Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

initial chiar mi-am dorit sa imi dai un raspuns serios.

cind vi cu texte de ars din poponeata 2000 de calorii (cind eu alerg 2 km si ard citeva sute 2-300),

 

hai ca ne stim de mult asa ca te iluminez eu:

conditia necesara si suficienta sa arzi 2000 de calorii stand in poponeata e sa faci efort intelectual intens. sa lucrezi cu capu'. sa gandesti.

sti tu: chestia aia pe care unii n-o fac deloc iar la altii doare rau...

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu sau fara cap, caloriile arse in repaos la 80-90kg la virsta mea sint in jur de 2000-2500. Daca eram mai tinar erau mai multe. Daca 6speed poate sa arda 1200 de calorii intr-o sedinta de cardio e supermaserias, eu nu pot sa trec de 500 ca ma plictisesc sau., alternativ, nu ma tin picioarele. E sfuficienta sa maninci cu 500 de calorii sub ce arzi (sa zicem 3000, repaos + sala sau alte activitati) si slabesti 1kg la fiecare 2-3 saptamini... incet si sanatos si vreun efort teribil.

 

ramin la ideea ca nu toti suntem la fel,ca nu tot c emerge la unu poate fi aplicat si la al 2-lea.

 

Artimetica e aceeasi la toata lumea. Iti garantez ca ORICINE maninca cu 500 de calorii pe zi sub ce consuma zilnic slabeste cu 1 kil la 2-3 saptamini. Oricine, si tu, si eu, si ciinele, si porcul si ursul polar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metabolizmul nu conteaza la slabit ???

 

Ai atins un punct sensibil. Eu cred ca conteaza. Dar atunci inseamna ca teoria "caloriilor" ar avea nevoie de niste completari, deoarece aritmetica simpla se pare ca nu da acelasi lucru la fiecare, in functie de cat de accelerate sunt arderile fiecaruia.

 

Eu am prieteni care mancau foarte mult cand erau tineri si nu puneau un gram, se pare ca odata cu varsta a trebuit sa se uite cam ce pun in gura pentru ca au apraut burticile si straturile de grasime. La fel si la mine, pana la o anumita varsta nu aveam grasime deloc, cred ca acumularile de grasime au inceput in jurul varstei de 19-20 de ani.

 

Exista mai multe teorii despre slabire, teoria caloriilor este una dintre ele. Cred ca functioneaza pentru ca daca aduni toate caloriile consumate intr-o zi vei vedea ca se aduna foarte repede, asa ca pentru regimurile de slabire se recomanda calorii mai putine, exact cum zice vrajitorul.

 

Mai exista teoria raspunsului insulinic in care toate alimentele sunt cotate si combinat in functie de index-ul glicemic. Astfel se spune ca pancreasul secreta o anumita cantitate de insulina la ingerarea unei glucide si in functie de cat e sanatos si functional este isi face calcului si secreta cantitatea care trebuie.

 

De aia unii raman mai slabi pentru ca pancresul lor secreta doar cat trebuie pe cand cei care se ingrasa mai mult au un pancreas "defectuos" care secreta mai multa insulina decat necesar si se ajunge la depozitele de grasime.

 

Toate dietele gen Montignac, Atkins si altele bazate pe multe proteine si legume dau rezultate, dar ele reduc foarte mult numarul de carbohidrati (glucide) si astfel duc la un dezechilibru in oraganism. Eu am tinut astel de cure si am slabit pe moment, dar imediat ce au reinceput sa mananc fara sa ma mai gandesc la dieta kilogramele s-au acumulat la loc.

E foarte mult de dezbatut in problema slabirii, cea mai importanta ar fi moderatia, daca am putea reduce numarul de calorii, mancand in acelasi timp alimente de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metabolizmul nu conteaza la slabit ???

 

Da si nu.

Nu, in sensul ca ce e enuntat mai sus (maninci cu 500 d ecalorii sub ce consumi si pierzi 1kg la 18 zile) nu prea are treaba cu metabolismul.

Da, pentru ca conteaza in consumul de repaos. Unul stind in fund consuma 1500 de calorii si altul 3000. Ca atare ala care consuma 3000 fara sa faca vreun efort poate sa manince mult mai mult. Dar cifra de 500 (ca exemplu) e in continuare valabila.

Mai apare complicatia ca unora li se schimba metabolismul cu cantitatea de hrana, in sensul ca daca infometezi organsimul cantitatea de calorii arsa in repaos scade. Deci de asta e bine sa faci slabire pe durata lunga si cite putin.

