Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Daca ai adus vorba de varsta ca si o scuza pentru felul in care arati, poate ar trebui sa iti pun o poza cu un prieten la 48 de ani, vei ramana cu gura cascata.

 

Tu chiar crezi ca la felul cum arati inseamna ca ai pregatire fizica ... ai luat "ceva"? :) Nu iti face griji ca stiu si eu ce inseamna aikido, si cum ti-a spus si niko in afara de faptul ca iti creste increderea in fortele proprii artificial nu te ajuta cu nimic - apropo, eu stiu ca aikido impreuna cu kenpo, e unul din sporturile de autoaparare preferate de femei

 

PS. Sa inteleg ca la brasov cocalari poarta aur la gat iar "adevaratii" la mana :)

 

eu nu sunt gixxer sa-mi fie rusine de cum arat. am un singur corp si sunt mandru de el. si - categoric - nu imi bat joc de el.

daca ai fi cel putin la fel de destept pe cat esti de ingamfat ti-ai fi dat seama "scuzele" sunt la bascalie. macar cele referitoare la 3 copii fracuti de mine.

am mai spus: arat corespunzator pregatirii fizice pe care o am si scopului acelei pregatiri.

intrebare: bratele mele de 44cm iti plac?!! ca burtica vad ca nu te lasa sa dormi...

 

pai nu asta tot spun aici: culturism are drept scop "felul in care areti" si nu are legatura cu pregatirea fizica care e total altceva?!!! :)

 

aikido si kempo sunt sporturi de femei si dau un sentiment fals de siguranta?!! :)

asa o fi !

mai ales kempo.... :lol:

 

 

aurul de la mana e argint. ca sunt rocker.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc foarte mult de toate sfaturile date . Promit ca le voi respecta !

 

 

P.S @ Sincer , imi place conditia fizica a lu gixxxxer !

 

poate vrei sa zici ca iti place felul in care arata Gixxer.

nu ma refeream la tine,si nici la mine fratiorul meu cu lant de aur la git.noi asti cu lant de aur tre sa tinem aproape.

 

 

@ Dexter:ce dracu frate?esti primul barbat ce a nascut?

Si de 3 ori?

Asa zici de parca tu i-ai dus 27 de luni....nnnnnlitri de bere..........Tipic romanesc.............scuze puerile pentru a justifica .............. :)

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate vrei sa zici ca iti place felul in care arata Gixxer.

 

@ Dexter:ce dracu frate?esti primul barbat ce a nascut?

Si de 3 ori?

Asa zici de parca tu i-ai dus 27 de luni....nnnnnlitri de bere..........Tipic romanesc.............scuze puerile pentru a justifica .............. :)

 

tu macar esti un culturist destept, spre deosebire de unii pankeri care sunt numai culturisti....

 

:)

 

vezi postul precedent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate vrei sa zici ca iti place felul in care arata Gixxer.

nu ma refeream la tine,si nici la mine fratiorul meu cu lant de aur la git.noi asti cu lant de aur tre sa tinem aproape.

 

 

@ Dexter:ce dracu frate?esti primul barbat ce a nascut?

Si de 3 ori?

Asa zici de parca tu i-ai dus 27 de luni....nnnnnlitri de bere..........Tipic romanesc.............scuze puerile pentru a justifica .............. :)

 

 

Da , la felul in care arata Gixxxer .

 

Nu vreau sa arat a culturist , ci doar a sportiv mai bine preparat , ca sa spun asa:P !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu asa vreau sa arat. ma rog.. la asta tine de genetica. grasime sub 7% din BMI. sa luceasca muschiu pe mine. daca va uitati bine la el omu nu are muschi. deloc piept, mult triceps si biceps ,mult spate desi nu se vede in poza , aproape deloc picioare. eu la picioare lucrez ca la orice alta grupa. nu fac greseala sa le las balta. am explicat acu cateva posturi de ce sunt ce mai importanta grupa musculara. (intrerupe seriile de piept si altele si de asemenea sunt exercitii specifice explicate mai bine de lil debul care rup tot corupul.in plus secreta foarte mult hormon de crestere exercitiile care "ataca" cat mai multa fibra musculara).

imi dau timp inca 12 luni sa arat asa in masura in care ma lasa fondul genetic.

