu steroizii sau zic ca ajungi cu ficatul varza.

De asemenea endomorfii sunt cei care in principiu nu au mare nevoie de suplimente pt ca oricum ei trebuie sa dea sunca jos, si nu sa puna masa.. de multe ori habar nu au ce sa ia si se ingrasa mai rau din gainere sau mai stiu eu ce compusi total nerecomandati pentru fizicul lor baga din auzite.

 

Wheyuri de la myprotein am avut 2 feluri si ambele aveau arome(Impact Whey si True Whey care sunt din "alea bune" ale lor, afara din categoria hidrolizate/iso care imi par prea scumpe si overkill in general). Gustul nu e neaparat naspa, ci consistenta si modul in care se amesteca. Oribil si nu as mai lua niciodata, de multe ori imi venea sa vomit de la shakeul ala.

 

Mixul de vitamine e din nou important la sportivi.. multivitamine o luna cu o luna pauza, calciu toamna iarna primavara, omega3, complex magneziu-b3-6-12 o data la 3 luni, zinc si D3... nu toti luam tot ce ar trebui sa luam si asa dam de bariere in progres.


» Post actualizat in 22 Jan 2015 11:54

nop, nu imi amintesc sa fi facut cont pe computer games

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeam zilele trecute ca pentru culturismul asta amator al nostru perioadele de masa/definire (bulking/cutting) fac mai mult rau decat bine. E drept ca eu nu am incercat niciodata program de facut masa serios ci mereu am probleme cu grasimea.

Dar tot mai multi nu mai recomanda ingrasarea aiurea si apoi incercarea disperata de definire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu prefer prafuri bulk, ca sunt mai ieftine.. ia 200mg cafeina, 4g de beta-alanina si 8-10g de citrulline malate si o sa vezi ca te simti la fel la 1/4 din pret

 

L.E. bulking-cutting nu merge la toti. Tu daca esti endomorf n-ai ce sa cauti in zona "bulking".. Nu o sa faci bulking niciodata, pt ca deja ai masa musculara pe care eu incerc sa o pun cand fac bulking. Trebuie doar sa o descoperi dand jos grasimea. Iar cutting nu inseamna definire, ci slabit pur si simplu.

Endomorfii dau rezultate la 5-6 antrenamente 1-1.5h pe saptamana cu mult cardio/HIIT si mancat mega-sanatos. Chiar am un prieten care a scazut de la 106 la 87 in 6 luni fara absolut niciun supliment si arata beton.. acum vrea masa si a inceput cu amino si proteine, dar omu' e motivat...daca se duce la sala poa' sa fie si cutremur

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-am intrebat fiindca aveam un coleg pe celalalt forum cu acelasi nume si care avea aceleasi pareri.

 

Top la mine.

 

Pre-workout: No-Xplode BSN

Concentrat Proteic: Impact Whey Protein cu unt de arahide, stafide si banane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat NO explode-ul si nu mi-a placut chiar deloc, la mine nu a avut niciun efect, repet la mine. Dar fiecare organism raspunde altfel, de aceea nu e bine sa copiati antrenamente sau diete, chiar daca pt cineva are rezultat nu inseamna neaparat ca functioneaza si pt tine. Dintre toate pre-workouturile cel mai multumit am fost de Animal Rage de departe. Proteinele, depinde ce anume urmariti, sa slabiti sau sa puneti masa musculara si in functie de asta va alegeti un concentrat care are carbohidrati mai multi sau putini.

Ideea de baza e ca pt a slabi din tesutul adipos, trebuie sa arzi mai multe calorii decat introduci, de aceea cel mai bun sfat care pe care il puteti primi e sa invatati sa cititi etichetele de pe produse. Eu folosesc o aplicatie care mi se pare foarte foarte utila si anume My fitness pal, este pe google play. Acolo puteti urmari exact consumul de calorii, proteine, carbo/zi. De asemenea e foarte important sa aveti mai multe mese pe zi. Mai putin si des decat o data sau de 2 ori mult. Corpul oricum poate asimila odata doar pana la o anumita cantitate de nutrienti de aceea daca mancati prea mult dintr-o data, ce nu se asimileaza se depune sub forma de tesut adipos.

Inainte de antrenament e bine sa consumati fructe, dilata vasele de sange, va recomand banane sau portocale; carbo care au indice glicemic slab, ovaz, paine neagra, orez brun si proteine cu grasimi esentiale oua, peste, pui, ulei de susan, unt de arahide etc.

Imediat dupa antrenament e important consumul unui concentrat proteic, iar apoi o masa bogata in proteine (pui,oua,peste,nuci,etc).