Evident ca treburile sint putin cam prea simplificate dar in mare se aplica fara probleme. Nu exista om sau animal care sa manince sub ce consuma si sa nu slabeasca. Concluzia: consuma mai mult, maninca mai putin. Nu "mai sanatos", astea sint c*acaturi. E bun mai sanatos pe termen lung la boli circulatorii samd dar nu la slabit.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu activitatea de gindire,ca sursa de arderi de calorii nu o iau in calcul.

la fel cum nu iau in calcul sa scad hainele,si papucii din picioare,cind ma cintaresc.

prefer sa ma cintaresc in curu gol.

asa si cu caloriile.

prefer sa "numar" cite ard din sport sau miscare,cum vreti sa ii spuneti.

si ATENTIE:am spus ca ard la un antrenament de o ora,cu cardio cu tot,in jur de 1350 de calorii si nu intr-o sedinta de cardio .

consider in continuare,ca suntem diferiti si trebuie sa gasim un echilibru in tot ceea ce facem,si ca trebuie fiecare sa gasim ce functioneaza pentru noi,sa nu cadem in plasa lui "urmez o dieta recomandata de un preten.la el a facut minuni".

cineva tinut o cura dinaia "minune",a dat 10 kg jos intr-o luna,fara o secunda de miscare si a pus inapoi 20.Atkins......

Mai multe mese,eliminarea senzatiei de foame,cit mai mult sport,odihna,toate duc la un aspect ok,si o greutate cit de cit apropiata de perfectiune.

la 173 nu mi-as dori sa am 65-69 de kg,cum ar fi perfect.dar la 173 un 75-77 ar fi beton.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
chiar vreau sa stiu cum sa arzi 3000 calorii/zi !

Si eu consum aprox 3000 pe zi uneori chiar mai multe si cred ca o sa se mareasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu consum aprox 3000 pe zi uneori chiar mai multe si cred ca o sa se mareasca...

 

 

 

:) ...cum calculati voi cate calorii consumati zilnic? Sau cate mancati zilnic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
:) ...cum calculati voi cate calorii consumati zilnic? Sau cate mancati zilnic?

Pai suplimentele/alimentele au pe ambalaj tabelul ala unde scrie nr. de cal etc iar la ce nu are am tabel in pc si ma mai uit acolo...eu numai din suplimente imi iau aprox 1300 cal...

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai suplimentele/alimentele au pe ambalaj tabelul ala unde scrie nr. de cal etc iar la ce nu are am tabel in pc si ma mai uit acolo...eu numai din suplimente imi iau aprox 1300 cal...

 

 

beton.

dar ,stimabile,cum arzi 3000 :)

ca asta am mai intrebat si mi s-a spus ca vreo 2000 doar din activitate intelectuala :P .

sa vina unu/a si sa zica .

ia,bai,fraierilor,uite aici demonstratie:asta minc,asta ard,asta bag in mine,asta adorm.

bai,ciumpalacilor,iasa 3000?

 

 

eu azi,nu cred ca m ars 1000.

35 de minute sala,fiare,stiti voi.

26 minute alergare.

fiare=nu stiu cite calorii,dar estimez,eu unul la vreo 4-5-600.

alergarea a fost pe banda.

dupa 26 minute la "calories" scria :325.

 

 

 

deci:cum e cu 3000?

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Pai eu la sala nu petrec doar 35 minute ci o ora si 20 min fiare , merg pe jos in fiecare zi pana la scoala si inapoi , urc 4 etaje de minim 5 ori pe zi :) , ce consum intelectual , ii mai dau pe role , mai fac curat , imi mai fac de mancare...etc eu nu ma pricep sa calculez cat consum pentru fiecare activitate :P

 

De ex de juma de ora de cand am mancat protein-rul care are 300 cal...dansez de nebun :blink:

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

beton.

dar ,stimabile,cum arzi 3000 :P

 

deci:cum e cu 3000?

 

pai uite am vazut la tv unii de urcau everest-ul. faceau tabere de acomodare, tabere in care nu faceau nimic doar mancau si se acomodau.

si consumau 14.000 - 16.000 calorii/zi doar stand pe loc si respirand.... :)

 

in sala de culturism e probabil greu sa arzi 3000 de calorii... dar exista sporturi si sporturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai suplimentele/alimentele au pe ambalaj tabelul ala unde scrie nr. de cal etc iar la ce nu are am tabel in pc si ma mai uit acolo...eu numai din suplimente imi iau aprox 1300 cal...

 

 

 

Adicatelea tu stai sa te uiti pe toate pachetele sa vezi cate calorii au...? :) Se vede treaba ca ori esti foarte migalos ori chiar nu ai ce face. :P

 

Cam ce faci 1 ora si 20 de min FIX in sala?

Un antrenament optim se face in max 45 min , mai ales daca te duci zilnic la sala.