mi-a luat 3 luni sa ajung sa se vada fiecare patratica de abdomen. fara nici un fel de exercitu care sa-l tinteasca.dar nu am mancat decat paine de tarate de 7 ron si tot soiul de chestii care m-au infometat. nu stiu daca cineva poate sa traiasca asa. eu nu prea pot. adica pot si cu 4 patratele :) mai beau o bere , mai bag o pita cu o frigaruie etc (frigarui vegetale , va rog).

bag si eu o poza de genul inainte/dupa zilele astea. ca am vorbit prea mult pe forum si n-am aratat nimic. o puneam pana acu dar singura oglinda din casa e in fata budei si am zis sa nu ma fac de rahat. gasesc o muiere sa ma pozeze si revin. eu oricum m-am convis singur de validitatea afirmatilor mele. ma uitam la diferentele dintre cum eram acu 3-4 luni si ziua de azi si nu-mi vine sa cred. daca bagam si ceva proteina naturala eram intr-un mare fel. stati sa va arat.sper cat mai repede.

post-16365-1268074693_thumb.jpg

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt gixxer sa-mi fie rusine de cum arat.

 

Daca tu esti un tocilar frustrat care uraste frumosul (inclusiv femeile frumoase) asta nu inseamna ca e o atitudine care trebuie generalizata.

 

Prin civilizatiile "vestice" mersul la sala este ceva normal, chiar un etalon pentru un anumit standard de civilizatie ... daca pana acum cateva zeci de ani ... ala GRAS era etalonul bunastarii avand acces la resurse, in timpurile noastre s-a schimbat etalonul astfel cu cat esti mai ingrijit/atletic/"bine facut" esti considerat cetatean de prima mana ... imi pare rau de tine, dar asta e situatia, nu am inventat-o eu si nici nu poate fi schimbata ... cum noua ne plac femeile frumoase, sa stii ca si lor le plac barbatii care se ingrijesc :).

 

Daca tu pana la varsta asta inca mai crezi ca o viata sanatoasa se tine cu slana, ceapa si aikido ... spor la treaba :)

 

Dar iti recomand sa faci un topic separat pentru cei ca tine, oricum sunteti majoritari in tara (peste 90%) si sa dezbatem acolo problema cum trebuie sa arati in anul 2010 :lol:... insa sunt convins ca duci lipsa de activitate casnica si doar doresti atentie "online" :) trist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deloc nu aveti mila.... :)

la 34 ani, n hectolitri de bere bauti si trei copii facuti ... nu mai am nici eu abdomenul din tinerete.

 

nu am sustinut ca sunt o valoare in sport.

afirm insa cu tarie ca pregatirea fizica a celei mai prapadite centuri cel putin verzi din cea mai prapadita sala de arte martiale ( inclusiv aikido - niko stie de ce :) ) este mai buna decat a 95% din practicantii de culturism.

de alte sporturi nu mai vorbim...

 

:lol:

 

Cred ca Dexter a luat premiul Nobel si nu spune nimic!Auzi, a facut 3 copii si totusi abdomenul ii arata cum arata, fara cezariana, fara sa se fi largit deloc! :)

Dupa poza aia poti sa ma bati dar nu cred ca ai 44 in brat!Poate doar daca esti Samy Schilt si ai 2, 20m!

 

Dar vai, tu umbli cu masuratori d-astea antropologice?Pai astea se poarta intre culturisti! Sa vezi cat ai in brat, sa vezi cat ridici la piept, toate astea sunt discutii intre cuturisti, tu care ai forta ar trebui sa ne spui ca ai un biceps de 25 de cm dar esti la fel de puternic ca unul care are peste 50cm in brat!Doar asa ne demonstrezi ca forta ta este superioara unui culturist!

 

Asta cu aikido devine subiectul meu preferat, deschid netul cu mana tremuranda sa vad daca ai mai scris ceva pe tema asta ca sa pot sa ma zgudui pe scaun de ras! Ce apucaturi avem si noi, ne distram unii de altii pe net!

Deci pregatirea fizica necesara pentru ca un copil sau o femeie sa ia centura verde la aikido cred ca este impachetarea chimonoului si legarea corecta a nodului centurii, cam acolo se rezuma pregatirea lor fizica! :) Plus probabil doua procedee de kata si niste procedee la fel de imaginare in care sterg pe jos cu adversarii dupa ce acestia i-au atacat furibund cu cele doua procedee de atac:atac frontal si un fel de atac lateral de sus, cum ziceam noi cand eram copii "iti dau cu karata"! Nu ma mai starni ca putem sa mergem pana in panzele albe cu subiectul asta!