Dar va spun ca, calea cea sanatoasa, e un proces lung, si exista posibilitatea sa nu ai rezultatele dorite din prima, reteta cea mai eficienta se gaseste doar experimentand avand in vedere ca fiecare organism este unic, deci e foarte important sa fiti constanti..si aveti grija daca slabiti mai mult de 1kg/saptamana deja nu prea e sanatos. In rest, antrenamente intense + cardio de 4/5 ori pe zi, indicat ar fi mai mult de 30 de minute, deoarece doar apoi incepe corpul sa arda din tesutul adipos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc cum de curand se cam schimba parerea despre cardio.E la moda HIIT,cardio la intensitate medie,de lunga durata,zice-se ca nu aduce avantajele metabolice ale HIIT si ca pierzi si muschi.

Intervale scurte de intensitate mare,repetate la un interval de timp,se pare ca produc efecte mai bune cu timp mai putin,gen in 20 de minute ai terminat cu cardio.

Uitandu-ma la corpul sprinterilor,parca as tinde sa le dau dreptate.Am introdus intervalele si am micsorat timpul de carduo,sa vedem ce se intampla :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hint de la mine: baga 5 zile din 7. La fiecare antrenament baga la final mers pe banda pe inclinatie 11 cu viteza 5 (mers mai rapid) timp de 25 min.

 

Fa un test, sa vezi ce pompare vei avea si ce vei "murdari" tricoul.

 

Nu dai jos muschi, nu faci supra-antrenare si iti dezvolti si rezistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc cum de curand se cam schimba parerea despre cardio.E la moda HIIT,cardio la intensitate medie,de lunga durata,zice-se ca nu aduce avantajele metabolice ale HIIT si ca pierzi si muschi.

Intervale scurte de intensitate mare,repetate la un interval de timp,se pare ca produc efecte mai bune cu timp mai putin,gen in 20 de minute ai terminat cu cardio.

Uitandu-ma la corpul sprinterilor,parca as tinde sa le dau dreptate.Am introdus intervalele si am micsorat timpul de carduo,sa vedem ce se intampla :)

Dap, este foarte la moda HIIT-ul acum! Si este si fain! Dar nu este nou! Faceam HIIT acum 20 de ani pe Lia Manoliu, doar ca nu ii ziceam asa:)))

Oricum, cu toate ca bag hiit destul de des, nu pot renunta la cele 30 de minute de alergat! E timpul meu de relaxare cand nu ma fxte nimeni la melodie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sprinturile de viteza sint cele mai bune, dar sprint de-a devaratelea. Pun presiune pe capul femurului si incepe acumularea si prin secretia de hormoni, e un fel de genoflexiuni . 3-4 sprinturi, 10-12 minute maxim cu totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ati auzit de Frank Medrano! Cam ce naiba mananca ala, tinand cont ca e vegan! Pentru ca ceea ce face e deosebit! Daca nu stiti cine e, cautati l pe YouTube sau intrati pe pagina lui! O sa va impresioneze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sprinturile de viteza sint cele mai bune, dar sprint de-a devaratelea. Pun presiune pe capul femurului si incepe acumularea si prin secretia de hormoni, e un fel de genoflexiuni . 3-4 sprinturi, 10-12 minute maxim cu totul.

 

:goodposting:

 

 

@mentalist - sa ne spui cum merge.. vreau sa ma apuc si eu de cutting.. am avut o tendinta sa tai din carbohidrati dar m-am oprit dandu-mi seama ca nu stiu sa mananc si trebuie sa ma mai documentez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ati auzit de Frank Medrano! Cam ce naiba mananca ala, tinand cont ca e vegan! Pentru ca ceea ce face e deosebit! Daca nu stiti cine e, cautati l pe YouTube sau intrati pe pagina lui! O sa va impresioneze!

Dacă ala e natural eu sunt popa catolic. Nu mai credeți chiar tot ce vedeți pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tipul este vegetarian sunt sanse sa isi mentina abdomenul ala natural dar tot imi vine greu a crede. abdomenul este primul loc unde se pune grasimea si locul din care dispare ultima...deci natural mai grei sa ajungi asa striat. in schimb, cred ca este natural din prizma volumului, adica nu este mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ala e natural eu sunt popa catolic. Nu mai credeți chiar tot ce vedeți pe net.

Vezi ca nu e singurul exemplu, daca te documentezi putin ai sa vezi cam ce inseamna la ei antrenamentul si alimentatia.

 

Moda proasta.

 

D'aia stramosii nostrii mancau carnea pe tepusa si erau super fortici si sanatosi.

 

Si durata medie de viata era sub 40 ani.

 

:goodposting:

 

 

@mentalist - sa ne spui cum merge.. vreau sa ma apuc si eu de cutting.. am avut o tendinta sa tai din carbohidrati dar m-am oprit dandu-mi seama ca nu stiu sa mananc si trebuie sa ma mai documentez

Incearca sa urmeresti indicele glicemic al alimentelor consumate. Exista diete pt sportivi bazate pe asa ceva, in stransa corelatie cu nivelul de insulina si secretia de testosteron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...