 

 

 

Stimabile Dexter...tu nici macar nu compari calul cu magarul ( ca sa zici ca au ceva comun ) .Tu compari calul cu omida...daca intelegi ce vrea sa zic. :blink:

Editat de JiJiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Ma duc 4-5 zile pe saptamana la sala.Nu ma uit mereu sa vad nr de calorii..a fost suficient de cateva ori pentru ca mananc cam aceleasi lucruri...ma rog o ora la sala.. 10 minute incalzirea si 10 schimbatul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimabile Dexter...tu nici macar nu compari calul cu magarul ( ca sa zici ca au ceva comun ) .Tu compari calul cu omida...daca intelegi ce vrea sa zic. :blink:

 

 

:P

 

omul nu pricepea cum se pot arde 3000 de calorii...

daca tu asta ai inteles inseamna ca stimabilul tau tatic a luat prea multi steroizi cand te-a facut pe tine...daca intelegi ce vreau sa zic.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Dexter,intrebarea mea cum arde omul ala 3000 de calorii era ok.

Raspunsul tau cum ca aia la nu stiu ce tabara de acomodare cu aerul subtiat (aclimatizare),ard 14-15000 de calori fara sa faca nimic,la intrebarea mea e bataie de joc.

Nu crezi ca esti putin jack ass?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Dexter,intrebarea mea cum arde omul ala 3000 de calorii era ok.

Raspunsul tau cum ca aia la nu stiu ce tabara de acomodare cu aerul subtiat (aclimatizare),ard 14-15000 de calori fara sa faca nimic,la intrebarea mea e bataie de joc.

Nu crezi ca esti putin jack ass?

 

eu intelesesem din intrebarea ta si parerile tale anterioare ca

tie iti pare imposibil un consum zilnic de 3000 calorii

nu ca ai ceva cu omul si antrenamentele sale.

 

exemplul meu e real si edificator: consum maxim de calorii fara efort muscular.

daca vrei alte exemple de exercitii de forta-rezistenta cu consum imens de calorii, intreaba-ma.

asta daca nu consideri ca sunt prea jack ass pentru tine.

 

mai treziti-va si nu cautati jigniri si misto-uri acolo unde nu's.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metabolismul DE REPAOS (adica de viata sedentara) consuma 1500-3000 de calorii in functie de masa, virsta si ...well, metabolism. Cit de greu e de inteles aceasta inforatie simpla? Mai te duci la sala, te urci pe masina si vezi ca-ti da acolo ...500 de calorii sa zicem. Ai o viata mai activa, aduna 1000 sau mai mult.

Fiarele nu prea consuma calorii asa ca nu le-as calcula.

 

Prin alte tari scrie de 10 ani si mai bine pe toate draciile cite calorii au, deci sa numeri caloriile nu e greu. Daca chiar vrei sa slabesti, nu rontai toata ziua cantitati indefinite de 50 de lucruri, ci maninci 3-4 mese mici pe zi. E usor sa tii calculul.

Mic dejun: o cana de 200ml cu lapte fara grasime si fulgi d-aia de cereala cu fibra si tarite si fara zahar. 200 de calorii maxim. Prinz: in oridine: o salata (frunze, niste boabe masline rosii etc), o supa cit mai chiora, felul principal ceva mai slab si mai la gratar, mai cu vegetale sa umfle burta cu calorii putine, sa zicem 7-800 de calorii e o masa destul de decenta, fara piine, paste, grasimi, cartofi...ok, poate putine piine sau orez integral.

Seara inca ceva de 4-500 de calorii. De fapt poti sa maninci orice daca maninci putin dar problema e ca daca maninci slana aia are 9000 de calorii pe kg deci ai voie la vreo 250 de grame la o zi, o sa-ti ghioraie matzele toata ziua. Pe la 4-5pm, un mar, o banana, o mina de alune, migdale, fistic ceva, da atit. Conditia esentiala e SA FIE PUTIN! De aia trebuie sa maninci putine mese (3-4) ca altfel e greu al dracu sa ai control si sa nu maninci nimic intre mese. Si berea conteaza, chiar si vinul, sucurile alea "naturale" de fructe care-s foarte populare in Romania sint otrava curata ca-i plini de prostani care cred ca natural=sanatos, iaca zaharul e foarte natural si e nasol pentru tine. Bea coca cola ca e de o mie de ori mai sanatoasa, numai ca vezi ca si aia e plina de acizi si-ti termina dintii. Bea cu pai ca e mai santos. A, sper ca s-a inteles: coca cola fara zahar, d-aia cu 0 calorii. Nu pune zahar in cafea ca nu esti muiere, nu minca inghetata ca nu esti copil. Maninca minimul de fructe si in loc de mincare daca se poate, pepenele e ok, marul e ok ca are multa celuloza, strugurii nu prea.