 

Ca sa nu mai spun ca nu se tine cont de dimensiunile indivizilor, adica nu exista categorii de greutate pentru ca nu exista competitie (noraml,totul e imaginar doar in mintea lor), sunt invatati ca daca esti un tip de 1,65 si 50 de kg poti sa faci fata cu brio unuia de 1,90m si 120kg datorita maestriei tale si a "folosirii fortei adversarului impotriva lui!"

 

Bineinteles ca aceste aptitudini nu trebuie verificate niciodata pentru ca aikidoka sunt niste oameni pasnici care rezolva orice conflict prin puterea interioara!Si conditia fizica deosebita, bineinteles!

 

Imi amintesc cu placere in cele 2 luni (probabil nici nu am ajuns la 2) in care am practicat aceasta "arta martiala" cum stateau agatati ca niste lilieci pe mana mea, incercand sa mi-o suceasca sa faca alte procedee minune, niste strumfi care cica erau centuri intunecate!Superb!

 

Aia mai destepti au dat-o intoarsa si au spus ca tehnicile trebuie insotie de "atemi",adica lovituri, ca altfel nu poti sa sucesti mainile oamenilor ca pe mamaliga, dar nu se practica astfel pentru a nu se accidenta!Din nou,superb!

 

Singurul aikidoka care mi-a aratat niste tehnici si a fost in stare sa le si aplice a fost un prieten care a practicat multe alte martiale inainte, puternic ca un taur si care tragea si de fiare, de 1,90m si care oricum nu avea nevoie de arte martiale ca numai daca se incrunta un pic se facea loc pe acolo!Deci, deloc tipic aikido!

 

Oricum, astept in delir un argument catre sa arate ca aikido te pregateste in vreun mare fel dpdv conditie fizica sau te pregateste pentru a face fata unui adversar!

 

Dexter, te rog, lumineaza-ne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt gixxer sa-mi fie rusine de cum arat.

 

mie nu imi este rusie de cum arat,cine sunt si ce sunt.

modul in care tu te comporti facand misto de cei care practica culturismul si au un mod de viata sanatos, arata bine samd , denota ca esti perfid.

mai bag o poza asa ... ca imi este rusine si sunt pudic. 85443835.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu imi este rusie de cum arat,cine sunt si ce sunt.

 

iarta-ma ca te am bagat la inaintare, nu am nimic cu tine personal.

ma refeream la ca ziceai despre tine si parerea ta despre corpul tau in urma cu 9 ani cand te-ai hotarat sa te apuci de culturism.

nu mai caut citatul.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu exista , Dexter trebuia inventat . Trebuie sa recunoastem ca este sarea si piperul discutiei , fara el , cred ca nu se mai scria atita pe aici. E , intr-un fel ,asemanator cu constiinta lui Pinochio ( nu dpdv fizic ). :) Eu zic sa-l iubim , sa-l hranim si sa-l tinem linga noi . Dexter , nu te lasa tata. Vorbesc ultra multi foarte serios. :) :) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc cu placere in cele 2 luni (probabil nici nu am ajuns la 2) in care am practicat aceasta "arta martiala" cum stateau agatati ca niste lilieci pe mana mea, incercand sa mi-o suceasca sa faca alte procedee minune, niste strumfi care cica erau centuri intunecate!Superb!

Oricum, astept in delir un argument catre sa arate ca aikido te pregateste in vreun mare fel dpdv conditie fizica sau te pregateste pentru a face fata unui adversar!

 

Dexter, te rog, lumineaza-ne!

 

bine, prietene

hai sa te luminez.

uite aici aikido - procedee mai contrase, adevarat, fara miscarile largi pe care le fac incepatorii.

esentialul este acelasi: pastrezi centrul, dezechilibrezi, fixezi si proiectezi. fara forta musculara. doar viteza, agilitate si rezistenta. tehnica grosiera fara poezia aferenta.

 

vezi ca la sec.26 apari tu cu liliecii pe mana, in varianta in care continuai antrenamentele.... :)

 

va rog sa remarcati masa musculara evidenta a protagonistilor.... :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmmmmmmmm.

Ce am inteles eu. Citeva chestii interesante , la atacul cu cutite , niste chestii interesante la atacul cu Kalasnikoave si multe ciordeli din alte arte martiale , genul Karate si Thai Box. Plus o groaza de aiureli terminate cu lovituri care pe strada nu omoara nici o musca. Niste inghesuieli fara finalizare practica si tot felul de procedee largi , care in loc sa se finalizeze cu un pumn in barba , se termina cu niste proiectari aiuristice. Sa nu uitam ca omul angrenat in conflict e pompat de adrenalina si nu ataca ca la carte si arte. Cu balmajelile alea te risti aiurea , desi daca stai sa te gindesti , se studiaza in armata , deci tre' sa fie ceva de capul lor. Oricum , nu ma simt atras de acel stil de lupta , e prea alambicat si cronofag , in economia unei lupte REALE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent, nu cred ca putem gasi un filmuletz mai bun in care sa se vada prostia sinistra a acestor practicanti de "arte martiale" care au pierdut contactul cu realitatea si care sunt morti inainte de a-i lovi cineva sau atacurile lor sunt mai mult niste intentii prietenesti de a lua in brate "maestrul"!Superb,din nou!

 

Iar ma faci sa-mi aduc aminte cu placere cum au venit odata niste baietzei din astia la noi la sala si vroiau sa ne invete diverse procedee de rupt maini din astea. Unul din ei imi arata convins cum imi va rupe el mana printr-un anumit procedeu in care imi prinsese mana, imi rotise incheietura si acum imi tine mana cu amandoua mainile flexat urmand sa mi-o rupa din cot cumva intre picioarele lui! Ce sa mai ,arta si precizie, om la vreo 65 de kg!

L-am intrebat daca am voie sa ripostez macar dupa ce mi-a prins mana si mi-a sucit-o, inainte de a mi-o rupe!

Bineinteles ca era convins ca m-a prins in ghearele mortii si ca tehnica lui se poate aplica, ca sa nu mai zic ca nu as fi ajuns niciodata in acea situatie in urma unei lupte reale!

Eh si cum ma tinea el asa cu capul in jos si se chinuia sa-mi rupa mana l-am luat frumusel pe dupa ambele picioare in proiectare si mi ti l-am aruncat frumusel intr-un spalier! :)

 

Alta data ne-a predat un maestru de tai-justsu, sau asa ceva. Francez sau alta natie, nu mai tin minte. Si cu ala a fost misto. Era atat de bun incat a zis ca sa se ridice 10 insi si ca el face lupta cu toti odata. Primii 2 baieti au fost de bun simt si s-au lasat sa cada ca bietii uke-nage din filmuletzul tau, doar ca eu am atacat al treilea fara nici o intentie de a-l menaja si cu o lovitura de picior laterala cu pas (Yoko-geri sau asa ceva ii zice la voi la japonezi) iar l-am urcat pe individ pe spalier cu roatele in sus! A zis:"Uite, nu intotdeuna invingi, se poate intampla si asa!" Iar superb!

 

Alta data nu am fost eu protagonistul dar am vazut cum s-a naruit admiratia unui biet practicant de arte martiale cand a fost la noi unul din primele stadii de ninjutsu. Noi faceam wushu sanshou si incercam sa-i explicam sa stea cuminte acolo sa invete lupta si sa nu mai viseze la maestrii mincinosi.

Eu nu si nu, o tinea pe a lui ca ninja in sus, ninjustsu in jos, se duce el sa faca stagiu cu maestrul ninjutsu si ne spune el ce a invatat.

 

A venit saracul dezamagit dupa ce iar mare maestru a zis sa vine cineva sa-l atace cu orice procedeu vrea el si maestrul va arata de ce e in stare. Prietenul nostru s-a ridicat umil si cu pieptul plin de admiratie pentru a avea onoarea de a fi contracarat de marele maestru.

Nici macar nu a atacat cu vreun procedeu complicat doar ca directa lui a fost una data normal, asa cum a invatat in artele martiale de contact, ceea ce a dus la spargerea nasului marelui maestru si caderea lui in cuur, bineinteles.

Nu poti sa-ti imaginezi dezamagirea cu care dadea la sac a doua zi si misoturile pe care si le-a luat pentru admiratia pe care o avea pentru acesti maaaaaaaari maestri.

 

Uite ce zice o biata oaie ratacita care a facut aikido 8 ani si s-a dus sa faca sparring cu un prieten care se apucase de jiu-kitsu brazilian de 6 luni si l-a batut de 10 ori din 10 incercari. Sper ca poti citi raspunsul lui fara sa ti-l traduc, e genial.

 

http://answers.yahoo.com/question/index?qi...28092154AATLe6G

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am lesinat de ris. De miine las dreacu' sacul si fiarele si ma apuc de studii "spirituale".