 

Legendele ca sa maninci dimineata, ca mincatul seara ingrasa sint timpenii! Poti sa iti aranjezi orarul cum vrei cu conditia sa maninci putin pe total. Nu mai cititi aberatii si diete si prostii, mincati putin, evitati ce e foarte caloric si gata, da din tine prin activitate minim 500 de calorii (45 de minute de alergat etc nu fiare) atit e suficient. Nu exista nici un om gras care maninca si putin! Nu "depinde de persoana", astea sint timpenii, numai lenea si lipsa de vointa depind de persoana. Dietele alea iti prmit ca poti sa maninci ca porcu si sa slabesti, e barba.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator

vreau si eu un exemplu de masa cu 3000 de calorii. ca eu mananc si cate 4-6 copane de pui pe zi, juma de kg de banane, lapte 500ml o punga de joe etc etc si tot nu-mi ajunge...

nu suport omletele...nu ma tine ficatu. deci no eggzzzzzzz.

faza cu efortul intelctual e pe bune. in cazul ala eu bag zahar la greu si ma descurc sa suplimentez dar daca fac si exercitii...n-am nici o sansa.

so...la kg mele. (max 48 cred...) cate calorii ar trebui sa bag ca sa ma "ingras"? eu mor de foame cu 1500 calorii pe zi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu un exemplu de masa cu 3000 de calorii. ca eu mananc si cate 4-6 copane de pui pe zi, juma de kg de banane, lapte 500ml o punga de joe etc etc si tot nu-mi ajunge...

nu suport omletele...nu ma tine ficatu. deci no eggzzzzzzz.

faza cu efortul intelctual e pe bune. in cazul ala eu bag zahar la greu si ma descurc sa suplimentez dar daca fac si exercitii...n-am nici o sansa.

so...la kg mele. (max 48 cred...) cate calorii ar trebui sa bag ca sa ma "ingras"? eu mor de foame cu 1500 calorii pe zi...

 

peste 5000.

cu 1500 ale tale m-as intelege eu,dar nu pot doar cu 1500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diete de ingrasat nu prea exista sau oricum nu sint sanatoase. Zic ca nu exista pentru ca motivul pentru care nu absorbi mincarea poate fi o disfunctionalitate pur digestiva, si atunci oricit bagi tot aia e.

@6speed: sigur ca poti cu 1500 de calorii desi e cam exagerat si nesanatos, ar fi preferabil 2000 si sa faci ceva activitate fizica (sa zicem 5km de alergat sau echivalentul nu neaparat zilnic dar de cel putin 4 ori pe saptamina). Eu stiu un ins care avea 100 de kile si a trait luni cu 1100 de calorii pe zi si peste 10-15km alergati. Acum e prea slab, era rotofei. Exagerarile nu sint bune, dar cu siguranta se poate. E greu cam 2 spatamini, dupa aia nici nu mai poti minca cit mincai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree:

 

omul nu pricepea cum se pot arde 3000 de calorii...

daca tu asta ai inteles inseamna ca stimabilul tau tatic a luat prea multi steroizi cand te-a facut pe tine...daca intelegi ce vreau sa zic.

 

;)

 

 

Probabil ca esti mult prea plin de tine si prea ingust in gandire...probabil ca ai ajuns la varsta asta fara sa stii ce e aia bun simt...probabil ca ti-ai gasit un rost scriind pe forum... Sunt mult prea cu bun simt ca sa iti zic altceva...dar atata timp cat habar nu ai cine e tata si atata timp cat nu ne cunoastem...tine-ti presupunerile si replicile fara fond pentru tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am zis ca daca bag mancare nu pun pe mine, ba pun dar nu mereu reusesc sa trec de 2000 calorii pe zi. si nici n-am stat vreodata sa masor care cat are. la un moment dat luam suplimente cu multi carbohidrati si am pus 3 kg intr-o luna. si masa si un pic de grasime, deci disfunctii nu cred ca am.

merg mult pe jos si fac si exercitii, pt ca nu vreau sa pun grasime, vreau muschi. si aia se fac incet si cu rabdare mai ales daca esti fata. deocamdata sunt multumita doar de rezultatul la brate, gambe si abdomen-pe care nu il lucrez aproape deloc...am probleme de masa musculara la coapse. I want my curves back!!! fac genuflexiuni cu sticla de 6litri in spate si parca nu e destul, fac si fandari etc etc...oare trebuie greutate mai mare? am capatat rezistenta de aceea de o saptamana n-am mai facut exercitii pt coapse. diseara bag 300 sa vad daca fac febra. daca nu...nush ce sa fac. No pain no gain...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...