Am avut odata contact cu un practicant de kung fu , Bogdan Uritescu , cu care m-am antrenat citeva luni (si am plecat in Germania , ca mai continuam). Frate , nu era de gluma. Mi-a facut vre-o citeva chestii fix ca-n filme , pe bune. Eu veneam din Kyokushin , ca altfel eram spart. Si tocmai de aia ma si smardoia in halul ala , cu mine putea sa lupte mai realistic , ca duceam la omor , restul din sala sareau ca popicele , desi practicau de mai mult timp decit bietul de mine. Acu' , eu nu am scris sa ma laud singur , vroiam sa arat ce bine e sa mai faci si un stil de contact , asa , intre doua stagii cu maestri "spirituali".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am vazut mai demult si baiatu' chiar are ce arata , mai ales la fazele cu arme. Dar se vede clar ca lucreaza la modul dur si realist , nu lesinaturi "spirituale". Artele martiale sint stricate de practicanti , nu de procedeele pe care le contin. Pina si in Shotokan sint procedee periculoase , dar a decazut din cauza "filozofilor" , "pacifistilor" si "misticilor".

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, prietene

hai sa te luminez.

uite aici aikido - procedee mai contrase, adevarat, fara miscarile largi pe care le fac incepatorii.

esentialul este acelasi: pastrezi centrul, dezechilibrezi, fixezi si proiectezi. fara forta musculara. doar viteza, agilitate si rezistenta. tehnica grosiera fara poezia aferenta.

 

vezi ca la sec.26 apari tu cu liliecii pe mana, in varianta in care continuai antrenamentele.... :)

 

va rog sa remarcati masa musculara evidenta a protagonistilor.... :)

 

Ha ha ha .... credeam ca vad un videoclip cu steven sigal ... rusi habar nu au ce e ala aikido, astia ca si israelienei au politica de stat cand vine vorba de arte martiale iar in rusia se numesc SAMBO care e un amalgam de prin toate artele martiale (ceva gen MMA, de pe timpul lui stalin) ... mai bine puneai un videoclip din filmul 300, era mai fun

 

Uite ce zice un profesionist despre aikido, Bas Rutten:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici masa musculara. ce face rusul asta nu fac multi

vorbim despre arte martiale...

eu nu mai fac aikido ... de 9 ani :) inainte de culturism.

Mesaj completat

Mesaj completat

Mesaj completat

uite dexter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa poza aia poti sa ma bati dar nu cred ca ai 44 in brat!Poate doar daca esti Samy Schilt si ai 2, 20m!

 

sunt total uimit! :)

cum se poate asa ceva? :)

 

acum demonstrezi ca esti baiat destept, rational si cu simtul observatiei iar in secunda urmatoare dai cu batu' in balta...

 

cum sa am 44 in brat, ce mama zmeului :lol: mai mult de 38 nu aveam nici in perioada competitionala....d'apoi acu' ca sunt un civil prapadit care da din taste

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea din toate artele martiale si sisteme militare trebuie sa faca si demonstratii unde sa-si etaleze tehnicile si sa arate ca sunt in stare de ceva!

 

Dar toate aceste lupte predefinite in care vorba saracului ala care a facut 8 ani aikido pe care l-am dat eu exemplu, sunt mai atenti la cum sa faca caderea (ukemi) decat la cum sa-l atace real pe cel care va demonstra procedeul.

De asemenea se plangea ca ajunsese la centura neagra si nu invatase inca sa se apere de lovituri de picior! Excelent!

 

Deci nu vreau sa par absurd, stiu ca astfel de tehnici exista, se pot exersa, dar gradul lor de reusita este proportional cu veridicitatea atacului. Daca vei fi atacat numai la misto ani de zile vei ajunge la impresia ca esti bun si tu de fapt nu valorezi nici cat o carpa.

 

Pentru ca lupta reala e urata, e greu sa faci astfel de tehnici in viata reala, acolo totul se desfasoara cu viteza ametitoare, nimic nu este prestabilit.

Uitati-va la orice meci unde aia se bat pe bune, MMA, K1,Kickboxing,muay thai, sanshou, jiu-jitsu brazilian,box, orice. Greu ai sa vezi vreodata o tehnica din asta aplicata...sau va fi o tehnica adaptata la nevoile luptei reale.

 

Am facut si eu si lupta imaginara si seturi din astea de tehnici de autoaparare, mai ales pentru examenele de centura. Sunt pur didactice si demonstrative, din pacate nu prea au aplicare in lupta reala.

 

Lumea artelor martiale a fost luata prin surprindere de familia Gracie, fondatorii jiu-jitsului brazilian de astazi. Datorita tehnicilor nemaivazute pana atunci au dominat ani buni competitiile de UFC si au schimbat parerea oamenilor despre pregatire fizica, lupta la sol, denumirea de "submission" a aparut ca o forma de castigare a unei lupte.

 

Cei care stiau numai arte martiale de contact in picioare, "striker"-i, s-au vazut pusi in fata unui adversar care le rupea mainile si picioarele si ii strangea de gat, chiar daca ei erau mai mari si mai puternici.

 

A fost momentul de glorie a tehnicii de jiu-jitsu aplicata in lupta. Iar jiu-jitsu si aikido au radacini comune. Dar jiu-jitsu brazilian practicat de familia Gracie a fost adaptat, diferit, facut pentru a invinge prin "submission".

 

Apoi toti luptatorii mari au invatat lupta la sol, ca au facut SAMBO, jiu-jitsu sau alte feluri nu conteaza, au invatat principiile luptei la sol si asa au reusit sa faca fata acelor adversari al caror punct favorit era lupta la sol, punctul lor slab.

 

Luptatorul modern trebuie sa fie pregatit la lupta in picioare si lupta la sol, sa fie cat mai bine pregatit fizic si mental.

 

Daca voi gasiti unul care nu face antrenamente cu greutati deloc si este un mare luptator eu il mananc. :)

 

Deci facem culturim,antrenamente cu greutati, cardio, fitness, cum naiba vreti sa le ziceti ca sa fim mai bine pregatiti fizic. Pentru ce anume ne pregatim asta e altceva. Majoritatea celor de aici vrem sa combatem o viata sedentara si sa mai trecem din cand in cand printr-o sala si sa mai ne aducem aminte sa facem un pic de miscare.

 

De aici si pana la a trebui sa dai 1000 de explicatii de ce tragi tu de fiare unuia care zice ca aikido e o arta martiala buna pentru...ma opresc.

Aikido este una dintre cele mai slabe arte martiale care se mai practica azi. In forma ei actuala. Slabe din punctul de vedere al eficientei in lupta. Asta e parerea mea.

 

Daca vreti sa vedeti cum se lupta niste oameni in realitate puteti sa dati un search pe youtube si sa va uitati o zi intreaga.

 

http://www.youtube.com/watch?v=B4WGyU0NZMk

http://www.youtube.com/watch?v=R9jPJv49fTA...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=-pR6McY5xHA...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=n9LGP4gcpRg...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=m8AM3m7yAGA...feature=related

 

Uitati-va doar la serialul asta despre Fedor si vedeti cata munca si cata pregatire ii trebuie unui luptator REAL!

 

Gata, e ultimul meu post pe tema aikido. Revenim la tras de fiare. :lol:

Mesaj completat

sunt total uimit! :)

cum se poate asa ceva?

 

acum demonstrezi ca esti baiat destept, rational si cu simtul observatiei iar in secunda urmatoare dai cu batu' in balta...

 

cum sa am 44 in brat, ce mama zmeului :) mai mult de 38 nu aveam nici in perioada competitionala....d'apoi acu' ca sunt un civil prapadit care da din taste

Pai nu ne zisei tu ca: ce zicem de bratele tale de 44cm? :) Acum m-am prins, ai zis bratele, deci 44/2=22cm. Asa mai merge!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aici si pana la a trebui sa dai 1000 de explicatii de ce tragi tu de fiare unuia care zice ca aikido e o arta martiala buna pentru...ma opresc.

Aikido este una dintre cele mai slabe arte martiale care se mai practica azi. In forma ei actuala. Slabe din punctul de vedere al eficientei in lupta. Asta e parerea mea.

 

sa sti ca m-am gandit serios la ce spui tu. al eficientei aikido-ului.

am mai spus ca am facut inainte judo si box. si nu putin.

 

comparativ tot aikido castiga la eficacitate.

 

uite de exemplu:

au fost o gramada de baieti care dupa ce am dat cu ei de pamant (judo) si le-am tras cativa pumni (box ) mai aveau chef sa continue distractia.

nu m-am intalnit inca cu cineva care dupa ce i-am sucit degetele (aikido) sa nu tipe ca o fatuca si sa mai aiba ganduri razboinice dupa.

 

chestie de gusturi, cred eu.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...